Skocz do zawartości

Ulalka

Rekomendowane odpowiedzi

ja z mlecznych potraw juz wyroslam ,mleko tylko pijam do kawy, a moje kubki smakowe w budyniu nie wyczuwaja jakosci smakowych mleka :) .Kupuje tylko jeden rodzaj mleka ,tu na szczescie nie ma setek mleczarni to nie ma problemu z wyborem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

1. Najlepsze mleko to prosto od krowy bez pasteryzacji

 

Normalnie Kolumb amerykę odkrył :D

 

 

 

ja zauważam jakość mleka po ilości miseczek do płatków śniadaniowych , starszy syn potrafił robić dolewkę ze sklepowego a teraz jedna miseczka i wypasiony się czuje

 

Znaczy sklepowe było lepsze, więcej jadł bo mu lepiej smakowało ;)

 

 

 

ja z mlecznych potraw juz wyroslam

 

Ja też :D

TYLKO WIDZEW RTS !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Panowie 

 

jesli nie ma sie krówki w pobliżu lub mlekomatu to z Piątnicy jest ok - ustalam to na tym moim wątku  :D

 

bardziej zależy mi na odkrywaniu sposobów zrobienia swojskich wyrobów z mleka - prosić będę pewnie niejednokrotnie o pomoc i licze , że ją otrzymam 

 

pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że dobrze zakwaszona i uplastyczniona golka jest dużo trudniejsza w wykonaniu. Bo szybka podróbka bez odpowiedniego parzenia i wyciskania A potem wędzenia jest rzeczywiście prosta. A różnice potem i w smaku i w skrzypiacej konsystencji są mocno zauważalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ricotta potwarogowa niestety nie wyszła (pogrzane do 95st i nie wytrąciło się kompletnie nic )

Być może była przekwaszona.

Mam nadzieję, że nie dodawałaś do serwatki żadnego, dodatkowego kwasu.

Czy ricottę robiłaś tego samego dnia, w którym odcedziłaś skrzep?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno nie wiem czy była przekwaszona - jak to sprawdzić ? 

Nie dodawałam niczego do serwatki , czytałam Twoje wpisy dokładnie o potwarogowej ricoccie - nie wiem czy tak się pisze  :hmm:

Tak tego samego dnia , w którym odcedziłam skrzep , podgrzałam do 95st , odstawiłam do ostudzenia i nic nie wytrąciło się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem czy była przekwaszona - jak to sprawdzić ? 

pH serwatki powinno być 6-6,5.

Zakwaszając mleko prosto od krowy (nieschodzone) sporą ilością kwaśnego mleka przez dwa dni w temp. pokojowej, bardzo łatwo doprowadzić do niższego pH.

Jeżeli przerobimy mleko na twaróg niezwłocznie po wytworzeniu się skrzepu, to i ricotta wyjdzie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Śmiem twierdzić że dobrze zakwaszona i uplastyczniona golka jest dużo trudniejsza w wykonaniu. Bo szybka podróbka bez odpowiedniego parzenia i wyciskania A potem wędzenia jest rzeczywiście prosta. A różnice potem i w smaku i w skrzypiacej konsystencji są mocno zauważalne.

 

Perszing zgodzę się z toba, korycin prostszy w wykonaniu mniej roboty ;)

TYLKO WIDZEW RTS !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazyl - i Ty się ze mną zgadzasz ??????????????? WOW - muszę to gdzieś zapisać :)

Dzisiaj mam mało czasu więc właśnie będę robił korycina z orzechami włoskimi - i mam plana, żeby go dojrzewać min. 3 miesiące.

Ciekawe jak wyjdzie. Najdłużej udało mi się go dojrzewać przez 6 tygodni. Za szybko schodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twaróg 

 

5 litrów jeszcze ciepłego mleka z udoju zakwasiłam 7 łyżkami mleka zsiadłego i po dwóch dniach było gotowe. Do tego dolałam 2,5 litra świeżego ale wrzącego mleka , przemieszałam, zaczekałam aż przestygnie i do pieluchy i wyszło mi takie cudo - bardzo pyszne . Moja wątpliwość jest natomiast co do wagi tegoż twarogu , bo z w sumie 7,5 litrów mleka wyszło mi 1,090kg  :mellow: tak ma być Koleżanki i Koledzy ? podpowiedźcie plissss

post-70754-0-16655300-1431957753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mleko wystarczy spasteryzować, czyli podgrzać do temperatury 68 st.C. Z mlekiem pasteryzowanym, mikrifiltrowanym sklepowym nic bym nie robiła, o ile jest świeże. Mleko schłodzić/podgrzać do 45 st.C i dodać zakwasu termofilnego, czyli jogurtu z żywymi bakteriami. Mleko przez ten dodatek i mieszanie jeszcze nieco ostygnie; tak do 43-42 st.C. I jest to idealna temperatura do rozwoju bakterii jogutrowych, które należą do termofilnych. Na takich temperaturach pracują jogurtownice. Po ok. 4h powinien już być skrzep. Wtedy należy naczynie z mlekiem przenieść do chłodniejszego miejsca, ale jeszcze nie do lodówki. W nieco niższych temperaturach też się jogurt zrobi ale w dłuższym czasie i nie będzie tak sprężysty jak ten z temperatur optymalnych. W tych niższych temperaturach będą się rozwijać równolegle bakterie mezofilne, które dają słabszy skrzep i podwyższają kwasowość mleka.

 

 

z jeszcze ciepłego mleka od mućki zrobiłam  tak jak powyżej z jednym odchyłem : po zaszczepieniu jogurtem gar poszedł do kocyka na 8 godzin a nie na 4 i wyszło mi to co na zdjęciach , smak ok tylko ta konsystencja prawie całkiem stała i podpływa serwatka , o co biega wiecie może ? powiecie? napiszecie ? 

 

pozdrawiam wszystkich 

post-70754-0-79532300-1432972873_thumb.jpg

post-70754-0-47577200-1432972914_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.