Skocz do zawartości

Mini produkcja rczpaka


sękacz

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ ja nie daję się za nic ciągnąć  .To są podstawy peklowania, które były na forum wielokrotnie omawiane.Chodzi o powierzchnię mięsa.W większych kawałkach jest ona mniejsza od mięsa mielona i tym samym mniej narażona na zakażenie bakteriologiczne.

Ryczpak , nie napisałem tego tak jak Arkadiusz , ale juz wiesz dla czego zwróciłem  uwage na kolejnośc , raczej intuicyjnie , bo tak sie juz nauczyłem jak " koń " ale głównie wyjasnienie Arkadiusza jest tu najważniejsze , reszta to juz kwestia mieszania , i dzialania peklolosoli ,która przy peklowaniu kostki , a nastepnie mieleniu bedzie lepiej i równomiernie rozłożona w masie . Pozdrawiam p.S. Zrobisz jak uważasz .

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 241
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Super że dziecko zajada swojej roboty wyroby .

 

Je co mu dadzą ;)  ale dobrze że mu dają własne wyroby, a nie syf ze sklepu.

 

       Witam nie zawsze chce jeść co mu dadzą :) ma swoje wymagania. Czasem można usłyszeć beee hihi. Faktycznie wędliny je, sery aż się rwie zawsze trzeba mieć w zapasie, jogurty, zsiadłe mleko itp też nie wybrzydza. 

       Wczoraj przy okazji produkcji ala oscypków zrobiłem sobie jogurt, z zamiarem eksperymentu na serek jogurtowy z ziołami.

Tu się grzeje mleczko na serki 37 litrów. post-65773-0-34116600-1438752867_thumb.jpg 

3 litry zostawiłem na jogurt. Zagotowałem mleko, ostudziłem do temp 38-40stopni dodałem jogurt. Wlałem do termosu i zostawiłem na kilka godz do wieczora.

Gotowy jogurt post-65773-0-54082200-1438753219_thumb.jpgpost-65773-0-24948200-1438753250_thumb.jpg.

Z około 3 litrów mleka i jogurtu(kubek) wyszło ok 2,5 kg jogurtu.  Wykonałem 3 serki tj z ziołami prowansalskimi, czosnkiem bazylio i suszonymi pomidorami oraz z pieprzem ziołowym i kminkiem. Zawinąłem w gazę i powiesiłem do obcieknięcia. Dziś rano wykonałem jeszcze czysty serek bez dodatków.post-65773-0-67611900-1438753624_thumb.jpg tu przygotowany jogurt z pomidorami suszonymi

post-65773-0-92805600-1438753651_thumb.jpg tu z ziołami prowansalskimi

post-65773-0-30211700-1438753681_thumb.jpg tutaj gotowe serki już obciekają

a tu już dzisiejszy śmietankowy z 1 kg jogurtu zobaczę ile wyjdzie gotowego serkapost-65773-0-10995900-1438753714_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam w ramach rozmachu kilka sztuk wędzonych czyli 20 z 38 litrów mleka oraz korycińskie z 20 litrów mleka z bazylio czosnkiem i suszonymi pomidorami, ziołami prowansalskimi, żurawiną i z orzechami włoskimi :) W tle zdjęcia widać słoiczki z domowym keczupem :).

post-65773-0-62364100-1441360977_thumb.jpg

post-65773-0-53464500-1441361008_thumb.jpg

post-65773-0-89289500-1441361044_thumb.jpg

Edytowane przez rczpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Oj zaniedbałem swój kącik, ale produkcja trwa dalej. Coraz większa liczba degustatorów mi się zbiera oraz coraz inne smaki tj nowości. Obecnie króluje ser z orzechami oraz z orzechami i miodem na słodko :). Ostatnio przerobiłem 40 litrów mleka. Wyszło ponad 6 kg ala korycińskiego. Oto dokumentacja fotograficzna post-65773-0-35586100-1446646718_thumb.jpgpost-65773-0-62846300-1446646771_thumb.jpgpost-65773-0-55535100-1446646819_thumb.jpgpost-65773-0-76827600-1446646877_thumb.jpgpost-65773-0-09392500-1446646928_thumb.jpgpost-65773-0-03313300-1446646978_thumb.jpgpost-65773-0-95798400-1446647049_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wczoraj dla wprawy uwędziłem parę malutkich serków. Pogoda tylko mało przyjemna wiało,padało, ale się udało :).post-65773-0-28092600-1447398242_thumb.jpg

W ramach usprawnienia mini produkcji myślałem myślałem no i wymyśliłem podstawkę pod małe sitka. Dosyć funkcjonalne nie trzeba myć 6 miseczek tylko jedną tackę,albo oprzeć na zlewie.post-65773-0-97613500-1447398206_thumb.jpg Wykonane ze sklejki, ale już szukam jakiegoś plastiku. Jeszcze tylko muszę coś wykombinować podobnego na sitka o średnicy 160 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam powiadają ludzie, że nie samym serem i wędlinami człowiek żyje. Zaczynam razem z żoną naukę w wielkiej sztuce kręcenia sękaczy.Można powiedzieć, że wracam do korzeni cukierniczych ponieważ moja babcia i dziadek mieli cukiernie, ale to daaawno temu. Właśnie oni specjalizowali się w kręceniu sękaczy.Często jako dziecko byłem obecny w zakładzie i podjadałem surowe ciasto. Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. Niedługo dodam zdjęcia z procesu produkcji :)post-65773-0-16938000-1453446467_thumb.jpg post-65773-0-44515100-1453446506_thumb.jpg post-65773-0-65539000-1453446538_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. :)

Miałam okazję zjeść spory kawałek .. a nawet dwa takiego sękacza u mojej rodziny w Supraślu, też kiedyś sami robili w domu, teraz już nie mają na to czasu.

Nieważne, ze to bomba kaloryczna ( ilość jaj ogromna) ale ten smak .. hmmm .. zarąbisty :D

Gratuluję powrotu do dawnych tradycji :clap: niewiele osób robi takie sękacze w domu .. albo nie dysponują odpowiednim rusztem, albo nie mają czasu. 

Piękny sękacz :thumbsup: wielkie brawa dla Ciebie i Twojej Żonki  :)

Edytowane przez Anuś
Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam powiadają ludzie, że nie samym serem i wędlinami człowiek żyje. Zaczynam razem z żoną naukę w wielkiej sztuce kręcenia sękaczy.Można powiedzieć, że wracam do korzeni cukierniczych ponieważ moja babcia i dziadek mieli cukiernie, ale to daaawno temu. Właśnie oni specjalizowali się w kręceniu sękaczy.Często jako dziecko byłem obecny w zakładzie i podjadałem surowe ciasto. Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. Niedługo dodam zdjęcia z procesu produkcji :)attachicon.gifIMG_4358.JPG attachicon.gifIMG_4359.JPG attachicon.gifIMG_4360.JPG

Piękny wyrób i niedaleko aby podjechać na konsumpcję ;)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurpiu zapraszam. Tylko daj się nauczyć chyba, że chcesz być królikiem doświadczalnym hihi. Żart tak źle nie jest, jest jadalny. Trochę zdobędziemy doświadczenia i śmiało możesz przyjeżdżać. Przy okazji pogadamy o ricotcie bo za cholerę mi nie wychodzi a i ewentualnie o korbaczach Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurpiu zapraszam. Tylko daj się nauczyć chyba, że chcesz być królikiem doświadczalnym hihi. Żart tak źle nie jest, jest jadalny. Trochę zdobędziemy doświadczenia i śmiało możesz przyjeżdżać. Przy okazji pogadamy o ricotcie bo za cholerę mi nie wychodzi a i ewentualnie o korbaczach Pozdr

a mleko masz dobre czy mam ze sobą przywieźć? ;)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Schrupał bym to cudo do kawy.

I ja też :) choć jeden malutki kawałek :D

ile jajek na taki jeden sękacz ? bo wiem że ilość spora .. chyba dwucyfrowa ;)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Schrupał bym to cudo do kawy.

 

I ja też :) choć jeden malutki kawałek :D

ile jajek na taki jeden sękacz ? bo wiem że ilość spora .. chyba dwucyfrowa ;)

Na ten konkretny poszło 50 szt jajek. Ten jest lepszy niż poprzedni jest bardziej pulchny i to bez grama proszku do pieczenia. W planach jest wykonanie sękacza z 60 szt jaj.

 

Piękny wyrób i niedaleko aby podjechać na konsumpcję ;)

Kurpiu zapraszam na degustacje. Ten dzisiejszy można już puszczać w obieg :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Schrupał bym to cudo do kawy.

I ja też :) choć jeden malutki kawałek :D

ile jajek na taki jeden sękacz ? bo wiem że ilość spora .. chyba dwucyfrowa ;)

Na ten konkretny poszło 50 szt jajek. Ten jest lepszy niż poprzedni jest bardziej pulchny i to bez grama proszku do pieczenia. W planach jest wykonanie sękacza z 60 szt jaj.

 

Piękny wyrób i niedaleko aby podjechać na konsumpcję ;)

Kurpiu zapraszam na degustacje. Ten dzisiejszy można już puszczać w obieg :-)

 

Nie kuś bo się zjawię ;)

A na poważnie - zaproszenie przyjęte - napisz mi na PW namiary do siebie a ja jak tylko będę miał sposobność to Cię odwiedzę :)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ćwiczeń ciąg dalszy większy brat mniejszego 50 cm i 2,3kg wagi. Jeszcze musimy opracować słoje żeby ładnie wychodziły.

Ależ apetyczny Sękacz.. swego czasu kolega Beiot przywoził z Podlasia taki sękacz na zlot... pychotka :)

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.