Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak parzyć?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 16 paź 2016 - 13:03

Może ktoś wie, podpowie co można tak na szybko z tym jeszcze zrobić ?

Zawsze do bigosu możesz dołożyć :D

Pozdrawiam

No tak chyba zrobię to jedyne sensowne wyjście.

Pokroję w kostkę i do bigosu.

Słoiki bigosu do pasteryzacji i będą czekać na swoją kolej.

#22 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9364 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 16 paź 2016 - 13:38

Możesz też grubiej zemleć i wymieszać z dużą ilością duszonej na tłuszczu cebuli. 

Bardzo dobre do klusek ziemniaczanych czy ew. do pierogów, naleśników. Można dodać do innych, gotowanych, tłustszych  mięs.

#23 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14100 postów

Napisano 16 paź 2016 - 14:42

Nie przesadzajmy z tą twardością.

Cienko pokroić, ogóreczek, pieprz i da się zjeść........się jadło..... :D

#24 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 16 paź 2016 - 16:14

Nie przesadzajmy z tą twardością.

Cienko pokroić, ogóreczek, pieprz i da się zjeść........się jadło..... :D

Zgadza się :yes: , żonie smakuje podpowiedziała że jest dobre ,wystarczy "pyknąć" na plasterek trochę ketchupu lub jakiś sos np czosnkowy i jest ok.

Tak że akcja bigos wstrzymana.

#25 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14100 postów

Napisano 16 paź 2016 - 18:20

Wczoraj walczyłem z szynką w szynkowarze ale

To był cały kawałek mięsa, czy rozdrabniałeś?

Bo jak cały, to ciężko jest zrobić aby był soczysty.

Konieczne jest masowanie, tłucznie tłuczkiem, albo rzucanie o podłogę ....... to nie żart... :D

#26 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 16 paź 2016 - 19:09

Wczoraj walczyłem z szynką w szynkowarze ale

To był cały kawałek mięsa, czy rozdrabniałeś?

Bo jak cały, to ciężko jest zrobić aby był soczysty.

Konieczne jest masowanie, tłucznie tłuczkiem, albo rzucanie o podłogę ....... to nie żart... :D

Niestety ale to był cały kawałek około 1,2 kg.  Peklowany na mokro 5 dni.

Parzyłem zamiast 2 godz w temp. wody 75/80 C ja parzyłem chyba około 4 godz :facepalm: !!!

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

#27 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11394 postów

Napisano 16 paź 2016 - 19:14

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

Po co ja tyle pisałem. :facepalm: Napisałem Ci jak masz parzyć a Ty pytasz znowu o to samo. :mad: .Nie parz na czas bo kicha z tego będzie. 

#28 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 16 paź 2016 - 19:30

Po co ja tyle pisałem. :facepalm: Napisałem Ci jak masz parzyć a Ty pytasz znowu o to samo. :mad: .Nie parz na czas bo kicha z tego będzie. 

Najpierw aby robić drugie podejście do szynkowara muszę zaopatrzyć się w drugi termometr. Jeden do kontroli temp w szynkowarze ( ten akurat mam ) i drugi do mierzenia temp wody.

Wiem że napisałeś ile musi wynosić temp parzenia i ile ma wynosić temp szynki w szynkowarze i kiedy kończyć proces parzenia i wyjąć szynkowar.

A jakie temp wody i temp w środku szynkowara mają mieć peklowane mięsa jak cała karkówka i np. cały schab ?

Użytkownik AndrzejGdz edytował ten post 16 paź 2016 - 19:46

#29 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14100 postów

Napisano 16 paź 2016 - 23:56

Mięso generalnie parzymy w tych samych warunkach i do tej samej temperatury.....ale są wyjątki od reguły.

Takim wyjątkiem może być wyrób parzony do 60 C w środku, czyli taki który ma być wpółsurowy.

Jak w przepisie, ale dobrym i sprawdzonym przepisie, będzie inaczej, wtedy parzysz inaczej.... :D

Użytkownik miro edytował ten post 17 paź 2016 - 00:00

#30 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5574 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 17 paź 2016 - 10:39

@AndrzejGdz, ..jak juz musisz znow cos robic a nie masz jeszcze 2 termometru proponuje zrobic pomiar wody w garnku i starac sie utrzymac na tym samym poziomie  a termometr wsadz do szynkowara ..roznice temp +/- 5 st C wody lepsze niz ta roznica w wyrobie ..ja zawsze wyjmuje gdy temp w miesie jest ciut nizsza dla szynki np 66st .bo zawsze te pare stopni dojdzie jeszcze ..do wszystkiego dojdziesz najlepiej metoda prob i bledow.. wazne zeby sie nie znechecac ...

Jak cos nie wyjdzie to do bigosu , moja szynka prasowana kiedys sie rozpadla jak domek z kart ..zostala przerobiona na sloikowe rillettes i tez bylo smacznie :)

caly schab... :D kosci zostaw na zupe :tongue:  ..a poledwice ,ja parze do 60 st ..karkowke do 72 st . ostatnio robilam w szynkowarze rostbef i tez parzylam do 60 st C wyszla soczysta i miekka ..(nie ciagnie sie)

Użytkownik electra edytował ten post 17 paź 2016 - 10:46

#31 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 17 paź 2016 - 11:10

@AndrzejGdz, ..jak juz musisz znow cos robic a nie masz jeszcze 2 termometru proponuje zrobic pomiar wody w garnku i starac sie utrzymac na tym samym poziomie  a termometr wsadz do szynkowara ..roznice temp +/- 5 st C wody lepsze niz ta roznica w wyrobie ..ja zawsze wyjmuje gdy temp w miesie jest ciut nizsza dla szynki np 66st .bo zawsze te pare stopni dojdzie jeszcze ..do wszystkiego dojdziesz najlepiej metoda prob i bledow.. wazne zeby sie nie znechecac ...

Jak cos nie wyjdzie to do bigosu , moja szynka prasowana kiedys sie rozpadla jak domek z kart ..zostala przerobiona na sloikowe rillettes i tez bylo smacznie :)

caly schab... :D kosci zostaw na zupe :tongue:  ..a poledwice ,ja parze do 60 st ..karkowke do 72 st . ostatnio robilam w szynkowarze rostbef i tez parzylam do 60 st C wyszla soczysta i miekka ..(nie ciagnie sie)

Dam radę ;)  ,termometr zakupiony na Alledrogo i myslę do środy będzie już u mnie. 

Zreszta nie mam co dzikowac poniewaz wczoraj zapeklowalem w pojemniku prozniowym na mokro caly schab ,tu mam na mysli cały kawalek juz bez kosci.

Mysle ze optymalnie bede mogl przystapic do parzenia w szybkowarze gdzies czwartek/piatek ,wtedy juz bede mial kontrole nad temp wody i temp w srodku szynkowara.

Użytkownik AndrzejGdz edytował ten post 17 paź 2016 - 11:15

#32 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5574 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 17 paź 2016 - 11:16

Uwazaj na poledwice bo je latwiej przeparzyc ...

#33 Einshell

Einshell

Weteran

• Użytkownicy
  • 1957 postów
  • MiejscowośćJaworzno

Napisano 17 paź 2016 - 11:16

zapeklowalem w pojemniku prozniowym na mokro caly schab ,
No... nie dobrze... co z wymianą ''tlenową'' podczas peklowania...?

#34 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 17 paź 2016 - 11:55

zapeklowalem w pojemniku prozniowym na mokro caly schab ,
No... nie dobrze... co z wymianą ''tlenową'' podczas peklowania...?

A tego nie wiem co z wymiana i czy jest potrzebna ? Wiem ale nie sprawdzalem ze ponoć takie cos przyspiesza proces peklowania i zamiast 10/14 dni mozna juz po kilku dniach przystapic do akcji obrobki miesa.

#35 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27409 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 17 paź 2016 - 12:05

Patrząc na ten aspekt peklowania od strony fizyki, to powstające podczas wysysania powietrza z opakowania podcisnienie, wysysa również soki mięsne z mięsa. Fakt utrzymywania się tego podciśnienia w opakowaniu przez cały okres "peklowania", uniemożliwia osmotyczne przenikanie solanki do mięsa.

Mamy sprawdzone i pewne sposoby peklowania mokrego tradycyjnego (ok. 2 tygodni) oraz przyspieszonego: nastrzyk i masowanie, że nie sensu robienie eksperymentów zwłaszcza, że jedynie całkowite upeklowanie mięsa, jest gwarantem bezpieczeństwa. 

#36 Einshell

Einshell

Weteran

• Użytkownicy
  • 1957 postów
  • MiejscowośćJaworzno

Napisano 17 paź 2016 - 12:11

:)  O ...tototo... Wiedziałam ,że TY Mireczku to fachowo określisz... :clap: :thumbsup: :cool:

#37 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 17 paź 2016 - 12:53

Patrząc na ten aspekt peklowania od strony fizyki, to powstające podczas wysysania powietrza z opakowania podcisnienie, wysysa również soki mięsne z mięsa. Fakt utrzymywania się tego podciśnienia w opakowaniu przez cały okres "peklowania", uniemożliwia osmotyczne przenikanie solanki do mięsa.

Mamy sprawdzone i pewne sposoby peklowania mokrego tradycyjnego (ok. 2 tygodni) oraz przyspieszonego: nastrzyk i masowanie, że nie sensu robienie eksperymentów zwłaszcza, że jedynie całkowite upeklowanie mięsa, jest gwarantem bezpieczeństwa. 

Skoro tak to zaden problem , pojemnik otworzyłem i bedzie sie peklowac tradycyjnie z dostepem powietrza , przewracane co jakis czas.

Dzieki za podpowiedz  

#38 Einshell

Einshell

Weteran

• Użytkownicy
  • 1957 postów
  • MiejscowośćJaworzno

Napisano 17 paź 2016 - 13:20

przewracane co jakis czas.
  Kurde... Nie ruszaj :mad: Po co... :rolleyes:

#39 AndrzejGdz

AndrzejGdz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 145 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 17 paź 2016 - 13:24

przewracane co jakis czas.
  Kurde... Nie ruszaj :mad: Po co... :rolleyes:

To caly czas ma byc tylko cale zanurzone i przykryte talerzykiem ? Schab jest dosc gesto pokłuty z kazdej strony widelcem  ?

Skoro nie ruszac mięsa to chyba solanke mozna lub trzeba wymerdac co jakis czas ?

Użytkownik AndrzejGdz edytował ten post 17 paź 2016 - 13:26

#40 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5574 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 17 paź 2016 - 13:28

Jezeli jest caly zanurzony nie potrzeba ..nakluwanie widelcem tez zbyteczne...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych