Skocz do zawartości

Ile peklosoli? Proszę o pomoc.


beata04

Rekomendowane odpowiedzi

Im dłuższe peklowanie, tym mniej soli dla osiągnięcia podobnego wyniku. Podobnie z temperaturą, im zimniej, tym mocniejsza solanka.

Dla powtarzalności najlepiej stosować się do reguł z tabelek, później stosować poprawki na własny smak.

Osobiście daję 0,4 litra 7,5-8% (podobnie jak qba69) solanki na kilogram mięsa. Robię tą solanką nastrzyk (przy tak długim peklowaniu nie przejmuję się jak duży) i wszystko pakuję w zamykane wiaderko plastikowe na 9-12 dni do lodówki. Nie zaglądam do tego za wiele, przełożę z raz, i pod koniec sprawdzam, czy wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Twoja pomyłka może skutkować stratami sporej ilości mięsa u początkujących wędliniarzy, którzy mogliby potraktować Twoją poradę, niczym Egipcjanie słowa faraona  

Co to za fanaberie piszesz?

 

Widziałeś jak Roger szybko wychwycił mój błąd i jak w kulturalny sposób zwrócił mi uwagę na pomyłkę?

Ale nie, lepiej drwić i napieprzać się z pomyłki kolegi zamiast sprostować ewidentny błąd.

 

Tymczasem w sieci jako pewniki krąży już nie dziesięć, ale sto sposobów peklowania i tego to nie raczysz napiętnować!

Ja mam odwagę o tym pisać i zdaję sobie sprawę, że otrzymam w zamian drwinę i szyderstwo.

Ale będę to dalej robił, właśnie dla dobra nowych, aby nie marnowali swojego mięsa.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie pytam czy naprawde ta tabelka to jest jakis mega problem zeby odczytac? uzywam kalkulatora skalara ..wiem ze jestem nie slonolubna wiec biore nizsza wartosc,ot i caly problem ..a jak czasem czytam to normalnie jak by to byla jakas matematyka kwantowa .  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nic nie wiem ale zrobiła tak według tabeli z książki  domowe wędliny Roberta Winckiewicza na1 kg mięsa peklowanie 4 dni dajemy 60 gram peklosoli i pół litra wody mając 1.10 szynki,1,10 karczku i 80 dag boczku  dałam 132gr peklosoli i niecałe 1.5 litra wody  co o tym myślicie


oczywiście z nastrzykiwaniem


nie będzie za słone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc według tabeli Dziadka:   3kg mięsa na 4 dni -peklosól 180-186g, woda 1,2L nastrzyk około 270ml- wersja słona

 

    Wersja mniej słona- peklosól  150-156g, woda 1,2L, nastrzyk około 360ml-  więc chyba nie powinno być za słone.

 

TEMP.4-8c

Edytowane przez szaja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie za słone

Więcej niż pewne, że nie będzie. Może to co powiem nie będzie po nosie co poniektórym "znawcom" według mnie stosowanie kalkulatora kolegi Skalara nikomu na złe nie wyszło. Są oczywiście odstępstwa od tych ogólnie sprawdzonych stężeń jak kto lubi, jednakże ich stosowanie wymaga odrobinę chociażby wiedzy no i praktyki. Uważam, że ta dyskusja pokazała, ze każdy sobie rzepkę skrobie no bo co należy myśleć po niektórych wpisach. W przypadku Mirka to było zwykłe przejęzyczenie więc co po co te wpisy wszak wiadomo było o co chodzi. Każdy lub tez prawie każdy stosuje i ma swój patent co nie znaczy, że inne patenty są złe. Beata zadała proste pytanie i takiej odpowiedzi oczekiwała a co się stało to wszak widać. Spokoju życzę :mellow:

Edytowane przez Baca

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W przypadku Mirka to było zwykłe przejęzyczenie więc co po co te wpisy wszak wiadomo było o co chodzi.

Nic dodać nic ująć.

Ci co wiedzą, szybko wychwycą moją pomyłkę. 

 

A karawana drwiących tylko "szczypie" żeby wywołać zadymkę, mimo ostatnich ostrzeżeń Maxella i próśb żeby tego nie robić.

 

Wracając do meritum:

 

 

Nie napisałaś, w jakiej temperaturze będziesz peklować. Domyślam się jednak, że w lodówce.
 

A co to za pytanie? 

Jest jakaś inna poprawna opcja peklowania niż poza temperaturą lodówkową?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, Panowie postanowili wziąć się "za łby" i to w kilku tematach na raz :facepalm:  czemu to służy to wszyscy widzimy :(

 

Panowie, luzować majty i nie gryźć się bo to źle wygląda :)

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest jakaś inna poprawna opcja peklowania niż poza temperaturą lodówkową?

 

 

Tak .....  W  porze zimowej można wykorzystać temperatury na dworze od 0-8 st do peklowania .  Przy odrobinie wiedzy świetnie da się to zrobić .

 

 

 

 

Ci co wiedzą, szybko wychwycą moją pomyłkę.

 

Jednak odpowiada się  ,  lub podpowiada tym co nie wiedzą . :D

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi ,jeszcze nieraz będę potrzebowała waszej rady ale myślę że peklowanie wyjdzie dobrze w czwartek wieczorem ociekanie a w piątek wędzenie 2 raz w nowej skrzyniowej wędzarni dlatego nie robiłam dużo ,dopiero się uczymy .dodam fotki po wędzeniu. Jeszcze  kusi mnie kiełbasa lisiecka  szukam dobrego przepisu ,skoro będzie się dymić  warto spróbować :facepalm: 


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak .....  W  porze zimowej można wykorzystać temperatury na dworze od 0-8 st do peklowania .  Przy odrobinie wiedzy świetnie da się to zrobić .  

Oczywiście że w porach zimowych można korzystać z "daru zimna" który daje nam natura, ale dla nowicjusza nie zalecałbym tej metody.

Zauważ że sam napisałeś że od 0-8 C, czyli peklowanie lawiruje, ponieważ przy 8 C jest, a przy 0 C nie.

Jeśli do tego dodać peklowanie w trybie awaryjnym 3 dniowym, to robi nam się zagadka ile czasu mięso miało korzystną temperaturę.

 

Stary wyjadacz i tak nie pekluje 3 dni, a młody może sobie niezłe kuku z mięsa zrobić.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zauważ że sam napisałeś że od 0-8 C,

 

 

Napisałem również  przy odrobinie wiedzy  .  Moim zdaniem każdy kto  cokolwiek zaczyna robić to takową powinien mieć , a nie jak to w większości jest .  Mam 3kg mięsa jaką mam solankę zastosować i w jakiej temperaturze peklować . 

 

 

Klękajcie narody :D

 

Pozdrawiam

 

 

 

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szkoda pobijać pianę, jako starzy wyjadacze obaj wiecie o co w tym wszystkim chodzi, znacie niuanse. Pytanie Beatki było proste jednocześnie świadczyło o czym sama zresztą pisała o początkach jej wędzarniczej edukacji, więc taką samą odpowiedź winna otrzymać, więc po co wpisy co poniektórych "mistrzów". Szacunek wielki chylę czoła :) 

Mirek do Ciebie idę poczytaj moją prośbę w pogotowiu komputerowym może coś zaradzisz bo mnie trafi :devil: 

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baco zgadzam sie z Toba ..ale jest jedno male ale, sama wiem jak zaczynalam ..ale co niektorzy ( nie mam na mysli akurat kolezanki Beaty ) mowie ogolnie .. nawet nie zamiaruja choc troche poczytac ..kupia 10 kg miesa i nie wiedza co poczac ..wydaje sie ze co to za problem wsadzic do wody z peklosola i trzymac , wyjac i wedzimy i bedzie pieknie ladnie i smacznie ...czasem troszke wlasnej inicjatywy, poczytam dowiem sie podstaw a pozniej pytam..albo ja jestem jakas nie dzisiejsza  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że aby nabyć podstawową wiedzę,  to reguły i zasady postępowania z mięsem muszą być, jasne i przejrzyste.

Tymczasem tak się w Polsce porobiło, że co polak to teraz mistrz masarstwa....

Mi do mistrza daleko, nawet w połowie drogi nie jestem, ale inni już widać są poza metą.

 

I żeby było jasno, nie piszę tu o koledze andrzej k.

Co innego jest dyskutować nad niuansami, a co innego (co często czytam na necie) stwierdzić, "tak jest dobrze, bo ja tak robię, jem i żyję".

Pytanie tylko jak długo jeszcze pożyjesz w zdrowiu?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc po co wpisy co poniektórych "mistrzów"

 

Choćby po to, żeby zwrócić uwagę na problem, jakim są kwiatki typu: 

 

Skąd ty wziąłeś ten kalkulator na 1 kg mięsa ja daję max 18gram peklosoli i 0,4 litra wody ,a więć jeśli masz 2,8 kg x18g=50.4 grama a więc chyba coś pomyliłeś

sorki kloeżanko że pisałem jak do kolegi

Skąd się wzięły te różne wersje peklowania?

Przecież receptura była i jest banalnie prosta 0,4 litra wody + 10 dkg peklosoli na 1 kg mięsa +/- jakieś niewielkie odchyłki wody czy peklosoli.

 

Zachciało się "Kopernikowskich" przewrotów i mamy to co mamy. 

Tylko że Kopernik przynajmniej udowodnił swoją teorię, a my dalej jesteśmy na powrót w epoce Faraonów.

Lud wierzy we wszystko co usłyszy.

Na forum sporo już jest takich baboli, które nowi użytkownicy przyjmują jako fakt, bo przecież napisał to stary wyjadacz. Odpowiadający nawet nie zadali sobie trudu by edytować nieprawidłową podpowiedź, gdy mieli jeszcze ku temu okazję. Dopiero na następnych stronach można przeczytać, że nastąpiła pomyłka.

A dalej to już zaprzeczenie sensu zadawania przez nowicjuszy pytań na tym forum, co słusznie podkreślił kolega Andrzej: 

 

Ci co wiedzą, szybko wychwycą moją pomyłkę.

 

Jednak odpowiada się  ,  lub podpowiada tym co nie wiedzą .  :D

 

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez qba-69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie większość odpowiedzi na pytania "poczatkujących" - plik WM2 - to druga wersja

 

Niestety skrypt od lat jest ułomny i nie można usunąć załącznika który się błędnie wstawiło.

Ściągawka Roger-owa dla początkujących_WM2.pdf

Edytowane przez Maxell

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpowiadający nawet nie zadali sobie trudu by edytować nieprawidłową podpowiedź, gdy mieli jeszcze ku temu okazję

Bo zaczęła się od razu "walka kogutów" zamiast krótkiego "kolego popraw". :facepalm:

Gdzieś na forum był ring wolny aby sobie ulżyć a na innych tematach działajmy ramię w ramię ;) .

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawić post można pod warunkiem, że następny go nie zacytuje, inaczej jego wypowiedź traci sens.

Potem jedynie moderator może mój błąd naprawić i poprawić dalsze wpisy.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.