Skocz do zawartości

Zaszczepienie pleśni


redzed

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie zaszczepiam salami plesnia Bactoferm 600 (Penicillium nalgiovense).  Jest to zbyt drogi produkt i nie zawsze mam pod ręką.  Ostatnie salami zaszczepiłem zaczynem pleśni i fajnie wyszło.  Jako zaczyn użyłem skórki z poprzednich wyrobów które miałem zamrożone przez ponad trzy miesiące.  Odżywiłem pleśń w wodzie destylowanej i szczyptą  glukozy, opryskałem batony po dwu dniowej fermentacji.  Ponizej salami po tylko dwóch tygodniach, ładnie i równo pokryte wyłącznie ta dobrą pleśnią.  Dojrzewalnia nastawiona na 12 stopni i 80% wilgotności.

 

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/P1120452_zps688eee50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pleśnie to na agrovisie można kupić tanio.

Ciekawe. Myślałem ze tam można nabyć tylko pleśnie do wyrobów mlecznych. Proszę o linkę.

 

Ja mam dostep to tego:

 

http://www.stuffers.com/SearchResults.asp?Search=mold&Submit=Search

Edytowane przez redzed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Jeśli chodzi o pleśnie to na agrovisie można kupić tanio.

Podbijam temat 

Jakiś link by się przydał.

Edytowane przez Hektor

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultury Starterowe, Kultury Pleśni oraz Mieszanki Przyprawowe kupuję
korzystając z uprzejmości firmy:

UNICO Speciality Food Additives
Al.Piłsudskiego 113
18-400 Łomża
POLAND

www.unico-poland.eu

tel. + 48 86 218-93-83
fax + 48 86 218-12-83
Mobile. + 48 602-45-48-40

Bardzo miła obsługa, szybka dostawa, chętnie udzielą porady.
Polecam z czystym sumieniem.

z ukłonami

 

Jondek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kultury Starterowe, Kultury Pleśni

A możesz podesłać jakieś nazwy/ceny tych produktów.

Powiem, że jestem zielony w tym temacie(zakupu pleśni) i nie chciał bym umoczyć d@#y 

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzwoń śmiało.

OK,Dzięki.

Pewnie już nie długo zdam relacją z transakcji, tylko jeszcze muszę jakąś dojrzewalnię profesjonalną sobie zrobić, na razie czekam na odpowiedź redzed-a na PW.

Pozdrawiam Sylwestrowo :)  

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tieru ja Ci powiem co to za pleśnie - z Unico mam je kupione:)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Redzed, dopiero teraz przeczytałem.

Swoje kultury pleśni gdzieś posiałem (pojechały ze mną na spółdzielnię i nie wróciły), a byłem ostatnio w UNICO to mi powiedzieli że mają 1 paczuszka na rozrobienie na 5 litrów cena 85PLN - zatkało mnie więc nie kupiłem (poprzednia kosztowała coś około 30PLN i była na litr).

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, kultury pleśni u nas tez są więcej kosztowne jak kultury z bakteria lactobaccillus.  Ostatnio zapłaciłem 23dol. za paczuszkę.  Jedno ze na domowe warunki wystarcza to na długi czas.  Paczuszka na litr może pokryć ok 100kg. wyrobu.  A drugie ważne tez jak się używa pierwszym razem opryskać także wewnątrz komory, i po jakimś czasie nie będzie potrzeby zaszczepiać wyroby.  Jak jest kilka osób chętnych możecie się łatwo podzielić paczuszką.

 

Pozdrow.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć,

 

Właśnie eksperymentuje z salami dojrzewającym. Za saszetkę kultur startowych z UNICO (20 g na 100kg mięsa) zapłaciłem z pobraniem 40 zł. Komorę fermentacyjną zrobiłem z plastikowej 40l beczki, którą używam do peklowania. Do beczki wsadziłem 2l słoik z wodą a w nim grzałke akwarystyczną z termostatem. W beczce zawiesiłem batony i przykryłem ścierką. Po 50 h fermentacji na skórce pojawiły się pierwsze ogniska pleśni. Teraz kiełbasy wiszą w piwnicy (12oC ok 80-90% wilgotności.

Pozdrawiam,

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A co robisz ? suszoną,  dojrzewającą ? .Masz za małą wilgotność. Tylko gdzie Ty to trzymasz ? jak na pomieszczenie to sucho .Opisz co i jak moze da radę pomóc .Generalnie post wyżej nad swoim masz rozwiązanie . Jak nie mamy mniej lub bardziej profesionalnych komór  to tak robimy jak kolega z @RObby opisał

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie ,

 

Ktoś kiedyś napisał , ze sczepi swoje dojrzewające wedliny pleśnią z np jakiej kiełbaski fuet francuskiej zakupionej w sklepie , jak mam to zrobić z moimi?  obrać skórkę z takiej kiełbachy z pleśnią , zalać ciepła woda i  potem spryskać moje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i chetnie bym poczytał qba-69 jakby ten post istniał bo ktoś go wyrzucił :(

U mnie działa. Poniżej odpowiedź fachowca w tej dziedzinie, kol. Redzeda, cyt.

 

Normalnie zaszczepiam salami plesnia Bactoferm 600 (Penicillium nalgiovense). Jest to zbyt drogi produkt i nie zawsze mam pod ręką. Ostatnie salami zaszczepiłem zaczynem pleśni i fajnie wyszło. Jako zaczyn użyłem skórki z poprzednich wyrobów które miałem zamrożone przez ponad trzy miesiące. Odżywiłem pleśń w wodzie destylowanej i szczyptą glukozy, opryskałem batony po dwu dniowej fermentacji. Ponizej salami po tylko dwóch tygodniach, ładnie i równo pokryte wyłącznie ta dobrą pleśnią. Dojrzewalnia nastawiona na 12 stopni i 80% wilgotności.

Edytowane przez Bee Gees

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.