Skocz do zawartości

Peklowanie


kicaj79

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz spróbować przed wędzeniem bo będziesz parzył souse vide to się nie odsoli.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni dają 10 procent inni 8 tu juz mowa o 6.5. .............tu padło pytanie - jak nisko można zejść by było odpowiednie zabezpieczenie bakteriologiczne.

 

I tutaj kłania się matematyka  :)

1. 10% solanka = 10x0,4l=40g soli.

                                           40g/1,4 = 28,57g/kg = 2,86% zasolenia wyrobu

2. 8% solanka = 8x0,4l=32g soli.

                                       32g/1,4=22,85g/kg=2,29% zasolenia wyrobu

3. 6,5% solanka = 6,5x0,4l=26g soli.

                                             26/1,4=18,75g/kg=1,88% zasolenia wyrobu

 

Powyższe zasolenia uzyskamy przy spełnieniu następujących warunków:

  • używamy 0,4l solanki na kg mięsa
  • peklowanie jest z nastrzykiem i min. 10 dni
  • parzenie w woreczkach sous vide
Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eanno liczyłem że zareagujesz na mój wpis Twoje wyliczenia są bardzo pomocne((Ja nie lubię matematyki) Jednak nadal nie dostrzegam odpowiedzi na zadane wczesniej pytanie. Postawie je inaczej. Gdyby ktoś był bardzo mało słonolubny dużo poniżej średniej.Jakie najniższe zasolenie wyrobu wypełnia kryterium zabezpieczenia bakteriologicznego.Oczywiscie przy użyciu peklosoli Edytowane przez Bossky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. parzenie metodą sous vide (tu Muski podpowiedział mi 1,5 do 2 godz. w temp. 58 st.C)

moja żonka lubi mało słone i parzone.

Przemyśl jeszcze temperaturę. Parzenie metodą sous vide powoduje, że mięso osiąga w całym przekroju taką samą temperaturę. Przy normalnym parzeniu, z racji cieplejszej wody, zewnętrzne warstwy mięsa osiągają wyższą temperaturę niż środek.

Konsekwencją parzenia sous vide jest mięso które wydaje się bardziej surowe niż przy parzeniu do tej samej temperatury metodą tradycyjną.

Efekt ten jest bardzo dobry, ale skoro Twoja Żona lubi parzone to dla niej może być zbyt surowe. Ale to się przekonasz po pierwszym parzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować przed wędzeniem bo będziesz parzył souse vide to się nie odsoli.

Właśnie tak - we wpisie (#21) tę próbną (jak dla mnie) metodę wypunktowałem

[Dodano: 12 gru 2020 - 19:15]

 

4. parzenie metodą sous vide (tu Muski podpowiedział mi 1,5 do 2 godz. w temp. 58 st.C)

moja żonka lubi mało słone i parzone.

Przemyśl jeszcze temperaturę. Parzenie metodą sous vide powoduje, że mięso osiąga w całym przekroju taką samą temperaturę. Przy normalnym parzeniu, z racji cieplejszej wody, zewnętrzne warstwy mięsa osiągają wyższą temperaturę niż środek.

Konsekwencją parzenia sous vide jest mięso które wydaje się bardziej surowe niż przy parzeniu do tej samej temperatury metodą tradycyjną.

Efekt ten jest bardzo dobry, ale skoro Twoja Żona lubi parzone to dla niej może być zbyt surowe. Ale to się przekonasz po pierwszym parzeniu.

 

Ponieważ rzecz dotyczy parzenia polędwic i polędwiczek sarny (i dzika)to zgodnie z tym, co mi kiedyś pisał arkadiusz, polędwica przy tym "normalnym" parzeniu będzie sucha jak wiór, stąd moje pomysły parzenia w zamkniętej torebce, aby nic nie uronić z soku i przypraw  :) No, chyba , że zastosuję "normalną" temperaturę parzenia, ale nadal z tym woreczkiem. Nie wiem jednak, czy ktoś już tak robił i jakie mogą tego być efekty(?)

Edytowane przez siwydymek

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujesz sous vide, to może od razu zapekluj w woreczku?
Tutaj dawkowanie soli przenosi się bezpośrednio na słoność.
Ja i moja ferajna lubimy 20g/kg, mniej słonolubni 16, a dla mnie to smak solenia ze szpitalnej stołówki.
Możesz sobie poeksperymentować. Zapakuj polędwiczki w osobne woreczki, do każdego daj inną ilość soli. Szybko dojdziesz swego smaku, a żonie powiedz, że prawie nie dawałeś soli, tylko na jakąś bardzo słoną trafiłeś :D:tongue:

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujesz sous vide, to może od razu zapekluj w woreczku?

Tutaj dawkowanie soli przenosi się bezpośrednio na słoność.

Ja i moja ferajna lubimy 20g/kg, mniej słonolubni 16, a dla mnie to smak solenia ze szpitalnej stołówki.

Możesz sobie poeksperymentować. Zapakuj polędwiczki w osobne woreczki, do każdego daj inną ilość soli. Szybko dojdziesz swego smaku, a żonie powiedz, że prawie nie dawałeś soli, tylko na jakąś bardzo słoną trafiłeś :D:tongue:

Sous vide z konieczności (wyjaśnienie dla sarny i dzika - powyżej). Najpierw spróbuję metodę arkadiusza ​(solanka 8% przez 8 dni, peklowanie na mokro). Te 8% dla polędwic i polędwiczek jakoś bardziej mi przemawia, niż Twoje 20g/kg  :facepalm:, bo nie wiem, jak długo potem bym musiał "odmaczać"  :rolleyes:

Edytowane przez siwydymek

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musisz odmaczać, to już jest do smaku, skoro wolisz mało słone, to możesz dać 16g/kg. Mięso obtoczone w tej ilości peklosoli, zapakowane, pekluje się parę dni w lodówce i nierozpakowane może iść prosto do parzenia Sous Vide. Szkoda, że w woreczku się nie uwędzi, trzeba rozpakować :D .

Nie porównuj 8 do 20, bo to bardzo różne cyfry, a smakowo wyjdzie podobnie.

Metoda "na mokro" jest wrażliwa na czas peklowania. Za krótko peklowane - mniej słone, potrzymasz kilka dni dłużej niż obliczałeś może wyjść bardziej słone niż moje 20g/kg. Temperatura też ma wpływ.

Do woreczka stosuje się podobne dawki jak na przykład do kiełbas, czy konserw. Jeden z plusów tej metody, że solisz "do smaku", a czas peklowania nie robi różnicy. Metoda jest bardzo powtarzalna.
Osobiście zaczynam dodawać również przyprawy do woreczka. Nie jest to zalecana metoda ze względu możliwości wprowadzenia niepożądanych bakterii, ale zauważyłem, że ta metoda też pod tym względem jest bezpieczniejsza. Bardzo wysokie początkowe stężenie solanki razi sobie z "niepożądanymi gośćmi" o wiele lepiej niż 8% solanka.
Robiłem tak wiele razy, ale problemów z źle pachnącym mięsem jeszcze nie miałem, a przy peklowaniu mokrym trafiło się że wolałem przyśpieszyć wędzenie.
Woreczek to tylko sugestia, rób jak uważasz.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 8% dla polędwic i polędwiczek jakoś bardziej mi przemawia, niż Twoje 20g/kg  :facepalm:, bo nie wiem, jak długo potem bym musiał "odmaczać"  :rolleyes:

To jeszcze informacyjnie ????

Wczesniej już podobne obliczenia przedstawiła EAnna ???? - wylicznie zasolenia, czyli jednocześnie dawki g/kg.

 

Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg

 

Mięso peklowane w worku dawką 20g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 7%.

 

Mięso peklowane w worku dawką 16g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 5.6%.

 

Wszystko przy założeniu, że solanka to 400g na każdy 1kg mięsa. Oraz podobnej obróbce termicznej. Parzenie - odsalanie, sous vide - praktycznie bez wpływu, pieczenie - zwiększenie słoności.

 

W ten sposób łatwo można przejść z jednego sposobu peklowania na drugi.

 

Jesli np. idealną słoność kiełbasy otrzymujesz przy dawce 20g/kg, to wędzonka peklowana w worku będzie miała porównywalną słoność, podobnie jak ta z solanki 7%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jesli np. idealną słoność kiełbasy otrzymujesz przy dawce 20g/kg, to wędzonka peklowana w worku będzie miała porównywalną słoność, podobnie jak ta z solanki 7%.

 

Kiełbasy pekluję dawka 20g/kg.Wędzonki trzymam w solance ok.8 % dla polędwic i polędwiczek a dla reszty ok.10 % przez 8-10 dni  0,4-05 l /kg mięsa

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jesli np. idealną słoność kiełbasy otrzymujesz przy dawce 20g/kg, to wędzonka peklowana w worku będzie miała porównywalną słoność, podobnie jak ta z solanki 7%.

 

 

Kiełbasy pekluję dawka 20g/kg.Wędzonki trzymam w solance ok.8 % dla polędwic i polędwiczek a dla reszty ok.10 % przez 8-10 dni  0,4-05 l /kg mięsa

To ja kiełbasy 20g/kg, tylko że je piekę. Podobnie jak kiełbasy grube.

Resztę parze sous vide. Dawki jakie stosuję to: indyk 20g/kg, karkówka 24g/kg, szynka 20g/kg + nastrzyk 50ml solanki 10% (czyli razem 25) lub na mokro solanka 9-10%, polędwica 22g/kg.

 

Mam spisane jaką dawkę mam dać dla konkretnego rodzaju mięsa i konkretnej obróbki, żeby było dla mnie idealne ????

A jak nie mam spisane to zaczynam od solanki 10% albo dawki 24g/kg ???? najwyżej nastepnym razem koryguję ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woreczek to tylko sugestia, rób jak uważasz.

Na początek spróbuję tylko tego parzenia w woreczkach (po odsoleniu). Dalsze eksperymenty planuję na spokojnie, po Świętach  :D Muszę się bowiem podszkolić teoretycznie, choć nie jest to łatwe, bo co doradca, to inne gusta  :laugh:

[Dodano: 13 gru 2020 - 15:53]

 

Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg

 

Mięso peklowane w worku dawką 20g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 7%.

 

Mięso peklowane w worku dawką 16g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 5.6%.

...............................

Jesli np. idealną słoność kiełbasy otrzymujesz przy dawce 20g/kg, to wędzonka peklowana w worku będzie miała porównywalną słoność, podobnie jak ta z solanki 7%.

 

Wszystko to dla mnie (jak na razie) jest niepojęte  :facepalm:  :angel: dopóki sam nie spróbuję  :D

Edytowane przez siwydymek

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dalsze eksperymenty planuję na spokojnie, po Świętach :D Muszę się bowiem podszkolić teoretycznie, choć nie jest to łatwe, bo co doradca, to inne gusta

Długo Ci z poznaniem tej technologii nie zejdzie, moje dzieciaki to potrafią :D .
Sztuka mięsa na wagę, 20g/kg liczą bez kalkulatora, mięso na deskę, obtaczają w odważonej peklosoli i wrzucają do worka. W worku różnie, sztuka, albo kilka.

Czas peklowania od kilku dni do kilku tygodni :) .
Ot i cała tajemnica :D .
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dalsze eksperymenty planuję na spokojnie, po Świętach :D Muszę się bowiem podszkolić teoretycznie, choć nie jest to łatwe, bo co doradca, to inne gusta

Długo Ci z poznaniem tej technologii nie zejdzie, moje dzieciaki to potrafią :D .

Sztuka mięsa na wagę, 20g/kg liczą bez kalkulatora, mięso na deskę, obtaczają w odważonej peklosoli i wrzucają do worka. W worku różnie, sztuka, albo kilka.

Czas peklowania od kilku dni do kilku tygodni :) .

Ot i cała tajemnica :D .

Mnie o coś innego chodziło z tym niedowierzaniem, a mianowicie o to, co napisał mi grim_reefer :

"Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg"

Zanim uwierzę, to będę musiał sam spróbować  :D

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Dalsze eksperymenty planuję na spokojnie, po Świętach :D Muszę się bowiem podszkolić teoretycznie, choć nie jest to łatwe, bo co doradca, to inne gusta

Długo Ci z poznaniem tej technologii nie zejdzie, moje dzieciaki to potrafią :D .

Sztuka mięsa na wagę, 20g/kg liczą bez kalkulatora, mięso na deskę, obtaczają w odważonej peklosoli i wrzucają do worka. W worku różnie, sztuka, albo kilka.

Czas peklowania od kilku dni do kilku tygodni :) .

Ot i cała tajemnica :D .

Mnie o coś innego chodziło z tym niedowierzaniem, a mianowicie o to, co napisał mi grim_reefer :

"Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg"

Zanim uwierzę, to będę musiał sam spróbować  :D

Tyle mówi matematyka ???? i... chemia...

Dwa takie same kawałki mięsa, po odpowiednio długim peklowaniu (mokre - wyrównanie stężeń, w worku - wchłonięcie peklosoli), przy takiej samej obróbce cieplnej dla tak dobranych "parametrów" peklowania będą miały ten sam stopień zasolenia - słoności.

W swojej wypowiedzi użyłem słowa "porównywalne", ponieważ nie jesteśmy w stanie zdobyć dwóch identycznych kawałków mięsa ????

 

Odkąd gdzieś na forum EAnna pierwszy raz wyliczyła zasolenie, zrozumialem że w łatwy sposób mogę przechodzić z jednej metody na drugą - pozostając na tym samym poziomie słoności. Tak jak pisałem, nawet w tym temacie pojawiły się obliczenia zasolenia dla peklowania mokrego. A wynik to nic innego jak ilość peklosoli w g/kg mięsa przy peklowaniu w worku "na sucho" - bo cała ta peklosól zostanie wchonięta w mięso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mówi matematyka i... chemia...

 

Matematyka matematyką, chemia chemią, a ja jak ten Niewierny Tomasz uwierzę, gdy sam ... wezmę na język  :D

Muszę sobie w ciszy i spokoju poeksperymentować, tylko czasu i pełnego wyposażenia wciąż brak  :(

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Te 8% dla polędwic i polędwiczek jakoś bardziej mi przemawia, niż Twoje 20g/kg :facepalm:, bo nie wiem, jak długo potem bym musiał "odmaczać" :rolleyes:

To jeszcze informacyjnie

Wczesniej już podobne obliczenia przedstawiła EAnna - wylicznie zasolenia, czyli jednocześnie dawki g/kg.

 

Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg

 

Mięso peklowane w worku dawką 20g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 7%.

 

Mięso peklowane w worku dawką 16g/kg ma porównywalną słoność z peklowanym w solance 5.6%.

 

Wszystko przy założeniu, że solanka to 400g na każdy 1kg mięsa. Oraz podobnej obróbce termicznej. Parzenie - odsalanie, sous vide - praktycznie bez wpływu, pieczenie - zwiększenie słoności.

 

W ten sposób łatwo można przejść z jednego sposobu peklowania na drugi.

 

Jesli np. idealną słoność kiełbasy otrzymujesz przy dawce 20g/kg, to wędzonka peklowana w worku będzie miała porównywalną słoność, podobnie jak ta z solanki 7%.

Piszesz tak: Mięso peklowane w solance 8% bez odmaczania ma porównywalną słoność z mięsem peklowanym w worku dawką 22.85g/kg. 

Edytowane przez EAnna
usunięcie wadliwego przeliczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U EAnna nie powinno być %

Dzieląc gramy przez kg (1.4 jest w kg, bo 1kg mięsa + 0.4kg wody) nie daje procentów, a g/kg

 

Tak, zrobiłam pomyłkę w jednostkach.

Dziękuję za zwrócenie uwagi, zaraz poprawię  :)

P.S

Już poprawione...

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.