Skocz do zawartości

Ile tej soli do kiełbasy???


quadro555

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy soli ile uważa że jest optymalnie dla niego i jego konsumentów.

Do dzisiaj też tak myślałem (oczywiście w granicach rozsądku) :hmm:

 

 

Ps. Mądre posunięcie. Dziękuję moderatorom :thumbsup:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Każdy soli ile uważa że jest optymalnie dla niego i jego konsumentów.

Do dzisiaj też tak myślałem :
Czy ktoś dzisiaj kazał Ci zacząć robić inaczej?

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś dzisiaj kazał Ci zacząć robić inaczej?

Paweł, nikt nic nie kazał, ale kilkukrotnie dałeś do zrozumienia że popełniamy błąd dając mniejsze dawki soli/peklosoli. A przynajmniej ja tak zrozumiałem.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dawno nie czytałem takich bzdetów, słoność zależy od długości parzenia... moczenie w wodzie... ucieczka soli..... gratuluję,,.

Może ja się nie znam. Ale proszę wytłumacz mi takie coś.

Robię kaszankę wg PW 16, daję więc tak jak tam jest napisane 23 g soli na 1 kg masy. Nadziewam w jelita wieprzowe grube. I następnie część tej kaszanki parzę zgodnie z recepturą, a część piekę w piekarniku bo lubię też pieczoną.

I teraz ta parzona jest na słoność ok, a ta pieczona jest za słona.

Jak podzielę farsz przed soleniem i do tej pieczonej dam 18 g soli na 1 kg to jest ona na słoność taka sama jak ta parzona gdzie dałem 23 g soli.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może ja się nie znam. Ale proszę wytłumacz mi takie coś. Robię kaszankę wg PW 16, daję więc tak jak tam jest napisane 23 g soli na 1 kg masy. Nadziewam w jelita wieprzowe grube. I następnie część tej kaszanki parzę zgodnie z recepturą, a część piekę w piekarniku bo lubię też pieczoną.

 

Tu kaszanka, tam kiełbasa. Do kaszanki dodaję 16,5g-17,5g na kg masy, nigdy nie jest za słona, w żadnej postaci, do kiełbas parzonych od niedawna 18g, przedtem 17g, bo- większa trwałość mięsa zapeklowanego i wyrobów gotowych, słoność akceptowalna przez ponad 90% klientów.

Generalnie wyroby podrobowe dosalamy w razie czego na smak, dodatek soli  może zależeć od ilości dodanego rosołku, a jego ilość od składu mięsnego tychże.

:cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Tu kaszanka, tam kiełbasa.

Tak, wiem. Chodzi mi o to, że jak dam zgodnie z PW 16 te  21 g/ kg soli do parzonej, to będzie ok, a jak dam tyle samo do pieczonej to będzie za słona. Dlaczego tak się dzieje? Twoim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak dam zgodnie z PW 16 te  21 g/ kg soli do parzonej, to będzie ok, a jak dam tyle samo do pieczonej to będzie za słona. Dlaczego tak się dzieje? Twoim zdaniem.

Wprawdzie nie jestem PisPanem, ale może i moje zdanie Cię zadowoli?

  1.  Wyrób parzony odsoli się trochę w czasie parzenia (sól przejdzie do wody)
  2. Wyrób pieczony nie tylko się nie odsoli a wręcz "dosoli", ponieważ w czasie pieczenia odparowuje trochę wody. sól niestety nie odparowuje  :laugh:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak dam zgodnie z PW 16 te  21 g/ kg soli do parzonej, to będzie ok, a jak dam tyle samo do pieczonej to będzie za słona. Dlaczego tak się dzieje? Twoim zdaniem.

 

Kto jak kto , ale Ty nie powinieneś zadawać takich pytań :( .Tyle razy było o tym pisane ,że woda odsala pieczenie odparowywując wodę "dosala." :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kto jak kto , ale Ty nie powinieneś zadawać takich pytań :(

Żeby to zrozumieć trzeba przeczytać ten temat od pierwszego postu.

Ja myślę że Todkowi i Pis67 chodziło o coś zupełnie innego.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, dawno nie czytałem takich bzdetów, słoność zależy od długości parzenia... moczenie w wodzie... ucieczka soli..... gratuluję,,.

 

Kto jak kto , ale Ty nie powinieneś zadawać takich pytań
.

 

Ale ja to doskonale wiem dlaczego tak jest. Odniosłem się do wpisu pis67.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyrób parzony odsoli się trochę w czasie parzenia (sól przejdzie do wody)

Nie wiem czy pisząc to po raz kolejny, nie piszesz przypadkiem bzdetów.  ;)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy pisząc to po raz kolejny, nie piszesz przypadkiem bzdetów. ;)

Ja nie wiem czy teraz EAnna nie powinna dodać o jaki rozmiar kiełbasy chodzi ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja nie wiem czy teraz EAnna nie powinna dodać o jaki rozmiar kiełbasy chodzi

Czyli wg Ciebie wybiórczo się odsalają? Możliwe że jednym się odsalają a innym nie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy teraz EAnna nie powinna dodać o jaki rozmiar kiełbasy chodzi

 

Wreszcie doczytałam  :laugh:

@paweljack wywodził, że kiełbasy w szerokich osłonkach bardziej się odsolą ze względu na długi czas parzenia w stosunku do kiełbas w kiełbaśnicach. 

Niestety, nie zachodzi tutaj relacja proporcjonalna z czasem parzenia.

1m.b kiełbasy w osłonce 110  ma 13,44 razy większą masę od kiełbasy fi 30.

1mb. kiełbasy w osłonce 110 ma pow. osłonki 3,66 razy większą od powierzchni fi 30.

Współczynnik masa/jednostka pow. dla fi 110 wynosi: 13,44/3,66=3,67.

O tyle zatem razy czas parzenia kiełbasy "grubej" może być dłuższy dla uzyskania porównywalnego odsolenia.

Czyli: kiełbasę fi30 parzymy 30 min, odpowiednio  fi110 - 30x3,67=110min !!!

Jak to mówią matematycy: c.b.d.o. :D

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1m.b kiełbasy w osłonce 110  ma 13,44 razy większą masę od kiełbasy fi 30. 1mb. kiełbasy w osłonce 110 ma pow. osłonki 3,66 razy większą od powierzchni fi 30. Współczynnik masa/jednostka pow. dla fi 110 wynosi: 13,44/3,66=3,67.

Nie wiem czy takie wywydy czemuś służą ale dla mnie sprawa jest prostsza. Wystarczy zrobić szynkową z 18 gramami soli albo nawet z 17 jak komuś za słono i drugą z ilością podaną w oryginalnej recepturze, parzyć tak samo długo i będzie jasne co próbowałem wywodzić.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy takie wywydy czemuś służą

Owszem, służą. Nie chciałam Cię urazić, ale skoro pytasz.... 

Służą potwierdzeniu słuszności tezy PisPana:

 

Tak, dawno nie czytałem takich bzdetów,

 

Nota bene, @paweljack nie sadziłam, że nie będziesz w stanie ogarnąć tego, co napisałam i odnieść do swojej wypowiedzi:

 

 

Kiełbasę cienką parzysz 25 minut a szynkową 1,5 godziny to chyba dłużej będzie się moczyć w wodzie i więcej soli z niej "ucieknie" do wody. To trzeba dać więcej. To dla mnie jest jak to określiłeś "zdrowa logika".
 

Właśnie udowodniłam, że Twój wywód nie ma nic wspólnego z logiką, a na pewno nie ze "zdrową logiką".

Wybacz Pawle, ale sam się prosiłeś. Czasami warto trochę ruszyć "dyńką"  :laugh:

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli wg Ciebie wybiórczo się odsalają? Możliwe że jednym się odsalają a innym nie.

Ja bym nigdy tego nie wytłumaczył tak jak zrobiła to EAnna, jestem za krótki.

Ale od czasu gdy o tym pisaliśmy Pawle ciągle (no ok.-co jakiś czas)myślałem o tym i nie mogłem zrozumieć tej "logiki".

Nawet w 16-ce czy to kiełbasa w jelicie cienkim czy grubej osłonce to ilość soli na 1kg mięsa podawana jest średnio 20g.

 

 

 

Wreszcie doczytałam :laugh:

Dlatego napisałem

 

 

Żeby to zrozumieć trzeba przeczytać ten temat od pierwszego postu.

 

Nie chciałem "podlinkować" Pawła postu bo bardzo go lubię a nie czułem się na siłach obalać jego teorię. W pewnym momencie nawet próbowałem w to uwierzyć ale ciągle kłóciło się to z "moją logiką".

Zacząłem sobie to nawet tak tłumaczyć, że jeśli nawet z zewnętrznych warstw kiełbasy grubej wypłucze się więcej soli to w środku zostaje jej więcej i po jakimś czasie ta "słoność" się wyrównuje.

Ale ja tylko mały wróbelek jestem :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie chciałem "podlinkować" Pawła postu bo bardzo go lubię

Ja również Pawła lubię  :yes: 

Ale często rzeczy nie są takimi, jakimi się wydają  - posłużę się moją ulubioną, ostatnio bardzo aktualną sentencją  :)

 

 

Zacząłem sobie to nawet tak tłumaczyć, że jeśli nawet z zewnętrznych warstw kiełbasy grubej wypłucze się więcej soli to w środku zostaje jej więcej i po jakimś czasie ta "słoność" się wyrównuje.

Wyobraźnia to jest podstawa :thumbsup: . Wyobraźnią i intuicją można przeskoczyć od razu kilka poziomów. Dopiero za nią idą analizy i ew. obliczenia.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale często rzeczy nie są takimi, jakimi się wydają - posłużę się moją ulubioną, ostatnio bardzo aktualną sentencją :)

Fakt. Często to zauważam "w temacie" o którym tu nie piszemy :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wróbel75, dnia 25 Sty 2021 - 21:32, napisał: Zacząłem sobie to nawet tak tłumaczyć, że jeśli nawet z zewnętrznych warstw kiełbasy grubej wypłucze się więcej soli to w środku zostaje jej więcej i po jakimś czasie ta "słoność" się wyrównuje. Wyobraźnia to jest podstawa  . Wyobraźnią i intuicją można przeskoczyć od razu kilka poziomów. Dopiero za nią idą analizy i ew. obliczenia.

 

....... to znaczy ,ze jak mam w jednym kg kielbasy przed parzeniem 20 g soli,a podczas  parzenia zostana "wyplukane" 4g -my soli i jak slonosc sie wyrowna to nadal beda 20 gsoli w tym kg kielbasy ????

 

Slonosc sie wyrowna ,ale bedzie mniejsza......... chyba ? ....to moja logika............

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Slonosc sie wyrowna ,ale bedzie mniejsza......... chyba ? ....to moja logika............

W moim poście chodziło oczywiście o sam fakt "wyrównania soli/słoności". Nie pisałem że zostanie taka sama.

Masz rację, zmniejszy się słoność (dlatego do parzonych dajemy ciut więcej) ale nie będzie czegoś takiego że im bliżej środka tym bardziej słone.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie będzie czegoś takiego że im bliżej środka tym bardziej słone.

 

....przez pierwsze pare dni po parzeniu napewno tak bedzie ,...... ale wyczuwalne tylko dla   EXPERTOW  ;) potem juz nie ...

Edytowane przez Olek.P
pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.