Skocz do zawartości

Moje zmagania z dzikiem


EAnna

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Zostały zawinięte w tę słoninę i zasznurowane.  Przyznam, że był to eksperyment.
To mi się podoba  :thumbsup:​   :clap::heart:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy uplastyczniłaś zewnętrzną powierzchnię szynki przed zawinięciem w słoninę? 

Słonina w części jest przyrośnięta do mięśnia. Aby dokleić  pozostałe powierzchnie płata słoniny zrobiłam dwie rzeczy:

  • usunęłam z mięsa wszelkie błony, błonki i przerosty
  • posypałam powierzchnię enzymem transglutaminaza w ilości 0,1% (safrona)

Przyleganie słoniny jest takie sobie  :facepalm: . Jednak myślę, że po zapakowaniu próżniowym i wraz z upływem czasu się wzmocni.

Mam doświadczenie z filetto baciato, w które po roku dojrzewania salami zrosło się wręcz z polędwiczką (a w tym wyrobie nie stosowałam żadnych enzymów).

Otulenie słoninką dało wspaniały efekt w smaku, aromacie i delikatności/soczystości wyrobu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu dziękuję za informację.

 

 

usunęłam z mięsa wszelkie błony, błonki i przerosty

Podstawa :thumbsup:

 

 

posypałam powierzchnię enzymem transglutaminaza w ilości 0,1% (safrona)

Tu jest pies pogrzebany :thumbsup: powiem szczerz, że tak przypuszczałem tylko nie wiedziałem jakiego enzymu użyć ponieważ w wędliniarstwie nigdy jeszcze nie stosowałem, za to stosowałem w winiarstwie pektoenzym który ma podobne działanie :):thumbsup:, Teraz trzeba poczekać aż enzym zacznie działać. Czy jest gdzieś dostępna jakaś informacja o dawkowaniu transglutaminazy?   

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam i ja dzika.

:thumbsup:  :clap:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jutro osbieram od Wielosia
Wyobrażam sobie jak Grześ biega za dzikiem by go złapać  :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja dzika.

Karol właśnie czytam, że zdziczałeś ;):D, czeka na relację z przerobu :thumbsup:.

 

 

Wyobrażam sobie jak Grześ biega za dzikiem by go złapać

Dużo nie trzeba się nabiegać :) był czas, że jeden podchodził codziennie pod bramę taki dyżurny, Dziki miały legowisko 200m dalej i co ciekawe jeden był biały z czarnymi plamami.

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Za kilka miesięcy minie 10 lat kontynuacji tematu o przerobie dzików.

Ponieważ ostatni dzik trafił do mnie już dwa miesiące temu, upłynęły też etapy technologiczne dla przerobu poszczególnego asortymentu, najwyższy czas złożyć krótką relację  :)

Po raz pierwszy bielenie wykonane zostało "na cztery ręce", pomagał mi mój najstarszy wnuk.

Podszedł do zadania niezwykle entuzjastycznie i pracował nożem z wprawą nabytą przy filetowaniu ryb.

post-40040-0-61270200-1659240214_thumb.jpg  post-40040-0-60207000-1659240242_thumb.jpg

 

post-40040-0-36839200-1659240277_thumb.jpg  post-40040-0-12361700-1659240306_thumb.jpg

 

Maciek z dumą i radością prezentuje własnoręcznie wyluzowaną głowę:

post-40040-0-84616200-1659240405_thumb.jpg  post-40040-0-77369100-1659240428_thumb.jpg

 

W temacie głowy: coś na ząb, mój ulubiony przysmak - móżdżek.

Został przyrządzony po O.K. weterynarza:

post-40040-0-93733700-1659240623_thumb.jpg

 

 

WYROBY

 

1. Konserwy:

Dodatki do mięsa i mięso:

post-40040-0-75219000-1659241127_thumb.jpg  post-40040-0-63032200-1659241179_thumb.jpg

 

W puszkach przed zamknięciem:

post-40040-0-03133600-1659241269_thumb.jpg

 

Gotowe, ponumerowane wg smaków:

post-40040-0-85850700-1659241322_thumb.jpg  post-40040-0-43453400-1659241344_thumb.jpg

 

 

2. Kabanosy:

Zapeklowane kawałki miesa dzika i tłuszczu wp., wymieszane z przyprawami:

post-40040-0-89569500-1659241883_thumb.jpg  post-40040-0-27141000-1659241936_thumb.jpg

 

Po zmieleniu:

post-40040-0-41716600-1659241965_thumb.jpg

 

Uwędzone kabanosy:

post-40040-0-04890800-1659242017_thumb.jpg  post-40040-0-06510100-1659242041_thumb.jpg

Uwagi: kabanosy niezbyt udane, zbyt zwięzłe. Mimo zachowania zasad sztuki ich przygotowywania. Oceniam, że przy tym konkretnym mięsie z dzika, przydałby się dodatek mięśnia półbłoniastego wp i nieco wieksza zawartość tłuszczu.

 

 

3. Salceson:

post-40040-0-25974400-1659242146_thumb.jpg  post-40040-0-70392900-1659242181_thumb.jpg

post-40040-0-18539900-1659242214_thumb.jpg

Salceson słabo związany, w ocenie Mark z Bielska  - za mało galaretki, za suchy, za bardzo mięsny.

 

 

4. Polędwice z dzika

- sklasyfikowane mięso i po uwedzeniu:

post-40040-0-83247600-1659242410_thumb.jpg  post-40040-0-57034200-1659242459_thumb.jpg

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek boczku WP do kabanosów z dzikiego , tak że 20% , polecam  ;)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy bielenie wykonane zostało "na cztery ręce", pomagał mi mój najstarszy wnuk.

Tylko się cieszyć :)  :clap: dziś młodzież nie za bardzo się garnie do takiej pracy. 

 

 

1. Konserwy:

Jaki składnik znajduje się na zdjęciu ze składnikami w pierwszej od dołu czarnej miseczce ? Zgaduję - seler?

 

 

Oceniam, że przy tym konkretnym mięsie z dzika, przydałby się dodatek mięśnia półbłoniastego wp i nieco wieksza zawartość tłuszczu.

Poza szynką dodałbym jeszcze karkówki wp a tłuszcz który będziesz chciał dodać zastąpiłbym boczkiem wp. 

[Dodano: 31 lip 2022 - 08:32]

Dodatek boczku WP do kabanosów z dzikiego , tak że 20% , polecam  ;)

:thumbsup: O tym samym pomyśleliśmy :)

Waldek bo wyjdę z wprawy mam jeszcze trochę dzikiego może byśmy zmajstrowali kabanosy.

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aki składnik znajduje się na zdjęciu ze składnikami w pierwszej od dołu czarnej miseczce ? Zgaduję - seler?

Nie, to jest suszona cebula. Do konserw dodałam płatki wędzonej słoniny z poprzedniego dzika.

 

 

Dodatek boczku WP do kabanosów z dzikiego , tak że 20% , polecam 

Dodałam bardzo, bardzo tłustego boczku - 23%.

Mięsa z dzika:

- Szynka I - 38%

- Karkówka dzika - 14%

- łopatka I z dzika - 25%

 

Żałuję, że nie zmierzyłam pH  mięsa przed użyciem.

Dlatego końcowy wyrób nieco mnie rozczarował tym bardziej, że kabanosy z poprzedniego dzika miały wzorcową kruchość.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu , podeschną i znikną ;)

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest suszona cebula.

 

Dziękuję.

 

 

Dodałam bardzo, bardzo tłustego boczku - 23%.

 

Do kabanosów z dziczyzny dajemy ok 30-35% tłuszczy, podczas podpiekania sporo się wytapia.

 

 

podeschną i znikną ;)

 

Jak dadzą pierwszy klik to jakoś wtedy szybko znikają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do kabanosów z dziczyzny dajemy ok 30-35% tłuszczy, podczas podpiekania sporo się wytapia.

Jakie tłuszcze masz na myśli? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie tłuszcze masz na myśli?

Mam na myśli sumę tłuszczy międzymięśniowego i zewnętrznego. Staramy się dobierać tak składniki aby zawartość tłuszczu w kabanosie przed wędzeniem była ok 30-35%. Powyżej jak dla mnie kabanos jest za tłusty, natomiast poniżej jest za chudy jak dla Waldka. Znaleźliśmy konsensu miedzy nami i naszymi Paniami które nie lubią tłuścioszków, podobnie sprawa się ma z ostrością (ilość pieprzu i ostrej papryki).      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli sumę tłuszczy międzymięśniowego i zewnętrznego.

Pytam o ten zewnętrzny/dodany.

Czy masz na myśli tłuszcz wp, czy też z dziczyzny.

Zadaję to pytanie ze wzgledu na Twoja opinię:

 

 

podczas podpiekania sporo się wytapia.  

.

U mnie raczej się nie wytapia dlatego, że dodaję wyłącznie tłuszcz wp. twardy i nie puszczam wędzarni na żywioł.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.