Skocz do zawartości

Dopiekanie w wędzarni


matys

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

 

powiedzcie jak uzyskujecie wysoką temp. do podpiekania w wędzarni bez dymu po 3 - 4 godzinach wędzenia bez ognia tylko samym żarem ?

Jeżeli na żar, nawet jego resztki - dołożysz cienkich szczapek to bardzo szybko zajmą się ogniem. 

Potem dokładasz ciut grubsze aż uzyskasz nowe ognisko. 

Zwiększenie przepływu powietrza sprzyja ogniu bez dymu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna dała Ci już odpowiedź - ze zrozumieniem proszę.

 

 

Zwiększenie przepływu powietrza sprzyja ogniu bez dymu

 

Więc jak chcesz zwiększyć przepływ? Zamykając go?

Jak żaru jest wystarczająco  możesz nieco przymknąć - Ty pytałeś o palenie

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podczas ostatniego wędzenia podpiekałem kiełbasę ale tak naprawdę nie wiem czy dobrze.

Na żar położyłem drobne patyki które zajęły się ogniem, co chwilę dokładałem grubsze aż do uzyskania wymaganej temp. Jednak w momencie gdy ogień przygasł temp. spadała do ok 60-70°C. Podczas godziny (bo tyle trwało podpiekanie do uzyskania 68°C wewnątrz) ogień palił się cały czas.

Czy wg Was jest ok ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego wędzenia podpiekałem kiełbasę ale tak naprawdę nie wiem czy dobrze.

Na żar położyłem drobne patyki które zajęły się ogniem, co chwilę dokładałem grubsze aż do uzyskania wymaganej temp. Jednak w momencie gdy ogień przygasł temp. spadała do ok 60-70°C. Podczas godziny (bo tyle trwało podpiekanie do uzyskania 68°C wewnątrz) ogień palił się cały czas.

Czy wg Was jest ok ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Tak, bo żeby uzyskać temperaturę  podpiekania 90 stopni musisz po dymieniu w 60 stopniach dołożyć, najlepiej czymś mniejszym żeby szybko się zajęło i zyskało temperaturę, a wędzarnia po czasie ,już jest tak nagrzana ma w miarę żaru że trzyma temperaturę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podczas ostatniego wędzenia podpiekałem kiełbasę ale tak naprawdę nie wiem czy dobrze.

Na żar położyłem drobne patyki które zajęły się ogniem, co chwilę dokładałem grubsze aż do uzyskania wymaganej temp. Jednak w momencie gdy ogień przygasł temp. spadała do ok 60-70°C. Podczas godziny (bo tyle trwało podpiekanie do uzyskania 68°C wewnątrz) ogień palił się cały czas.

Czy wg Was jest ok ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Tak, bo żeby uzyskać temperaturę  podpiekania 90 stopni musisz po dymieniu w 60 stopniach dołożyć, najlepiej czymś mniejszym żeby szybko się zajęło i zyskało temperaturę, a wędzarnia po czasie ,już jest tak nagrzana ma w miarę żaru że trzyma temperaturę .

 

Tylko żę mi nie udało się uzyskać nawet pod koniec procesu takiej wysokiej temperatury samym żarem, ogień palił się do samego końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podpiekać to trzeba umiejętnie hajcować a nie bawić się żarem.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiekanie w wędzarni ma to do siebie że raczej trzeba przy tym siedzieć i czasami marznąc czasami nawet 2 godziny trzeba dopiekać  ,powiem ci że jak mam mniejsza ilość rzeczy do  przypiekania włączam piekarnik w ciepłym domku daję termometr,drugi wbijam w miecho i się cieszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiekanie w wędzarni ma to do siebie że raczej trzeba przy tym siedzieć i czasami marznąc czasami nawet 2 godziny trzeba dopiekać ,powiem ci że jak mam mniejsza ilość rzeczy do przypiekania włączam piekarnik w ciepłym domku daję termometr,drugi wbijam w miecho i się cieszę.

A podpiekasz w 90°C w piekarniku ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

włączam piekarnik w ciepłym domku daję termometr,drugi wbijam w miecho i się cieszę.

 

Jeszcze jeden plus z takiego podpiekania .... w wędzarni przez godzinę,  podczas podpiekania naklei się  różnego rodzaju  dodatkowego badziewia  które zostaje na wyrobach .

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem że dopiekanie w wędzarni średnio mi wychodzi.Ja ostatnio parzę wędzonki i niektóre kiełbasy w workach próżniowych i jestem bardzo zadowolony. Można też lekko podymić drugi raz po parzeniu w wodzie by lepiej pachniały dymem.

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

POLĘDWICA - 60°C SZYNKA - 68°C ŁOPATKA - 68°C BOCZEK - 70°C BALERON - 75°C DRÓB - 72°C

 

a jak potraktować ligawę ?

 

Spróbuj 68 to jest twardy mięsień a wyższa temperatura w środku nic nie da.Bedziesz widział dać znać co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.