Skocz do zawartości

Schab, a polędwica wieprzowa


vito_miks

Rekomendowane odpowiedzi

Racja jest niezaprzeczalna. „Wolna amerykana” kaleczy i szkodzi polskiej tradycji masarskiej. Odchodzenie od zasady, wchodzenie w bylejakość, produkowanie podróbek, to taka kolokwialnie rzecz biorąc ‘chińszczyzna”.

Prawo do pierwotnej nazwy ma wyrób, który wyprodukowany został zgodnie z uznaną recepturą, a odbiór jakościowy stwierdził taką zgodność. Dla mnie nie ma nawet o czym dyskutować. Od kiedy schab staje się polędwicą , jak to już wcześniej pisałem jest od lat przedmiotem różnego spojrzenia technologów. Temat jak rykoszet nieustannie powraca i pewnie jeszcze długo się nie rozstrzygnie. Takie spory występują również w innych profesjach, ale ten nasz zasadniczo nie ma wpływu na wyrób finalny.

Proszę oddzielać i rozgraniczać w rozważaniach to, co robi handel. To inna branża.

Handel to także targowiska, a tam spotkamy pojęcie „rąbanka”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pogląd też ma swoją rację kiedy ma, lub zyska swoich zwolenników.

Bo kaban”, to „kaban” i aż tylko ‘kaban”. „Kabanina”, to „kabanina i aż tylko „kabanina”, a kabanos, to kabanos i aż tylko kabanos. :thumbsup:

Wszystko inne jest poza, mało ważne i mało istotne. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem ni ziębi ni parzy. wszyscy wiedza o co chodzi wiec po co się kłócić i udowadniać swoje racje tym bardziej ze większość forumowiczów nie ma tytułu naukowego związanego z branżą mięsną i nie potrafią przedstawić konkretnych dowodów na papierze(chodzi mi o konkretna normę podbita odpowiednia pieczątka itp.)ani podeprzeć się o jakiś autentyczny dowód.

 

[ Dodano: Sob 17 Kwi, 2010 13:41 ]

a Na to pytanie to odpowie nam tylko Instytut Technologii Mięsa w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródło: http://yfrog.com/iypoledwicarp

 

http://img682.imageshack.us/img682/7506/poledwicar.png

 

[mod]Opis Schwein-Ganz.svg

Français : Schéma représentant les différents pièces de viande du porc.

English: Schema representing the differents pork meat parts.

Deutsch: Schematische Darstellung eines Schweins und seiner Fleischteile. Eigene Zeichnung.[/mod]

Polski:

 

1. głowa (ryj)

2. podgardle

3. Karczek i schab

4. łopatka

5. mostek

6. żeberka

7. polędwica + (w tylnej części) biodrówka

8. polędwiczka

9. boczek

10. brzuszek

11. łopatka wieprzowa

12. szynka

13. golonka

14. noga

15. ogon

 

[mod]Inkscape logo 2.svg

 

Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą programu Inkscape.

Data

 

06.09.2006

Źródło

 

own work, based on user:Rainer Zenz's graphics Image:Schwein-Ganz.png

Autor

 

MesserWoland, based on user:Rainer Zenz's graphics

Licencja

(Ponowne użycie tego pliku)

Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji:

GNU head Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. Kopia tekstu licencji umieszczona została pod hasłem GFDL. Dostępne jest również jej polskie tłumaczenie.

 

Afrikaans | Alemannisch | Aragonés | العربية | Asturianu | Беларуская | Беларуская (тарашкевіца) | Български | বাংলা | ইমার ঠার/বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী | Brezhoneg | Bosanski | Català | Cebuano | Česky | Dansk | Deutsch | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | Euskara | فارسی | Suomi | Français | Gaeilge | Galego | עברית | Hrvatski | Magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | Ido | Íslenska | Italiano | 日本語 | ქართული | ភាសាខ្មែរ | 한국어 | Kurdî / كوردی | Latina | Lëtzebuergesch | Lietuvių | 文言 | Македонски | Bahasa Melayu | Malti | Nnapulitano | Plattdüütsch | Nederlands | ‪Norsk (nynorsk)‬ | ‪Norsk (bokmål)‬ | Occitan | Polski | Português | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / Srpski | Svenska | Kiswahili | తెలుగు | ไทย | Tagalog | Türkçe | Українська | اردو | Vèneto | Tiếng Việt | Volapük | Yorùbá | 中文 | ‪中文(简体)‬ | ‪中文(繁體)‬ | +/−

Creative Commons license

Creative Commons Attribution Creative Commons Share Alike Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0. W skrócie: wolno ten plik kopiować i rozpowszechniać, a także tworzyć utwory zależne pod warunkiem umieszczenia odpowiedniej informacji o autorze oraz pod warunkiem dystrybuowania pliku pod tą samą licencją, albo pod licencją podobną lub kompatybilną z CC-BY-SA.

 

Ten szablon został dodany jako element zmiany licencjonowania.

 

Alemannisch | Беларуская (тарашкевіца) | Català | Česky | Deutsch | Deutsch (Sie-Form) | Ελληνικά | English | Español | Eesti | Suomi | Français | עברית | Hrvatski | Հայերեն | Italiano | 日本語 | 한국어 | Lietuvių | Македонски | Nederlands | Polski | Português | Português do Brasil | Русский | Svenska | ไทย | Vèneto | Tiếng Việt | +/−

 

[ Dodano: Pon 19 Kwi, 2010 21:11 ][/mod]

I jak do tego sie odniesiecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 lata później...

 

 

U mnie od wczoraj wisi schab według tego przepisu.

Ja tam widzę polędwicę wieprzową a nie schab  :rolleyes:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój schab po 2 tygodniach tez zrobił się cienki jak polędwica. Ale w przepisie podanym przez leśnika wszędzie piszą o schabie.

http://starykot.blogspot.com/ - budowa domu i różne projekty

http://staryfotokot.blogspot.com/ - fotografia cyfrowa

http://fotografiaretro.blogspot.com/ - aparaty kolekcjonerskie i fotografia średnioformatowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mój schab po 2 tygodniach tez zrobił się cienki jak polędwica. Ale w przepisie podanym przez leśnika wszędzie piszą o schabie.

 

@EAnna,  pisząc to ma na myśli , że schab jest do tego momentu jak jest z kością a jak już jest pozbawiony kości to nazywamy go polędwicą :)

 

 

 

 

I coś za mało peklosoli w podanym przez Ciebie przepisie.

 

Dlaczego ???? Ja robiłem na samej soli i jest oki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schab jest do tego momentu jak jest z kością a jak już jest pozbawiony kości to nazywamy go polędwicą :)

 

To jak nazywacie polędwicę żeby odróżnić ją od tej drugiej polędwicy? :)

 

Rozumiem że ze schabu robi się wyroby takie jak na przykład polędwica sopocka, ale to nadal nie jest polędwica. Tak jak kawa zbożowa nie jest kawą :)

 

Ale jak zwał tak zwał. Byle by smakowało dobrze.

 

I coś za mało peklosoli w podanym przez Ciebie przepisie.

 

W przepisie naszym ze strony głównej nie ma w ogóle peklosoli, tylko zwykła sól.

 

http://wedlinydomowe.pl/inne-wyroby-miesne/wedliny-dojrzewajace/560-poledwica-suszona-a-la-wedliny-parmenskie

Edytowane przez starykot

http://starykot.blogspot.com/ - budowa domu i różne projekty

http://staryfotokot.blogspot.com/ - fotografia cyfrowa

http://fotografiaretro.blogspot.com/ - aparaty kolekcjonerskie i fotografia średnioformatowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ze schabu robi się wyroby takie jak na przykład polędwica sopocka, ale to nadal nie jest polędwica

 

Posłuchaj  - polędwica wieprzowa jest i była zawsze polędwicą, która to polędwica nazywana jest przez niewtajemniczonych schabem. :cool:   

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polędwica powstaje po odkostnieniu schabu, a polędwiczka jest mięśniem mieszczącym się od strony spodniej części najdłuższego mięśnia grzbietu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie także się podoba. ;)

 

Choć można napisać i tak (np. za Wikipedią):

 

"Mięsień najdłuższy (łac. Musculus longissimus) – parzysty mięsień znajdujący się w warstwie głębokiej mięśniówki tułowia. Leży po obu stronach kręgosłupa w bruździe między wyrostkami kolczystymi kręgów a kątami żeber i biegnący równolegle do kręgosłupa. Wraz z mięśniem biodrowo- żebrowym jest głównym prostownikiem grzbietu. Mięsień najdłuższy dzieli się na trzy następujące pasma:
m. najdłuższy klatki piersiowej (łac. longissimus thoracis)
m. najdłuższy szyi (łac. longissimus cervicis)
m. najdłuższy głowy (łac. longissimus capitis)."

 

Mięsień ten po wypreparowaniu nosi nazwę polędwicy. Tylko kto z początkujących wtedy to zrozumie? :D

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ze schabu robi się wyroby takie jak na przykład polędwica sopocka, ale to nadal nie jest polędwica

 

Posłuchaj  - polędwica wieprzowa jest i była zawsze polędwicą, która to polędwica nazywana jest przez niewtajemniczonych schabem. :cool:   

 

Pisu, a co to jest baleron?  -  osznurowany karczek?

Wytrybowana łopatka to jak ją nazwać?

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięsień ten po wypreparowaniu nosi nazwę polędwicy. Tylko kto z początkujących wtedy to zrozumie?

Polędwica czy "wypreparowana" czy nie - to zawsze polędwica. :cool:

 

Pisu, a co to jest baleron? - osznurowany karczek? Wytrybowana łopatka to jak ją nazwać?

Baleron - to wędzona i parzona wędlina wyrabiana z peklowanego schabu karkowego bez kości w osłonce naturalnej lub sztucznej. Karczek - kulinarnie mięso z karku zwierzęcego.

Wytrybowana łopatka to jak ją nazwać?

- łopatką bez kości :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie od wczoraj wisi schab według tego przepisu.

Ja tam widzę polędwicę wieprzową a nie schab  :rolleyes:

 

 

No mój schab po 3x36 godzinach w lodówce i dobie suszenia obok kaloryfera, też bardziej przypomina polędwicę.

Ale to był schab.

 

No, uparty jesteś.Poczytaj jeszcze raz.

Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ważne że każdy z nas wie o czym piszemy.

No niestety właśnie z powodu tych nieprofesjonalnych nazw osoby dopiero co  "wchodzące w wędzarnicze"  życie gubią się .

Polędwiczki to co innego a polędwica to co innego . Dlatego na naszym forum staramy się przestrzegać właściwych nazw .

Dla pełnej jasności można napisać - polędwica wieprzowa w handlu zwana  schabem bez kości  ale już na pewno nie można mylić jej  z polędwiczkami !

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.