Skocz do zawartości

Jak wędzić? - pytania i porady.


piotr118

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

2kg pieczeni wolowej
opisz to co to jest ? upieczona wołowina ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 280
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Z braku czasu tylko raz ponakłuwałem
zrób to jeszcze dzisiaj ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z braku czasu tylko raz ponakłuwałem

Jeżeli nie nastrzykiwałeś a szynki są "większych rozmiarów" to po zaledwie tygodniu będą niedopeklowane w środku  :facepalm:

Co to za metoda, to "nakłuwanie"?

Sprężyste mięśnie prawie natychmiast się zamkną.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem chodziło mi o nastrzykiwanie zrobiłem to tylko raz.

[Dodano: 20 gru 2018 - 20:03]

Kurcze na wszystko brak czasu i dałem się namówić na wędzenie. W zeszły piątek zapeklowałem a w sobotę ponastrzykiwałem i tak zostawiłem do dzisiaj jak mi się przypomniało.

[Dodano: 20 gru 2018 - 20:27]

To jak raz wykonałem nastrzykiwanie to powinno być ok?

Edytowane przez Tomek101082
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak raz wykonałem nastrzykiwanie to powinno być ok?

 

Nastrzykiwanie powinno być wykonane na początku peklowania, tylko raz.

Natomiast ilość wstrzyknięć i solanki do tego celu zużytej zależy od czasu peklowania

W tabeli DZIADKA podana jest ta ilość wstrzyknięć

TABELA

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno być dobrze. Z braku czasu nastrzykiwałem raz dnia następnego po zalaniu szynek zalewą. Jak robiłem wcześniej to dwa razy i też było ok. Wyjdą pyszne jak zawsze. Gdzieś chyba wyczytałem że dwa razy się nastrzykuje, może dla tego zawsze jak robię szynkę to dwa razy nastrzykuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastrzykujesz raz, na początku przed włożeniem do naczynia.  Nastrzykujesz ilością z tabeli na /kg  solanką przygotowaną(wyliczoną) do peklowania całości. Ciekaw jestem czym nastrzykiwałeś na drugi dzień ? Dorobiłeś trochę świeżej solanki , czy nabierałeś z pojemnika z mięsem?

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po pierwszym wędzeniu. Wszystko wyszło idealnie a przynajmniej tak wygląda i smakuje, nie ma kwasu, spalenia czy innych niepokojących oznak. Peklowanie bez przeszkód w 4*C, 7 dni, ociekanie 15h, wędzenie ok. 6h, i końcówka czyli przypiekanie ok.2,5-3h.Świadomie bez parzenie więc słoność była przewidziana już na etapie peklowania wg rad forumowiczów. Więc stół świąteczny był obstawiony :) Nie wiem jak wychodzi parzenie ale zakładałem podpiekanie i aromat i smak zrekompensował czekanie, drugi raz również w ten sposób pójdę a suchość o której mowa nie istnieje !!:)


[Dodano: 28 gru 2018 - 17:08]

A to zdjęcia po

post-92648-0-93306400-1546013194_thumb.jpg

post-92648-0-10145600-1546013222_thumb.jpg

post-92648-0-72467800-1546013297_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie folii aluminiowej do parzenia i pieczenia jest szkodliwe.

 

 

Jak i do przechowywania mięsa wędzonego również . Powód:wchodzenie mięsa solonego  w reakcję z aluminium .

 

 

Oczywiście grillowane też .

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkodliwość foli alu jak również pojemników do posiłków tzw. "styropianowych" takie co bierzemy na wynos gł. nr 1,3, 6,7,czyli PS, PET,PVC nie nadaje się do posiłków ale GORĄCYCH !

 

Ja folia owijam zimną , ostudzona wędzonkę (nie wchodzie w reakcje z żywnością), wtedy w lodówce zachowuje soki i nie przesycha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro aluminium jest szkodliwe to czemu u nas na forum nikt nie reaguje gdy formy aluminiowe sa uzywane  do pieczenia pasztetow? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam ...jedynie nie uzywam tam gdzie sa jakies kwasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro aluminium jest szkodliwe to czemu u nas na forum nikt nie reaguje gdy formy aluminiowe sa uzywane  do pieczenia pasztetów?

Właśnie niektórzy reagują (np. kol. @nestor).

Jednak nie można być zbyt nachalnym bo:

1. wszystko wokół jest szkodliwe 

2. zostanie się zaliczonym do grona "nawiedzonych"

3.  przecież samo życie jest śmiertelną chorobą

4. wybór należy do Ciebie 

itd...itp...itd... :yes:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pewnie już Was nudzę, ale jutro wędzenie i mam pytanie. Będziemy wędzić dwie szynki (1,4kg każda), polędwice (1,5kg), polędwiczke (ok. 0,5kg), boczek (cienki ok. 1,5kg) oraz kiełbasy. Na pierwszy dym idą oczywiście wędzonki, które po 13 dniach peklowania według tabeli DZIADKA, właśnie ociekają. I tutaj mój dylemat, czy polędwiczke i boczek wędzić razem z szynkami i polędwicą, czy może raczej z kiełbasą? Czy czas jakiego potrzeba na uwędzenie szynek nie jest za długi?

[Dodano: 15 lut 2019 - 20:07]

A może włożyć razem wszystkie wędzonki z tym, że na różne kije i wędzić każdy kij różną długość? Myślę, że szynki i polędwica powinny mieć podobny czas, a co z boczkiem i polędwiczką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.