Skocz do zawartości

[Rok 1955] Kiszenie kapusty


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Dolej trochę białego wytrawnego wina -niewiele pół szklanki -szklankę i przebij dokładnie

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

.jak ciućkam i ciućkam, to gdzieś tam drobiny kwasu wyczuwam.....

 

.........

 

 

....woda ma słodkawo-kapuściany smak..
 

 

 

Powinna mieć smak słony , przecież tam ma  być około   2% soli . :facepalm:

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...słoność pominąłem - dałem 20g/kg kamiennej...

...i pół szklanki wody z moich kiszonych ogórców....

...chciałem sprecyzować ten smak tak jak powyżej...

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sok z ogóra ??? Do kapusty nie potrzeba , najważniejsze by nie gorzkniala

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - kisiłeś kapustę ? 

Właśnie kilka dni temu zrobiłem bigos z zeszłorocznej i część jeszcze stoi, więc daruj sobie.

 

 

 

Aby proces ten przebiegał prawidłowo, należy stworzyć odpowiednie warunki. Najważniejszym czynnikiem jest (oprócz zastosowania czystych kultur bakterii kwasu mlekowego, odpowietrzenia itp.) właściwa temperatura, która nie powinna być niższa niż 22—24° C. W naszym przemyśle szczególnie późną je­sienią i zimą — kapustę kisi się w temperaturach zbyt niskich, a nawet w temperaturze poniżej 10° C. W tych warunkach w ka­puście zamiast fermentacji mlekowej występują procesy niepo­żądane, które wpływają na to, że na rynku spotyka się przeważ­nie kapustę złą i zgniłą. Wyszczepan i Mielman za najlepszą temperaturę kiszenia uważają temperaturę 22—24° C, prof. Pijanowski — nieco wyższą, a Fiodorow zaleca temperaturę kiszenia 25—30° C.

Reszty nie ma sensu wklejać bo jest na poprzedniej stronie, wystarczy poczytać.

 

U mnie kapusta stoi 10 dni w kuchni, po tym czasie jest ukiszona, potem wędruje w słoikach do piwnicy.  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sok z ogóra ??? Do kapusty nie potrzeba , najważniejsze by nie gorzkniala

 

...aby fermentacja przebiegała w kierunku mlekowym, a nie gnilnym....

 

Gorzknieje, jak nie odgazujesz, i związki siarki zamiast odejść z gazami, pozostaną w masie kapustnej....

 

Przebijać nie muszę, mam swój patent, który opisałem parę postów wcześniej...

[Dodano: 07 lis 2017 - 22:24]

 

bo w mieszkaniu mam 15 - 16*

To o 10 za mało dla kapusty. Może farelką dogrzej. ;)

 

...mam poważne myśli nad poduszką elektryczną....od Mamy.... :facepalm:

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

słoność pominąłem - dałem 20g/kg kamiennej... ...i pół szklanki wody z moich kiszonych ogórców.... ...chciałem sprecyzować ten smak tak jak powyżej...

 

W wodzie z ogórków większość bakterii może być już martwych. Ja zakisiłam 3 kg kapusty i dodałam (zaszczepiłam ) bakteriami kwasu mlekowego pochodzącymi z lekko rozcieńczonej płaskiej łyżeczki zaczynu :)

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

słoność pominąłem - dałem 20g/kg kamiennej... ...i pół szklanki wody z moich kiszonych ogórców.... ...chciałem sprecyzować ten smak tak jak powyżej...

 

W wodzie z ogórków większość bakterii może być już martwych. Ja zakisiłam 3 kg kapusty i dodałam (zaszczepiłam ) bakteriami kwasu mlekowego pochodzącymi z lekko rozcieńczonej płaskiej łyżeczki zaczynu :)

 

...dziynki freko - ale mi siem zdo, że skuli tego bo one mi siem puczon , to myśla że taktoże jest jako u Cia.....

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc daruj sobie.
  Oczywiście , daruje sobie ;) ​ chodziło mi tylko o temperaturę - nikt nie musi podgrzewać pomieszczenia z kiszoną kapustą do 25 stopni (- cytaty  Fiodorowa   :facepalm: ​) jestem pewien ,że 99 % ludzi  kiszących kapustę - kisi ją w temperaturach max 22 a najczęściej jest to znacznie niżej  :yes:  -  stara zasada mówiła do  kisimy do 1 listopada - a dlaczego ? 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja tegoroczna kapusta już bardzo smaczna, dwie beczki 30 jedna z marchewką druga jedynie z kminkiem. Po 6 dniach w temp 21 stopni od tygodnia leżakuje na balkonie w temp otoczenia :) W ubiegłych latach czasem leżakowała tam całą zimę opatulona ciepło, czasami lekko przymarzła gdy były spore mrozy ale nic jej nie było :).

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- stara zasada mówiła do kisimy do 1 listopada - a dlaczego ?

No właśnie dlaczego ? Tylko nie mów, że potem trupem pachnie. :D  Klimat się zmienił i teraz trudno w listopadzie o temperatury oscylujące koło zera. Ja w swojej ziemiance mam teraz około13 st.C.

Edytowane przez JaGra

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie dlaczego ?
  To banalnie proste -

1. w większości  kisiło się kapustę w pomieszczeniach gospodarczych - sieniach , czy też  bezpośrednio w piwnicach , lub podobnych  ziemiankach - i zawsze chodziło o to by zainicjować proces fermentacji - im zimniej tym trudniej -  jak zacznie " bąbelkować  :D ​" to już kapusta jest bezpieczna. 

2. bardzo często przechowywano kapustę i ogórki w beczkach zatopionych w stawach  - niska prawie stała temperatura - idealna do przechowywania  - po 1 .11 - zdarzało się że jest już lód.

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja w chłód jutro wędruje - skromnie w tym roku - 25 kg tradycyjnie i 10kg z winem - będzie "wina" Muskiego :D ;)

Edytowane przez ryszpak

Rafał (ryszpak)

rakrzes@poczta.onet.pl

 

Z prawdą jest jak z d..pą. Każdy ma inną i każdy ma swoją...

 

Iure et gladio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

będzie "wina" Muskiego
  :thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też mam chęć zrobić w/g przepisu Waldka, ale tylko 5 kg na próbę.
:yes: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytania o przepis na kapustę jest tu: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13366-uwaga-konkurs/?p=521493

i tu :

kapusta kiszona - Muski.pdf

 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W przepisie  na kapustę jest:

150 ml białego wytrawnego wina

 

A jaką rolę pełni w kapuście to wino?

Ono IMO zamienia się w ocet winny bo taka jest kolej rzeczy :) .

Dobre wytrawne wino nie jest złe - w kieliszku :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EAnna, Ja nie wiem do czego wino ale wiem ze u nas w Lidl kiszona kapusta kiszona (niemiecka) tez zawiera wino i jest duzo smaczniejsza i delikatniejsza niz np kiszona kapusta w sloikach polska ..krakusa czy jakiejs innej firmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Electro, jakem Polak który popiera zawsze wszystko co Polskie, bo najlepsze po prostu, to tu przyznaję Ci zdecydowaną rację. Polskie kapusty w słoikach, Krakusa, etc. do pięt nie dorastają tej niemieckiej kapuście na winie z Lidla, jest naprawdę przepyszna :D .

http://fddb.info/static/db/308/QMVBJ7QSBCBFHB2AW6F4R084_999x999.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie , ja innej jak juz mam kupic nie kupuje , pamietam jeszcze jak nie bylo polskich sklepow a polskie produkty nie byly dostepne praktycznie nigdzie to tez kupowalam niemiecka w sklepie B&W ( nie wiem czy taki jeszcze pamietasz juz parenascie lat nie istnieje ), tam tez mieli w puszkach..

Polska sloikowa poprostu to jest kapusta z octem niejadalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Polska sloikowa poprostu to jest kapusta z octem niejadalna.

Nie wiem, nie kupuję niczego gotowego.

Natomiast kapusta, do której dodano wino też jest kapustą z octem, tylko winnym.

Być może ten dodatek już na starcie fermentacji zmiękcza kapuste, co bowiem znaczy, że kapusta jest "delikatna"? 

Wg mnie turgor kiszonek jest ich zaletą a nie wadą.

Ale ja tylko tak teoretyzuję :D.

W praktyce jadam do ponad 40 lat identycznie kiszoną kapustę z warzywami i przyprawami różnej maści

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie kupuję niczego gotowego.
:clap:  :thumbsup:  Wino jest starterem szlachetniejszym -  :thumbsup: w kielichach też  :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

W tym roku po raz drugi zakisiłem kapustę (dzięki wam i temu forum) z powodzeniem :)

W zeszłym roku wyjadaliśmy systematycznie prosto z wiadra, w którym była kiszona. W tym roku teściowa postanowiła

przełożyć ją do słoików a sok zlać do butelek. I tu mamy dylemat pasteryzować te butelki z sokiem?

Słoików z kapustą nie planujemy pasteryzować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapusta w słoikach powinna być zalana kwaśnicą.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.