Skocz do zawartości

Spiżarnia Eli K.


Ela K.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jesli moge to rowniez chcialbym sie dolaczyc do prosby o przepisy na ketchup.

 

Co prawda nie z samych pomidorów ale z cukinii. Według mnie rewelacja, nawet Luiza zaczęła jeść ketchup  :D . Co do przepisu to proponował bym dodać na początek albo łyżeczkę pieprzu albo chili, ja dodałem sam pieprz i już był ostry.Oczywiście po próbie jak komuś mało ostry może dodać drugą przyprawę albo 50/50 ;) . No i soli dałem 18g/kg a  nie garść  ;) i potem już nie dosalałem.

http://dzikowiec-od-kuchni.blogspot.nl/2013/08/ketchup-z-cukinii-absolutny-numer-1.html

 

Teraz na tapecie będzie ketchup ze śliwek węgierek :)

Edytowane przez Gonzo

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co prawda nie z samych pomidorów ale z cukinii.

Gonzuś .. robię podobny, dodaję jeszcze  jabłko lub kilka śliwek :) 

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holly Mackrel - Wybacz Gonzo ale czy w Osipach Cetralnych I okolicach to o tej porze  jeszcze nie spia?? Niemniej DZIEKUJE I Tobie I Anus za tak szybka odpowiedz. postaram sie w takim przypadku zrobic cos z waszego polecenia, cukinia az prosi sie o zerwanie. Swoja droga to chyba w przyszlym Roku do zobaczenia Gonzo bo chyba bede w tych okolicach. Pozdrawiam


upss, sorry nie popatrzylem na zegarek i chyba to Moje Osipy Centralne powinny juz spac bo dzieli nas 6 godzin i Gonzo chyb juz wstales. Sorry.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co prawda nie z samych pomidorów ale z cukinii.

Gonzuś .. robię podobny, dodaję jeszcze  jabłko lub kilka śliwek :)

 

Anuś zapodaj swój przepis, chętnie połączę smaki :thumbsup: 

 

P.S. Stefan, już nie śpią ;) Pozdrawiam i do miłego :)  

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Anuś zapodaj swój przepis, chętnie połączę smaki

Gonzuś .. przepisy są już w mojej spiżarni :) zapraszam :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoiczki z minionego tygodnia . Przerabiania pomidorów ciąg dalszy ;)

KECZUP ZZ - ulubiony keczup Kubusia zaczerpnięty z bloga  http://klaudynahebda.pl/keczup/Robię go już kilka lat i szczerze polecam:)

post-70567-0-61911600-1472401570_thumb.jpg 

Składniki na keczup:

    4 – 5 kg pomidorów, bez skórki, grubo pokrojonych

    kubek cebuli, pokrojonej w piórka

    3-4 ząbki czosnku, zmiażdżone (lub więcej, jak lubicie)

    3/4 kubka octu jabłkowego albo winnego

    pół kubka cukru

    łyżeczka soli

Przyprawy:

    2 suszone listki laurowe

    łyżeczka nasion kolendry

    łyżeczka gorczycy czarnej

    łyżeczka gorczycy żółtej (tutaj możecie przeczytać więcej o gorczycy)

    łyżeczka pieprzu czarnego

    pół łyżeczki ziela angielskiego

    dodatkowo: kawałeczek gazy z apteki albo jakiegoś materiału, sznureczek.

Przygotowanie keczupu:

Obieranie pomidorów ze skórki: Ściągamy skórkę z pomidorów – ja robię to tak,że zagotowuję garnek wody (bo tutaj mamy dużo pomidorów), nacinam pomidory od dołu na krzyż i wkładam po kilka do wrzątku – wystarczy kilkanaście sekund i skórka ładnie odchodzi. Następnie biorę cedzak, przekładam pomidory i kiedy nieco się ostudzą ściągam skórkę.

Przygotowanie keczupu:

Pomidory wkładamy do garnka z grubym dnem. Dodajemy cebule, czosnek, ocet winny, cukier i sól. Wszystkie zioła i przyprawy układamy na gazie, zawiązujemy sznureczkiem i wkładamy do pomidorów.

Teraz gotujemy na średnim ogniu dopóki całość nie straci około połowy objętości. Zajmie to około 40 – 60 minut.

Wyciągamy teraz nasz woreczek z przyprawami. Blenderem miksujemy sos* i gotujemy jeszcze tyle, żeby masa zaczęła przypominać konsystencją keczup ze sklepu.  Tutaj dużo zależy od naszych upodobań w zakresie gęstości: z mojego oryginalnego ranka pełnego pomidorów zostało około 35%. Drugie gotowanie może trwać od około 20 do 60 minut. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

 

* alternatywną opcją jest przetarcie keczupu przez sito i pozbycie się pestek. Nigdy tego nie robię, jestem zbyt leniwa:)

 

Wkładamy do gorących słoiczków i pasteryzujemy.  Zostawiamy na co najmniej 2-3 tygodnie,żeby smak się wyrównał. Początkowo keczup jest bardzo intensywny w smaku, ale z czasem staje się wyważony i bardzo smaczny!

 

Sos boloński Anuś - wersja pikantna

post-70567-0-64829700-1472401586_thumb.jpg

post-70567-0-62081400-1472401606_thumb.jpg 

 

Pomidory w zalewie . Przepis dostałam od naszego kolegi  Grzegorza Z. Jeszcze nie próbowałam ale aromat zalewy powala, więc wierzę, że będzie pysznie :) To są słoiki 1,5l

post-70567-0-95955100-1472401644_thumb.jpg 

 

Sos do spagetti

post-70567-0-77348600-1472401697_thumb.jpg

 

Przecier pomidorowy

post-70567-0-68019300-1472401750_thumb.jpg

 

Keczup MTP kolejny przepis, który już jakiś czas jest w naszym domu. Też znaleziony w sieci tym razem na tym blogu http://mojetworyprzetwory.blogspot.com/ Robiąc zmniejszam deczko ilość octu i papryczek chilli, ale myślę, że jeśli lubicie pikantne spokojnie można robić wg receptury.  Bardzo aromatyczny keczup.

post-70567-0-28515300-1472401792_thumb.jpg

 

KECZUP MTP

Składniki:

  • 4 kg pomidorów - dojrzałych, czerrrrwonych
  • 5 ostrych czerwonych papryczek  
  • 1,5 kg cebuli
  • 2 główki czosnku
  • 350 ml octu winnego
  • 10 kopiastych łyżek cukru
  • 6 łyżek oleju
  • 2-3 łyżki soli - do smaku
  • ziele angielskie - około 10 sztuk
  • pieprz ziarnisty około 10 sztuk
  • 1 łyżkę cynamonu
  • 1 łyżkę imbiru

Przygotowanie:

  • pomidory umyć, sparzyć i obrać ze skórki
  • z papryczek usunąć gniazda nasienne
  • cebulę obrać, umyć, pokroić na 4-ry
  • czosnek obrać, umyć
  • warzywa włożyć do garnka o grubym dnie i gotować przez 1,5 godziny na małym ogniu
  • po tym czasie jeszcze gorące przetrzeć  - ja nie przecieram, pestki nam nie przeszkadzają ;)
  • powstałą w ten sposób papkę można dodatkowo zmiksować blenderem, wtedy będzie "gładszy" i doprawić najpierw cynamonem, imbirem, pieprzem, zielem i solą -  tą ostatnią do smaku, zresztą wszystkie przyprawy możecie dodawać stopniowo i podpasować pod Wasze kubki smakowe
  • pogotować na średnim ogniu około pół godziny, spróbować jak smakuje, w razie potrzeby doprawić
  • dodać wyciśnięty albo drobniutko pokrojony czosnek, cukier - dokładnie wymieszać, żeby się rozpuścił, wtedy dopiero wlać ocet winny, olej, wymieszać, odstawić na godzinkę
  • po tym czasie ketchup zagotować , zmniejszyć palnik do minimum i gotować do momentu porządanej gęstości - mi to zajmuje około 3 - 3, 5 godziny, ponieważ on stojąc sobie w piwnicy tężeje i ma odpowiednią gęstość, tuż przed nałożeniem do słoików-butelek wyjąć ziarna ziela angielskiego i pieprzu
  • po tym czasie gorący ketchup nakładać do słoików i dodatkowo zapasteryzować, od zagotowania 20 minut  - ja pasteryzuję 45 minut w 140 stopniach w piekarniku

 

 

post-70567-0-60819400-1472401820_thumb.jpg

post-70567-0-81570700-1472401722_thumb.jpg

Edytowane przez Ela K.

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sos boloński Anuś - wersja pikantna

Elu .. bardzo się cieszę, że smakuje i robisz już kolejną jego turę :D

 

 

Pomidory w zalewie

O ten przepis proszę, jeśli to nie tajemnica :D

Zebi wędził .. Ela słoikowała .. pracusie :D:tongue:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiego przepisu robicie ketchup?

 

Jesli moge to rowniez chcialbym sie dolaczyc do prosby o przepisy na ketchup.

 

 

Powyżej dodałam przepisy . Sorki, że dopiero ale myślę, że zdjęcia tłumaczą mnie ;) . Na prawdę pyszne i sprawdzone keczupy. Wyroby dzięki którym moje dzieci nie chcą kupnych i to jest super :)

 

 

 

O ten przepis proszę, jeśli to nie tajemnica :D

Anuś psze :)

 

Pomidory w zalewie by'Grzegorz Z.

 

Do słoika wkładamy całe, umyte  pomidory. Ja użyłam pomidorów lima.

 

Na 1 l słoik dajemy:

  • 1 łyżka octu
  • 1 mała łyżeczka cukru
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • po gałązce kopru i zielonej pietruszki -dałam więcej ;)
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 mała cebulka - nie miałam małych cebulek , kroiłam duże i wkładałam plastry
  • 1 łyżka oleju

Dopełnić słoik zimną wodą . Pasteryzować do momentu aż na pomidorach zacznie pękać skórka. 

SMACZNEGO :)

Edytowane przez Ela K.

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja użyłam pomidorów lima.

Eluniu .. najlepsze :thumbsup: na 61 krzaków wsadzonych na moim ranczo połowa to właśnie Lima ..  :) mięsiste i mało pestek. 

Dziękuję za przepis :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym bardzo podziekowac za te przepisy. Czesc z nich juz wykorzystalem. Zostal zrobiony sos Bolonski w/g Anus, sos slodko /kwasny wedlug Gonzo, sos Ajwar, teraz czeka mnie zrobienie ketchup. Jest jeszcze jedna kwestia ktora chcialby tu poruszyc - mianowicie - czesc z Waszych przepisow pisze I przekladam publikujac je dla Amerykanow ( niech poprostu wiedza co my Polacy potrafimy a juz szczegolnie nasze Panie), w zwiazku z tym prosilbym o wyrozumialosc jesli czasami pokaze sie cos na angielsko jezycznej) stronie bez Waszej wiedzy czy zgody niemniej zawsze ze wskazaniem zrodla/osoby  wykorzystanego przepisu.

Jeszcze raz dziekuje..

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ela to ja sobie ten przepis na zalewe pozwolilam tez skopiowac, dziekuje dziekuje :D

:)

 

 

Chcialbym bardzo podziekowac za te przepisy. Czesc z nich juz wykorzystalem. Zostal zrobiony sos Bolonski w/g Anus, sos slodko /kwasny wedlug Gonzo, sos Ajwar, teraz czeka mnie zrobienie ketchup. Jest jeszcze jedna kwestia ktora chcialby tu poruszyc - mianowicie - czesc z Waszych przepisow pisze I przekladam publikujac je dla Amerykanow ( niech poprostu wiedza co my Polacy potrafimy a juz szczegolnie nasze Panie), w zwiazku z tym prosilbym o wyrozumialosc jesli czasami pokaze sie cos na angielsko jezycznej) stronie bez Waszej wiedzy czy zgody niemniej zawsze ze wskazaniem zrodla/osoby wykorzystanego przepisu. Jeszcze raz dziekuje..

Stefan nie ma problemu. Może ktoś z nich przejdzie na dobrą stronę mocy :D . A możesz  zdradzić gdzie publikujesz te przepisy ?

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ela, normalnie 'zazdraszczam" Zbyszkowi tych wszystkich smakołyków, konfekcja .... rewelacja. W głowę zachodzę, kiedy Ty masz czas przerobić takie ilości .

Pawełku dzięki :) Mój starszy syn jest specjalistą w obieraniu pomidorów :D . Dzięki niemu idzie szybciej :)

 

 

 

Ela wszystkie sloiki pieknie wygladaja  

Dzięki :)

 

 

 

ja tez robie ich duzo ale bez dekoracji :facepalm:

Elu jak już się zacznie to ciężko przestać ;)

 

 

 

Wszystko pięknie wykonane wsad w słojach jak i słoje na zewnątrz . :clap:

Dziękuj :)

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mój starszy syn jest specjalistą w obieraniu pomidorów

Że  też ja nie mam takiego pomocnika :D 

 

 

Elu jak już się zacznie to ciężko przestać

To prawda .. :D to jest jak uzależnienie :D tylko tego nie trzeba leczyć :D

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek małe zakupy i kilka słoiczków

Leczo z cukinią - tak po prostu zrobione dosmaczone i zamknięte w słoiczki. Papryka, cebula, cukinia i przecier pomidorowy własny :)

post-70567-0-27946900-1473019883_thumb.jpg

Jeszcze trochę pomidorków w zalewie 

post-70567-0-18388400-1473019865_thumb.jpg

 

I tu całość

post-70567-0-37369500-1473019898_thumb.jpg

Edytowane przez Ela K.

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne to jeszcze nie koniec Twojego szaleństwa ''słoikowego''  wszak jeszcze kilka rzeczy jest do zrobienia .. ;) a naleweczki gdzie ? :tongue:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.