Skocz do zawartości

Wiejskie wędzarnie i wędzenie


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

Blacha ocynkowana... powinna być wcześniej ''wypalona'' ...tak jak i beczka w której chcemy wędzić... A ''głupi'' jest ten...co nie potrafi racjonalnie myśleć...

Einshell a czy według ciebie ta blacha ocynkowana została wypalona bo według mnie to ten ocynk wypalał się na tych wędzonkach . Wy zdajecie sobie sprawę co to jest wypalenie ocynku

Edytowane przez boher
Kto pyta, jest głupi tylko przez pięć minut. Kto nie pyta, pozostaje głupi przez całe życie”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 455
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

quote name='boher' timestamp='1472849180' post='513848'] Dziadek co ty masz z tym wędzenie w tych wędzarniach z blachy ocynkowanej to jakaś masakra już wiem dlaczego UNIA zakazała wędzenia.

 

 Widac nie kazdemu jest dane czytanie ze zrozumieniem. Dziadek wyraznie napisal:

 https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1272-wiejskie-wedzarnie-i-wedzenie/?p=34032

 

Przedstawiam do oceny wędzarnię wiejską .Praktyków proszę o ocenę.nie o materiał chodzi tylko o rozwiązanie techniczne

 

Czyli, dla Twojego zrozumienia, wyjasnie, ze chodzilo w dyskusji o rozwiazania w wedzarni a nie o material, bo ten od razu zostal uznany za nie wlasciwy, .

 

Mam nadziej, ze dotarlo, a jak nie to proponuje przeczytanie tematu kilkakrotnie( tutaj mam namysli wiecej niz 5 razy ), abys dobrze zrozumiela kazda wypowiedz,zanim jakiekolwiek wpis dodasz. 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote name='boher' timestamp='1472849180' post='513848'] Dziadek co ty masz z tym wędzenie w tych wędzarniach z blachy ocynkowanej to jakaś masakra już wiem dlaczego UNIA zakazała wędzenia.

 

 Widac nie kazdemu jest dane czytanie ze zrozumieniem. Dziadek wyraznie napisal:

 https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1272-wiejskie-wedzarnie-i-wedzenie/?p=34032

 

Przedstawiam do oceny wędzarnię wiejską .Praktyków proszę o ocenę.nie o materiał chodzi tylko o rozwiązanie techniczne

 

Czyli, dla Twojego zrozumienia, wyjasnie, ze chodzilo w dyskusji o rozwiazania w wedzarni a nie o material, bo ten od razu zostal uznany za nie wlasciwy, .

 

Mam nadziej, ze dotarlo, a jak nie to proponuje przeczytanie tematu kilkakrotnie( tutaj mam namysli wiecej niz 5 razy ), abys dobrze zrozumiela kazda wypowiedz,zanim jakiekolwiek wpis dodasz. 

Ja rozumiem .Praktyków proszę o ocenę.nie o materiał chodzi ale nie można pokazywać wędzenia w wędzarni która nie spełnia nawet ukraińskich norm

Kto pyta, jest głupi tylko przez pięć minut. Kto nie pyta, pozostaje głupi przez całe życie”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja rozumiem .Praktyków proszę o ocenę.nie o materiał chodzi ale nie można pokazywać wędzenia w wędzarni która nie spełnia nawet ukraińskich norm

No niestety cały czas czytanie ze zrozumieniem się kłania  :( Myślę, że ta dyskusja do niczego nie prowadzi .  Nawet  w najgorszym badziewiu jeśli chodzi o materiały mogą się trafić ciekawe rozwiązania techniczne i trzeba umieć patrzeć i wyciągać wnioski. Wyrywanie postów z kontekstu mocno odbiega od poziomu

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohen, a powiedz ty mi, dlaczego odgrzewasz temat, ktory spal spokojnym snem. Jakies niespelnione marzenia masz? Ze tak atakujesz Dziadka ? On wyraznie napisal, o rozwiazaniach a nie o materiale  i wielokrotnie tojest zaznaczone.

 

 Chyba czujesz sie bardzo niedoceniony,.No ale niestety takiego autorytetu jak Dziadek nie uda sie Tobie zniewazyc, zniszczyc itd wsrod osob jakie tutaj sa na forum. 

Edytowane przez ANNAM

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale nie można pokazywać wędzenia w wędzarni która nie spełnia nawet ukraińskich norm

Na jedzeniu wędzonek z takich właśnie wędzarni wychowały się całe pokolenia Polaków. Niestety, takie były czasy, a i jeszcze dzisiaj służą one z powodzeniem.

Mamy obowiązek pokazywać wszystko, co wchodzi w zakres naszej narodowej tradycji masarskiej, a rolą forum jest dążenie do tego, aby wędzenie było jak najbezpieczniejsze i aby jak najwięcej ludzi "wyposażyło" swe działeczki w urządzenia wspólnie tutaj opracowane i wędziło w nich zdrowe i smaczne wędliny domowe.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora w zasadzie może być z ocynku. Paleniska raczej nie. Drewno nie ma aż takiej temperatury żeby spowodować silne utleniania cynku. W tej ilości co dostanie się do wędlin tylko uzupełni baroki pierwiastka. Oczywiście po długiej eksploatacji warstwa zniknie. Kiedyś wszystkie stoły do obróbki mięsa były z ocynku. Dzisiaj blachy ocynk sprowadzane z Chin różnią się technologia wykonania i tu jest problem. Liczy się rozwiązanie i prostota, konstrukcji która w praktyce skutecznie wedzila wyroby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę także pamiętać o tym, iż są to wędzarnie przenośna (rozbieralne), które służyły (i jeszcze służą) wiejskim masarzom wykonującym zlecone uboje i przeroby.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kto pyta, jest głupi tylko przez pięć minut. Kto nie pyta, pozostaje głupi przez całe życie”.

 

Kto pisze bez sensu na zawsze pozostanie głupim. Może być?

Nie bardzo ten tekst ci się nie udał. 

 

 

Alogizm....zaprzeczenie zaprzeczenia w wykonaniu kol. boher .... ;)

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

 

 

Był tak dobry w swoim fachu, że był rozchwytywany.

No i co w związku z tym. Masz jakieś przepisy wuja.?  Możesz nam coś doradzić, czegoś nas nauczyć.?

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

był masażem.
... To może On Naszemu koledze plecy masował... :rolleyes::facepalm:;) ... RZ ... KURDE :devil:
[Dodano: 12 sty 2017 - 09:35]

Sorry...  nie mogłam się powstrzymać... ale przyłączam się do pytania JaGry :)

Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj dziadek tez byl ,moze akurat nie z wyboru a z koniecznosci ..szkoda moze bym cos w genach dostala :tongue:  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj dziadek tez byl ,moze akurat nie z wyboru a z koniecznosci ..szkoda moze bym cos w genach dostala :tongue:  :D

Patrząc na Twoje wyroby, raczej dostałaś i to sporo.  :)

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D no moze cos ciut ..tata powiem ze tez ma lekkie uzdolnienie w tym kierunku ..w sumie to on robil pierwsza biala kielbaske a w czasie PRL rozbieral polowki  swinki przywozone pod oslona nocy zebysmy nie padli z tego co dawaly "kartki" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

:) To zdecydowanie najlepszy wąt w tej dziedzinie forum.

Wielokroć, przez mnie, oglądany/czytany, był inspiracją i drogowskazem na kiełbasofilskim szlaku... :yes:

Tu znajduje się wiele obrazów wymagających zrozumienia, pozornie sprzecznych z wyobrażeniem bezpiecznego przetwórstwa mięcha...

Co tu jebdolić... Piękny jest ów Wąt...

Ośmielę się zamieścić foty takiej właśnie wiejskiej wedzarynki.

Zbudowana jest około 1968 r. w piwnicy, stanowi uzupełnienie kuchni kaflowej- tak na dzisiejsze czasy to taka lodówka trzydrzwiowa z kostkarką mp5, sauną, wifi i zestawem wibratorów :w00t:

Ciekawostką jest rozwiązanie regulacji wylotu spalin z kabiny oraz długość przewodu kominowego 15 m (!)

Ma dwa poziomy jeden na wędzonki a drugi na wędzonków...

Wędzi się doskonale- wadą i zaletą jest to, że w pomieszczeniu :w00t:

Jak to mówią... siada się w dwóch, stawia dwa litry i jak się gorzał kończy to znaczy, że uwędzone :laugh:

Dość łatwo utrzymuje się temperaturę... dawno na niej nie maciczyłem :D

Palenisko...niewielkie, przyjemnie jest na nim usiąść...i pęknięcie na plecach ogrzać 

 

post-52358-0-90161800-1486549641_thumb.jpg

 

Kabina wraz z rozwiązaniem odprowadzenia produktów niegwałtownego spalania drewna....

 

post-52358-0-42466900-1486549794_thumb.jpg   post-52358-0-85551900-1486550058_thumb.jpg

 

Zdjęcie paszportowe, en face....

 

post-52358-0-35998200-1486550199_thumb.jpg

 

Z profilu natomiast....

 

post-52358-0-93298500-1486550327_thumb.jpg

 

Zestaw kijów, oryginalny (!!!) , drewno liściaste, kije układane na kątownikach hutniczych 50/50- to była stal...

Jako kije robiły także pręty stalowe żebrowane i nie...

Haczyki- oryginalne (!!!), do tej pory używam, niektóre b.fikuśne, dizajnerskie kształtem...

Kije oczywiscie w adekwatnym pojemniku, zapewniającym jeszcze stalszą im temperaturę :laugh:

 

post-52358-0-66405100-1486550487_thumb.jpg

 

W mojej ocenie to taka hybryda, bezpośrednia z wyboczonym paleniskiem, o długości kanału 0- bezpośrednia typu L.

Nawet mi przyszło do głowy palenisko w blaszce kuchennej zrobić.... to jak przyszło to się zrobi :thumbsup:

Serde(l)cznie ukłaniam i namiętnie zachęcam do publikowania takich różnych dziwolagów... ktokolwiek widział ktokolwiek wie :thumbsup:

Spuścizna kiełbasofilska na przestrzeni wieków :laugh:

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie materiał wart Oskara. Ludziska często tutaj piszą, że chcieliby sobie w piwnicy starego domu założyć wędzarnię (maja nawet jakieś pozostałości po takowych), ale nie posiadają tego zastrzyku wiedzy podstawowej, jak temat ugryźć. Zielony, zrób, jeśli możesz, więcej zdjęć z takim przekazem pomocowym dla szukających natchnienia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu tą wędzarnie nazywasz dziwolągiem.

:) Jac na moją czutkę to rozwiązanie dość niepopularne- na swoje czasu raczej awangardowe... bezpośrednia "L" z zerowym kanałem :thumbsup: taka przejściówka z pogranicza skalanych kanałem a bezwzględnie bezpośrednich :laugh:;)

Nie przystające do ówczesnych- dobrze przemyślane- w całokształcie użyteczności domu, funkcji piwnicy- rozkładu/przeznaczenia pomieszczeń, czynności wykonywanych przez mieszkańców w rytmie pór roku.....

Minimalne nakłady odpowiednich- i dostępnych- matriałów powodowały tworzenie optymalnych i uniwersalnych budowli.

Nie to co teraz... ;)

-----

:) Maxell coś postaram się zrobić, instrukt... w czasie bliżej się nie określę.... :blush:

Zresztą nie wszystkim się takie coś proste podoba.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.