Skocz do zawartości

Autoklaw domowy Dziadka


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 244
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

i nawet nie zdajecie sobie sprawy jakie cuda można znaleźć na złomie...
  Zawór bezpieczeństwa ze złomu ???????? NIE  - ale to tylko moje zdanie.....

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś ostatnio na jakimkolwiek złomie?

Kiedyś to były faktycznie typowe złomy, a dziś można się bardzo zdziwić..... :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbyła się próba na gorąco na działce bez konserw  . Nalałem ok 1,5 l wody , dokręciłem dekel , napompowałem do urządzenia powietrza 0,8 bara . Postawiłem na taboret gazowy i z daleka obserwowałem termomanometr . Ciśnienie powoli wzrastało i doszło do 3 bar . Zakręciłem gaz i odczytałem temperaturę wody . i tu jest problem . Pytanie- ile wynosiła temp wody ?.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....133*C....jeśli chodzi o temperaturę pary ...

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym poziomie wody termomanometr umieszczony u góry w deklu  wskazywał temperaturę wody 40 st c ciśnienie 3 bar . Po zakręceniu gazu położyłem autoklaw na boku ta by woda miała styczność z termomanometrem wskazanie było 90st c. , ciśnienie nie zmieniło się.  Pytanie dlaczego tak się dzieje . To nie działa tak jak w szybkowarze . Wniosek 1- Termometr musi być umieszczony by miał styczność z wodą  a więc inny typ . Proszę o dalsze wnioski jakie się nasuwają z tej próby .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powyzej 75 st podgrzewaj na minimum........
powyżej 75 st powstaje więcej pary szybciej rośnie ciśnienie - powyżej 3 bar otworzy się zawór bezpieczeństwa i będzie wyrzucał nadmiar pary czyt ciśnienia - jednocześnie zacznie szybciej przyrastać temperatura , para będzie co chwila wyrzucana lub będzie wolno wylatywać z zaworu . Powinieneś dalej ale wolno podgrzewać- ważne, że prawidłowo zadziałał zawór B.  podobnie działa szybkowar ......

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy powietrze napompowane wskutek ciśnienia  zmieni  swą objętość o połowę to jego ciśnienie wzrasta dwukrotnie . Tutaj widzę przyczynę tak wysokiego ciśnienia,  ponieważ to jest układ zamknięty po to by stworzyć przeciwciśnienie nie można wzorować się na szybkowarze.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzeżenie- Materiał prezentowany o ile  będzie wzorem do naśladowania to tylko na własne ryzyko naśladowców

Prace praktycznie zakończone przy Autoklawie Dziadka. Zostaje tylko wymiana termomanometru (uszkodzony) na sam manometr. Termometr w termomanometrze  nie zdaje egzaminu przy malej ilości wody. Temperatura będzie mierzona termometrem cyfrowym poprzez specjalnie zainstalowane gniazdo do jego wkładania na czas sterylizacji . Dzisiaj odbyła się próba na gorąco z dopompowywaniem  powietrza jako przeciw ciśnienie w końcowej fazie sterylizacji i samoczynnego chłodzenia do temperatury wody tak jak na zdjęciach . Jutro próba z konserwami .post-39869-0-34092900-1469211052_thumb.jpgpost-39869-0-29866900-1469211073_thumb.jpgpost-39869-0-30820100-1469211130_thumb.jpgpost-39869-0-77575400-1469211154_thumb.jpgpost-39869-0-30825100-1469211217_thumb.jpgpost-39869-0-41248900-1469211257_thumb.jpgpost-39869-0-95460200-1469211280_thumb.jpg

post-39869-0-46435900-1469211185_thumb.jpg

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imponujący gratulacje :)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś konstrukcję zbliżoną do czołgu....... :thumbsup:

A i widzę, że masz gdzie przeprowadzać wybuchowe testy.... jak coś poproszę o udostępnienie poligonu. :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzeżenie- Materiał prezentowany o ile  będzie wzorem do naśladowania to tylko na własne ryzyko naśladowców.

 

 

Pierwsza próbna produkcja w moim autoklawie domowym wyszła znakomicie , żadnych ubytków soków . Autoklaw wytrzymał nie wybuchł, a ja żyję . Inna metoda schładzania jak u Ukraińców zdała egzamin.post-39869-0-45686200-1469291386_thumb.jpgpost-39869-0-53321400-1469291415_thumb.jpgpost-39869-0-53376400-1469291438_thumb.jpgpost-39869-0-36774200-1469291473_thumb.jpgpost-39869-0-81292800-1469291487_thumb.jpg

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Potrzebne są  przeróbki w tym autoklawie 

http://www.ebay.de/i...7IAAOSw3ydV5nEn ?

Potrzebne dane techniczne ,a tak to ładny i na prąd.

 

Ostrzeżenie- Materiał prezentowany o ile  będzie wzorem do naśladowania to tylko na własne ryzyko naśladowców.

 

Wracając do mojego usunełem zawór powietrza -  nie potrzebny .

post-39869-0-73289600-1469358384_thumb.jpg tak to wygląda teraz . 

Moje konserwy wyglądają teraz tak. post-39869-0-04968800-1469358680_thumb.jpg

Nie dodawałem żadnych barwników a taka kolorowa galaretka . Jeden słoik z poprzedniej produkcji  dla porównania. post-39869-0-44166700-1469358786_thumb.jpg

Jest dużo galaretki pomyłka w dodanej wodzie podwójna dawka jak w oryginalnej recepturze post-39869-0-77911200-1469358921_thumb.jpg

Temat uważam za zakończony .Z powodu tego tego że jest to temat wybuchowy decyzję czy go zostawić czy skasować zostawiam administracji .

 

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potrzebne dane techniczne

 

XFS-18L Specifications

◆ Overpressure auto-discharging 0.145-0.165Mpa
◆ The maximum operating temperature : 126 ℃ -128 ℃
◆ Double-dial pressure gauge
◆ Self-expanding seal
◆ Full stainless steel material
◆ Heating by Coal burning or electric power
◆ Simple operation, safe and reliable
◆ Volume: 18L
◆ Volts: 220V
◆ Power: 2.0KW
◆ Weight: 15.5Kg
◆ Size: 400 × 400 × 400mm

 

 

p.s. Dziadku, przybliż proszę jak rozwiązałeś kwestię portu termometru

Sent from my Nokia 1011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bwie-to jest urządzenie działające tak jak szybkowar . Sam pojemnik i dekel są bardzo przydatne do zrobienia z niego autoklawu do Konserw. 

Na tym zdjęciu ja tak zrobiłem , Można zastosować trójnik wtedy mniej otworów trzeba kręcić.post-39869-0-30681800-1469391799_thumb.jpg

Jak to zrobisz to Twoja sprawa . W  Tym urządzeniu brak danych o dopuszczalnym ciśnieniu . Według norm powinno ono wynosić co najmniej 1, 5 raza większe jak  ciśnienie robocze.W tym temacie napisałem już wszystko  . Wiem jakie są konsekwencje nie spełnienia wymagań .   Więcej w tym temacie nie będę pisał ani odpowiadał

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dziękuję @Dziadku za informacje.

 

Jak to zrobisz to Twoja sprawa

Raczej nie będę robił autoklawu tylko pozostanę przy szybkowarze - na moje potrzeby to wystarczy. Nie mam sił i środków na konstrukcje takich rzeczy a poza tym to raczej marne uzasadnienie ekonomiczne aby budować albo kupować autoklaw dla paru słoików na wakacyjne wyjazdy lub do zrobienia mielonki raz na jakiś czas.

 

 

W Tym urządzeniu brak danych o dopuszczalnym ciśnieniu

Chińczyki napisali, że max ciśnienie robocze to 0.145-0.165 Mpa (1,4-1,6 bara w atmosferach to minimalnie mniej) więc pewnie ciśnienie max musi być obliczone na więcej.

 

Ciekaw byłem jak zamontowałeś termometr bo zastanawiałem się jak u siebie zamontować taki termometr aby się przekonać jakie temperatury są osiągane w takim szybkowarze. Na załączonych fotkach widziałem, ze wykorzystałeś wentyl tylko nie byłem pewien jak to uszczelniłeś.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

W.

 

Sent from my Nokia 1011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bwie - sa co najmniej 3 proste metody montażu termometrów - czujka bezpośrednio w pojemniku i doszczelnienie oringiem najbardziej dokładna , wspawana tulejka wkręcony termometr -pomiędzy tulejką a czujką termometru wlewa się olej - przeniesienie temperatury- lub zwykła przylgowa

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiński aluminiowy badziew ale za to pojemny bo ma 20 litrów :)

Ma wkręcane obydwa zawory, więc na próbę jeden wykręcę, zamontuję termometr i przeprowadzę próbę celem zaspokojenia ciekawości a potem wrócę do oryginału :cool:

 

http://www.stalchem.sklepna5.pl/stalchem/zdjecia/89/photos11.jpg

 

Sent from my Nokia 1011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny to ciężarek, działa grawitacyjnie, nie ma żadnego gwintu.

Czerwony to zawór bezpieczeństwa, jest na sprężynce i jest rozkręcany.

Obydwa są demontowane, już zamówiłem wentyl, jak przyjdzie to będę testował.

 

Sprytne uszczelnienie, dzięki za info.

Pozdr W.

Sent from my Nokia 1011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czarny to ciężarek, działa grawitacyjnie, nie ma żadnego gwintu. Czerwony to zawór bezpieczeństwa, jest na sprężynce i jest rozkręcany. Obydwa są demontowane, już zamówiłem wentyl, jak przyjdzie to będę testował.  

 

 

Wiesiu, wczoraj testowałem szybkowar z termometrem Dziadka.Może było krótko grzane (ok.50min. od wydobywania się pary) może a raczej bez przeróbek więcej rady nie da.Temperatura w środku słoika ok. 114*C  

post-40273-0-77979500-1470244059_thumb.jpg

 

Nie to co u Dziadka  :clap:

 

post-40273-0-74833200-1470244115_thumb.jpg

 post-40273-0-79289700-1470244089_thumb.jpg

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.