Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Autoklaw domowy Dziadka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
216 odpowiedzi w tym temacie

#41 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1278 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 13 lip 2016 - 09:42

W czasie sterylizacji będzie pełna kontrola ciśnienia 1,8 Bar razem z napompowanym powietrzem 0,7 Bar. Parametry muszą być pilnowane, nie można dopuścić by zadziałał zawór bezpieczeństwa , bo wtedy cała filozofia nadciśnienia ucieknie z urządzenia

Raczej ucieknie tylko nadmiar ciśnienia, chyba że masz taki zawór który otwiera się całkowicie, ale nie sądzę.

Dobra robota Dziadku, jest na kim się wzorować.

#42 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14182 postów

Napisano 13 lip 2016 - 11:03

Nie przesadzacie trochę?

Jest kontrola ciśnienia, zawór bezpieczeństwa, Dziadek spał nie będzie ......trochę przerost formy nad treścią, przy zaledwie 2 atm.

Dziadku..... zawór bezpieczeństwa możesz( o ile jest taka możliwość), wysterować tak, że w autoklawie utrzymasz żądaną temperaturę.

Jak pisze Zlep, nadmiar ciśnienia zostanie upuszczony przez zawór.

#43 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 13 lip 2016 - 11:45

Wydaje mi się że zwodzicie mnie z tym zaworem bezpieczeństwa i upuszczeniem nadmiaru ciśnienia . Zamykam to urządzenie, pompuję powietrze 0,7 bara  i zaczynam podgrzewać aż uzyskam  temperaturę 121 st c wtedy z odczytu manometru będę wiedział jakie jest ciśnienie. Po zakończeniu sterylizacji i  schłodzeniu się wody do 98 -100 st w urządzeniu  ciśnienie z podgrzania wody zniknie a powinno pozostać tylko te co zostało napompowane . W tym czasie samym czasie w słoikach jest temperatura wsadu  ok 107 -109 st C. a więc ciśnienie takie jak napompowane i jest równowaga . W miarę jak temperatura będzie się zmniejszać w słojach do 100 st upuszczamy powietrze,  wtedy możemy otworzyć urządzenie i zacząć chłodzenie zimną wodą.  Z tego wynika że jak zadziała zawór bezpieczeństwa to po ostygnięciu nie będzie w urządzeniu przeciw ciśnienia tak jak  w szybkowarach .Co do nici dentystycznych Gogle wytłumaczą niejasności .

Użytkownik DZIADEK edytował ten post 13 lip 2016 - 11:47

#44 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14182 postów

Napisano 13 lip 2016 - 12:30

Nie mam zamiaru cię zwodzić, bo sam jestem na etapie budowy autoklawu :thumbsup:

Ciśnienie dopompowane na zimno, u ciebie 0,7 u mnie będzie 1,5 nie zniknie.

To co upuści zawór powstanie z ciepła dodanego.

Przewidziałem takie etapy:

- zalanie słoi wodą ponad wieczka.....tu jeszcze rozważam mniejszą ilość, bo różnicy nie powinno być?

- dopompowanie 1,5 atm powietrza

- podgrzanie do 3-4,5atm., tu też myślę i liczę i chcę wykorzystać zawór regulowany do utrzymania żądanej temperatury

- podtrzymanie ciśnienia około 60 minut w zależności od wsadu i wielkości słoi

- pozostawienie autoklawu do wystygnięcia.....około naście godzin

- upuszczenie powietrza, otwarcie.

Użytkownik miro edytował ten post 13 lip 2016 - 12:31

#45 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1278 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 13 lip 2016 - 12:54

Z tego wynika że jak zadziała zawór bezpieczeństwa to po ostygnięciu nie będzie w urządzeniu przeciw ciśnienia tak jak w szybkowarach

Racja. Tutaj jest mieszanina par, wody i powietrza. Jeśli ubytek pary wody nie robi nam różnicy, to powietrza już tak.

Miro, Dziadek jest krok przed nami. I w praktyce i w teorii.

podgrzanie do 3-4,5atm., tu też myślę i liczę i chcę wykorzystać zawór regulowany do utrzymania żądanej temperatury

Miro, po co Ci takie wysokie ciśnienie?

No i po napompowaniu powietrzem ciśnienie w autoklawie nie jest już niestety wskaźnikiem temperatury, więc nie jestem pewien właściwej pracy tego zaworu.

#46 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 13 lip 2016 - 13:21

Załączony plik  czysta pionowa.jpg   207,31 KB   7 Ilość pobrań

#47 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7205 postów

Napisano 13 lip 2016 - 13:27

Ciśnienie dopompowane na zimno, u ciebie 0,7 u mnie będzie 1,5 nie zniknie. To co upuści zawór powstanie z ciepła dodanego. Przewidziałem takie etapy: - zalanie słoi wodą ponad wieczka.....tu jeszcze rozważam mniejszą ilość, bo różnicy nie powinno być? - dopompowanie 1,5 atm powietrza - podgrzanie do 3-4,5atm., tu też myślę i liczę i chcę wykorzystać zawór regulowany do utrzymania żądanej temperatury - podtrzymanie ciśnienia około 60 minut w zależności od wsadu i wielkości słoi - pozostawienie autoklawu do wystygnięcia.....około naście godzin - upuszczenie powietrza, otwarcie.

podaj mi jaki zawór  ma taką precyzje regulacji ciśnienia - i może jeszcze producenta - ( wyłączając drogie zawory regulacji precyzyjnej- ale i te ustawia się na sztywno ) nie ukrywam jestem żywo zainteresowany

Użytkownik Muski edytował ten post 13 lip 2016 - 13:50

#48 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2539 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 13 lip 2016 - 14:55

Miro , przeczytaj uważnie ulotkę , którą zamieścił Dziadek  , łaczne ciśnienie jaki będziesz miał na starcie  nie powinno przekraczac 1,56-1,84 at , czy uzyskasz 3-4,5 atm chyba nie , gdyz z naprędce znalezionych tabel  cytuję "  powinien wskazać http://karnet.up.wro...le_o_wodzie.pdf ", wynika ze temperatura 121 stopni powinna generować ponad 2 at ciśnienia  , sprawdzisz to pewenie empirycznie przy próbie technologicznej . Pozdrawiam

Użytkownik Pacan Wojciech edytował ten post 13 lip 2016 - 14:57

#49 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14182 postów

Napisano 13 lip 2016 - 20:40

podaj mi jaki zawór ma taką precyzje regulacji ciśnienia - i może jeszcze producenta - ( wyłączając drogie zawory regulacji precyzyjnej- ale i te ustawia się na sztywno ) nie ukrywam jestem żywo zainteresowany

Zaworu szukam........tu i tam, i nawet nie zdajecie sobie sprawy jakie cuda można znaleźć na złomie... :thumbsup:

No i po napompowaniu powietrzem ciśnienie w autoklawie nie jest już niestety wskaźnikiem temperatury,

Pamiętasz dyskusję o szybkowarze, regulacji zaworu ciśnieniowego i wysokości n.p.m.?

Jeśli można zagotować "pewnym sposobem" wodę na na wysokości 6000 m, przy około ok. 480 hPa, to te 3-4 atm u ruskich też mają jakieś znaczenie....

;) 8:40 i dalej.

Użytkownik miro edytował ten post 13 lip 2016 - 20:57

#50 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 13 lip 2016 - 21:12

Miro jeżeli chcesz sterylizować przy ciśnieniu w ok 4 Bar to Twoje urządzenie musi przejść próby ciśnieniowe wodne  na ok 10 Bar.

#51 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1278 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 13 lip 2016 - 21:16

Miro, Dziadek kilka postów wyżej bardzo ciekawy artykuł wkleił. Warto się z nim zapoznać, to wręcz ABC.

Kurcze, widzę że jesteś fanem Rosjan i ich rozwiązań siłowych :D , nie rozumiem po co tak wielkie ciśnienia chcesz stosować.

#52 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7205 postów

Napisano 14 lip 2016 - 16:19

i nawet nie zdajecie sobie sprawy jakie cuda można znaleźć na złomie...
  Zawór bezpieczeństwa ze złomu ???????? NIE  - ale to tylko moje zdanie.....

#53 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14182 postów

Napisano 14 lip 2016 - 16:52

Byłeś ostatnio na jakimkolwiek złomie?

Kiedyś to były faktycznie typowe złomy, a dziś można się bardzo zdziwić..... :D

#54 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 19 lip 2016 - 11:53

Odbyła się próba na gorąco na działce bez konserw  . Nalałem ok 1,5 l wody , dokręciłem dekel , napompowałem do urządzenia powietrza 0,8 bara . Postawiłem na taboret gazowy i z daleka obserwowałem termomanometr . Ciśnienie powoli wzrastało i doszło do 3 bar . Zakręciłem gaz i odczytałem temperaturę wody . i tu jest problem . Pytanie- ile wynosiła temp wody ?.

#55 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3298 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 19 lip 2016 - 13:14

....133*C....jeśli chodzi o temperaturę pary ...

Użytkownik jumbo edytował ten post 19 lip 2016 - 13:16

#56 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 19 lip 2016 - 13:32

Przy tym poziomie wody termomanometr umieszczony u góry w deklu  wskazywał temperaturę wody 40 st c ciśnienie 3 bar . Po zakręceniu gazu położyłem autoklaw na boku ta by woda miała styczność z termomanometrem wskazanie było 90st c. , ciśnienie nie zmieniło się.  Pytanie dlaczego tak się dzieje . To nie działa tak jak w szybkowarze . Wniosek 1- Termometr musi być umieszczony by miał styczność z wodą  a więc inny typ . Proszę o dalsze wnioski jakie się nasuwają z tej próby .

#57 tur100

tur100

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 188 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 19 lip 2016 - 14:34

Miałem podobną sytuację w czasie sterylizacji w szybkowarze przy jednej warstwie słoików i przy małej ilości wody. Temperatura na termomanometrze była niższa niż w słoiku.

Załączony plik  DSC06559.JPG   50,14 KB   7 Ilość pobrań

#58 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7205 postów

Napisano 19 lip 2016 - 14:52

Powyzej 75 st podgrzewaj na minimum........
powyżej 75 st powstaje więcej pary szybciej rośnie ciśnienie - powyżej 3 bar otworzy się zawór bezpieczeństwa i będzie wyrzucał nadmiar pary czyt ciśnienia - jednocześnie zacznie szybciej przyrastać temperatura , para będzie co chwila wyrzucana lub będzie wolno wylatywać z zaworu . Powinieneś dalej ale wolno podgrzewać- ważne, że prawidłowo zadziałał zawór B.  podobnie działa szybkowar ......

#59 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 19 lip 2016 - 15:31

Gdy powietrze napompowane wskutek ciśnienia  zmieni  swą objętość o połowę to jego ciśnienie wzrasta dwukrotnie . Tutaj widzę przyczynę tak wysokiego ciśnienia,  ponieważ to jest układ zamknięty po to by stworzyć przeciwciśnienie nie można wzorować się na szybkowarze.

#60 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5890 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 22 lip 2016 - 19:15

Ostrzeżenie- Materiał prezentowany o ile  będzie wzorem do naśladowania to tylko na własne ryzyko naśladowców

Prace praktycznie zakończone przy Autoklawie Dziadka. Zostaje tylko wymiana termomanometru (uszkodzony) na sam manometr. Termometr w termomanometrze  nie zdaje egzaminu przy malej ilości wody. Temperatura będzie mierzona termometrem cyfrowym poprzez specjalnie zainstalowane gniazdo do jego wkładania na czas sterylizacji . Dzisiaj odbyła się próba na gorąco z dopompowywaniem  powietrza jako przeciw ciśnienie w końcowej fazie sterylizacji i samoczynnego chłodzenia do temperatury wody tak jak na zdjęciach . Jutro próba z konserwami .Załączony plik  DSCN9270A.jpg   148,22 KB   7 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9276.JPG   83,17 KB   7 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9283A.jpg   134,17 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9289A.jpg   117,86 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9294A.jpg   156,03 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9300.JPG   61,3 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSCN9305A.jpg   140,76 KB   6 Ilość pobrań

Załączone pliki

Użytkownik DZIADEK edytował ten post 22 lip 2016 - 19:17

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych