Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ile peklosoli? Proszę o pomoc.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#41 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 28 lis 2016 - 23:02

Tak .....  W  porze zimowej można wykorzystać temperatury na dworze od 0-8 st do peklowania .  Przy odrobinie wiedzy świetnie da się to zrobić .  

Oczywiście że w porach zimowych można korzystać z "daru zimna" który daje nam natura, ale dla nowicjusza nie zalecałbym tej metody.

Zauważ że sam napisałeś że od 0-8 C, czyli peklowanie lawiruje, ponieważ przy 8 C jest, a przy 0 C nie.

Jeśli do tego dodać peklowanie w trybie awaryjnym 3 dniowym, to robi nam się zagadka ile czasu mięso miało korzystną temperaturę.

Stary wyjadacz i tak nie pekluje 3 dni, a młody może sobie niezłe kuku z mięsa zrobić.

#42 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12638 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 29 lis 2016 - 08:41

Zauważ że sam napisałeś że od 0-8 C,

Napisałem również  przy odrobinie wiedzy  .  Moim zdaniem każdy kto  cokolwiek zaczyna robić to takową powinien mieć , a nie jak to w większości jest .  Mam 3kg mięsa jaką mam solankę zastosować i w jakiej temperaturze peklować . 

Klękajcie narody :D

Pozdrawiam

#43 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1956 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 29 lis 2016 - 09:39

Panowie szkoda pobijać pianę, jako starzy wyjadacze obaj wiecie o co w tym wszystkim chodzi, znacie niuanse. Pytanie Beatki było proste jednocześnie świadczyło o czym sama zresztą pisała o początkach jej wędzarniczej edukacji, więc taką samą odpowiedź winna otrzymać, więc po co wpisy co poniektórych "mistrzów". Szacunek wielki chylę czoła :) 

Mirek do Ciebie idę poczytaj moją prośbę w pogotowiu komputerowym może coś zaradzisz bo mnie trafi :devil: 

#44 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5573 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 29 lis 2016 - 10:11

Baco zgadzam sie z Toba ..ale jest jedno male ale, sama wiem jak zaczynalam ..ale co niektorzy ( nie mam na mysli akurat kolezanki Beaty ) mowie ogolnie .. nawet nie zamiaruja choc troche poczytac ..kupia 10 kg miesa i nie wiedza co poczac ..wydaje sie ze co to za problem wsadzic do wody z peklosola i trzymac , wyjac i wedzimy i bedzie pieknie ladnie i smacznie ...czasem troszke wlasnej inicjatywy, poczytam dowiem sie podstaw a pozniej pytam..albo ja jestem jakas nie dzisiejsza  :)

#45 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 29 lis 2016 - 11:01

Problem w tym że aby nabyć podstawową wiedzę,  to reguły i zasady postępowania z mięsem muszą być, jasne i przejrzyste.

Tymczasem tak się w Polsce porobiło, że co polak to teraz mistrz masarstwa....

Mi do mistrza daleko, nawet w połowie drogi nie jestem, ale inni już widać są poza metą.

I żeby było jasno, nie piszę tu o koledze andrzej k.

Co innego jest dyskutować nad niuansami, a co innego (co często czytam na necie) stwierdzić, "tak jest dobrze, bo ja tak robię, jem i żyję".

Pytanie tylko jak długo jeszcze pożyjesz w zdrowiu?

Użytkownik miro edytował ten post 29 lis 2016 - 11:03

#46 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 29 lis 2016 - 11:08

więc po co wpisy co poniektórych "mistrzów"

Choćby po to, żeby zwrócić uwagę na problem, jakim są kwiatki typu: 

Skąd ty wziąłeś ten kalkulator na 1 kg mięsa ja daję max 18gram peklosoli i 0,4 litra wody ,a więć jeśli masz 2,8 kg x18g=50.4 grama a więc chyba coś pomyliłeś

sorki kloeżanko że pisałem jak do kolegi

Skąd się wzięły te różne wersje peklowania?

Przecież receptura była i jest banalnie prosta 0,4 litra wody + 10 dkg peklosoli na 1 kg mięsa +/- jakieś niewielkie odchyłki wody czy peklosoli.

Zachciało się "Kopernikowskich" przewrotów i mamy to co mamy. 

Tylko że Kopernik przynajmniej udowodnił swoją teorię, a my dalej jesteśmy na powrót w epoce Faraonów.

Lud wierzy we wszystko co usłyszy.

Na forum sporo już jest takich baboli, które nowi użytkownicy przyjmują jako fakt, bo przecież napisał to stary wyjadacz. Odpowiadający nawet nie zadali sobie trudu by edytować nieprawidłową podpowiedź, gdy mieli jeszcze ku temu okazję. Dopiero na następnych stronach można przeczytać, że nastąpiła pomyłka.
A dalej to już zaprzeczenie sensu zadawania przez nowicjuszy pytań na tym forum, co słusznie podkreślił kolega Andrzej: 

Ci co wiedzą, szybko wychwycą moją pomyłkę.

Jednak odpowiada się  ,  lub podpowiada tym co nie wiedzą .  :D

Pozdrawiam

Użytkownik qba-69 edytował ten post 29 lis 2016 - 11:15

#47 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 29 lis 2016 - 11:22

Tu macie większość odpowiedzi na pytania "poczatkujących" - plik WM2 - to druga wersja

Niestety skrypt od lat jest ułomny i nie można usunąć załącznika który się błędnie wstawiło.

Załączone pliki

Użytkownik Maxell edytował ten post 29 lis 2016 - 11:34

#48 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1389 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 29 lis 2016 - 11:36

Odpowiadający nawet nie zadali sobie trudu by edytować nieprawidłową podpowiedź, gdy mieli jeszcze ku temu okazję

Bo zaczęła się od razu "walka kogutów" zamiast krótkiego "kolego popraw". :facepalm:

Gdzieś na forum był ring wolny aby sobie ulżyć a na innych tematach działajmy ramię w ramię ;) .

#49 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 29 lis 2016 - 11:44

Poprawić post można pod warunkiem, że następny go nie zacytuje, inaczej jego wypowiedź traci sens.

Potem jedynie moderator może mój błąd naprawić i poprawić dalsze wpisy.

#50 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1956 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 29 lis 2016 - 12:54

@roger, Dzięki po raz enty :D 

a co do dalszej dyskusji dam se na luz. Dzięki :) 

#51 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 29 lis 2016 - 15:55

Należy wyjaśnić dlaczego jest taki problem. Moim zdaniem trudno jest zalać 2,8 kg mięsa zalewą w ilości 1.2 litra np w misce. 

Wtedy należy cały czas obracać wędzonki ponieważ poziom zalewy będzie sięgał na 2 cm.

Więc należy dopasować pojemniki do ilości mięsa tak, żeby można było całość zakryć zalewą.

I tak spora cześć mięsa będzie dociśnięta do ścianek dopasowanego pojemnika, utrudniając peklowanie. 

To jest przyczyna poszukiwania innego sposobu peklowania, żeby nie przewracać peklowanych wyrobów.

Sami na fotkach widzimy jak mięso jest zanurzone luzem w zalewie, ale czy na pewno zgodnie z przepisami 0,4 l /1 kg? 

Każdy poradzi sobie z wylaniem kilku litrów zużytej solanki, ale zakłady przemysłowe przyjmując inną technologię solenia miały by problem z tą ilością solanek. Kwestia stężenia zalewy wyznacza jeszcze rozwój bakterii.  

Też mam problem z zastosowaniem formuły 0,4 litra / 1 kg mięsa, ponieważ nie dysponuję małymi pojemnikami i nie robię małych ilości. Zużywam znacznie więcej i zdecydowanie słabszej solanki oraz stosuję nastrzyk. Latem jeżeli nie dysponuję lodówką ( w lesie ) trzymam w "chłodnym" zaciemnionym miejscu i zmieniam solankę co dwa dni. Na trzeci lub czwarty dzień wędzę.

Chyba każdy ma wypracowany - poprawiony sposób na własne potrzeby i dostosowany do swoich smaków. 

Np. boczek pekluję bez nastrzyku, cztery do pięciu dni w temperaturze jesiennej 12 do 16 st w zalewie 6% luźno pływający w pojemniku i jest super po uwędzeniu. Mięso osobno, nigdy nie łączę z boczkiem. Peklując mięso, na początek robię zalewę 6,5% z obfitym  nastrzykiem 4% peklosoli i wody mineralnej, wkładam na 24 godziny do pojemnika - luźno pływające mięso. Solanka ulega przebarwieniu w zależności od rodzaju mięsa.  Następnie zmieniam zalewę na nową 6%. Przez pozostałe trzy, cztery dni zalewa jest czyściutka. Nic mi się nie psuje, a w smaku zadowoli słonolubnych jak i małosolnych. Przez cały okres nie muszę przekładać i  kontrolować temperatury. Więcej w tym temacie grzechów nie pamiętam!      

#52 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11263 postów

Napisano 29 lis 2016 - 16:26

Każdy poradzi sobie z wylaniem kilku litrów zużytej solanki, ale zakłady przemysłowe przyjmując inną technologię solenia miały by problem z tą ilością solanek. Kwestia stężenia zalewy wyznacza jeszcze rozwój bakterii.  

Duże zakłady pielęgnują solankę i używają ja kilkakrotnie.Wylewanie było by marnotrawstwem.O ile na to pozwalają warunki również tak robię.

Peklując mięso, na początek robię zalewę 6,5% z obfitym  nastrzykiem 4% peklosoli i wody mineralnej, wkładam na 24 godziny do pojemnika - luźno pływające mięso. Solanka ulega przebarwieniu w zależności od rodzaju mięsa.  Następnie zmieniam zalewę na nową 6%. Przez pozostałe trzy, cztery dni zalewa jest czyściutka.

Straszne marnotrawstwo.A możesz to uzasadnić bo nie bardzo widzę sens zmiany solanki po 24 h na solankę o podobnym stężeniu.Tylko po to , żeby nie miała przebarwień to do mnie jakoś nie przemawia.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 29 lis 2016 - 16:31

#53 waldek55

waldek55

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 403 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 29 lis 2016 - 16:40

Panowie wydaje mi się , że wystraszycie beatę04 i odechce Jej się robić cokolwiek . Prosta czynność , a tak skomplikowaliście ją .
Szacunek .

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

#54 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 29 lis 2016 - 17:09

Duże zakłady pielęgnują solankę i używają ja kilkakrotnie.Wylewanie było by marnotrawstwem.O ile na to pozwalają warunki również tak robię.

Jak to robisz, jak solanka traci na zawartości soli w trakcie peklowania?

Z czystej ciekawości pytam. 

Nie mogę też zrozumieć co jest z tym brakiem zalewy przy 0,4 litra.

Czemu mi nigdy nie brakuje"

peklowanie_na_mokro_01.jpg

Użytkownik miro edytował ten post 29 lis 2016 - 17:12

#55 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27397 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 29 lis 2016 - 17:20

Jak to robisz, jak solanka traci na zawartości soli w trakcie peklowania?

Miro, to przecież takie proste. Wystarczy solomierz i waga.

#56 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 29 lis 2016 - 17:34

Zakłady nie wylewają solanki kiedy nastrzykują, bo to inny system, ale czy tą która pozostaje po peklowaniu zużywają ponownie?

Aż muszę z ciekawości zapytać.

#57 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27397 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 29 lis 2016 - 17:37

ale czy tą która pozostaje po peklowaniu zużywają ponownie?

Oczywiście.

#58 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11263 postów

Napisano 29 lis 2016 - 18:12

Aż muszę z ciekawości zapytać.

Solanka też kosztuje.Odpowiedź już masz.

Jak to robisz, jak solanka traci na zawartości soli w trakcie peklowania? Z czystej ciekawości pytam.   

O ile pekluję jedno za drugim to uzupełniam brakującą ilość peklosoli, prawdzam solomierzem i pekluję ponownie nową partię.Oczywiście trzeba zachować warunki chłodnicze.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 29 lis 2016 - 18:13

#59 narciarz51

narciarz51

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 58 postów
  • Miejscowośćwilkowice

Napisano 29 lis 2016 - 19:58

Mirku

czy Ty nigdy nie miałeś styczności z ZM????

#60 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14056 postów

Napisano 29 lis 2016 - 20:15

Miałem i to z niejednym, ale nie zdarzyło mi się zaobserwować takiej procedury.

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych