Skocz do zawartości

Pytania i porady - wątek ogólny


misiek73

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Bo przeważnie jest napisane, aby pokroić w małe kawałki mięso, dodać peklosoli i odstawić. Dopiero po zapeklowaniu mięso się mieli.
Tadeusz taka jest kolej w kiełbasach -peklujesz na SUCHO - ja pekluję zwykle ok 48 godzin ale dziczyznę zwykle dzień dłużej tj ok 70- godz - zwykle plastry  gr ok 1,5-2 cm o szerokości wlotu do maszynki, ale czasem kostkę ( bez przesady) nie grubszą niż 4 cm - wszystko masz napisane na forum - Czytaj Bracie czytaj..... a potem z górki :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

posłucham "niby fachowców
Serdecznie polecam kurs z naszej szkoły WB :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowując farsz kiełbasiany, mielę mięso, dodaję peklosoli, cukru, wody, wszystko mieszam i odstawiam do lodówki.

Czy ja żle robię? Bo przeważnie jest napisane, aby pokroić w małe kawałki mięso, dodać peklosoli i odstawić. Dopiero po zapeklowaniu mięso się mieli.

Nic nie robisz źle,ja tak robie,szybciej się pekluje (rozdrobnione mięso),lepiej smak przypraw przechodzi,na drugi dzień tylko nadziewam i kiełbasy bajka,przecież nie jesteś zmuszony do metody przemysłowej gdzie mięso z rozbioru trafia do peklowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na drugi dzień czasem trzeba przemieszać, bo zbite jest, dlatego ja miele ,dodaje przyprawy, peklosol plus płaska łyżeczkę na 3 kilo specjalnej przyprawy, mieszam , nadziewam i do lodówki na noc(w jelicie mięso zmielone też się może peklowac no nie) po min 12 godz osuszam wedze, parze i soczysta śląska na grilla gotowa

[Dodano: 26 sty 2017 - 22:09]

Tadeusz a co uważasz że twojej kiełbasie brakuje

Edytowane przez agn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na drugi dzień czasem trzeba przemieszać, bo zbite jest, dlatego ja miele ,dodaje przyprawy, peklosol plus płaska łyżeczkę na 3 kilo specjalnej przyprawy, mieszam , nadziewam i do lodówki na noc(w jelicie mięso zmielone też się może peklowac no nie) po min 12 godz osuszam wedze, parze i soczysta śląska na grilla gotowa

[Dodano: 26 sty 2017 - 22:09]

Tadeusz a co uważasz że twojej kiełbasie brakuje

Wydaje mi się, że nic nie brakuje, chciałem się dowiedzieć czy w dobrej kolejności przygotowuję mięso.

Nie jestem szpecem w kiełbasach, bo zrobiłem dopiero drugą kiełbaskę, dlatego chcę wiedzieć jak najwięcej.

Cieszy mnie to, że żonka z dziećmi się pytają, kiedy będę znowu robił i wędził ;) na razie trochę duży mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie to, że żonka z dziećmi się pytają, kiedy będę znowu robił i wędził 

I to jest najważniejsze, dlatego szczególnie trzeba zadbać o zdrowie swoje i zdrowie najbliższych, starając się robić zgodnie z technologią jednak niż zgodnie z widzimisię. Oczywiście sa rózne kiełbasy i każdy ma prawo robić jak chce. W żadną stronę nie należy generalizować. Ale "czym skorupka..."  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie tak jest jesli smakuje i zostaly zachowane podstawowe warunki bezpieczenstwa podczas produkcji to najwazniejsze , wiec nic tylko powtarzac .

Dodam ze w zakladach czesto nie pekluja 24 godz a dodaja poprostu taki dodatek nazwijmy to przyspieszacz peklowania gdzie mozesz odrazu po dodaniu peklosoli wymieszaniu i nadzianiu wedzic i parzyc czy podpiekac , a w wyrobach domowych zalezy by osiagnac najlepszy smak przy jak najmniejszym udziale dodatkow funkcyjnych , bo na czasie nie zalezy i na napchaniu portfela .Choc problem w masowce nie tkwi w msg czy wielofosforanach , czy w soli peklowej , a w ilosci i jakosci miesa ktorego jest moze 20 %. Reszta to fillery czyli bialka ssojowe , mleka w proszku maki rozne , algi morskie do tego czywiscie MOM czyli sciegna skuru chrzastki gruczoly i cala reszta oddzielona mechanicznie z korpusow indykow i kurczakow , jak wyzej napisalem czystej wieprzowiny np kl 2 jest 20 % , w tym marketowych masowkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pamiętać, że tytuł tematu: Pytania dla początkujących, a nie przyspieszony kurs przemysłówki..

Chyba, że temat ma wylądować w koszu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przygotowując farsz kiełbasiany, mielę mięso, dodaję peklosoli, cukru, wody, wszystko mieszam i odstawiam do lodówki.

Czy ja żle robię? Bo przeważnie jest napisane, aby pokroić w małe kawałki mięso, dodać peklosoli i odstawić. Dopiero po zapeklowaniu mięso się mieli.

Nic nie robisz źle,ja tak robie,szybciej się pekluje (rozdrobnione mięso),lepiej smak przypraw przechodzi,na drugi dzień tylko nadziewam i kiełbasy bajka,przecież nie jesteś zmuszony do metody przemysłowej gdzie mięso z rozbioru trafia do peklowni.

 

Ja robie podobnie, kroje mieso daje peklosol, cukier odrobine wody, mieszam i miele na wilku. Na drugi dzien dodaje przyprawy, mieszam ponownie i napelniam oslonki czy jelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak jestem za stosowaniem się do zaleceń, czyli mięsko po klasyfikacji pokrojone w kawałki wielkości śliwki. Peklowanie 24-72 h w zależności od receptury i warunków. Dalej według przepisu. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie eksperymentował :) Robiłem tak i tak, jednak przy mieleniu przed peklowaniem kiełbasy wychodziły ciemniejsze. Może to przypadek, choć nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jednak przy mieleniu przed peklowaniem kiełbasy wychodziły ciemniejsze.

 

To nie ma wpływu na kolor.Rozdrobnienie do peklowania ma zadanie przyspieszenie peklowania, ale trzeba uważać bo takie mięso ze względu na większą powierzchnię  jest bardziej podatne na zakażenie bakteriologiczne.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw sparzyć kiełbasę, a na drugi dzień wędzić

powieś sobie niech się osadza surowa w jelitach przez ten dzień -a póżniej  wędź

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę po napełnieniu farszu w jelita, najpierw sparzyć kiełbasę, a na drugi dzień wędzić?

A widziałeś kiedyś, żeby surowe drewno najpierw lakierować, a potem zapuszczać kolorem?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jutra możesz osadzać pod warunkiem, że powiesisz w temp. 4-6º C. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, albo nabij w dniu wędzenia i osadzaj 1 h w temp.pokojowej dla kiełbas cienkich.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o kurde ...Arek szybszy jak zwykle...

 

Już znikam. :D  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam gdzie wieszac do osadzania, przechowuje w lodowce i na godzine wczesniej osadzam w temp pokojowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.