Skocz do zawartości

Chleba trzeba......


witt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 235
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

No no
 

Dziękuję Halu, po długich i wytrwałych testach i dużo czytania różnych publikacji o chlebie, dochodzę małymi kroczkami do tego co sobie założyłem.

Pozdrowienia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieke od dłuższego czasu chleb żytni na zakawasie z przepisów zamieszczonych w  ksiązce CHLEB DOMOWA PIEKARNIA , udająsie sa wyrośniete , ale zytnie są dosc wilgotne , mimo prób nie mogę uzyskac chleba mniej wilgotnego .Dosc długo chleb jest świeży .Może ktos z forumowiczów ma rozwiązanie ?.Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po upieczeniu (ok. 1 godzina, nie mniej) i wyjęciu chlebka z foremki, połóż chlebek na kratce i włóż jeszcze na powrót do piekarnika na 10 - 20 minut 175 stopni C. (zależy od mąki) celem odparowania i dopieczenia. Chleb się wtedy nie maże na nożu i ma znacznie lepszą strukturę. Tak czy inaczej chleb ciemny razowy powinien po pieczeniu odpocząć przed krojeniem ok. 12 godzin, smacznego :D .

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pacan Wojciech, Sprawdz temp upieczonego chleba , powinna miec miedzy 97-98 st C  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mój kolejny wypiek.

Chlebuś pszenno-żytni na zakwasie.

Mąki z pełnego przemiału z ziarnami maku, sezamu, słonecznika i czarnuszki.

Samo zdrowie :D

post-70976-0-38335800-1591974191_thumb.jpg

A w międzyczasie trochę makaronu z 400g semoilny trzech całych jaj i dwóch żółtek.

post-70976-0-76544200-1591974506_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez El komendante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mój kolejny wypiek

Rozkręcasz się na tym urlopie.....brawo. :clap: ...chlebuś przecudny, a makaron również , taki lubię najbardziej do rosołku.

Pozdrowienia 


[Dodano: 13 cze 2020 - 14:45]

 

 

ale zytnie są dosc wilgotne
 

Spróbuj Wojtku zrobić jak napisał Jarek, z tym dopiekaniem na kratce.

Ja również tak robię i nie mam w środku wilgotnego (nóż się nie okleja chlebem przy jego krojeniu ). Kroję chleb dopiero na drugi dzień, przez noc po wyjęciu z piekarnika jest owinięty scierką lnianą i tak stygnie do rana.

Pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piekę w proporcji 3/1 Chlebek wychodzi pyszny Link do przepisu podałam w poście nr 200.Dodatek mąki pszennej powoduje,ze chleb nie jest mazisty ,czy mokry.Podobny przepis podawała Alinka -był to chleb z karmelizowaną cebulką .Z jej przepisu wychodziła duża i mniejsza foremka a z tego mojego piekę w dwóch dłuższych.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piekę w proporcji 3/1 Chlebek wychodzi pyszny Link do przepisu podałam w poście nr 200.Dodatek mąki pszennej powoduje,ze chleb nie jest mazisty ,czy mokry.Podobny przepis podawała Alinka -był to chleb z karmelizowaną cebulką .Z jej przepisu wychodziła duża i mniejsza foremka a z tego mojego piekę w dwóch dłuższych.

link nie dziala :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem dodac mąki pszennej ostatnio 1050 , niestety nie poprawiło to wilgotności , zrobię jak radzicie , zastanawiam sie nad zmniejszeniem ilości wody ? .Pozdrawiam 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja piekę w proporcji 3/1 Chlebek wychodzi pyszny Link do przepisu podałam w poście nr 200.Dodatek mąki pszennej powoduje,ze chleb nie jest mazisty ,czy mokry.Podobny przepis podawała Alinka -był to chleb z karmelizowaną cebulką .Z jej przepisu wychodziła duża i mniejsza foremka a z tego mojego piekę w dwóch dłuższych.

link nie dziala :laugh:

 

http://sisters4cooking.przepisy.net/chleb-pszenno-zytni-na-zakwasie-2 Ja piekę tak jak w przepisie -nie dodaje drożdzy

 

Edytowane przez witt
beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieke od dłuższego czasu chleb żytni na zakawasie z przepisów zamieszczonych w ksiązce CHLEB DOMOWA PIEKARNIA , udająsie sa wyrośniete , ale zytnie są dosc wilgotne , mimo prób nie mogę uzyskac chleba mniej wilgotnego .

 

Po pierwsze jakich typów mąk żytnich używasz . Zmniejsz ilość wody i być może zmień typ mąki albo proporcje ,oczywiście dodatek mąki pszennej poprawił by ten mankament . Ja piekę chleby żytnio - pszenne w proporcji 3:2 .

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pieczenia  chleba żytniego używam mąki żytniej 720 i 2000 . Teraz udało misie kupić make pszenną 750 . będę próbował piec chleb mieszany , przyznam , że na wniosek rodziny , gdyż mnie najbardziej odpowiada chleb żytni , jesli masz  doświadczenie jak wykonać chleb żytni mniej wilgotny , proszę o radę . Pozdrawiam 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej ilości  dajesz poszczególne typy mąki ?  Zredukuj lub zrezygnuj z razowej czyli typ 2000 użyj tylko tej 720 . Podaj przepis według którego pieczesz ?

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki na chleb właściwy:
• 350 g zakwasu
• 200 g mąki żytniej razowej typ 2000
• 600 g mąki żytniej typ 720 
• 700 ml ciepłej wody
• 20 g soli (2 łyżeczki)

Robię wg. tego przepisu . Wcześniej robię zakwas  którego zawsze mam w lodówce okolo 500 g ,

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zastąpić razową mąkę mąką t 720 i nieco zredukować ilość wody .

Tu jest moja fotorelacja - może będzie Ci pomocna  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7629-chudziaka-groch-z-kapust%C4%85-na-w%C4%99dzonce/page-25?do=findComment&comment=653236

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo interesująca lektura, którą znalazłem na naszym forum.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14400-chleb-domowego-wypieku-przepisy/

Przyjemności w czytaniu 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo interesująca lektura, którą znalazłem na naszym forum. https://wedlinydomow...pieku-przepisy/Przyjemności w czytaniu 
 

 

Chętnie przysiądę przy niej, tylko skąd wziąć tyle czasu na emeryturze  :facepalm:  :D

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na emeryturze

Halu, na emeryturze zawsze brakuje czasu  :D , mogę coś o tym powiedzieć, a Ty chyba również  :thumbsup:

Pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj napewno ..zawsze od kad maja mama jest na emeryturze nazeka na brak czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Halu, na emeryturze zawsze brakuje czasu  , mogę coś o tym powiedzieć, a Ty chyba również  Pozdrowienia
 

 

Teraz już tak Witku, mogę coś powiedzieć... ale jest fajnie  :D

 

 

oj napewno ..zawsze od kad maja mama jest na emeryturze nazeka na brak czasu
 

 

Czyli piszemy prawdę  :D  :facepalm:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.