Skocz do zawartości

Ryby


Gość Efffa

Rekomendowane odpowiedzi

Śledzie cytrusowe :)

 

Składniki:
  • 8 filetów śledziowych solonych a la matjas
  • 2 cytryny
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 100 ml oleju rzepakowego 
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 cebula (u mnie czerwona)
  • kolorowy pieprz 
Do moczenia śledzi:
  • 1 szklanka zimnej wody
  • 0,5 szklanki octu
Przygotowanie:
 
Śledzie moczyć w zimnej wodzie z octem przez ok 3 godziny, następnie osączyć i wysuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym. Filety pokroić w skośne kawałki i oprószyć pieprzem.
 
Cebulę pokroić w krążki, wyłożyć na sitko i sparzyć wrzątkiem. Następnie przelać zimną wodą.
 
Z jednej cytryny zetrzeć skórkę a następnie wycisnąć z niej sok. Drugą cytrynę pokroić na plasterki, a następnie każdy plasterek w ćwiartki.
 
Sok z cytryny, cukier puder oraz olej wymieszać, dodać startą skórkę z cytryny i natkę pietruszki.
 
Przygotować dwa słoiki - na dnie słoików ułożyć plasterek cebuli, wyłożyć część śledzi, ułożyć cytryny i polać łyżką cytrynowej mikstury. Warstwy powtórzyć. Słoiki zakręcić i odstawić do lodówki na min. 3 dni.
 
Smacznego!

post-93537-0-47537600-1540298253_thumb.jpeg

post-93537-0-02959000-1540298264_thumb.jpeg

post-93537-0-14970400-1540298275_thumb.jpeg

post-93537-0-50837300-1540298286_thumb.jpeg

post-93537-0-87307000-1540298299_thumb.jpeg

post-93537-0-54846400-1540298311_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Sledzie ..moje ulubione  :)  w takiej wersji z cytryna jeszczenie jadlam wiec napewno skozystam :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Śledzie cytrusowe
 

Wyśmienicie wyglądają, :thumbsup: a o smak to już nie pytam, bo śledź zawsze smakuje, a jeszcze tak przyrządzony.  :clap:

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Śledzie cytrusowe
Dzieki :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

śledzie w innej, orzeźwiającej odsłonie
Zrobie na pewno tylko ,czy skórka z albedo nie odda goryczy ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzie to w sumie jedyne ryby które naprawdę lubię. Przepis godny powtórzenia. Mam tylko obawę co do zalewy. Też zawsze moczę śledzie, ale w znacznie delikatniejszej zalewie i 1,5 max 2 h. Ryby się wybielają, stają się jędrne ale bez posmaku octu co moim zdaniem psuje smak śledzi. Ale to zależy od gustu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

śledzie w innej, orzeźwiającej odsłonie

 

Zrobie na pewno tylko ,czy skórka z albedo nie odda goryczy ?

Mi akurat nie przeszkadza, ani w cytrynach ani w pomaranczach. Zawsze możesz wyfiletować

[Dodano: 23 paź 2018 - 22:34]

Mam tylko obawę co do zalewy.

Ogólnie oryginalny przepis jest na śledzie takie prosto z beczki lub tylko w zimnej wodzie. Ogólnie śledzie jem dopiero od kilku lat, to była zmora mojego dzieciństwa. Nie zjem takiego, który trąci surowością dlatego moczę je prawie marynując. Jeśli masz ochotę zrobić to wymocz tak jak lubisz :)

Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Też zawsze moczę śledzie, ale w znacznie delikatniejszej zalewie i 1,5 max 2 h. Ryby się wybielają, stają się jędrne ale bez posmaku octu.

 

 

Woytas, czy może mógłbyś również podać swój wariant moczenia śledzików :D ? Przepis moczenia wg. Efffy jest faktycznie deczko mocnawy, ale sam przepis ciekawy, śledziki górna półka, wyglądają przesmaczniście :thumbsup::clap:.

Myślę że ciekawy byłby też sposób (wariant) wykonania tych cytrynowych smakowitości ze śledzi świeżych, tak jak np. rolmopsy.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że zawsze robię "na oko". Jakieś 2,5 litra wody zagotowuję i wlewam ok 3 /4 szklanki octu. W wystudzoną zalewę wrzucam śledzie. Moim zdaniem takie proporcje wystarczą do ścęcia śledzi, słoność trzeba regulować czasem trzymania w zalewie. Ja lubię słone i wyraźnie śledziowe i taki czas jaki podałem dla mnie wystarczy.

Dodam jeszcze że do klasycznych w oleju dodaję oprócz cebuli świeży koperek, to niesamowicie podbija i wzbogaca smak.

Proporcje na ok 1,5 kg płatów

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie oryginalny przepis jest na śledzie takie prosto z beczki

Czyli solone. Te których używasz, nie są solone tylko w zalewie solankowej z różnościami, to co tam jest na pewno nie da się wymoczyć:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9248-paweljack-w-kuchni/?p=576921

Kup śledzie świeże, zrób sama solankę np. 110 gramów soli na litr wody, potrzymaj przez 2-3 doby i potem zrób wg tego przepisu.  :)

No i trochę mi tu brakuje cytrusów.  ;)

Na pewno smak takich śledzi będzie zdecydowanie lepszy. 

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogólnie oryginalny przepis jest na śledzie takie prosto z beczki

Czyli solone. Te których używasz, nie są solone tylko w zalewie solankowej z różnościami, to co tam jest na pewno nie da się wymoczyć:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9248-paweljack-w-kuchni/?p=576921

Kup śledzie świeże, zrób sama solankę np. 110 gramów soli na litr wody, potrzymaj przez 2-3 doby i potem zrób wg tego przepisu.  :)

No i trochę mi tu brakuje cytrusów.  ;)

Na pewno smak takich śledzi będzie zdecydowanie lepszy. 

 

 

Echhhh ... cytujesz, poprawiasz ale nie doczytałeś wyżej. Wiem, jakie śledzie były używane. Dyskusja powyżej toczyła się moczenia w wodzie z octem, czyli sposobu, którym ja zawsze przygotowuje. Ze względu na smak śledzia takiego czystego, którego niezbyt lubię, stosuję proporcję wody z octem nie ma wymoczenie a na zamarynowanie go. A ten cytat o śledziach z beczki dotyczył tego, że nie jest koniecznym ówczesne marynowanie a można tylko wymoczyć takie świeże z beczki, solone luz z zalewy solankowej, jakie kto ma lub lubi. 

 

A cytrusy - cytryna i limonka, ale limonki nie miałam akurat w tych na zdj. 

Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Echhhh ... cytujesz, poprawiasz ale nie doczytałeś wyżej

Echhhh, czyba nie zrozumiałaś o czym piszę. Ale oczywiście robisz z jakich śledzi chcesz, to kwestia świadomości tego co się je.   

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem wiaderko śledzi w małym markecie z kwiatkiem w nazwie bo cena była atrakcyjna. 8 płatów filetów ala matias waży 530g. Teraz moczą się w jednym litrze zalewy octowej 1:10.  Nigdy nie moczyłem płatów śledziowych w wodzie z octem, dlatego jestem troche nieufny. Matiasy kupione w "Rybolu" zawsze moczę 1godz. i czterdzieści pięć minut - jak robię śledzie wg przepisu Henia. Za 15 minut spróbuję śledzie na słoność... A dalej to już dokładnie wg przepisu Efffy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Echhhh, czyba nie zrozumiałaś o czym piszę. Ale oczywiście robisz z jakich śledzi chcesz, to kwestia świadomości tego co się je.   

 

Tak jak wpływ na mięso, które kupuję do wyrobów mam, czy też owoców lub warzyw z własnego ogrodu tak z rybami muszę liczyć na asortyment w moim mieście. I nawet w największej centrali rybnej, gdzie mają świeże rybki śledzia takiego świeżego w innym okresie niż przed świętami Bożonarodzeniowymi nie widziałam nigdy. No w takiej pipidówie przyszło mi niestety mieszkać

[Dodano: 25 paź 2018 - 20:31]

Dzisiaj kupiłem wiaderko śledzi w małym markecie z kwiatkiem w nazwie bo cena była atrakcyjna. 8 płatów filetów ala matias waży 530g. Teraz moczą się w jednym litrze zalewy octowej 1:10.  Nigdy nie moczyłem płatów śledziowych w wodzie z octem, dlatego jestem troche nieufny. Matiasy kupione w "Rybolu" zawsze moczę 1godz. i czterdzieści pięć minut - jak robię śledzie wg przepisu Henia. Za 15 minut spróbuję śledzie na słoność... A dalej to już dokładnie wg przepisu Efffy. 

 

Kwestia wymoczenia to już indywidualne gusta. Ja w ogóle śledzie jem od kilku lat dopiero, bo jak mama robiła to mi nigdy nie smakowały - za dużo smaku śledzia w śledziu :P jedyne, stąd to marynowanie. Jak będziesz robić, to cytrusy (możesz dać też inne, limonka, pomarańcza) dobrze wyszoruj i sparz, żeby tego sztucznego wosku nie było na skórce. A jeśli nie lubisz goryczki albedo to możesz wyfiletować :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa , ja mam podobny problem ze sledziami jak ty.( 

 

za dużo smaku śledzia w śledziu
)

U mnie niestety tylko sledzie w oleju takie filety.Alemoze kupie i zrobie z Twojego przepisu, Cytrusy na podworku ( wczoraj zerwalismy 2 torby cytryn, bo drzewo musi odpoczac a juz kwiaty wiaze), lemonka ma jeszcze kilka owocow, pomarancza u sasiadki nadal sa wiec zrobie.

Podoba mi sie bardzo ta gra kolorow , a danie typowo wigilijne. Dziekuje  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podoba mi sie bardzo ta gra kolorow , a danie typowo wigilijne. Dziekuje  :D

Teraz to ja Wigili nie muszę mieć aby śledziami się zajadać :D Chyba nawet poza sezonem smakują mi lepiej :) Zazdroszczę tych cytrusów przed domem. Teraz spojrzałam, że w Australii mieszkasz - cudnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-52093-0-60839800-1540501791_thumb.jpg

Zrobiłem prawie jak w przepisie. Nie miałem czerwonej cebuli  więc dałem zwykłą. Pietruszkę miałem zamrożoną czyli ciapowatą, pieprz miał być kolorowy  (specjalnie kupiłem) a był  tak trochę, a poza tym ile tego pieprzu sypać, żeby było ładnie.  Reszta bez zmian.  Jak zwykle  musiałem upychać śledzie w słoiku 500ml, a  ten na zdjęciu ma pojemność nawet  545 ml. Moim zdaniem miałem za mało zalewy.  Po trzech dniach spróbuję jaki mają smak, a zresztą nieważne – liczy się zabawa  i eksperymentowanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Efffa,  chcesz miec bardziej swiateczne smaki sledzia do swojego przepisu dodaj kawalek kory cynamonu i gozdziki i beda super  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gif2018-10-25_cytrusowe sledzie 01.jpgMoim zdaniem miałem za mało zalewy

 

Ta zalewa to nie jest taka że śledzie pływają w niej. Nią się polewało warstwy śledzi, delikatnie otacza i spływa. Daj znać czy Ci smakowały. W zmienionej proporcji octu będzie inny smak niż te co robiłam, bo te moje to jak marynowane z posmakiem cytryny. Ale miejmy nadzieję, że Ci posmakują. Wyglądają fajnie. Cebula bez znaczenia, pieprz też - a ilość, do oprószenia. Jakbyś sobie pomidora przyprawiał. Tutaj gramatura jest bez większego znaczenia, wg gustu

[Dodano: 26 paź 2018 - 17:04]

@Efffa, chcesz miec bardziej swiateczne smaki sledzia do swojego przepisu dodaj kawalek kory cynamonu i gozdziki i beda super :)

W swoim repertuarze też mam takie śledzie korzenne. Dwie wersje, które lubię - jedne w pomidorach z korzennymi przyprawami a drugie z jabłkami, goździkami i cynamonem :) Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My jemu w swieta duzo sledzi ale wiekszosc jest takich na szwedzka modle, dosc slodkie jak co dla niektorych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.