Skocz do zawartości

Wyroby dojrzewające Twonk'a


Twonk

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze wyszczotkowałeś to może zostać.Właśnie spożywam brasolę też tylko wyszczotkowaną i jest w porządku,ale dla spokojności lepiej zdjąć Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Do soboty musi wytrzymać tak jak jest. W sobotę zdejmę osłonkę i przepakuję.

Po zapakowaniu próżniowym włożyłem to do lodówki gdzie mam ok. 5 st.C. Może być, czy temperatura powinna być wyższa? Mogę ją (polędwicę) potrzymać ewentualnie jeszcze w dojrzewalni gdzie mam ok. 12 st. C.

 

 

Czyli żona i kochanki    To dobry prognostyk   - i w dodatku się zgadzają 

 

 

 

EAnno, kochanki zawsze w końcu komplikują sprawy, więc nie mieszam je do degustacji wędlin :devil: . Miałem na myśli moją LP oraz LP mojego współdojrzewacza  :blush: .

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj w temp.4-6C.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zamawiania mięsa na szynki świąteczne zapytałem dostawcę czy nie ma jakichś elementów wołowych, które mogłyby się nadać na szynkę. Zaproponował antrykot. Zerknąłem do Wielkiej księgi wołowiny udostępnionej tu na forum i wydaje się że może być OK. Zamówiłem jeden (nie wiem co to znaczy - ile to może ważyć :) ) Jak będzie w miarę spoko to spróbuję zrobić bresaolę. Jak nie to gulasz hehe. Jutro wieczorem zapodam zdjęcie.

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bresaolę zrobił z polędwicy lub ligawy.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj, po 2 tygodniowym suchym peklowaniu zapakowałem w pęcherz (kątnica wołowa nie dała rady) schab na którym zostawiliśmy grubą warstwę słoniny. Dojrzewające dojrzewają a na święta coś trzeba jeść. 

 

To machnąłem parę wędzonek metodą tradycyjną :) Tu czekają na parzenie.

post-62378-0-14606900-1555692305_thumb.jpg

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

schab na którym zostawiliśmy grubą warstwę słoniny.

Polędwica. :)

 

 

To machnąłem parę wędzonek metodą tradycyjną :) Tu czekają na parzenie.

Ładne te wędzonki i dobry mają kolorek. :thumbsup: 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naruszyłem dzisiaj kontrolnie jedno salami. Takie które wydawało się najbardziej wysuszone.

 

Przekrój

 

post-62378-0-76851400-1556369292_thumb.jpg

 

Pokroiłem na plasterki w celach degustacyjnych :)

 

post-62378-0-58242700-1556369343_thumb.jpg

 

Bardzo fajna tekstura, plasterki są zwarte, nie rozłażą się.

 

Smak też bardzo nam odpowiada choć mogło by być bardziej słone. Reszta sobie jeszcze podojrzewa; powinno być coraz lepiej.

 

post-62378-0-26072600-1556369836_thumb.jpg

 

 

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Reszta sobie jeszcze podojrzewa; powinno być coraz lepiej.

 

:thumbsup:.Jaką masz stratę.?


[Dodano: 27 kwi 2019 - 17:27]

 

 

Smak też bardzo nam odpowiada choć mogło by być bardziej słone.

 

Jak dłużej powisi będzie bardziej słone.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladne to salami - ladna ekspozycja tluszczu i jego biel, i mimo ze Arkadiusz wczesniej narzekal ze za grubo zmielone - to chyba (przynajmniej dla mnie ) wizualnie jest ladnie. Slonsze juz raczej nie bedzie niz jest w tej chwili.  Przy srednicy 45-50 mm i dojrzewaniu od 17 marca (czyli 5 tyg.) strata wagi  powinna byc ok 32-35 %. Mam tylko jedna uwage patrzac na Twoje zdjecia -  (albo mi sie wydaje) ale mysle ze jest cos z wilgotnoscia lub zbyt mocnym ruchem powietrza w dojrzewalni ze wzgledu na "wizualne odczucie" zbyt mocno okreslonego podsuszonego pierscienia (zarowno salami jak i poprzednie zdjecia z poledwica). Jeszcze raz podkresle - ze opinia na podstawie zdjec.. Jesli Tobie i najblizszym smakuje i podoba sie to tylko teraz udoskonalac caly proces. A to jest rownie ekscytujace jak robienie pierwszych wyrobow. Powodzenia.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku - strata wagi 28%.

 

Stefanie, muszę robić zdjęcia lepszym aparatem bo "na żywo" ciemnej obwódki nie zauważyłem, chociaż może o to chodzi że flesh wydobywa niedoskonałości. 

 

Zostawię resztę jeszcze parę tygodni a później zapakuję próżniowo żeby "doszły"

 

Dzięki za uwagi chłopaki :)

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slonsze juz raczej nie bedzie niz jest w tej chwili.

Bedzie ,będzie jak straci 35%- 38%

.

i mimo ze Arkadiusz wczesniej narzekal ze za grubo zmielone

 

Narzekałem i dalej podtrzymuję.Ekspozycja tłuszczu bardzo ładna, tłuszcz biały bardzo ładny.Salami zawsze kojarzyło mi się z mieleniem mięsa na max .6 mm.Ja mielę na 4,5 mm.Bardziej mi ta kiełbasa przypomina przekrojem nasza palcówkę.Nie chcę się doszukiwać drugiego dna , ale czy przypadkiem Twonk nie zmieliłeś grubiej z uwagi na obawy rozmazania tłuszczu ?.Pokazałem zdjęcia mojej LP.Od razu usłyszałem że tłuszcz grubo mielony. :D, ale ona tak ma ,że jak nie widzi to je i nie narzeka . :laugh:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chciałem uzyskać coś podobnego do salame paesano.

post-62378-0-25810700-1556391356_thumb.jpg

 

Jest też w tym trochę mojego lenistwa, po prostu zmieliłem zamrożoną słoninę i mięso razem. Nie trzeba było tego później mocno mieszać. Jasne że bałem się rozmazać słoninę hehe. Nawet nie wiesz jak bardzo uważałem przy mieszaniu :)

 

To salami ze zdjęcia powyżej nie jest wcale mielone. Mięso i słonina są siekane nożem.

 

Następne salami jakie chcemy zrobić to finocchiona. Ono (przynajmniej te które do tej pory jadłem) posiada strukturę jak salami milano czy węgierskie, więc słonina musi zostać zmielona dużo drobniej. 

 

Powiem wam, że spodobało mi się robienie salami. Nie trzeba aż tak długo czekać. Myślę że nawet większe kalibry po ok. 3 miesiącach powinny być gotowe.

 

Z innej beczki -  doszły do mnie wczoraj nowe pęcherze wieprzowe. Dzięki Arkadiuszu za namiary, w takie olbrzymy zapakować 4,5 kilogramowe szynki to sama przyjemność  :thumbsup:

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chciałeś to uzyskałeś.  :thumbsup: Co do mielenia mięsa na salami to ja mielę mięso wymieszane razem z tłuszczem i już wcześniej podmrożone i doprawione żeby później jak najmniej mieszać.Nie mielę tłuszczu oddzielnie bo później trudno go delikatnie wmieszać i przyprawy też trudno wmieszać po mieleniu. Cieszę się, że kupiłeś to co chciałeś. :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twonk twoje salami bardzo ładnie się prezentuje.  Właśnie salami typu "paesano" czyli "chłopskie" jest grubo mielone mielone, lub krajane nożem.   Tak jak nasze Polskie kielbasy, rodzaje  salami  są niezliczone.  Salami zrobione z grubszego farszu także szybciej wysycha i dojrzewa. Do mich wyrobów dodaje 20% słoniny, ale gdy bym robił tylko dla siebie bym dawał 35-40%.  Dobra słonina powyższą smak i pozostawia przyjemniejsze uczucie w ustach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje chłopaki za wasze uwagi. W tym tygodniu zakończę dojrzewanie reszty salami. W dotyku zrobiło się wyraźnie twardsze i sprężyste. Zakończę też dojrzewanie 2 karczków i ostatniej polędwicy bo ubytek wagowy jest już ponad 35%. Rozkroję by sprawdzić co u nich słychać i zapakuję próżniowo żeby jeszcze doszły ale nie traciły więcej wagi.

 

Zdam fotorelację około środy.

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rozkroiłem polędwicę, karkówkę i boczek i mam następujące przemyślenia. Polędwica obsycha z zewnątrz szybciej niż karczek, widać na niej obwódkę, która na szczęście znika po paru tygodniach po zapakowaniu w próżnię . Pozostawiłem na mięsie (przed zapakowaniem w pęcherze) pieprz i chili - nie usunąłem - to chyba błąd. Po rozpakowaniu przez jeden dzień mięcho miało intensywny (nie do końca przyjemny) zapach jakby stęchłego pieprzu. Po jednym dniu po rozpakowaniu rozwinął się na szczęście bardzo miły aromat dojrzewającej szynki a po duszącym pieprzu nie ma śladu. Subiektywnie - w s kali 1 do 10, polędwica - 5; karczek 9; boczek 7 (a po kolejnych kilku dniach "napowietrzania"- 9). Szynek nie otwierałem. Zabezpieczyłem sugną. Poczekają do końca roku.

 

post-62378-0-40871600-1559331004_thumb.jpg

 

Uważam nieskromnie, że karkówka jest genialna - nie spodziewałem się takich wyników. Były obawy co do pancetty - niepotrzebnie. Dla porównania zakupiłem oryginalną włoską pancettę arrotolata - mnie i moim znajomym nasza smakuje bardziej - jedyny mankament to to, że w trakcie krojenia się trochę rozpada - włoska też :).

 

Polędwica - cóż ja wolę łososiową, wędzoną. Ta nasza dojrzewająca jest bez wyrazu. Kupiłem dla porównania włoską - dużo lepsza, jednak była ona poprzerastana tłuszczem i o większym przekroju. Wiek świni chyba też ma niestety znaczenie.

 

O! znalazłem fotkę z pokrojoną coppą i resztką pancetty :)

post-62378-0-04203400-1559331675_thumb.jpg

 

Biorąc pod uwagę wyniki, to jeśli chodzi o wędliny całomięśniowe, skupimy się na karczku i dużych szynkach (bez kości) a że coppe idzie jak woda, to w najbliższym czasie zapeklujemy z 15 kg, będzie do piwa na długie zimowe wieczory hehe.

 

 

 

 

 

 

 

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

karkówka jest genialna - nie spodziewałem się takich wyników
Też uważam , że karczek jest na 1 miejscu , później  boczek i szynka - polędwica dużo dalej . Brawo :thumbsup:  :clap:  tylko ta cierpliwość - ale u nas  karczek po 14 miesiącach okazał się rewelacyjny- warto było poczekać ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.