Skocz do zawartości

Jaki dymogenerator wybrać?


quadro555

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku Twojej wędzarni najlepszym rozwiązaniem będzie DG wg @Roger. Wyposażył bym go jednak w ruszt.

 

 

Pokaż mi miszczu gdzie w dymogeneraterze Rogera jest ruszt. Roger jest przeciwnikiem stosowania rusztu. Pewnie wiesz dlaczego :cool: . Żeby Ci sprawę ułatwić to opis i budowę masz w poniższym linku.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13690-dymogenerator-podci%C5%9Bnieniowy-jak-wykona%C4%87-od-a-do-z/

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@arkadiusz czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Nie musisz mi podawać oczywistych linków. Tak żebyś zrozumiał. Konstrukcja @Roger jednak w mojej ocenie wyposażona w ruszt i popielnik jak podawał @sverige2.

To wszystko.

Edytowane przez Rafal78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja @Roger jednak w mojej ocenie wyposażona w ruszt i popielnik jak podawał @sverige2.

Zanim jakąś bzdurę znowu  napiszesz to wpierw poczytaj. Nawet nie masz pojęcia czemu w oryginalnych Rogerowych dymogeneratorach żadnych rusztów nie ma. Mam tą przewagę nad Tobą ,że znam osobiście Roberta i mam jego jeden z pierwszych oryginalny dymogenerator. Żadnych popielników i rusztów tam nie ma bo nie może być ,żeby ....................Jak wiesz o czym piszesz to pewnie uzupełnisz to ostatnie zdanie.

Każda konstrukcja dymogeneratora podciśnieniowego o innej konstrukcji z rusztem i popielnikiem nie jest konstrukcją Roberta.To hybrydy i nie zasługują na miano Rogerowych.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by każdy o kształcie walca i rurką dymową był Rogerowy to ja bym był baletnicą.Twój w porównaniu z moim to karzełek. To co masz to  dymogenerator podciśnieniowe, ale nie Rogerowy.  Podpowiem Ci czemu nie ma rusztu w Rogerowym. Mierzyłeś kiedyś temperaturę w paleniska tej swojej hybrydy i oryginalnym Rogerowym bo to podstawowa rzecz.?I czemu w palenisku nie stosujemy rusztów jak w kuchni węglowej.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ucho1982, ja zaczynałem od Dymboxa. Po lekturze forum, zmodyfikowałem go jak na zdjęciu 2 i 3 . Wobec braku satysfakcji, wykonałem DG wg konstrukcji @Rogera. Tutaj jak zawsze do Jego osoby chylę czoła. W mojej wędzarni jednak nie sprawdził się. Nabyłem i obecnie mam DG Thermowind. Jest ok, jednak ma też minusy. O tym pisaliśmy w innym temacie.
Po lekturze podesłanej przez kolegę @sverige 2, zacząłem przerabiać konstrukcję @Rogera. Całość jest identycznie odwzorowana, jednak z praktyki @sverige2 dodałem ruszt i popielnik.
Obecnie używam DG Thermowind i tego z rusztem. W praktyce stwierdzam, że DG z rusztem i popielnikiem najlepiej sprawdza się w mojej wędzarni i warunkach zamieszkania.
To jest moja subiektywna ocena poparta praktyczną wiedzą.
Musisz sprawdzić różne konfigurację DG i wtedy znajdziesz dla siebie odpowiedni DG, dostosowany do Twojej wędzarni.

post-108457-0-77014200-1636833788_thumb.jpg

post-108457-0-54161500-1636834210_thumb.jpg

post-108457-0-57460100-1636834371_thumb.jpg

post-108457-0-37672600-1636834517_thumb.jpg

post-108457-0-07580400-1636834644_thumb.jpg

Edytowane przez chudziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by każdy o kształcie walca i rurką dymową był Rogerowy to ja bym był baletnicą.Twój w porównaniu z moim to karzełek. To co masz to dymogenerator podciśnieniowe, ale nie Rogerowy. Podpowiem Ci czemu nie ma rusztu w Rogerowym. Mierzyłeś kiedyś temperaturę w paleniska tej swojej hybrydy i oryginalnym Rogerowym bo to podstawowa rzecz.?I czemu w palenisku nie stosujemy rusztów jak w kuchni węglowej.?

Wszystkie DG z nadmuchem przez zwężkę wytwarzają podciśnienie, czyli są podciśnieniowe. Rogerowy też. Roger tę konstrukcję dopracował, i działa dobrze. Tylko się nie skaluje. 80 mm średnicy, 300 wysokości, zrębki odpowiednich gradacji wymieszane i kilka godzin dymi. Wykonania większych według tego projektu niestety nie działają.

 

Ale z tą temperaturą Roger ściemniał. Jeżeli topiła się silikonowa rurka doprowadzająca powietrze, to temperatura wewnątrz dobrze przekraczała 500 stopni, co potwierdza również dopalenie na popiół zrębek. Węgiel drzewny na popiół spala się w temperaturze powyżej 550 stopni.

 

Dlatego DG o średnicy 120 - 130 mm potrzebuje popielnika. W nim też są strefy żaru powyżej 500 stopni, to jest nieuniknione. Ale przy odpowiednim ustawieniu podciśnienia są ograniczone do pobliża otworów zapałowych, gdzie przypominają żar z papierosa. Który przy zaciąganiu sięga tysiąca i więcej stopni, a mimo to można się nadal zaciągać dwucentymetrowym niedopałkiem i ani palców ani ust nie poparzyć.

 

Dobrze wykonany DG można trzymać ręką za rurkę dymową tuż przy korpusie. A niedopalony węgiel drzewny z popielnika trzeba usuwać.

 

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc! Kilka dni temu uznałem Wasze wskazówki za bardzo cenne. Opierałem się mocno wobec jakiejkolwiek fizycznej ingerencji w wędzarnie ale szybko sprowadziliście mnie na ziemię. W dniu dzisiejszym zapadła klamka i wiążąca decyzja została podjęta - będzie hybryda. Do mojej wędzarni z bezpośrednim wejściem do komory wędzarni wjedzie DG z kwasówki by @MIKI wraz automatycznym oprzyrządowaniem grzewczym. Edytowane przez Ucho1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja już mam pomału dosyć dymogenerwtorq co chwilę przygasa i zostawia zwęglone zrębki które są suche. Także chyba uzbieram i zastosuje borniakq nie będę musiał tak, ciągle latać i pilnować bo to bez sensu
 

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do tradycyjnej bo też częściej biegałem do DG niż do paleniska :D

Na razie sobie odpuściłem bo nie mam czasu popracować nad większym DG (średnica rury). Poprosiłem kolegę aby mi zrobił, wytłumaczyłem, wyrysowałem i ... dupa. Tradycyjnie mam wspawane sitko (blacha z dziurami) bo prościej niż wy-spawać ruszt itp. Później się dowiedziałem że nie miał czasu i zlecił to ojcu.  :facepalm:  Ciągle jest jedna zasada - chcesz dobrze, to zrób to sam. Albo znajdź kogoś kto słucha a nie robi po swojemu :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wróbel75 i chyba ja też jestem bliski takiej, decyzji

Ja jestem zadowolony.

Po pierwsze wędzonki mają konkretny kolor i zapach (przy DG był dla mnie za delikatny)

Kolejna sprawa nie boję się że braknie prądu (czasem to się zdarzało), ale najważniejsze ... wreszcie wędzenie sprawia przyjemność, nawet jak czasem skacze temp. :)

Nie twierdzę że nie wrócę do DG, a najlepiej chcę stworzyć hybrydę. Już tu zacząłem kombinować: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14680-nadejsz%C5%82a-wiekopomna-chwila/page-2post 38 ale na razie nie mam na to czasu (właśnie zaczynam nowy projekt "abratek" ;) ).

Puki działa i cieszy to po co zmieniać?! No może z lenistwa przydała by się szuflada aby nie modlić się przed paleniskiem :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróbel75 mam podobne spostrzeżenia. Robiłem teraz wędzonki przez 6h DG potem pieczenie i delikatny zapach tylko dymu (ja lubię konkretny zapach) więc na drugi dzień dałem jeszcze na 5h troszkę wzmocniło zapach i smak ale nie było to tak jak podczas wedzenia standardowego teraz żałuję bo sprzedałem już pallenisko i rurę i będę musiał chyba ponownie zakupić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Ja swoje wędliny udanie wędzę od jakiegoś czasu. Głównie szynki, kiełbasy, boczki. Różnie to na początku wychodziło. Zaczynałam od blaszaka z pewnego serwisu aukcyjnego. Lekko nie było, ale wędliny były zjadliwe. Teraz mam murowaną wędzarnię. Zakupiłam do niej generator dymu do wędzarni Invest Horeca i nie narzekam. Działa doskonale, trzyma temperaturę, a ja spokojnie czytam prasę w trakcie wędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje wędliny udanie wędzę od jakiegoś czasu. Głównie szynki, kiełbasy, boczki. Różnie to na początku wychodziło. Zaczynałam od blaszaka z pewnego serwisu aukcyjnego. Lekko nie było, ale wędliny były zjadliwe. Teraz mam murowaną wędzarnię. Zakupiłam do niej generator dymu do wędzarni Invest Horeca i nie narzekam. Działa doskonale, trzyma temperaturę, a ja spokojnie czytam prasę w trakcie wędzenia.

 

Dobre to, i bez specjalnych kosztów, ot takie tam zwykłe "hasełko informacyjne" :D :D :thumbsup: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja jednak nadal będę za DG z popielnikiem. Każdemu nowemu forumiczowi będę o tym przypominał.

Można używać Thermowind, ale wymaga on obecnie sporego wydatku finansowego, ale także umiejętności jego obsługi.

 

Dlatego na początek DG z popielnikiem +pompka akwariowa regulowana i dymicie bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja jednak nadal będę za DG z popielnikiem. Każdemu nowemu forumiczowi będę o tym przypominał.

Można używać Thermowind, ale wymaga on obecnie sporego wydatku finansowego, ale także umiejętności jego obsługi.

 

Dlatego na początek DG z popielnikiem +pompka akwariowa regulowana i dymicie bez problemu.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10898-przer%C3%B3bka-dymogeneratora-bacy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SiBy mam pytanie do tych co używają dymogeneratorow. Sporo jest o tym na forum. Nie dokopałem się jednak do pewnej kwestii. Mianowicie dymogenerator z górnym odbiorem dymu. Jakie są ewentualne wady takiego rozwiązania.

 

Wysłane z mojego M2101K7AG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.