Skocz do zawartości

Miki dymi


MlKl

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne wędzonki, ja dziś będę wędził boczki + baleron + kilka polędwiczek. Dziś robię eksperyment i część boczków była w solance (bez peklo.) Po wędzeniu chcę je pokroić w plasterki i poporcjowane zamrozić. Bardzo lubię boczek podsmażany i jajeczko sadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Polędwica

Pomalowana jakąś czerwoną bejcą  :laugh: 

Pięknie wyeksponowana na jednorodnym, oszczędnym tle  :clap:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Buk/olcha/czereśnia/dąb
 

:thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wyrazista kiełbasa.

 

5,5 kg szynki

2,5 kg karkówki

1 kg boczku

 

Przyprawy:

Sól peklowa pół na pół z morską 16 g/kg

Pieprz ziarnisty 20 g na całość

Gorczyca biała 20 g na całość

Jałowiec 10 g na całość.

Cukier jedna łyżeczka

 

Po klasyfikacji wyszło po prawie 4 kg kl I i II, kl III wyszło prawie dwa kg. Po 48 h w lodówce zmieliłem jedynkę na szarpaku, dwójkę na oczku 10, trójkę na oczku 4.

Przyprawy utarłem w moździerzu i dodałem do kl III. Wyrobiłem, dodając niewielką ilość wody. Następnie wyrobiłem kl I, dodałem do niej trójkę z przyprawami. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodałem dwójkę i kontynuowałem mieszanie.

 

Do wyrabiania farszu używam wkrętarki, mieszadło to pręt z nierdzewki fi 10 mm wygięty na końcu w pętlę.

 

Farsz nadziałem we flaki 28-30 i odwiesiłem na godzinę do osadzenia. Jednocześnie osuszałem nadmuchem z wentylatora. Trochę pomogłem na początku ręcznikiem papierowym. Wędziłem dwie godziny zrębkami buk/olcha, potem podniosłem temperaturę do 90 stopni i dopiekłem.

 

2d2bbf132fae6467b18f997818c4408f.jpgdac1becbe021864f66498f67f4a07638.jpg

 

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

[Dodano: 20 cze 2021 - 16:28]

Przekrój

 

d70a1c45d8cd6d543330f4d5105c882b.jpg

 

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Donkochot

Z gorczycą uważaj. 2gr na kilogram zmielonej to nie to samo co ziarnka.

@Miki

Nie podawaj peklosoli i soli nawet morskiej. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Osobiście jak podaję przepis autorski to gr/kg. Łyżeczka cukru może być inna w Warszawie niż w Goleniowie ????

Aha podaj rozmiar maszynki. Na alfie 22 szarpak trochę inaczej mieli niż na ósemce zelmera. Mam nadzieję że kiełbasa smaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na osiem kilo mięsa 2kg III wp. Toż to sztywna pała wyszła. A tak na marginesie to skąd Ty wziąłeś 2 kg III wp. z tego składu.? :facepalm: Chyba jakieś problemy z klasyfikacją.? :) A może szynka była z golonką,ale też by tyle nie wyszło.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zaintrygowało mnie dodanie gorczycy
Jak lubisz to między 2 a 5gram/kg . Często dodaję ale bez przesady .
[Dodano: 21 cze 2021 - 17:45]

 

 

Na osiem kilo mięsa 2kg III wp
  Ej z tego składu to ta III taka dziwna wyjdzie i nie aż tyle  :no:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliłem na zelmotorze. Trójki wyszło sporo, bo wycinałem ścięgniste niespecjalnie oszczędnie. Wyszła smaczna :)

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty za bzdury wypisujesz z tą trójką. :facepalm: Jak można wyciąć więcej niż jej jest.Więcej Ci wyszło bo nie znasz klasyfikacji i siekałeś jak popadnie.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty za bzdury wypisujesz z tą trójką. :facepalm: Więcej Ci wyszło bo nie znasz klasyfikacji i siekałeś jak popadnie.

Też cię kocham :)

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to trudno  przyznać się do błedu. :facepalm:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po klasyfikacji wyszło po prawie 4 kg kl I i II, kl III wyszło prawie dwa kg.

 

Miki przydałby się kursik, przydał :thumbsup:.  Na kursiku nasz technolog zaprezentował by gdzie ciachamy, co i jak wycinamy i na która kupeczkę w klasyfikacji mięsko odkładamy :) Tu jedyneczka tu dwójeczka A ...  A dwójeczka, właśnie różni się od B....ale po kursiku to się już wie :D . Nawet nie czuję, że rymuję :facepalm::D 

 

Teraz na poważanie jak czytam, że odwołuje się kurs na który jeszcze niedawno ciężko było się zapisać z powodu braku miejsc, to przykro mi się robi. Po odbyciu kursu nie było by takich kwiatków jak mam coraz częściej na forum. Takie drobne spory powstają z braku wiedzy dlatego ze swojej strony zachęcam do skorzystania z kursu bo naprawdę warto zainwestować w siebie :thumbsup:.       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja kocham ortodoksję... Napisałem, jakich rodzajów mięsa użyłem. Mogłem to wszystko zmielić na ósemce czy dziesiątce i też kiełbasa by wyszła. Jak komuś po klasyfikacji wyjdą inne proporcje klas, to nadal nic to w efekcie końcowym nie zmieni na tyle, by to miało znaczenie.

 

Istotne to by było, gdyby ktoś chciał odtwarzać tą kiełbasę z mięsa klasyfikowanego ortodoksyjnie i niekoniecznie z takich gatunków.

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak ja kocham ortodoksję...
:no:  :no:  :no: Nie chodzi o ortodoksję a o technologię - to zupełnie inne zagadnienia. 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne to by było, gdyby ktoś chciał odtwarzać tą kiełbasę z mięsa klasyfikowanego ortodoksyjnie i niekoniecznie z takich gatunków.

 

To by wyszła zupełnie inna kiełbasa !

@MlKl,

Na stronie głównej Wędlin jest bardzo ciekawe zestawienie, które może być pomocne przy planowaniu zakupu mięs na konkretny wyrób.

 Orientacyjne średnie krajowe wskaźniki uzysku z rozbioru i wykrawania półtusz wieprzowych kl 2 i 3

TUTAJ

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisałem, jakich rodzajów mięsa użyłem. Mogłem to wszystko zmielić na ósemce czy dziesiątce i też kiełbasa by wyszła. Jak komuś po klasyfikacji wyjdą inne proporcje klas, to nadal nic to w efekcie końcowym nie zmieni na tyle, by to miało znaczenie

Nie brnij i już więcej nic nie pisz  bo jeszcze bardziej się pogrążasz. Mylić się jest rzeczą ludzką , ale trwanie w błędzie to już jest głupota.

 

 

 

Jak ja kocham ortodoksję.

Od tej ortodoksji zależy jakość i powtarzalność wyrobu .Widać partactwo masz we krwi.

 

 

 

Jak komuś po klasyfikacji wyjdą inne proporcje klas, to nadal nic to w efekcie końcowym nie zmieni na tyle, by to miało znaczenie.

Ty nawet nie rozumiesz po co jest prawidłowa klasyfikacja. :facepalm:  :facepalm:  :facepalm:  :facepalm:  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już człowiekowi spokój... kiedyś pojedzie na kurs, albo jakiś stary wyga pokaże jak klasyfikować mięso  i się poprawi.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dajcie już człowiekowi spokój... kiedyś pojedzie na kurs, albo jakiś stary wyga pokaże jak klasyfikować mięso  i się poprawi.

Wierzysz ,że pojedzie na kurs.? :hmm: .A wystarczyło napisać "Kiełbasa bez klasyfikacji " a nie popisywać się czymś o czym ma się mgliste pojęcie i na zwróconą uwagę majaczyć coś o ortodoksji..

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, u mnie z wiarą to na całym froncie klapa :tongue: ale bądźmy dobrej myśli...  ja jestem zdania że przyznać się do błędu to żadna ujma ponieważ sam na tym korzystam jak mi ktoś wytłumaczy gdzie ten błąd, najgorzej to brnąć i iść w zaparte, w końcu człowiek sam uwierzy że robi dobrze i to już równia pochyła ponieważ przekonuje innych do swego błędu.... ale ludzie zmieniają się więc może i Miki "uderzy się w pierś" i będzie po OK.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy już nie pchajcie tak Mikiego na ten kurs. Po pierwsze przegada wykładowców a po drugie rozbije miasteczko i będzie tam siedział z 5lat  :laugh: 

Co Wam złego zrobili organizatorzy :D

Miki po prostu robi kiełbasę chłopską a'la Miki i tyle.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.