Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

lisc laurowy(15listkow),

Moim zdaniem stanowczo za dużo.

Mam obawy co do poprawnej konsystencji poniewaz woda ma kolor ciemny

Kolor i konsystencja to dwie różne sprawy.

jaki jest ten kolor ? Jeśli jest ciemnoczerwony od mięska to nie ma się czego obawiać.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105050
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wczoraj robilem zalewe do peklowania

Do jakiej ilości mięsa i ile tej zalewy zrobiłeś?

Jeżeli do 100kg to dodana ilość przypraw jest prawidłowa :???:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105060
Udostępnij na innych stronach

musgrave, jadłeś już szynkę z dodatkiem przypraw do peklowania i smakują Ci takie ?

Czy po prostu chcesz wypróbować ?

Mnie np. najlepiej smakuje szynka bez dodawania przypraw przy peklowaniu.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105064
Udostępnij na innych stronach

najlepiej smakuje szynka bez dodawania przypraw przy peklowaniu.

Tak, słusznie prawisz. :grin: Ja dziś wędzę szynkę zapeklowaną 20 lutego bez dodatków. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105065
Udostępnij na innych stronach

musgrave, Wymień zalewę zanim zepsujesz. Do zalewy ( nastrzyk ) można dać tylko liść laurowy ziele angielskie i czosnek. Pozostałe dodatki zakwaszą zalewę. Jeżeli robisz bez nastrzyku to podobnie tylko więcej czosnku. Pozostałe przyprawy, które dodałeś nic nie wniosą. Nośnikiem zapachów jest dodatek wina. Smak i zapach dużo zależy od sposobu wędzenia. Zapachowe szynki wędzi się troszkę w inny sposób, inaczej zgubisz cały smak i zapach.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105066
Udostępnij na innych stronach

Mnie np. najlepiej smakuje szynka bez dodawania przypraw przy peklowaniu

U mnie na 100% tak samo :grin:

To co koledzy tu opisują, przypomina mi bardziej marynowanie a nie peklowanie

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105068
Udostępnij na innych stronach

zagotowalem saletre z sola

nie wiem czy to dobry pomysł, bo skoro

peklosól to nie powinna być gotowana , traci na właściwościach peklujących

to z saletrą może być tak samo, ja bym nie ryzykował.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105076
Udostępnij na innych stronach

już sam znalazłem odpowiedź:

- peklowanie odbywa się w solance, ale można dodać przypraw, różnych, i też proces nazywa się peklowaniem

-marynowanie odbywa się w occie

JACK
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105077
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno jest uzyskać odpowiedni smak szynki. Ja robię tylko wtedy kiedy mi się trafi mięso - kupione w sklepie z lekkim bukietem "paszowo-lekarskim" czyli nie ten smak. Uzyskanie smaku i bukietu kryjącego inne dodatki to cała zabawa łącznie z parzeniem w wędzarni. Do tych celów używam ziela angielskiego liści laurowych goździka - bardzo mało. Całość zaparzam dodaję 40 % wina czerwonego i odpowiednią ilość mieszanki peklującej do stężenia 6%. Całość obficie nastrzykuję i wkładam do 8% zalewy peklującej. Z zalewy do nastrzyku to co zostanie to dolewam i daję czosnek zmiażdżony. Pekluję około tygodnia w temp do 8 st. Wędzę w temp 45 st suchym drewnem z ograniczonym dostępem powietrza, gęstym dymie. po uzyskaniu koloru podnoszę stopniowo temperaturę na 85 st przez 40 min ( szynka myszka do 1.5 kg ) Następnie prosto z wędzarni wkładam do wrzątku i wyłączam gaz. Po 10 minutach schłodzę i wieszam do wyschnięcia. Kolor szynki po przekrojeniu jest mocno bordowy o ładnym zapachu i wyczuwalnym smaku przypraw. Przyprawy do nastrzyku robi się na dwa dni przed nastrzykiem.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105078
Udostępnij na innych stronach

... dodaję 40 % wina czerwonego ...

wino czerwone wprowadza niesamowity smak do mięsa, dałem kiedyś butelkę czerwonego wina mojej roboty koledze,

on robił szynkę wołową, coś niezwykłego w smaku,

ale moim zdaniem trochę przesuszył szynkę w wędzarni (może tak miało być) :question: , krojona była na bardzo cieniuteńkie plasterki i była dosyć twarda, ale smak super, nawet ta twardość specjalnie nie przeszkadzała :grin:

JACK
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105098
Udostępnij na innych stronach

Smak szynki wołowej jest nieporównywalny ze smakiem szynki wieprzowej.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105100
Udostępnij na innych stronach

Wymienilem juz wszystko na nowo czyli mam ogolem 5,5kg szynki,5.5litra wody,660g soli,27 g saletry,dodalem kilka listkow laurowych,ziela angielskiego,to wszystko zagotowealem i teraz stygnie do tej samej temperatury co szynki.Chce dac jeszcze nastrzykowe peklowanie bo mam dwie szynki okolo 2kg jedna,60ml na 1.5kg czy to prawidlowo?do wstrzykawki wlac to zalewe co zrobilem tak?pomocy

 

[ Dodano: Sro 17 Mar, 2010 14:54 ]

aha dalem 5,50 l wody poniewaz mam szerokie dno w garnku i po rozloeniu szynek na calej plaszczyznie te 2,5litra ktore powinno byc prawidlowo nie przykryloby tych szynek w calosci

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105103
Udostępnij na innych stronach

musgrave, Pogubiłem się czytając twój post. Nie wiem ile masz wody, w ciągu ilu dni chcesz peklować mięso oraz ile waży cały wsad mięsa, który masz zamiar peklować. Wg jakiej metody peklujesz?
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105105
Udostępnij na innych stronach

te 2,5litra ktore powinno byc prawidlowo nie przykryloby tych szynek w calosci

Jeżeli nie masz odpowiedniego naczynia to próbuj wypełnić butelkami z wodą względnie woreczkami tak żeby była odpowiednia ilość wody - solanki i przykryła mięso .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105108
Udostępnij na innych stronach

Strona glowna ,,peklowanie,, wybralem peklowanie na mokro i jest na 1kg miesa 0,5l wody,0,06kg soli czyli 60g soli dlatego tyle wyszlo bo mam 5,5kg szynki.Wedlug tej receptury powinienem dac 2,750lwody na moje mieso ale mam szerokie naczynie wiec podwoilem wode wraz z sola poniewaz nie przykryloby calej szynki,nie wiem czy dobrze zrobilem,zaraz ostygnie zalewa i chce jeszcze dac nastrzykowe peklowanie 60ml na 1,5kg
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105120
Udostępnij na innych stronach

na peklosoli czy 50/50 ?

Będę wiedział wieczorem, jak spojrzę w zapiski na zbiornikach. Zapeklowałem dwie szynki z kością, jedna w peklosoli, druga saletra + sól. Ta chyba była na peklosoli.

A druga się jeszcze moczy, od poniedziałku w świeżej solance. :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105124
Udostępnij na innych stronach

musgrave, na stronie jest temat kiełbasy i tam wszystko znajdziesz. A tak na szybko to powiem, że możesz wędzić do pierwszej wizyty Gardy, czyli bardzo krotko. Troszkę wysiłku i szukaj w odpowiednich tematach.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105147
Udostępnij na innych stronach

Tak długo aż do pożądanego przez Ciebie koloru . Nadmieniam że nie raz jest to nie możliwe zwłaszcza gdy zrobimy tłustą kiełbasę i chcemy ją uwędzić na ciemny kolor. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105149
Udostępnij na innych stronach

-Jak dlugo wedzic kielbase?

Ja nie mogę :mad: - o czym jest temat postu ???

Czytam... i zaczyna się robić z szynki (powoli) kaszanka :cry:

 

Rozumiem ze chcesz sie dowiedzieć czegoś nt. kiełbas, ale w takim wypadku przejrzyj tematy "kiełbasa" lub poszukaj tu: http://wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=39

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3725-w%C4%99dzenie-szynki/page/2/#findComment-105150
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.