Skocz do zawartości

POMOCY


Barbarella

Rekomendowane odpowiedzi

A więc w osłonkach białkowych. Przy robieniu tego rodzaju wędlin zawsze mogą się pojawić niespodzianki .Na jakość gotowego wyrobu największy wpływ będzie miała jakość mięsa. Następnie skład surowcowy i proces produkcji. Wyczucie kleistości mięsa w czasie mieszania -wyrabiania będzie czynnikiem który może gwarantować udany wyrób. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jest przyczyna. .Popełniłaś parę błędów.Te osłonki po moczeniu robią się elastyczne i należy bardzo ściśle nabijać.Jak żle nabijesz to w miejsce powietrza będziesz miałe galaretkę.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy bardzo ściśle nabijać

jak za mocno nabijesz pękną w czasie parzenia.Zapytaj sie o ile trzeba przepełnić np. osłonki fibrusowe fi 65 trzeba napełnić na fi 70 i wtedy będzie dobrze.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak za mocno nabijesz pękną w czasie parzenia

Nigdy żadna mi nie pękła a nabijam dość mocno.Oczywiście z wyczuciem.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo bez wyczucia :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur64, najwięcej szczegółowych informacji dowiesz w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym. https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3549&highlight=mol Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam problem,otóż uwędziłem pierwszy raz w życiu szynkę i boczek i chyba przesadziłem z czasem wędzenia wędziłem 5 godzin drewnem ze sliwy i jabłoni kolor wędzonek wyszedł ciemno cytrynowy , po oparzeniu trochę wędliny ściemniały ale w smaku mają za dużo dymu są kwaśne

co mogę zrobić żeby polepszyć i zminimalizować zapach i smak dymu proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mogę zrobić żeby polepszyć i zminimalizować zapach i smak dymu proszę o pomoc

Teraz to po ptokach :sad: .Wędzonki są kwaśne nie z powodu wędzenia tylko z powodu złego osuszenia w wędzarni.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych wędzonkach zrób bigos ,przynajmniej do tego się nadają.

Koniecznie przeczytaj "Akademie Dziadka" na str. głównej,wędzonki przed wędzeniem muszą być osuszane, drewno do wędzenia w miare suche, i na początku wędzenia , wędzmy raczej rzadkim dymem.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samuraj4 nie można wędzić tylko samym dymem musi być również ogień w wędzarni. Ja szynki wędzę około 7-8 godzin i nie są ani gorzki ani czarne. Powodzenia. W razie kłopotów daj znać coś poradzimy :wink:
Wędliny domowe-tradycyjne,smaczne,zdrowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wędzonki były osuszane przez półtorej godziny bez dymu na samym żarze z paleniska

później wędziłem w dymie tylko że przez 5 h,sezonowanym drewnem ze względu na ich bladość a temperatura nie przekraczała 55 stopni,jeszcze nie wszystko sparzyłem może moczenie w wodzie by coś zmieniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może moczenie w wodzie by coś zmieniło

Nic nie pomoże.Jak masz fotki to pokaż.Wędzeni 5h to nie jest jakiś ewelement.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samuraj4 nie można wędzić tylko samym dymem musi być również ogień w wędzarni. Ja szynki wędzę około 7-8 godzin i nie są ani gorzki ani czarne. Powodzenia. W razie kłopotów daj znać coś poradzimy :wink:

Wedzimy dymem :devil: i tylko dymem :

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzonki są kwaśne nie z powodu wędzenia tylko z powodu złego osuszenia w wędzarni.

Samuraj4 Arkadiusz ma rację,Twoja przyczyna to komora wraz z kanałem niedostatecznie

wygrzana,lub zbyt szczelna wędzarnia (efekt termosu).

Samuraj4 prócz tego muszę Ci powiedzieć (wg fotki) iż wędliny były niedokładnie osuszone :!: ,do tego proces wędzenia był zbyt wcześnie przeprowadzony w stosunku do temp.

wędzonego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi,myślałem że dam radę ale zepsułem sprawę z tym wędzeniem,niby wszystko robiłem według zaleceń "Dziadka" ale nie wyszło z mojej winy

Wydaje mi się że we wszystkich procesach wędzenia było coś nie tak,ze względów atmosferycznych trzeba było improwizować najpierw był śnieg później wiatr na końcu deszcz trochę to nie sprzyjało mojemu nie doświadczonemu wędzeniu

Także wszyscy panowie macie rację szczególnie Marek z Bielska ,rzeczywiście moja wędzarnia jest trochę szczelna i mógł zapanować efekt termosu,no ale cóż człowiek uczy się na błędach tylko szkoda że aż tyle wędlin musiałem zmarnować żeby się dowiedzieć że jeszcze długa droga przede mną , zazdroszczę wam że poznaliście wszystkie tajniki i umiecie już to robić

pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu,takich kozaków,co poznali wszystkie tajniki.Każde ,wędzenie jest inne.Inna pora roku,drewno o różnej wilgotności,inne wędzarnie.My z większym stażem,tylko szybciej korygujemy proces wędzenia.Ja wędzę ponad 25 lat,wielokrotnie miałem problemy,to z temperaturą,wilgotnością,osmolonymi wedzonkami.Samuraj4,z każdym wedzeniem bedzie lepiej,tylko trzeba wyciągać wnioski :grin: Pamiętaj w wedzarni,dym musi przepływać swobodnie,od paleniska do jego ujścia.Ja utrzymuje temperaturę paleniskiem i workiem na wedzarni.Samuraj,życzę CI samych wspaniałych wędzonek :grin:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sie z Grześkiem zgadzam, dodam, aby do wędzenia o tej porze roku używać suchego drzewa, które: da temp i dym, ładnie się spali pozostawiając żar. Natomiast drzewo wilgotne będzie się smolić, da dym i więcej nic.
Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.