Skocz do zawartości

Musztarda


Darino

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to był  problem to zmiksowania gorczycy

sucha traktujesz młynkiem "do kawy" - pisze w cudzysłowie bo mam tylko do przypraw - i masz puder 

 

 

a gdyby tak scalic - bo sa 2 tematy  :  musztarda

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

trochę jej brakowało do ideału
Maciek  :D  co znaczy ideał ?   najważniejsze oby smaczna i zdrowa  albo na odwrót  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy ideał ?

Tak jak ma konsystencje tak jak np masło jest idealnie zmiksowane . Co dla niektórych wcale nie musi być celem . Generalnie to lubię musztardy albo super zmiksowane , albo z całym ziarnem w typie francuskim . Ale mówimy o ideale.  

Na pewno warto zrobić . Ja kupiłem gorczyce w sklepie z "worka"   bo ta w markecie w torebkach to drogo wychodzi .  Az się zdziwiłem  ile wychodzi musztardy np z 10 dkg  a kupiłem chyba z 0.5 kg :laugh: .  I jeszcze taka domowa wolniej schodzi , bo moc ma okrutną :devil: .

Warto robić różne smakowe . Teraz jak zrobię to chyba ? będę parzył z dwa razy ? albo dodam więcej np miodu Jak widzisz  moc do tej pory a pamiętam :D .a robiłem chyba tylko z żółtej :laugh:  Ale wiadomo poczucie ostrości to kwestia indywidualna .

 

Taka moja uwaga pierwszy raz to robić zgodnie z przepisem a  następnym razem to ewentualnie coś zmieniać pod siebie  

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za przepisy :)

nie spodziewałem się takiego odzewu, no i znalazł się temat którego szukałem ale nie znalazłem , fajnie że są scalone i wszystko jest w jednym miejscu :)

Wczoraj nie wytrzymałem i zrobiłem pierwszą musztardę.

Próbowałem zrobić taką jak kiedyś sprzedawane w musztardówkach, zmielona , ale nie na papkę

 

dałem

100 gr gorczycy białej

70 gr gorczycy sarepskiej

30 gr gorczycy czarnej

 do tego

100 gr octu spirytusowego ( moim zdaniem za dużo )

300 gr wody

200 gr miodu

100 gr oleju słonecznikowego

 

gorczycę zmieliłem młynkiem żarnowym zelmer

woda z octem i miodem zagotowana, do niej zmielona gorczyca, a po zmieszaniu olej

post-60823-0-21837000-1547117133_thumb.jpg

 

na razie mocno pachnie musztardą, bardzo mocna, zobaczę co z nią będzie za kilka dni

w sumie z 200 gr gorczycy wyszło około litra musztardy ...

ile teraz do nie trzeba kiełbasy zrobić :facepalm:

Edytowane przez Skalar50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile teraz do nie trzeba kiełbasy zrobić :facepalm:

skąd ja to znam :D

z się zdziwiłem ile wychodzi musztardy np z 10 dkg a kupiłem chyba z 0.5 kg :laugh:

 

bardzo mocna,

też znam z autopsji :D

 

 

ak widzisz moc do tej pory a pamiętam :D .a robiłem chyba tylko z żółtej

 

Ale fajnie że robisz :thumbsup:

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

za kilka dni
za kilka dni się" ułoży" :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Coś mnie podkusiło na zrobienie musztardy.

Składniki;

- gorczyca biała 100 gr

- gorczyca czarna 60 gr

- oliwa 100 ml

- woda 150 ml

- miód 15 gr

- ocet ryżowy 10 ml

- sól, kurkuma, estragon.

Gorczycę zmieliłem w młynku żarnowym.Wszystkie składniki wymieszałem blenderem.

Kolorek, konsystencja jest OK, natomiast ostrość musztardy jest piekielna

Co zrobić aby złagodzić jej smak.

Może jutro po przegryzieniu się trochę złagodnieje.

post-70976-0-72856200-1548094490_thumb.jpg

post-70976-0-27873400-1548094508_thumb.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez El komendante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostrość musztardy jest piekielna

:D  prawdę rzeczesz EL  Komendante

 

trochę złagodnieje

nie liczyłbym na to za bardzo  :D

W przyszłości wybieraj przepisy gdzie jest parzenie :thumbsup:  a teraz może dodać miodu :)  aby posłodzić i rozcieńczyć ostrość.

Chociaż dla mnie i te po parzeniu moc miały i to okrutną

 

 

PS

 W orginalnych sklepowych to chyba dodają rzepaku miast gorczycy aby smak był łagodniejszy . Tak słyszałem ale czy to prawda to nie wiem 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje uważać z użytkowaniem czarnej gorczycy lub ze spożyciem wyrobów zawierające ją .

W zbyt dużej ilości ta Indyjska odmiana gorczycy może znacznie wpłynąć na zdrowie.

Jeżeli ktos lubi ostrą  musztardye po prostu zmniejszyć proces grzewczy (możliwe nawet do zera) i spożywanie musztardy w pierwszym okresie po zrobieniu

Grzanie i długie leżakowanie wpływa na osłabienie ostrości

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

gorczyca czarna 60 gr
:yes:  dorobić z żółtej  z dodatkiem miodu i octem jabłkowym - razem zblendować - odstawić na tydzień lub dwa :yes: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisano wczoraj, 19:21 El komendante, dnia 21 Sty 2019 - 19:16, napisał: ostrość musztardy jest piekielna :D prawdę rzeczesz EL Komendante

 

 

Pisałem tak El Komendante  bo w przepisie masz gorczyce czarną - a ta ponoć jest ostra sacramencko - powinienem to dopisać (ale napisali inni :D ) .

Dla mnie musztarda z samej gorczycy żółtej bez parzenia jest za ostra -i to zdecydowanie . Tak że w przyszłości ten tego nie dawaj czarnej . Chyba że lubisz piekło w ustach :devil:

.

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

musztarda z samej gorczycy żółtej bez parzenia jest za ostra
Maciek nie przesadzaj  :D  ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla mnie musztarda z samej gorczycy żółtej bez parzenia jest za ostra -i to zdecydowanie . Tak że w przyszłości ten tego nie dawaj czarnej .

 

Chcę zrobić "przymiarkę "  do zrobienia musztardy - to która gorczyca daje "piekło" ? 

 

Na pierwszy "strzał" pójdzie musztarda Donatki , Elektrą zwanej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarna piekło x 2  :devil: :devil:

żółta    piekło x 1  :devil:

żółta    parzona idzie przeżyć :)

 

https://www.miod-malina.pl/gorczyca-krolowa-wsrod-przypraw.html

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przymierzałem się do zrobienia musztardy, lubię w marę ostrą jednak wasze komentarze trochę odstraszają. Poczekam, może komuś uda się tak dobrać składniki aby była akceptowalna przez przeciętnego Kowalskiego. 

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojs40 podgrzej gorczyce. Mozesz sprawdzac w czasie podgrzewania jej ostrosc. I wtedy bedziesz wiedzial. Niektorzy parza,niektorzy praza gorczyce. Obrobka termiczna obniza wlasnie ostrosc koncowego produktu.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była akceptowalna przez przeciętnego Kowalskiego.

Wiesz jak to jest przeciętny właściciel + pies mają po trzy nogi :). Musisz dobrać pod siebie . Zrób na spokojnie w oparciu o białą  lub żółtą z przepisów gdzie jest parzenie (a jak w przepisie jest czarna to zamień na którąś z tych) . Na początku rób tak z 10 deko 

Będzie Pan zadowolony :D

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może komuś uda się
Pogadaj z Wielosiem - supermusztarda - i akurat w ostrości  ( i to nie jest moja ostrość  ;)  )  zreszta gdzieś na forum jest jego wyrób  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.