Skocz do zawartości

Słonina wędzona


krzymyt

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dwa tygodnie w soli kamiennej.

Opłukane w ciepłej wodzie.

Wytarte do sucha ręcznikami papierowymi.

Po trzech godzinach wędzenia w temp około 55*C natarłem słodką papryką

Wczoraj wędzone w sumie około 8 h w temp 50 - 55*C

Dzisiaj, czyli następnego dnia, 5 h w dymie około 20 - 22*C.

 

Cienkie bardzo, ale innych nie ma, a taka paprykowana słoninka "chodziła" za mną już od dawna :grin:

 

Już można jeść :grin:

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Radku a mięciutka się zrobiła,bo taką lubię :thumbsup:

 

Kostek :grin: Mięciutka jest :tongue: Właśnie jestem po degustacji :thumbsup:

poszalałeś z ilością !! :) tyle tłuszczyku, kto to zje ;) ??

 

:wink: Ja mam stałe i wierne grono smakoszy, tak że z tym problemu nie będzie :grin: A co do przechowywania, to ja zostawiam kawałek w lodówce, a resztę zamrażam. Po rozmrożeniu dużej różnicy w smaku nie ma.

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin:

Jak juz zamrażasz, to zamroź ze trzy kawałki. W marcu będą jak znalazł. ;)

 

:grin: :grin: :grin: Mówiąc o stałym i wiernym gronie smakoszy, to właśnie miałem na myśli :wink: :grin:

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmrożeniu dużej różnicy w smaku nie ma

Mrożenie ma dobry wpływ :wink: :lol: na smak i konsystencję słoninki.Zdegustujemy w marcu :thumbsup: /choć i na kuligu jakaś słoninka się znajdzie :grin: /

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam..a to mój bardzo prosty sposób na dobrą mięciutką ,słoninkę którą robi się bez żadnych specjalnych zabiegów i co najważniejsze zawsze jest dobra no więc tak ...

kawałek słoninki jest obsypany góra,dół ,boki solą kamienną niejodowaną i tak leżakuje w lodówce ok. 14 dni. przed wędzeniem wieczorem jest opłukana pod bieżącą wodą w celu pozbycia się soli i tak obsycha razem z grubą kiełbasą w temp. pokojowej do rana.

rano z grubaskami jedzie na działkę i jest wędzona w temp.55 st. przez 3 godz.

następnie z grubaskami jest parzona 1 godz. ok.80 st.

po sparzeniu jak przestygnie nacięta jest na jeżyka i wsypana jest przyprawa do kebaba /w zależności od upodobań/ a plasterki kroimy prostopadle do nacięć . :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Witam. Mam inny pytanie. Czy może ktoś robił słoninę wędzoną bez nacierania solą na dwa lub kilka tygodni? Mam ładne płaty słoniny i chciałbym uwędzić ja dzisiaj. Czy np. wcześniejsze parzenie, nasolenie i potem wędzenie ma sens. Czy ktoś robił słoninę w jeden dzień? Będę wdzięczny za informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zasoliłem słoninę na dwa dni , a potem zaparzyłem 15 minut w wodzie w 80 st. po wystygnięciu do wędzarni. Słyszałem że można od razu zasolić wodę i potem wędzić , ale tego nie próbowałem .
„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś robił słoninę w jeden dzień? Będę wdzięczny za informacje.

W jeden dzień :rolleyes: Nawet "pcheł się tak szybko nie łapie" :grin: , ale popatrz na przepis podany przez Kruszynkę - słonina z podlasia I

 

http://wedlinydomowe.pl/inne-wyroby-miesne/wyroby-regionalne/1546-slynna-palcowka-oraz-dwa-warianty-sloniny-z-podlasia-autorstwa-kruszynki

 

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie podoba ten drugi przepis: słonina z Podlasia II solona. Boje sie tylko tego przekładania cebulą. Może pominę cebulę i zrobie z całą resztą. Dam sobie na wsztrzymanie i zrobię słoninę jak należy, czyli z wymaganym okresem leżakowania w soli :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie tylko tego przekładania cebulą

Nie bój się :lol: W moich utopencach też stosuję surową cebule dodawaną do zalewy bez gotowania i wszystko jest ok.Dwa tygodnie i żadnej fermentacji.Mam na to świadków.

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

chciałbym zmierzyć się z wędzoną słoniną. Poczytałem i mam mętlik w głowie :)

Proszę sprawdzić czy dobrze kombinuje:

słonina w plastrach o gr około 3 cm

sasypuje każdy plaster solą kamienną niejodowaną w np glinianym naczyniu na 2 tygodnie

co kilka dni przekładam plastry

i tutaj mam wątpliwości:

kiedy nasmarować papryką słodką?

po wyjęciu z soli parzyć 15 min i do wędzenia razem z innymi wędzonkami?

czy od razu wędzić i potem sparzyć?



Dodano: 04 grudzień 2013 - 10:14

znalazłem i taki przepis http://wedlinydomowe.pl/wedzonki/inne-wedzonki/1083-slonina-wedzona-i-parzona

tylko nie wiem jak go zrobić :(

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Gonzo wklei wreszcie dopracowany przepis na swoją słoninę. :D Na razie skontaktuj się z nim. To specjalista forumowy m.in. od słoniny.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić czy dobrze kombinuje: słonina w plastrach o gr około 3 cm

 

 

Ja bym nasolił cały płat słoniny.

 

solą kamienną niejodowaną w np glinianym naczyniu na 2 tygodnie

 

 

Minimum 2 tyg.

 

kiedy nasmarować papryką słodką?

 

 

Najlepiej jak złapie trochę temp. to wyjąć z wędzarni i posypać papryką i wklepać ją. Wtedy ładnie przywiera.

Oczywiście potem z powrotem do wędzarni.

 

po wyjęciu z soli parzyć 15 min i do wędzenia razem z innymi wędzonkami?

 

 

Lepiej jest sparzyć przed wędzeniem. Możesz parzyć razem z innymi wędzonkami, bo słoninę po wyjęciu z soli, opłukujesz w ciepłej wodzie. Sól która jest na powierzchni spłynie, a słonina w środku jest nasolona. Po długim soleniu i tak już więcej soli nie przyjmie.

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli słoninę po podlasku. Gotowaną z przyprawami, łupinami cebuli itd. 

To wprawdzie nie Gonzunia przepis tylko podany przez @beiota, ze Strony Głównej: 

http://wedlinydomowe.pl/inne-wyroby-miesne/wyroby-regionalne/1718-slonina-podlaska-wg-beiot-a

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.