Skocz do zawartości

Dyskusja o skórce na chlebie


Rekomendowane odpowiedzi

Jasne Electro, trzeba wyjmować natychmiastowo po wyjęciu z piekarnika, i na kratkę chlebuś wio, aby odparował :D. Jest jak piszesz, taki chlebek ma pyszną chrupiącą skórkę, a jeżeli ktoś pisze takie rzeczy że z formy nie otrzymuje się chrupiącej skórki, to ma jeszcze długa drogę i wiele nauki przed sobą :D.

Prawdopodobnie mylisz chrupiącą z twardą. To nie są synonimy. Twarda też jest dobra, ale to nie to samo co chrupiąca.

Chrupiąca skórka może na przykład wyglądać tak:

post-78609-0-93421400-1456505951_thumb.jpg

Edytowane przez podwawelska

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

czy cos jest chrupiace a twarde to jeszcze odrozniam ...nie mam duzego doswiadczenia w pieczeniu chleba samodzielnie ,nie bezposrednio z piekarnictwem  mam doczynienia od ponad 20 lat i nie jeden smakowalam  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej odpowiednie miejsce na dyskusję o skórce na chlebie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie, domowe piekarniki nie puszczają pary, a to ma bardzo duży wpływ na skórkę (połysk) jak i na cały proces pieczenia bułek i chleba. Normalnie koszyczki wysypuje się ziemniaczanką żeby chleb nie kleił się, a później to strychuję aby pozbyć mąki, co w efekcie daje połysk na chlebie. W domu można zrobić podobnie czyli przed pieczeniem można przelecieć chleb takim roztworem wody i mąki i po włożeniu do piekarnika wylać trochę gorącej wody na blaszkę.  :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę lać pieronem wodę, bo piekę.... :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie, domowe piekarniki nie puszczają pary, a to ma bardzo duży wpływ na skórkę (połysk) jak i na cały proces pieczenia bułek i chleba.

Tier, rozumiem, że według Ciebie, stare piece opalane drewnem puszczały pare? A skórka przecież była.

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek który piekł chleby, jak dobrze pamiętam czymś je smarował...ale czym i w jakim momencie, to mnie nie pytajcie.

Zapytam jutro mamy, może pamięta.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej węglowe czy opalane olejem zawsze parę miały ale mówimy tutaj o piecach w piekarniach, a nie w domu. Skórka zawsze jest... ale matowa  :cool:

30m parę lat temu w Nieporęcie ( pod Warszawą ) i w Legionowie, w piekarniach były piece opalane drewnem, skórka była chrupiąca, błyszcząca, a chleb był  zjadliwy nawet 5 dni.

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś smarowałam miksturą z wody i mąki ziemniaczanej [ok100ml wody+ 1ł. mąki] ale nie pamiętam ,żeby to był jakiś spektakularny efekt . Dziś np. swój chlebek tostowy spsikałam tylko wodą przed włożeniem do piekarnika i już w tym piekarniku zaczęła mu się błyszczeć skórka i bądź tu mądry człowieku...

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jasne Electro, trzeba wyjmować natychmiastowo po wyjęciu z piekarnika, i na kratkę chlebuś wio, aby odparował :D. Jest jak piszesz, taki chlebek ma pyszną chrupiącą skórkę, a jeżeli ktoś pisze takie rzeczy że z formy nie otrzymuje się chrupiącej skórki, to ma jeszcze długa drogę i wiele nauki przed sobą :D.

Prawdopodobnie mylisz chrupiącą z twardą. To nie są synonimy. Twarda też jest dobra, ale to nie to samo co chrupiąca.

Chrupiąca skórka może na przykład wyglądać tak:

attachicon.gifNajprostszy chleb pszenny 1.jpg

 

Skóra tego bochna jest w sposób wzorcowy kostkowana. Efekt ten uzyskujemy głownie po zwilżeniu, tuż po wypieku powierzchni pieczywa. 

Dajmy 45 min na stygnięcie.

Pozdrawiam.

 

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nich nam Podwawelska zdradzi tajemnice w jaki sposób uzyskał taką piękną i chrupiącą skórkę jak na wyżej załączonym zdjęciu?

Przepraszam, że dopiero po tygodniu odpisuję, nie zauważyłem pytania. A pewnie, że zdradzę, w końcu jestem tutaj żeby się dzielić swoją wiedzą. Biorę 100 ml wody, czubatą łyżkę jasnej mąki pszennej i szczyptę soli. Wszystko to mieszam w rondelku i doprowadzam do wrzenia. Wyłączam i czekam aż przestygnie. I taką pomadą smaruję obficie chleb już po wyrośnięciu, tuż przed włożeniem do piekarnika.

Edytowane przez podwawelska

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość magdajack

 

No to nich nam Podwawelska zdradzi tajemnice w jaki sposób uzyskał taką piękną i chrupiącą skórkę jak na wyżej załączonym zdjęciu?

Przepraszam, że dopiero po tygodniu odpisuję, nie zauważyłem pytania. A pewnie, że zdradzę, w końcu jestem tutaj żeby się dzielić swoją wiedzą. Biorę 100 ml wody, czubatą łyżkę jasnej mąki pszennej i szczyptę soli. Wszystko to mieszam w rondelku i doprowadzam do wrzenia. Wyłączam i czekam aż przestygnie. I taką pomadą smaruję obficie chleb już po wyrośnięciu, tuż przed włożeniem do piekarnika.
Ale nigdy tak nie robiłeś :)

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to nich nam Podwawelska zdradzi tajemnice w jaki sposób uzyskał taką piękną i chrupiącą skórkę jak na wyżej załączonym zdjęciu?

Przepraszam, że dopiero po tygodniu odpisuję, nie zauważyłem pytania. A pewnie, że zdradzę, w końcu jestem tutaj żeby się dzielić swoją wiedzą. Biorę 100 ml wody, czubatą łyżkę jasnej mąki pszennej i szczyptę soli. Wszystko to mieszam w rondelku i doprowadzam do wrzenia. Wyłączam i czekam aż przestygnie. I taką pomadą smaruję obficie chleb już po wyrośnięciu, tuż przed włożeniem do piekarnika.
Ale nigdy tak nie robiłeś :)

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

 

Człowiek uczy się całe życie ;) Dopiero niedawno na to wpadłem.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoc lepszy efekt sie otrzyma jak uzyjesz maki zytniej .. Maka zytnia bardzo latwo kleikuje, dzieki czemu skorka chleba uzyskuje piekny polysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Ola.G , takie pęknięcie dodaje chlebkowi uroku i w miejscu pęknięcia charakterystycznego smaku . No chyba , że wypiek komercyjny , ale wtedy byś nie pytała . Moje chleby pękały gdy były " niedorośnięte " . Musisz utrafić w taki moment gdy chleb wyrósł maksymalnie , ale jeszcze nie opada . Sprawdzisz to naciskając delikatnie palcem . Jeżeli dołek wyrównuje się to znaczy , że ciasto jeszcze rośnie i jest za wcześnie . Zagłębienie powinno prawie zostać . To , że Twój chleb pęka z boku na dole wskazywało by na to , że góra szybciej się piecze niż dół i gazy znajdują sobie ujście w miękkim miejscu .

To są moje spostrzeżenia i doświadczenia . Nie jestem piekarzem więc nie traktujcie tego jak elementarza piekarniczego bo może się okazać , że to są tylko moje indywidualne spostrzeżenia a prawda wygląda inaczej .

Pozdrawiam i życzę sukcesów . Waldek .

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.