Skocz do zawartości

Kiszenie kapusty


aglod

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wybacz , ale nie ma to znaczenia

Z praktyki i starych książek wiem, że ma IMHO.

Poza okresem letnim, a szczególnie późnojesiennym i zimowym, ilość bakterii zakwaszających ulega widocznej redukcji.

Kiedyś funkcjonowały tzw zapiecki, na których temperatury były ok. 30 st. C a i tak mleko trudniej się zakwaszało. To samo dotyczy wszelkich kiszonek na LAB. 

We współczesnych domach konkurencję bakteriom robią jeszcze dodatkowo domestosy.

W tym roku również spóźniłam się nieco z kapustą i mimo trzymania jej w temp. ok. 25 st.C. ledwo, ledwo zastartowała  :facepalm:

W każdym razie nie było burzliwej fermentacji takiej, jakie bywały przez oststnie 50 lat  :laugh:

Nie było potrzeby przebijania. Dogrzewałam ją przez dwa tygodnie na kaloryferze podłogowym i o włos uniknęłam rozwoju bakterii gnilnych.

Gdybym po 4 dniach dała ją do piwnicy, byłoby po kapuście  :devil:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Moja nie miała problemu ze startem. W poniedziałek minęło 10 dni a teraz do zimnej piwnicy.

post-55133-0-11823400-1670436824_thumb.jpeg

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie mam w domu dobre bakterie i mikroorganizmy, bo nie ma znaczenia o jakiej porze roku zakupię kapustę w LIDL-u, poszatkuję i zasolę, (daję 25g. na 1kg wsadu), wychodzi super. Jak kiedyś pisałem, zawsze robię z marchewką, jabłkiem, i różnymi dodatkami warzyw. Po dwóch dniach już muszę przebijać i odgazować, bo fermentacja buzuje, a po czterech kapucha ląduje w słoikach i lodówce, no i zawsze jest pyszna. Sporo tego robię bo wszyscy znajomi i rodzinka taką chrupiącą, nie przekwaszoną, tylko typowo surówkową się zajadają, i zawsze proszą o kolejne porcje. W lodówce może stać kilka miesięcy co najmniej. Ostatnio robiłem z takiej trochę innej, trochę dziwnej odmiany kapusty, nazywa się u nas w LIDL-u "Śródziemnomorska". Jej główki są dosyć duże i spłaszczone, a sama kapusta znacznie bardziej luźna i nie tak zbita jak normalne główki typowej białej. Jest za to o wiele bardziej krucha i bardziej słodkawa, i świetnie nadaje się do kiszenia. Jest na prawdę pyszna w smaku :D:thumbsup:.

 

To jest taka odmiana kapusty.  https://www.warzywapolowe.pl/plaskie-kapusty-od-wiosny-do-jesieni/

 

https://youtu.be/W01jPWC5bS4

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż , jedni tradycyjnie kiszą do końca października,  innym się daje cały rok. Jakieś drobne doświadczenie w kiszonkach mam i jestem w tej grupie co im się udaje. Najgorsze są zbyt niskie ale równie złe zbyt wysokie temperatury prowadzenia fermentacji i przechowywania produktu.

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, ale 4 dni, a 12 dni to jednak spora różnica. U mnie po tak długim czasie byłaby tak kwaśna że nikt by jej nie chciał jeść, dla tego właśnie właśnie 4 dni i lodówka  :D  :thumbsup: . Co zaś tyczy się kiszenia o rożnych porach roku, to jestem w tej grupie szczęściarzy co Waldek :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam 12 dni w domu,przebijam w zależności od potrzeby,i do komórki.

Wg mnie dużo za długo i przebijamy od 2 dnia codziennie do dna by nie zgorzkniała. Być może sposób którym kiszę jest inny  :D  ;)

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4 dni, a 12 dni to jednak spora różnica. U mnie po tak długim czasie byłaby tak kwaśna że nikt by jej nie chciał jeść

Mówi się o minimum 5 dniach, a poza tym Ty nie robisz kapusty kiszonej tylko gotową surówkę/sałatkę kiszoną. Niedawno zostało to ustalone chyba.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poza okresem letnim, a szczególnie późnojesiennym i zimowym, ilość bakterii zakwaszających ulega widocznej redukcji.

Na pewno masz rację ale czytaliśmy już tutaj zabobony o tym, że przed 1 listopada trzeba robić kapustę. Nie jestem przekonany czy z powodów o których piszesz. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pewno masz rację ale czytaliśmy już tutaj zabobony o tym, że przed 1 listopada trzeba robić kapustę. Nie jestem przekonany czy z powodów o których piszesz. 

 

 

I dla tego właśnie odpowiedziałem Ci na Twe ustalenia, i to tyle na ten ciekawy temat :D .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co ty sobie Pawle ustalasz

To nie ja ustalałem, że robisz surówkę ale nie chce mi się szukać, bo to mało ważne. Ja kiszę zawsze 10 dni. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co ty sobie Pawle ustalasz

 

To nie ja ustalałem, że robisz surówkę ale nie chce mi się szukać, bo to mało ważne. Ja kiszę zawsze 10 dni. 

 

 

Po raz kolejny więc powtórzę, co Ty Pawle robisz i co sobie ustalasz, to tylko Twoja, i wyłącznie Twoja prywatna sprawa, i mnie nic do tego Pawle, howgh :D:thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszenie kapusty = fermentacja mlekowa - dodatek np.  jabłek wzbogaca produkt w węglowodany, które są pożywką dla bakterii fermentacji mlekowej - dodatek ten jest pewnego rodzaju katalizatorem i stąd zmiany w przebiegu procesu.

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojej kapusty niczym nie dosmaczam , robie na raz ok 2 kg ,20 g soli kamiennejna 1 kg.Robie wedlog potrzeb . W kuchni mam 23 stopnie ,kamionka stoi obok pieca i nad zmywarka wiec czasem ma cieplej na 2 dzien przebijam , dociskam talezem na to wyparzony kamien,pokrywka zeby sienie kurzylo . Jak trzymalam dluzej w cieple byla miekka ,barzo kwasna.Kapusta zwykla jaka jest w sklepie mocno zbita ,szatkuje w maszynie z taka tarcza do ciecia na plasterki . Kisze tez buraki na zakwas , robie ocet jablkowy nic mi nie splesnialo jeszcze . Ogorki tez kisze te jednak wychodza roznie ale to chyba zalezy od ogorkow ,bo czasem sa puste lub miekkie. Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się daje/kisi kapustę w słoiku . To pod zakrętkę dobrze jest dać krążek z jabłka .Gatunek obojętny byle twarde , mogą być najtańsze. Wtedy wierzchnia warstwa kapusty też jest w soku, nie dotyka wieczka, jest ładna. Jak się otwiera słoik to ten plasterek do kosza a jak apetycznie wygląda to do brzuszka.
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macku ja tak zrobilam jak nastawilam jablka na ocet ,nie wyplywaly. Czasami jak sie kupuje fete czy inne rzeczy w zalewach w sloikach ,to sa tam takie koszyczki na wierzchu zeby nie wyplywaly ,zawsze mozna zachowac na zas . Mam gdzies tylko tak schowalam ze jak potrzebne to znalesc nie mozna Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paszeko,OO wlasnie cos takiego  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pamiętać, że kamienie do kiszenia kapusty są w różnych rozmiarach. Dlatego warto sprawdzić szerokość swojej beczki, czy garnka i dopiero zamawiać. Na allegro jest ich cała masa.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.