Skocz do zawartości

Jak wędzić? - pytania i porady.


piotr118

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 280
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To są ogólniki .Podaj konkrety.Ogonówka wędzona - zimnym dymem przez 48 godz do brazowowiśniowej barwy mięsa. To tylko jeden z przykładów.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są ogólniki

Podstawa do dyskusji w zamian to

[Dodano: 15 wrz 2017 - 17:32]

Olek.P, dnia 10 Wrze 2017 - 19:44, napisał: Zimnym dymem wędzimy w temperaturze do max.+ 22°C. Przerwy podczas wędzenia są ważne dla osiagnięcia odpowiedniej jakości produktu.

Podstawa do dyskusji w zamian to

Szkoda tylko ,że technolodzy nie wiedzą i lecą bez przerwy.

Przerwa po to , żeby palacz się przespał .

To jak wiesz to pisz, a nie fanzol że ktoś coś wie.

Przerwa zależy od kilku warunków, szybkości poruszania się, odległości od sklepu, czasu otwarcia sklepu i przeszkod naturalnych czyli tesciowa spotkana po drodze.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Olek.P
pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być ta merytoryczna dyskusja z Twojej strony.Nie wiesz do czego i czy w ogóle są potrzebne przerwy to nie zabieraj głosu.Mogę Ci jeszcze zamieścić kilka przykładów, ale widzę, że próżny trud.Sam właśnie dałeś przykład jak nie należy prowadzić merytorycznej dyskusji.EOT

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być ta merytoryczna dyskusja z Twojej strony.Nie wiesz do czego i czy w ogóle są potrzebne przerwy to nie zabieraj głosu.Mogę Ci jeszcze zamieścić kilka przykładów, ale widzę, że próżny trud.

Podalem tylko przyklad jak sie rozwija(ja) dyskusje na tym forum:facepalm:

Twierdzisz ze nie wiem do czego sluza przerwy podczas wedzenia zimnym dymem ....chcialbym wiedziec dlaczego?

A dlaczego nie mam zabierc glosu tez mnie ciekawi?

Twoje przyklady mile widziane. :)

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje się wieloma tematami dlatego korzystam z wielu forumowych dyskusji i brak rzeczowej odpowiedzi nie jest nowością. Niemniej jednak liczyłem, że na tak banalne pytanie dla znawców tematu odpowiedz będzie szybka i jednoznaczna. 

Podczas wyrabiania wędlin mamy etap osadzania nie zdziwiłbym się więc, że i przerwy są konieczne podczas długich wędzeń. Pewnie nie przyszło by mi do głowy zadać to pytanie gdyby nie fakt, że zauważyłem wilgoć na kiełbasach przed kolejnym wędzeniem. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało i trudno mi to wywnioskować, ale uznałem, że bez przerw to ten problem nie wystąpi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz wędził bez przerw to tego efektu nie będzie.Osadzanie prowadzi się w surowej kiełbasie.Ma za zadanie wyrównanie smaku w batonie.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwy potrzebne są na przykład przy potrójnej pasteryzacji, czyli tyndalizacji.

W czasie tych przerw następują zmiany w formie drobnoustrojów i taka przerwa ma uzasadnienie technologiczne.

 

Nie wiem co miała by dać przerwa podczas wędzenia?

Jakie procesy nastąpią, które polepszą jakość wyrobu?

Nie widzę, tu żadnego adorowania się między VIP-ami.

Arek zadał pytanie o konkrety.....ja pytam o to samo....bo  jak napisałem wyżej ...nie wiem co korzystnego wnosi przerwa w wędzeniu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę, tu żadnego adorowania się między VIP-ami

W czasie tych przerw następują zmiany w formie drobnoustrojów i taka przerwa ma uzasadnienie technologiczne.

Moim zdaniem z(robi)lo sie Forum VIP-f i adoratorow

VIP I adoratorow

Jakie zmiany drobnoustrojow nastepuja w tych przerwach ;uzasadni Technologicznie prosze.

Edytowane przez Olek.P
pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zimnym dymem wędzimy w temperaturze do max.+ 22°C. Przerwy podczas wędzenia są ważne dla osiagnięcia odpowiedniej jakości produktu.

 

Ale napisz - jeśli wiesz - DLACZEGO są ważne. Bo ktoś może napisać, że nie wolno robić przerw i też żadnym argumentem tego nie poprzeć. Wtedy dyskusja jest o niczym, bo trudno merytorycznie odnieść się do gołego stwierdzenia "są ważne".

[Dodano: 15 wrz 2017 - 21:09]

 

Jakie zmiany drobnoustrojow nastepuja w tych przerwach ;uzasadni Technologicznie prosze.

 

Nie jestem ekspertem, ale trochę znam się na biologii. I wg mnie wygląda to tak, że część mikrobów może występować w formie przetrwalnikowej. I w tej formie nie giną w czasie pasteryzacji. W przerwie "wykluwają się" z przetrwalników - i kolejna pasteryzacja je zabija. 

 

W przypadku wędzenia miałoby to podobny sens, gdyby przyjąć, że mikroby zabijamy dymieniem. Ale chyba tak nie jest za bardzo - dym chyba raczej działa jeśli już to głównie bakteriostatycznie i zapobiegawczo niż mikrobobójczo.... Choć może się mylę....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie zmiany drobnoustrojow nastepuja w tych przerwach ;uzasadni Technologicznie prosze.

To takie podstawy mam ci pisać.....no proszę Cię.....jak tego nie wiesz, to nie mamy o czym dyskutować. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kto wedzi na zimno (zimnym dymem ), to wie po co sa przerwy podczas zimnego wedzenia .

 

Zimne wędzenie z przerwami dotyczy głównie wyrobów o stosunkowo dużych gabarytach i dość specyficznych, ale strach napisać... coś więcej,  bo ....

 

 

 

Czytajac ostatnie posty naszych VIP w tym temacie coraz bardziej odchodzi chec pisania na tym Forum.Moim zdaniem z(robi)lo sie Forum VIP-f i adoratorow.Brak rzeczowych i konstruktywnych dyskusji i wzajemnego respektu,w zamian coraz wiecej przepychanek i udowadnianie swoich racji

 

zaraz się zacznie, ale wiadomo wszem, że polska potrzebuje trochę zimnego dymku lub lekko ciepłego przez dwie godzinki, kilogramowa szynka czy polędwica trochę dłużej, przerwy nie potrzebne, natomiast taki kindziuk....  i po co przy nim te przerwy i wielokrotne zimne wędzenie?  :cool:  

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wręcz troszkę niezręcznie teraz tu pisać ale spróbujcie na to zagadnienie spojrzeć nieco inaczej ;)

Formy wegetatywne i przetrwalnikowe to nie wytłumaczenie bo to nie pasteryzowanie a temperatury zimnego wędzenia są wręcz idealne do namnażania i rozwoju.

Wróćmy do przywołanego przez Piotra kindziuka i do ogólnego podłoża historycznego związanego z wyrobami wędzonymi i ich przechowywaniem bo tutaj moim zdaniem leży odpowiedź. Nie było lodówek ani wiedzy dotyczącej temperatur związanych z przechowywaniem i obróbką wyrobów ale każdy wiedział że odymianie odstrasza wszelkie robactwo ... muchy i komary przestają kąsać i odlatują etc.

Idąc dalej takie długie i wielokrotne zimne odymiania, wędzenia powodowały konserwację i umożliwiały długie i w miarę bezpieczne przechowywanie a to co się pojawiało na powierzchni było ubijane a struktura mięsa była nadal elastyczna ;). Taka obróbką i sposoby postępowania były przekazywane z pokolenia na pokolenie i takie znajdziemy w starych zapisanych przekazach.

Przemysłowo i przy obecnej wiedzy nie widzę teoretycznych podstaw do długich przerw między wędzeniami zimnymi ani sensu przedłużania takiego wędzenia w nieskończoność. Wyjątkiem są wędliny surowo dojrzewające robione w warunkach domowych a powody są te same co ta opisane na początku.

 

Ps

Jeśli to nie dość dobre wyjaśnienia to sorry :(

 

 

Tapniete z Tapatalk

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przy obecnej wiedzy nie widzę teoretycznych podstaw do długich przerw między wędzeniami zimnymi ani sensu przedłużania takiego wędzenia w nieskończoność. Wyjątkiem są wędliny surowo dojrzewające robione w warunkach domowych a powody są te same co ta opisane na początku.
Roger - Napisałeś wszystko w temacie - dalsza dyskusja o długim z przerwami  i krótszym dymieniu -  ma mały sens - dzisiaj jest powszechne Vacum - nie mówiąc o lodówce czy zamrażarce w każdym domu  - Osobiście uważam ,że do wiśniowego koloru czy głębokiego brązu - można uwędzić tzw ciurasem (bez przerw) - inne mamy też wędzarynki ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mnie przekonuje do przerw w wędzeniu, to obsychanie wyrobu, między wędzeniami.

3 dziennie po 10 godzin, to w sumie około 72 godziny obróbki wędliny, a ciągłe wędzenie to tylko 30 godzin.

 

Tylko czy ta różnica 40 godzin aż tak może wpłynąć na obsuszenie, że będzie zauważalna....?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy obecnej wiedzy

Wiedza zmienną jest ;)

Obecne zalecenia amerykańskiej FDA:

- nie stosować wędzenia na zimno, jeżeli już to max kilka godz. (nie pamiętam, ale chyba gdzieś 3-5h)

- jeżeli produkt jest jednak zimnowędzony, to spożywać dopiero po obróbce termicznej

- peklowanie powinno odbywać się w temperaturach 1.6 - 4.5C

 

I jak tu dbać o zdrowie :angel:

Edytowane przez mikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3 dziennie po 10 godzin, to w sumie około 72 godziny obróbki wędliny, a ciągłe wędzenie to tylko 30 godzin.

 

Nie bardzo wiem o wędlinach wędzonych po 30 godzin, może przybliżysz mi o jakie konkretnie chodzi? :cool:

 

 

 

Obecne zalecenia amerykańskiej FDA: - nie stosować wędzenia na zimno, jeżeli już to max kilka godz. (nie pamiętam, ale chyba gdzieś 3-5h) - jeżeli produkt jest jednak zimnowędzony, to spożywać dopiero po obróbce termicznej - peklowanie powinno odbywać się w temperaturach 1.6 - 4.5C

 

Produkt zimno wędzony, to  wyrób specyficzny, po co wędzić na zimno, kiedy nakazują spożywać po obróbce termicznej. Czas wędzenia w dużej mierze zależy od rodzaju wędzarni i parametrów wędzenia...  :cool: 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie bardzo wiem o wędlinach wędzonych po 30 godzin, może przybliżysz mi o jakie konkretnie chodzi?
 

Sorrry...ja tępy jestem...nie pomogę.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 dziennie po 10 godzin, to w sumie około 72 godziny obróbki wędliny, a ciągłe wędzenie to tylko 30 godzin.

 

Nie bardzo wiem o wędlinach wędzonych po 30 godzin, może przybliżysz mi o jakie konkretnie chodzi? :cool:

Przepis sugeruje ze można wędzić do 30 godzin

post-87093-0-52998600-1505629768_thumb.jpg

 

Zimnym dymem wędzimy w temperaturze do max.+ 22°C. Przerwy podczas wędzenia są ważne dla osiagnięcia odpowiedniej jakości produktu.

i znowu przepis mówi co innego

Faktycznie jeden przez drugiego stara się udowodnić wszystkim ile wie nie mówiąc nic.

Ja jednak proszę napiszcie jak rozumieć ten punkt przepisu, gdyż coś co wydawało się proste wyszło, że takie nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszte napisali lepiej wiedzacy przedmowcy.

 

@Olek.P,

Nie obruszaj się proszę, tylko napisz spokojnie, co bierzesz pod uwagę pisząc o przerwach w zimnym wędzeniu.

Wg mnie przerwy sprzyjają wyrównaniu wilgotności w całym przekroju wyrobu bo jak by nie było, zimne wędzenie odbywa się w podwyższonej temperaturze (ok. 20 st.C) w stosunku do temperatury przechowywania i powierzchniowa warstwa szybciej się obsusza.

 

Jednak przerwa w wędzeniu powoduje wychłodzenie produktu i konieczność ponownego "osuszania" , czyli podniesienia temp. wyrobu do temperatury dymu aby zapobiec kondensacji pary wodnej na zimnej powierzchni.

Wartałoby to wszystko spokojnie rozważyć bo diabeł tkwi w szczegółach :D

 

Nie bardzo wiem o wędlinach wędzonych po 30 godzin

 

Pan Piotr często udaje Greka, jakby nie znał receptur ze strony głównej :) 

Pozdrawiam serdecznie Pana Piotra :hug:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak myślę że przerwy bez przerwy większą mniejsza to kwestia przepisu, a trudno dopatrzyc się naukowego uzasadnienia tak jak np.w przypadku peklosoli i soli i to słone i to a różnica oddziaływania zasadnicza. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotną kwestię poruszyła EAnna ...

Wędzenie nawet w 20st. C to przesuszenie powierzchniowe ... chłodny przestój to wyrównanie wilgotności w całym przekroju.

 

Tapniete z Tapatalk

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialem juz pisac w tym temacie,ale ......    Ja nie jestem technologiem i nie znam sie na procesach technologicznych.Wedze prawie 30lat,a na zimno od chyba 20 stu.Z doswiadczenia moge miedzy INNYMI napisac ze wedzonki (kielbasy i ryby ) wedzone na zimno z przerwami sa trwalsze i bardziej aromatyczne,maja inna barwe jak rowniez konzystecjie i MNIE osobiscie lepiej smakuja.
 

zimne wędzenie odbywa się w podwyższonej temperaturze (ok. 20 st.C) w stosunku do temperatury przechowywania i powierzchniowa warstwa szybciej się obsusza.

Zapomnialas o wilgotnosci powietrza podczas wedzenia na zimno.

Wartałoby to wszystko spokojnie rozważyć bo diabeł tkwi w szczegółach :yes:

Wędzenie nawet w 20st. C to przesuszenie powierzchniowe

Jakie "przesuszenie powierzchniowe" wystepuj podczas wedzenia na cieplo to lepiej nie wiedziec.
Ja nie wiem ,i nie chce wiedziec. :no:

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedze prawie 30lat,a na zimno od chyba 20 stu.Z doswiadczenia moge miedzy INNYMI napisac ze wedzonki (kielbasy i ryby ) wedzone na zimno z przerwami sa trwalsze i bardziej aromatyczne,maja inna barwe jak rowniez konzystecjie i MNIE osobiscie lepiej smakuja.  

I to, co napisałeś, jest bardzo cenne.

Niewielu z nas ma taki staż jak Ty  wędzenia na zimno  i trudno nam się domyślać jakie mogą dać efekty różne parametry takiego wędzenia.

Napisz jeszcze proszę, gdzie i w jakich temperaturach przechowujesz wędliny w czasie przerw w wędzeniu i podziel się innymi obserwacjami.

Z góry dziękuję i pozdrawiam 

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.