Skocz do zawartości

Emilwopr13

Rekomendowane odpowiedzi

z biegiem czasu skontaktuję się z kimś w Angli w sprawie wyjaśnienia tego fenomenu:)

no coz - -z biegiem czasu mozesz skontaktowac sie z kims  z Anglii skoro nie sluchasz na biezaco.....

Swoja droga to juz teraz moge powiedziec ze czekam na Tusiaczkowe pastrami - swoja droga to wydaje mi sie ze musiales Tusiaczku probowac Katz's pastrami i to nie raz skoro dazysz do tego slynnego idealu. Podejrzewam ze uzywasz SV metody jako czesciowego procesu.(dopisek - juz nie podejrzewam - Tusiaczkowy sprzecior - wyjasnia).

Edytowane przez StefanS

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jadłem już wiele rodzajów pastrami. Nie ma tego jednego, najlepszego. O i le w Katz`s pastrami robione jest do natychmiastowego spożycia więc wykańczają je na parze i od razu cieplutkie podają to np. w naszym rodzimym Pastrami Deli wykończenie termiczne zostawiają nabywcy. Niuansów jest sporo, jedni rzeczywiście wędzą a inni dodają dym w płynie.Bardzo różni się też pastrami cieplutkie na świeżo i takie na zimno na kanapki.  Ja próbuję zrobić takie które będzie można podawać na oba sposoby. No i oczywiście że korzystam z Sous Vide  :) W gotowym na ciepło nie ma praktycznie różnicy ale już w tym na zimno jest i to znacząca. Dzięki SV ja sam wybieram jaką ma mieć konsystencję i strukturę i nie ma miejsca na przypadek że albo się uda albo nie. 

Ponieważ u nas jest dość duży kłopot z nabyciem fajnego mostka bo w EU całkowicie inaczej rozbiera się półtusze wołowe i nie ma szans na taki kawał mostka jak można kupić w Stanach, eksperymentuję z różnymi kawałkami wołowiny. Wiadomo że poza mostkiem najlepsze wychodzą z antrykotu, ale jak się odpowiednio potraktuje wołowinę SV to już na zimno zbyt dużej różnicy nie ma i spokojnie można robić z ligawy, udźca czy zrazowej  :)  W każdym bądź razie beta testerzy pożerają wszystko i podobno jest OK...  :cool:

A że ostatnio piękna ligawa była w Selgrosie po całe 3 dychy za kilogram to aż żal nie skorzystać i właśnie się pekluje...

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadłem już wiele rodzajów pastrami. Nie ma tego jednego, najlepszego.

hmm - chyba jest - moim zdaniem najlepsze pastrami, czy najlepsza szynka, czy kielbasa, czy konserwa to to co wlasnorecznie sie zrobilo i to co ma sie w lodowce. Na zdjeciach wszystko wyglada ladnie, dobrze ale za cholere nie mozna sprobowac :D  :D

aż żal nie skorzystać i właśnie się pekluje...

podejrzewam ze w woreczku "prozniowym" ...

 

Dziekuje bardzo za wyjasnienia. Tez "walne" sobie i pastrami.... i prosba o zamieszczenie procesu jaki sobie opracowales  (o ile nie jest objete tajemnica).  

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najlepiej zapekluj jedną porcję na sucho, druga na mokro i porównaj efekt końcowy. 
 

 

tak też zrobię

 

co do wariantu to postawię raczej na wariant z wędzeniem na zimno i parzeniem Sous Vide. 

 

Dzięki za post dotyczący rodzajów mięsa które mogą zastąpić mostek. Mam rzut kamieniem od domu hurtownię mięsa ale mostki mają tylko mrożone, wiec wolałabym coś jednak świeżego. 

 

 

 

i prośba o zamieszczenie procesu jaki sobie opracowales  (o ile nie jest objete tajemnica).  
 

 

jeśli to nie tajemnica to również przyłączam się do wniosku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka... paradoksalnie wołowina tak jak dziczyzna lepsza jest mrożona przed przygotowaniem. Np. robiąc steki SV przyprawiam nięso dodaję np. kawałek masła czosnkowego, gałązkę świeżegorozmarynu i po zapakowaniu próżniowym mrożę jakieś 24h. Mięso jest wtedy delikatniejsze. Steki wychodzą mi takie że w knajpie jeszcze takich nie jadłem... A od czasu jak sobie sprowadziłem ze stanów cudeńko o nazwie Searzall do błyskawicznego obsmażania a właściwie karmelizacji powierzchni mięsa, to już wogóle bajka... Lepszy jest już chyba tylko grill kwarcowy ale to w mało której restauracji mają a co dopiero w domu...I tak można by o SV gadać i gadać...

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po zapakowaniu próżniowym mrożę jakieś 24h. Mięso jest wtedy delikatniejsze
:thumbsup:  :yes: co do steków w knajpie - dzieli je przepaść - W W-wie są 2 może 3 z naprawdę dobrymi stekami :yes:  reszta to przeciętne i słabe nie mówiąc o tym, że stopień wysmażenia dzieli się w niektórych  na" mniej lub bardzie wysmażony " tragedia.

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przeciętne i słabe nie mówiąc o tym, że stopień wysmażenia dzieli się w niektórych  na" mniej lub bardzie wysmażony " tragedia.

Tak jest w całej Polsce. Po prostu nie ma tradycji robienia steków.

Przyczyny są głębsze, socjologiczne  wręcz.

Chociaż zdarzają się perełki i to w nieoczekiwanych miejscach.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku to się zmienia, na co wpływ ma przede wszystkim odpowiednia wołowina, która jeszcze do niedawna nie była w Polsce dostępna.

Niebawem bardzo obszerne i ciekawe opracowanie na temat wołowiny i tego, co można z niej zrobić.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że właśnie brak tej wołowiny to jest główna przyczyna - tak wygląda półka z wołowiną w japońskim markecie - zupełnie niepodobne do naszych "półek" z wołowiną

 

post-40398-0-67447400-1543603230_thumb.jpg

 

 

 

 

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zupełnie niepodobne do naszych "półek" z wołowiną

O tym nieosiągalnym marmurku nie wspominając  :(  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Mamy nowe, coraz lepsze rasy bydła rzeźnego i coraz lepsze mięso. Niebawem udowodnię. ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kobe Beef

 

Ponoć przereklamowana tzn ,że można tam zjeść równie dobrą wołowinę w nieco niższej cenie  :)  co nie zmienia faktu , że u nas  takiego mięsa nie uświadczysz jak w Japonii czy Korei .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemal nie osiagalne

Miękkie smakuje mięskiem i umami  :D Wprawdzie dojrzałe 100-120 dniowe dobrej jakości steki też maję to coś

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w wielu marketach i lipa, to nie to.

Mam jeden sklep, gdzie kupię prawdziwą wołowinę z importu, ale cena około 150 zł za kg, jest dla mnie nie do przyjęcia.

 

Poprawka, na dziś 220 zł za kg.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą wołowinę taką co to w sklepie kosztuje parę stówek za kg. można... zrobić sobie samemu  :cool: Jest rewelacyjna metoda na dojrzewanie wołowiny w specjalnych workach próżniowych tzw. dry aging. Kiedyś specjalne worki do dojrzewania kosztowały też "specjalnie" ale teraz to już norma i koszt apkceptowalny. A różnica w mięsie przeogromna... Struktura mięsa zmienia się niesamowicie. Oczywiście uprzedzę naszych domorosłych wynalazców... to nie są takie worki próżniowe jakich używamy do pakowania  :) Tamte są paroprzepuszczalne (w jedną stronę) i dodatkowo wnętrze pokryte jest jakimś enzymem. 

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tusiaczku - mowisz o tzw tutaj Umai bags... sa czesciowo wykorzystywane do beef aging, mniejsze kawalki czy brak odpowiednich warunkow. Niemniej sa tez wykorzystywane zwykle zamkniete prozniowo - ok 7 dni w lodowce najzimniejsza polka. (oczywiscie nie jestem az takim domoroslym wynalazca - niemniej naukowcy tez prowadza badania w tym kierunku). Odnosnie ceny wolowiny w stanach - jest od 4X do 20X drozsza niz np cala szynka wieprzowa.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o te worki mi chodzi. Spokojnie można je dostać i w Polsce  - http://vacus.pl/62/Worki-prozniowe-do-dojrzewania-miesa-A-vac.html

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest rewelacyjna metoda na dojrzewanie wołowiny w specjalnych workach próżniowych tzw. dry aging
:thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że są worki, tylko dobrej wołowiny nie ma, żeby ją do nich włożyć.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no to ligawa na pastrami się już pekluje zgodnie z tabelą dziadka z przyprawami które opisałem wcześniej (jeśli jest ktoś z poznania i okolic - to w sadach niedaleko tarnowa podgórnego jest hurtowia mięsa - ligawę kupiłem za 26zł /1kg i to bez żadnej promocji:) ).

 

szukałem jeszcze tego Searzall - na amazonie niemieckim po 80 ojro do nabycia od zaraz

 

a i jeszcze fajna promocja, jeśli ktoś potrzebowałby cyrkulatora sous-vide (ze sterowaniem z telefonu z dowolnego miejsca) 

 

https://www.pepper.pl/promocje/anova-precision-cooker-wifi-60-euro-taniej-122820

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i jeszcze fajna promocja, jeśli ktoś potrzebowałby cyrkulatora sous-vide (ze sterowaniem z telefonu z dowolnego miejsca) 

Wg mnie jest to promocja z rodzaju psychologicznych. Czyli piszemy wyższe się cenę niż obowiązuje,  następnie daje się niższą, aby konsument się cieszył.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli piszemy wyższe się cenę niż obowiązuje,  następnie daje się niższą, aby konsument się cieszył.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13732-dowcipy/?p=616959 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.