Skocz do zawartości

Jak zrobić w domu prawdziwą, włoską pizzę?


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem temat.Szczerze.... nie dowiedziałem się jak zrobić dobrą pizzę. Chyba że coś przeoczyłem :(

 

I jak znam życie, to nigdy się nie dowiesz, bo zawsze znajdzie się ktoś kto powie że jego receptura jest lepsza :D . Wystarczy poczytać w necie, a przecież to takie proste, tylko mąka woda i drożdże plus szczypta cukru i soli i parę kropel oliwy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Wystarczy poczytać w necie, a przecież to takie proste, tylko mąka woda i drożdże plus szczypta cukru i soli i parę kropel oliwy :D.

I dodatki bliskie sercu i podniebieniu. :D

Prościej się nie da :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak znam życie, to nigdy się nie dowiesz, bo zawsze znajdzie się ktoś kto powie że jego receptura jest lepsza

We Włoszech próbowałem bardzo różne w tym robione przez mistrzów świata we Florencji - najlepszą jednak robił stary Włoch w specjalnie wybudowanym piecu w dużym kompleksie hotelowym na Sardynii - bardzo prosta chrupka i 5  prostych dodatków do wyboru . On skromnie twierdził , że tak robiła jego babcia i on nic nie zmienia - a jak ktoś chce nowoczesna to w pizzerniach przy supermarkecie .  Mało tego twierdził - ile jest gospodyń i kucharzy we Włoszech tyle jest receptur - ot prawdziwa włoska ...

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mało tego twierdził - ile jest gospodyń i kucharzy we Włoszech tyle jest receptur - ot prawdziwa włoska ...

To tak samo jak z wszystkimi przysmakami pradziadów.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mało tego twierdził - ile jest gospodyń i kucharzy we Włoszech tyle jest receptur - ot prawdziwa włoska ...

To dokładnie tak jak z polskim bigosem. Każdy robi inaczej, a wszystkie dobre. Zależy też co komu smakuje. Jeden lubi pomarańcze, a drugi zielone jabłka z ogrodu sąsiada.  :D 

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dokładnie tak jak z polskim bigosem. Każdy robi inaczej, a wszystkie dobre. Zależy też co komu smakuje. Jeden lubi pomarańcze, a drugi zielone jabłka z ogrodu sąsiada. :D

... :clap::thumbsup::cool:  A po za tym...co to by było jak by wszystko wszędzie smakowało tak samo... :rolleyes::facepalm::)

Edytowane przez Einshell
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze ktos w końcu

 Można pominąć przyprawy dodawane do ciasta 

uwaga Wariant I i II - tzw expresówki 20 minutowe - tak we Włoszech nie robią 

I Wariant

 

mąka 00 -2,5 szklanki , woda 1/3 szklanki, jajko 1, proszek do pieczenia 2 łyżeczki, sól ,szczypta bazyli1/2 łyżeczki , oliwy z oliwek 1/3 szklanki, oregano 1/2 łyżeczki

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, na stolicy usypać kopczyk i zrobić w nim wgłębienie. Do wgłębienia wlać wodę, oliwę oraz wbić jajko. Dodać sól i zioła. Ciasto zagnieść. Następnie rozwałkować na kształt blachy i wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem blachę. 

II.Wariant

Ciasto:

3 szklanki mąki pszennej 00

1 proszek do pieczenia

1 łyżeczka soli

2 łyżki oleju

1 szklanka wody

Wszystkie składniki mąkę, proszek do pieczenia, sól, olej i wodę łączymy ze sobą i ugniatamy ciasto. Oprószamy tortownice mąką, wykładamy ciasto, które wcześniej rozwałkowujemy

III wariant

1 łyżka suchych drożdży (ok. 12 g)

1,5 szklanki ciepłej wody (najlepsza ok. 40ºC)

3,5 szklanki mąki pszennej (najlepsza jest mąka do pizzy typ 00)

1 łyżka oliwy z oliwek

1 łyżeczki soli

Drożdże rozpuszczamy w wodzie, w małej miseczce.Odstawiamy na bok na ok.5-7 m in aż drożdże zaczną pracować (będą się pienić)

Mąkę przesiewamy na stolnicę, a w środku kopca robimy zagłębienie. Wlewamy do środka drożdże, oliwę oraz sól i wyrabiamy ręcznie przez ok. 10 minut. Zgniecione ciasto wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 1,5 – 2 godziny  aż podwoi objętość

Wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią, by pozbyć się bąbelków powietrza. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 260ºC 

 Wałkujemy ciasto na pizze na grubość 2-3 mm i pamiętamy o tym by zostawić grubsze brzegi. Aby pizza była bardziej chrupiąca posypujemy blaszkę lub kamień do pieczenia mąką.

IV WARIANT !!

300 g mąki „00”

3/4 łyżeczki soli

20 g świeżych drożdży

ok. 200 ml ciepłej wody

łyzka oliwy z oliwek

Świeże drożdże kruszymy na małe kawałki, zalewamy 2-3 łyżkami ciepłej wody (ok. 36-38 stopni C – bardzo ważne, by woda nie była cieplejsza, bo drożdże nie przeżyją!). Mieszamy do momentu aż drożdże się rozpuszczą

Mąkę przesiewamy do miski / dzieży miksera, mieszamy z solą. Dodajemy zaczyn. Zaczynamy zagniatać ciasto i powoli dodajemy ciepłą wodę – ok. 200 ml – tylko tyle, by ciasto się zagniotło i było sprężyste ! Wstępnie zagniecioną kulkę ciasta przekładamy na stolnicę, lekko podsypujemy mąką i zagniatamy ręcznie przez 2-3 minuty.Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2h.Wyrośnięte ciasto rozciągamy w dłoniach tworząc okrąg i pamiętający by jego brzegi były grubsze niż środek.

 

PROPONUJĘ WARIANT IV - Ze wszystkich Ci wyjdzie 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Waldku, ale warianty  I i II to jakaś profanacja pizzy  :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

warianty I i II to jakaś profanacja pizzy
TAK - ale są to expresówki  20 minutowe :facepalm: - toteż podałem w wariancie IV - wytłuszczony - wg mnie optymalny . Zawsze jest prawo wyboru . Chciał kolega - dostał - a co wybierze ? może zrobić np. 4 z każdego po 1 i porówna  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna co to za dyskusja?

EANNA - ma tutaj rację :yes:   - ale pamiętaj prawo wyboru . Z każdego przepisu wyjdzie  :yes: ale tą metodą może pojawią się inne przepisy - tzw lepsze - OBY :D  :thumbsup:

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co krytyka kogoś kto jako jedyny włożył trochę pracy aby odpowiedzieć na zadane pytanie?

To nie była absolutnie krytyka kol. @Muski !!! Waldusia to można wyłącznie do serca przytulić :D

Raczej ortodoksyjne z mojej strony podejście  do ciasta, które wg zaprzyjaźnionych Włochów w tym zastosowaniu powinno być drożdżowe  :thumbsup:

W temacie jest "prawdziwa włoska pizza"  :)

Ja robię wg wriantu IV podanego przez Waldka  :tongue:

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlog mnie to prawdziwa wloska pizza to we Wloszech( smaki tez beda inne bo to jak u nas z bigosem) ..w Szwecji tez wychodzi inny niz w Polsce mimo ze tak samo robie,

Ja ma przepis od rodziny z wloch , ktorzy prowadzili pizzerie ,ale tez nie wychodzi taka jak tam, ale to normalne bo ja mam zwykly piecyk a przepisem chetnie sie podziele

Przesiac 0.5kg maki 00
Lyzka grubej soli
3 lyzki oliwy
Drozdze w proszku  ( w 200ml wody 1 torebke)
Jak urosla Drozdze ,wyrobic, na 30 min do miski odstawic
Potem jeszcze raz zamieszac i porobic male kulki i zostawic je na 10 min.
kulki zamrazam co mi zostna ,wtedy nie czekam z tymi 10 min.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem temat.Szczerze.... nie dowiedziałem się jak zrobić dobrą pizzę. Chyba że coś przeoczyłem :(

Gdybyś przeszedł się do włoskiej restauracji i oglądał programy kulinarne, to dowiedziałbyś się, że dobra pizza to:

"...jej ciasto jest cienkie, chrupkie, nie wchłania sosu i dodatków, a sos ma smak świeżo zerwanych pomidorów doprawionych aromatycznymi ziołami."

 

"...podstawa pizzy to mąka i super produkty , na placek wyrabiany ręcznie oprócz sosu ze świeżych pomidorów (zbieranych w konkretnych tygofniach roku) maks 2-3 składniki nie więcej. Nawet mając to wszystko od piekarza ważniejszy jest piec ... to jego słowa nie moje, kluczem do sukcesu jest sposób pieczenia.

Robię pizzę w domu często, mam płytę kamienną co niweluje problem spadku temperatur.."

 

Cytaty pochodzą z tego tematu, Maxella i rogera.  A pisanie, że jakiś Włoch komuś coś powiedział jest śmieszne.

Mrożenie ciasta, ma już niewiele wspólnego z taką pizzą.

 

Krótko:

- cienkie, chrupiące ciasto

- odpowiedni sos

- 2-3 składniki.

A jak i na czym je zrobić to kwestia prób, nie masz pieca do pizzy, jak jedną z drugą gospodyni we Włoszech, to kup kamień do pizzy o którym wiele było już w różnych tematach. Masz osiągnąć efekt, jak zapisalem wyżej. Tyle. Powodzenia i pochwal się swoją pizzą.  :) 

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam płytę kamienną

A dokładnie jaką ? Są różne zdania na temat płyt. Jedni chwalą szamotowe, a drudzy granitowe. A które lepsze ?

Jaka grubość 2cm,3 czy 4. ?

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mam płytę kamienną

A dokładnie jaką ? 

Może zauważyłeś, że to cytat a dokładnie z rogera, jego pytaj. ;) 

[Dodano: 26 cze 2018 - 15:46]

Przeczytałem temat.Szczerze.... nie dowiedziałem się jak zrobić dobrą pizzę. Chyba że coś przeoczyłem :(

https://fotokulinarnie.pl/przepisy/oryginalne-wloskie-ciasto-na-pizze-i-sos

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

cienkie, chrupiące ciasto
No podaj Paweł ten przepis na samo ciasto nie daj się prosić  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziemy się tam bawić płytami, budową piecy czy inne pomysły.

Się nie znacie - w każdej tradycyjnej włoskiej pizzerii używa się :

https://jakumammy.pl/piece-do-pizzy/10-domowy-piec-do-pizzy-optima-electra-pizza-express-napoli.html

Dlatego Wam pizze nie wychodzą  :laugh:


[Dodano: 27 cze 2018 - 13:18]

Ferrari wśród piecy :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam płytę kamienną

A dokładnie jaką ? 

Może zauważyłeś, że to cytat a dokładnie z rogera, jego pytaj. ;)

[Dodano: 26 cze 2018 - 15:46]

Przeczytałem temat.Szczerze.... nie dowiedziałem się jak zrobić dobrą pizzę. Chyba że coś przeoczyłem :(

https://fotokulinarnie.pl/przepisy/oryginalne-wloskie-ciasto-na-pizze-i-sos

 

Dzieki za linka  :tongue:

[Dodano: 27 cze 2018 - 17:01]

 

cienkie, chrupiące ciasto
No podaj Paweł ten przepis na samo ciasto nie daj się prosić  :D 

 

Paweł dawaj :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.