Skocz do zawartości

Wojs40 - wyroby


wojs40

Rekomendowane odpowiedzi

Motasz się....nic więcej do dodania.

Wychodzi brak wiedzy i odwagi, żeby napisać... pomyliłem się.

Tyle, albo aż tyle.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  Twoja racja jest Twojsza gdyż masz więcej wiedzy i odwagi niż ja . Dobrze więc by było ,żebyś wyjaśnił Wszystkim te "brednie" o których pisałem. Sam przeczytam z ciekawością. Jak na razie to Ty odwróciłeś kota ogonem wkładając mi w usta słowa , których nie mówiłem. Kończę. Niech każdy sam wnioski wyciągnie.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było wilgotne to by Ci szybciej łapał kolor.

 

Stwierdziłeś, że wilgotne powietrze polepsza koloryzowanie wędlin, a jest wręcz odwrotnie.

Dlatego tak długo wędzimy w wędzarniach tradycyjnych, ponieważ dym sam w sobie zawiera około 60-70 % wody i ona właśnie utrudnia koloryzowanie wędlin. 

Jako ciekawostkę dodam, że w przemysłowych atmosach sam proces wędzenia właściwego trwa zaledwie około 20 minut.

Uzyskuje się to dzięki bardzo dobremu osuszeniu wędliny.

Wkładanie miski z wodą jest praktykowane, ale dopiero podczas końcowego procesu wędzenia, kiedy kolor jest już osiągnięty. 

Dzięki wytworzonej parze, ciepło jest szybciej przekazywane do mięsa, szybciej osiągnie żądaną temperaturę w batonie, a  przy okazji mamy namiastkę parzenia.

 

 

Przyczynę słabego koloryzowania masz we wpisie Arka.

 

Przeładowałeś wędzarnię.Utrudniony przepływ dymu i masz efekt.

 

Przeładowana komora, przy tej samej ilości dymu nie jest w stanie odprowadzić wilgoci, która oddawana jest przez mięso i wędlina nie łapie koloru.

Kiedy Wojs40 podniósł temperaturę, tym samym wzrosła ilość odprowadzanej na zewnątrz wilgoci i wyroby zaczęły się koloryzować.

W takim przypadku można się poratować wentylatorem, który wymusi szybszy wyrzut wilgoci z komory, albo należy uchylić  drzwi wędzarni, co również zwiększy pozbywanie się wilgoci z komory wędzenia.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Rozumiem . Dlaczego więc wędząc dymogeneratorem w słoneczny suchy dzień trudniej mi osiągnąć kolor niż w pogodę deszczową? (mniej odczuwam to zjawisko wędząc tradycyjnie)  Prócz tego , gdy zbyt bardzo osuszałem  wcześniej kiełbasy przed dymieniem też mi słabiej brały kolor.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binio.

Żeby dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, trzeba by porównać czy robisz coś inaczej przy różnych pogodach, czy zawsze postępujesz tak samo.

Jeśli tak samo, to zmienną jest tylko temperatura i wilgotność.

 

Przy DG ważne jest przechowywanie zrębek.

Jeśli będą za mokre, będą dawać gorzki żółtawy dym, a za suche szybciej się spalają dając mało dymu.

 

Skoro piszesz, że wędząc tradycyjnie zjawisko jest mniej odczuwalne, to może tu tkwi problem.

Zrębki szybciej nabierają i szybciej tracą wilgotność niż kawałki drewna.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymiąc prądem na DG mam dużą powtarzalność procesu wędzenia (zrębki te same bardzo suche, te same moce grzałek ,tak samo ustawiona pompka , dokładne sterowanie temp. i ten sam ustawiony przepływ powietrza) Dlatego też zaobserwowałem co napisałem - w pogody deszczowe  wyroby szybciej łapią kolor. Dymiąc tradycyjnie proces nie jest już tak powtarzalny żeby postawić taką tezę -  nie zwracałem na to tak dużej uwagi. (grubsze lub cieńsze kawałki drewna i różna jego wilgotność , różny przepływ powietrza ) .  Pisałeś jeszcze , że w dymieniu przemysłowym wyroby są bardzo osuszone przed dymem. Czemu więc zbyt długo osuszana kiełbasa słabo się maluje?

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrębki bardzo suche...to niedobrze i chyba sam sobie znalazłeś przyczynę.

Przy wilgotnym powietrzu, spalanie bardzo suchych zrębek uzupełniane jest wilgocią z powietrza i dym lepiej koloryzuje.

 

Co do kiełbasy,to jest to specyficzny produkt, przesuszenie powoduje że jelito robi się jak pergamin i koloru nie złapie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy wilgotnym powietrzu, spalanie bardzo suchych zrębek uzupełniane jest wilgocią z powietrza i dym lepiej koloryzuje

No i wróciliśmy do punktu wyjścia. Więc jednak wilgoć jest potrzebna.  Gdybym spalał zrębki bardziej wilgotne to i w suche dni by szybciej łapało? Miro a o ileż podniesie się wilgotność w komorze dzięki garstce zrębków? Komora ma ponad 500l. Taka "garstka" nie jest w stanie zmienić wilgotności o ileś % w komorze (raczej jakieś ułamki %)  Za całą wilgotność w komorze odpowiada raczej wilgotność powietrza atmosferycznego. (w tym przypadku pominę świadomie wilgoć z wyrobów - bo tą wartość umownie można przyjąć za stałą - jeżeli zawsze wędzimy tyle samo)  Nadal będę twierdził , że szybciej się maluje wyroby jak jest wilgotno.Każdy ma prawo mieć swoje zdanie - ja swoje wypracowałem na zasadzie obserwacji i porównań.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miro a o ileż podniesie się wilgotność w komorze dzięki garstce zrębków?
  

 

Nie rozumiemy się, więc może inaczej wytłumaczę.

Suchym pędzlem i suchą farbą nie pomalujesz, z kolei przy mokrym pędzlu i zbyt rozcieńczonej wodą farbie nie łapie koloru i nie trzyma się podłoża.

Suchy dym źle, za mokry też źle, czyli nie można przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

A"la korycin

A dlaczego "a'la" ? 

Chyba jakąś fermentację przewidujesz?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kilka kg chłopskiej

Widzę, że też lubisz całą gorczycę w kiełbasie  :thumbsup: Bardzo ładna ta chłopska  :clap:  

 

Oj tak, niemal zawsze dodaję do kiełbasy gorczycę, chyba takie śląskie zboczenie.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

takie śląskie zboczenie

Powiem, że niekoniecznie śląskie zboczenie, ale w większości dodają gorczyce całą do kiełbas na Śląsku, są też wyjątki, które osobiście znam  :thumbsup:

Pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po pieczeniu to gdzie.? :)

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne :clap: toś się  trochę narobił.

Oj tak, obawiałem się nadziewania, ale nie było tak źle.

 

A po pieczeniu to gdzie.? :)

Powiszą kilka dni w mojej pseudo chłodni, temp ok 12C i wilgotności 80%. Czy będzie to błąd?

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiszą kilka dni w mojej pseudo chłodni, temp ok 12C i wilgotności 80%. Czy będzie to błąd?

Technologia przewiduje wędzenie i bezpośrednio po pieczenie a następnie suszenie, aż kontrolne osiągnął 55 % wydajności.Jak pokryją się pleśnią to zetrzyj ściereczką.Kabanoski ładne. :clap:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie.

 

p.s.

Muszę się jeszcze przyznać, że kupiłem jelita tubowane, nie wyobrażam sobie pracę z tradycyjnymi, niski pokłon dla tych którzy potrafią założyć te jelita na lejek.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.