Skocz do zawartości

Pytania i porady - wątek ogólny


misiek73

Rekomendowane odpowiedzi

drobno zmielona frakcja tłusta jest sina. 

Skąd wziąłeś przepis na szynkową z "frakcją tłustą"?  :rolleyes:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj zrobiłem swoją pierwszą kiełbasę i wszystko byłoby dobrze gdyby nie była taka słona. Peklowałem każdą klasę oddzielnie przez 3dni 18-20g/kg peklosoli, jako przyprawę dodałem gotową kupioną w sklepie masarskim "przyprawa swojska" i w smaku jest ok. tylko ta sól. Da się zjeść ale to nie to. Gdzie był błąd, za dużo peklosoli czy może przyprawa swoje zrobiła (chociaż dałem taką dawkę jaka była zalecana). Czy można jakoś zbić tę sól, a może można coś innego zrobić z tej kiełbasy (zrobiłem z 10kg więc przy jej słoności to tak szybko nie pójdzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklowanie 18-20 g/kg OK ale może ta przyprawa ma sól ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Świadomość, świadomością, ale o dziecko łatwiej niż o nową suknię :D

Ja tam nie wiem nic o sukienkach i pewnie bym wyglądał bardzo kusząco w mini z dwoma krzywymi i owłosionymi nogami plus kajak nr42 ...........nie sądzę aby się ktoś na mnie skusił :)

A do rzeczy , na pewno wiedza i praktyka starszej braci wędzarniczej + własna praktyka może takich jak ja zielonych ufoludków zbliżyć do upragnionego smaku, koloru i wyglądu wyrobów .

Pozdrawiam

 

To może dołącz na najbliższy kurs , będzie nas więcej . Bo niestety zapowiada się że po raz kolejny szkolenie może się nie odbyć z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

Śledząc forum i pytania jakie padają od wielu osób to chętnych na takie szkolenie powinno być bez liku , a tak naprawdę jest problem aby zebrać 20 chętnych , zastanawiam się z czego to wynika.

 

Pozdrawiam

 

Pozdr

 

Wynika to z tego jak to sie mówi "Kasa, kasa Misiu"

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie da się tego nauczyć w kilka dni bo inaczej każdy Polak zostałby mistrzem

 

Nikt nie mówił że masz to zrobić . Jednak powinna być zasada wpierw pomyśl , przeczytaj , popytaj , a potem zrób , a nie :

 

mam 5 kg mięsa jaką mam , albo jak mam zrobić kiełbasę,  taką jak moja babcia robiła . Oczywiście nie obrażam babć  Lub mam 3kg mięsa jak mam to zapeklować bo w sobotę wędzę .

 

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzejku .....możesz sobie pisać, pisać i pisać, a "mądry" polak i tak nie posłucha.

5 kg to jeszcze niewielka strata.

Mam klientów w sklepie którzy na pierwszy raz kupują 20-30 kg, nie mając żadnego pojęcia o tym co chcą zrobić.

- Ja tam panie wezmę, zaleję wodą, peklosoli dodam i się uwędzi.....

 

Się jakoś uwędzi......  :)  :rolleyes:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałem o klasach, oglądałem zdjęcia ale w rzeczywistości to biorę taki kawałek mięcha, oglądam obracam i nie wiem, czy to białe w środku to tylko troszkę tłuszczu czy to ścięgno, czy ten kawałek to I klasa czy może już druga???
  Andrzej i Miro = wszystko prawda  ALE ..... przecież lepsza klasyfikacja nawet prawdopodobna od żadnej .... niby prosta banalna - jak się już wie ale nie do końca..... Na kursie dziczyzny ( swietna sprawa)  kol. Andrzej Bagno - pokazał wszystkim w banalny sposób czym się różni II od II :D  :D  :D  - wysypana na stole cała tzw II - i prosta segregacja  na czerwoną II i białą II  i w 2 różnych pojemnikach dwie różne II - ale od tego jest kurs ( serdecznie polecam - i nie żadna tam" kasa misiu") 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ta przyprawa właśnie nie ma podanego składu, ma podane tylko dawkowanie (sprzedawca mówił że należy dodać po peklowaniu, na opakowaniu podany tylko producent Christ Gewurze, jest tu http://wedliniarz.com/sklep/mieszanki-do-kielbas/przyprawa-swojska/). Kiełbasę podpiekałem ale wczoraj jeszcze ją sparzyłem i trochę straciła na słoności ale jak dla mnie to jeszcze jest za słona. Dlatego tak myślałem czy nie można jej jakoś wykorzystać inaczej tzn. zalać w słoikach tłuszczem?(straci na słoności?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystać możesz do bigosu,fasolki po bretońsku ,a nawet skręcić do swojskiego smalcu [ja nie robię smalcu z kiełbasą ,ale ktoś tu podał fajny przepis na smarowidło w którego skład wchodzi właśnie kiełbasa.

Jak nie znajdziesz to mogę Ci podać skład.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przyprawa właśnie nie ma podanego składu

Kolego, rozpoczynasz przygodę ze swojskimi wędlinami i kupujesz chemię? Kup sobie gotową kiełbasę ze sklepu to zaoszczędzisz czas. :hmm: 

Zrobiłeś 10 kg, czy to tak trudno zmielić paczkę 20 g pieprzu, a nawet jak Ci się nie chce mielić to dodać pieprz zmielony, do tego 1-2 paczki majeranku, kilka ząbków czosnku? To nie jest aż tak czasochłonne zamiast póżniej szukać pomocy z powodu własnej...ech.

Staraj się pytać przed robotą a nie po, wtedy unikniesz niespodzianek.  :) Powodzenia.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w przyprawie nie napisano nic o soli to tylko sprobowac przyprawy ,jeszcze sie chyba nikt nie otrol jak wezmie na jezyk i poprobuje ..ja jak mam jakies gotowce zawsze sprawdzam ,i nie mam niespodzianek z przesoleniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ta przyprawa właśnie nie ma podanego składu, ma podane tylko dawkowanie

I nie boisz się że zamiast saletry masz np cyjanek? :facepalm:

Jak można mówić o zdrowym wyrobie nie wiedząc co tak naprawdę się tam wsypało?


 

 

5 kg to jeszcze niewielka strata.

Ja straciłem ponad 10kg bo gdzieś na forum przeczytałem "genialny" sposób peklowania w workach żyłkowych bez konieczności przekładania. :facepalm:  Może komuś to działa - mi nie.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta przyprawa właśnie nie ma podanego składu

Kolego, rozpoczynasz przygodę ze swojskimi wędlinami i kupujesz chemię? Kup sobie gotową kiełbasę ze sklepu to zaoszczędzisz czas. :hmm:

Zrobiłeś 10 kg, czy to tak trudno zmielić paczkę 20 g pieprzu, a nawet jak Ci się nie chce mielić to dodać pieprz zmielony, do tego 1-2 paczki majeranku, kilka ząbków czosnku? To nie jest aż tak czasochłonne zamiast póżniej szukać pomocy z powodu własnej...ech.

Staraj się pytać przed robotą a nie po, wtedy unikniesz niespodzianek.  :) Powodzenia.

 

Kupowałem w sklepie masarskim gdzie brałem jelita i właśnie dlatego kupiłem gotową bo to pierwsza moja kiełbasa i że będzie lepsza niż jakbym sam eksperymentował z przyprawami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w sklepie masarskim gdzie brałem jelita i właśnie dlatego kupiłem gotową bo to pierwsza moja kiełbasa i że będzie lepsza niż jakbym sam eksperymentował z przyprawami. 

 

 

I już teraz wiesz że to był błąd - na tym właśnie polega nauka.

Nie zrażaj się i ucz się dalej  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w sklepie masarskim gdzie brałem jelita i właśnie dlatego kupiłem gotową bo to pierwsza moja kiełbasa i że będzie lepsza niż jakbym sam eksperymentował z przyprawami. 

Też tam kupuję czasami jelita. To hurtownia, która zaopatruje przemysł masarski ( to właśnie dla nich te "przyprawy"). A eksperymentować nie ma co, tylko wziąć dowolny przepis i zrobić samemu. 

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, następnym razem będę sam przyprawiał. W swej naiwności myślałem, że jest to naturalna mieszanka przypraw. No to tylko zjeść te 10kg (ostatecznie nie jest zła jak ktoś lubi dobrze dosolone) i trzeba będzie próbować jeszcze raz :) . Co do szkolenia to myślałem o nim ale przy mojej pracy na razie nie ma na to szans.

Pozdrawiam i dzięki bardzo za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miol, jeszcze jedna uwaga -ja na wszelki wypadek nie używał bym tego do smażenia (np. jajka na szyneczce). Cholera wie co oni tam wrzucili i w co to się zmieni w wysokich temperaturach. ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, następnym razem będę sam przyprawiał. 

I tak trzymaj. Pytaj przed robotą. Również pozdrawiam.  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi wcisnęli kiedyś przy zakupie jelit jakąś paczuszkę z gotowizną "Super ekstra przyprawa do wszystkiego" chyba do tej pory leży gdzieś w garażu i czeka na utylizację. Nawet jak nie wiadomo co dodać to przeczytać skład z opakowania i kupić przyprawy w paczuszkach i po troszku dosypywać  wtedy na pewno będzie dobre a do tego zdrowe bez ciekawych dodatków z papierków.  -  "Ten się nie myli, kto nic nie robi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ok, następnym razem będę sam przyprawiał
To dobry kierunek,tylko jak sprzedawca powiedział ci, że przyprawy dodać po peklowaniu to raczej w składzie nie ma soli.Po prostu następnym razem zmniejsz ilość peklosoli,bo zapewne mniej jej tolerujesz w wyrobie,ja do kiełbas wedzonych i parzonych dodaje 18 gr peklosoli na 1 kg. masy a do wędzonych i podpiekanych w wedzarni 16 gr.Musisz znaleść swój smak :)

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu następnym razem, powymieszaniu farszu, spróbuj go, lub zrób jedną kiełbaskę testową, sparz ją i oceń poziom słoności. Jeśli będzie za słone, dodaj świeżego mięsa do momentu, aż słoność będzie ok.


Ja bym radził także, kilkukrotne powtórzenie obliczeń ilości dodawanych do mięsa składników, gdyż początkujący własnie na tym etapie popełniaja sporo błędów. Być może i Ty dodałeś np. więcej soli na skutek pomyłki w obliczeniach.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 No to tylko zjeść te 10kg (ostatecznie nie jest zła jak ktoś lubi dobrze dosolone) i trzeba będzie próbować jeszcze raz

 

Możesz część dodać do bigosu.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podejrzewam że w gotowej przyprawie było aż tyle soli, że wpłynęła na smak wyrobu.

Jeśli coś zostało, lub masz drugie opakowanie to po prostu skosztuj przyprawy i oceń jej słoność.

Jeśli to jej wina, to poczujesz prawie samą sól.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.