Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsze pytania i porady.

wieprzowina mięso zszarzałe

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2973 odpowiedzi w tym temacie

#2941 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14208 postów

Napisano 25 wrz 2019 - 21:31

To jak dla mnie, kolejny mit.

Problem leży w wysokich obrotach maszynek tzw. kuchennych (nie wilków) i sposobie podawania mięsa przez ślimak.
Podawane na sitko mięso jest dosłownie szatkowane i z sitka wychodzą cienkie dyski a nie kawałki zbliżone kształtem do kulki.
To już inna bajka, i tu masz rację.
Obroty powinny być dostosowane do wielkości maszynki.
Jak są za duże, to z maszynki do mielenia robi się kutter.

#2942 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 27 wrz 2019 - 09:50

Ja jak zwykle "głupie" pytania piszę tutaj aby nie zaśmiecać forum.

Mamy gdzieś temat wędzarni elektrycznej z wykorzystaniem elementów kuchenki (piekarnika elektrycznego)?

#2943 Twonk

Twonk

Stały bywalec

• **VIP**
  • 363 postów
  • MiejscowośćPolska Południowa

Napisano 27 wrz 2019 - 10:23

Zależy jakich elementów. Np. grzałki z piekarnika elektrycznego? To chyba dosyć popularne rozwiązanie (sam tak mam).

Klasyka:

https://wedlinydomow...wędzarnia binio

i jeszcze:

https://wedlinydomow...nia elektryczna

No chyba że chcesz użyć piekarnika jako komorę :) to nie pomogę hehe

Użytkownik Twonk edytował ten post 27 wrz 2019 - 10:23

#2944 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 27 wrz 2019 - 10:42

Nie, grzałki, termostat, sterowanie (no właśnie nie wiem co mógłbym wykorzystać)

Po prostu piorun spalił 2 palniki indukcji i wymienialiśmy kuchenkę a ta stoi i czeka (obok uszkodzonej zmywarki).

A temat ruszył, bo za ok.miesiąc wywożą u nas gabaryty i nie wiem czy zostawiać, czy wystawiać i uprzątać miejsce

Pomyślałem że może stworzę hybrydę z mojego kibelka (chyba prościej utrzymać temp.) ale najpierw muszę zagłębić się w teorię.

Dzięki Twonk

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 27 wrz 2019 - 10:43

#2945 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 27 wrz 2019 - 12:14

Zapomniałem o wzorcowej wędzarni Binia :facepalm: :blush: :blush:

Już się zagłębiam w literaturę :)

#2946 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 28121 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 27 wrz 2019 - 13:26

Czy ma ktoś kontakt z Kolegą binio???

#2947 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 27 wrz 2019 - 13:41

No właśnie, ostatni wpis z grudnia.

Nie ma go na FB? (ja niestety nie posiadam)

#2948 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14208 postów

Napisano 27 wrz 2019 - 19:08

Grzałki, termoobieg, wentylator z tyłu, regulator temperatury.
Zmywarka też dostała?

#2949 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 30 wrz 2019 - 08:52

Zmywarka też dostała?

Nie, w zmywarce prawdopodobnie padła pompa. Kolega mechanik który miał ją sprawdzić nie miał czasu (hmm, w sumie to do dzisiaj nie ma :D ). Po ok. 2 tygodniach słuchania lamentów że świat się wali kupiliśmy nową a ta miała być naprawiona do mojej kuchni i ... tak stoi 2 lata :facepalm:

#2950 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14208 postów

Napisano 30 wrz 2019 - 11:23

Bym ci naprawił, ale trochę za daleko.

#2951 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 30 wrz 2019 - 22:01

Bym ci naprawił, ale trochę za daleko.

Pójdzie chyba na "gabaryty" chociaż trzymam bo szkoda nierdzewki ze środka a zarazem "walczę" aby nie zbierać wszystkiego. :D  :laugh:

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 30 wrz 2019 - 22:01

#2952 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 15 paź 2019 - 13:13

SiB-y, czy komorę dojrzewalniczą wykorzystam do peklowania mięsa, wyrobu serów, wędliny dojrzewające, przetrzymywania gotowych wyrobów (oczywiście nie w tym samym czasie).

Pytam, bo nie wiem na co się ustawić. Kupno jednej, dużej chłodziarki czy może dwie mniejsze, na co zwrócić uwagę? Czy lepsze są przeszklone czy z pełnymi drzwiami?

Mam jedną małą lodówkę ale najczęściej jest ona za mała i tak się zastanawiam co robić.

W grę wchodzi i sklep i komis ( w sumie chyba nie było by sensu kupować w sklepie i przerabiać na komorę bo będzie po gwarancji).

Posiadam zamrażalnik skrzyniowy więc patrzę w kierunku chłodziarki a nie lodówki.

#2953 Twonk

Twonk

Stały bywalec

• **VIP**
  • 363 postów

Napisano 15 paź 2019 - 13:40

Teoretycznie wykorzystać możesz do różnych celów. Przeróbka polega na zwiększeniu zakresu regulacji temperatury i umożliwieniu nawilżania / odwilżania oraz przewietrzania. 

W praktyce nie będzie tak różowo bo jak sam zauważyłeś, można to robić ale nie jednocześnie. Jak zakończysz dojrzewanie, to możesz wyjąć elementy, obniżyć temperaturę i np. włożyć tam pojemnik i peklować albo przetrzymywać gotowe wyroby. Co do serów - chyba można ustawić parametry tak by były zgodne z wymaganiami. Pamiętać trzeba też o wszelkich mikroorganizmach buszujących w komorze, które są OK dla wędlin dojrzewających ale mogą nie sprzyjać serom - więc z pewnością trzeba taką komorę częściej myć / odkażać. 

W praktyce - u mnie by się to nie sprawdziło, zwłaszcza, że dojrzewanie jest procesem ciągłym - w dojrzewalni mam elementy na różnym etapie a po wyjęciu kilku gotowych dokładam nowy wsad. Powiem więcej, do dojrzewania salami, które w początkowej fazie wymaga trochę innego podejścia i parametrów mam dodatkową, mniejszą komorę wstępną, do której salami ląduje na pierwsze dni.

Jeśli chodzi o pytanie przeszklone czy pełne drzwi - przeszklenie nie izoluje zbyt dobrze ale żeby podejrzeć co się dzieje nie trzeba otwierać :). Niezły dylemat - ja mam przeszkloną witrynę ale to raczej był przypadkowy wybór. Sam nie wiem co bym wybrał... 

Użytkownik Twonk edytował ten post 15 paź 2019 - 13:43

#2954 Romii

Romii

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 220 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 15 paź 2019 - 13:40

SiB-y, czy komorę dojrzewalniczą wykorzystam do peklowania mięsa, wyrobu serów, wędliny dojrzewające, przetrzymywania gotowych wyrobów (oczywiście nie w tym samym czasie).

Do komory wkładasz coś na tygodnie a nawet miesiące do dojrzewania. Nie wygospodarujesz czasu na dojrzenie/wyjęcie wszystkiego i wykorzystanie "przez chwile" komory w innym celu.

Jak w komorze będziesz peklował? - 12stopni to za wysoka temperatura - dodatkowo będą problemy z utrzymaniem wilgotności.

A dorzucanie sera, czy wyrobów gotowych tym bardziej w mojej opinii odpada - chyba że też miały by dojrzewać.

--

Romii

#2955 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1871 postów

Napisano 15 paź 2019 - 14:11

No właśnie, tak myślałem, jak jest do jednego to nie nada się do drugiego :facepalm:

Kurcze to trzeba by było w sumie mieć przynajmniej 3. Do dojrzewania, do serów i peklowanie/przechowywanie.

[Dodano: 15 paź 2019 - 15:11]

Jeśli chodzi o pytanie przeszklone czy pełne drzwi - przeszklenie nie izoluje zbyt dobrze ale żeby podejrzeć co się dzieje nie trzeba otwierać :). Niezły dylemat - ja mam przeszkloną witrynę ale to raczej był przypadkowy wybór. Sam nie wiem co bym wybrał...

Czytałem że SiB-y "docieplają" szklane drzwi styropianem, Ale nie wiem czy to też nie upierdliwe (no i pełno kulek).

Myślałem jeszcze o styrodur-ze, ale nie wiem jakie ma znowu właściwości termiczne.

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 15 paź 2019 - 14:12

#2956 Twonk

Twonk

Stały bywalec

• **VIP**
  • 363 postów

Napisano 15 paź 2019 - 14:23

Przymierzam się do maty, takiej jak te co się je daje za kaloryfery lub karimatę z izolacją. Ale to na przyszłe lato.

Ja mam w sumie 3. Jedną do peklowania i do trzymania piwa (4-5 stopni), do dojrzewania wstępnego i do dojrzewania.

Użytkownik Twonk edytował ten post 15 paź 2019 - 14:24

#2957 czachapl

czachapl

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 2 postów
  • MiejscowośćKoluszki

Napisano 15 paź 2019 - 17:43

Wiatam 

Ja mam takie pytanie czy nie można od razu mieso przez maszynkę zapodać i dopiero peklować w jednym pojemniku a nie w kilku...

#2958 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11545 postów

Napisano 15 paź 2019 - 17:59

Ja mam takie pytanie czy nie można od razu mieso przez maszynkę zapodać i dopiero peklować w jednym pojemniku a nie w kilku...

Jeśli będzie to kiełbasa na tzw. jednym sitku to możesz całe mięso pokrojone w większe kawałki zapeklować w jednym pojemniku a później po peklowaniu je zmielić.Nie należy robić odwrotnie tzn.najpierw mielić później peklować ze względu na większą możliwość zakażenia bakteryjnego mięsa .

#2959 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7300 postów

Napisano 15 paź 2019 - 18:00

czy nie można od razu mieso przez maszynkę zapodać i dopiero peklować w jednym pojemniku a nie w kilku...
Peklowanie w kilku  pojemnikach zwykle jest ułatwieniem do mielenia  na poszczególnych wielkościach oczek w maszynce.  Peklowanie po mieleniu zwieksza ryzyko bakteryjne

#2960 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9710 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 15 paź 2019 - 18:13

czy nie można od razu mieso przez maszynkę zapodać i dopiero peklować w jednym pojemniku a nie w kilku...

Mięso na kiełbasę powinno być peklowane w kawałkach a dopiero potem mielone.

Taki sposób postępowania ogranicza początkowe zakażenie bakteriami, które jest wprost proporcjonalne do powierzchni mięsa.

Mięso mielone ma sumaryczną powierzchnię kilkudziesięciokrotnie większą niż mięso w kostkach. Dodatkowo zakażone kawałeczki mają dostęp do tlenu co sprzyja rozwojowi bakterii tlenowych. Bakterie namnażają się w postępie geometrycznym (czyli podwajają swoją ilość w określonych jednostkach czasowych, np. co 10 minut).

Kawałki mięsa określonego asortymentu pekluje się oddzielnie ponieważ:

• najczęściej każdy asortyment mielony jest na innym sitku
  • czasami mięsa powinny być w innej temperaturze (np. przymrożony tłuszcz)
  • stosuje się często uplastycznianie chudego mięsa o niskiej kleistości (klasa I ), czyli wstępne mieszanie tego mięsa aż do puszczenia kleju
  • do uplastycznionej "I" dodaje się dopiero tzw. II, czyli mięso średnio tłuste a na samym końcu tłuszcz, np. podgardle.

Możesz mięsa zapeklować razem, jeżeli będą mielone wyłącznie na jednym sitku. Niemniej powinny być one w kawałkach.

[Dodano: 15 paź 2019 - 19:13]

Widzę, że koledzy już odpowiedzieli :D 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wieprzowina, mięso zszarzałe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych