Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Karkówka -> Karczek -> Baleron

• Zamknięty Temat jest zamknięty
67 odpowiedzi w tym temacie

#61 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26694 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 24 kwi 2019 - 16:15

No to po co nakręcacie temat? Dziadek wyjaśnił wszystko w jednym zdaniu.

#62 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1299 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 24 kwi 2019 - 17:24

A teraz to żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

Dziadku, nie żałuj. Ty zwracasz się do takich ludzi jak ja. Za co Ci bardzo dziękuję.

Grupa ludzi tu tak zamieszała że sam już nie wiedziałem co jest co. A wystarczył Twój jeden wpis i wszystko się poukładało w mojej głowie :)

Tacy ludzie jak Ty, to perełki tego forum.

Ostatnio piszesz baaardzo rzadko ale zawsze w punkt. :thumbsup:  :clap: 

#63 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1524 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 24 kwi 2019 - 18:28

A teraz to  żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

Dziadku dzięki Twojej wypowiedzi następny temat związany z nazewnictwem został definitywnie wyjaśniony. 

Za co serdecznie dziękuję. 

#64 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10883 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 18:54

Tak więc czy wędzenie zimne, można uznać za obróbkę termiczną czy nie?

No niestety nie bo :

cyt: Obróbkę cieplną mięsa oraz jego przetworów nazywamy działanie  ciepłem o odpowiednio wysokiej temperaturze (od 65 C przy pasteryzacji konserw do ok.200 C przy smażeniu i pieczeniu) w określonym czasie.

1.Obgotowywanie jest to krótkotrwale działanie wody o temp 80-100 C na powierzchnię mięsa co powoduje powierzchniowe ścięcie białek

2.Gotowanie (100C w dłuższym czasie) to poddanie produktu działaniu wody, pary wodnej lub wilgotnego gorącego powietrza na wyrób co  powoduje ścięcie białek w całej jego masie

3..Parzenie jest podobne do gotowania jednak przeprowadzone poniżej temp. 100 C ( najczęściej 75 - 85C).W czasie parzenia następuje oddawanie soków do wody  i wody do mięsa co korzystnie wpływa na mała stratę wagi parzonego wyrobu.

O smażeniu,  duszeniu i pieczeniu już pisał nie będę

Powyższe zaczerpnąłem z książki "Przetwórstwo mięsa" Władyslaw Poszepczyński

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 24 kwi 2019 - 18:57

#65 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3331 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 24 kwi 2019 - 19:07

To ja "wsadziłem "kij w mrowisko" bo wkleiłem na "fejsie"WB fotki mojej prasowanki z karczku i nazwałem to Kurczak po żydowsku , no i admini zaraz zaczeli  mnie uświadamiać że to ani nie kurczak , ani nie po żydowsku i że jak napisał @Kamil Dor karczek po zapeklowaniu zmienia nazwę na baleron . 

Odpisałem że dla mnie baleron w oryginale musi być zapakowany w osłonkę naturalną , osznurowany , uwędzony i parzony . Podobnie jak kotlet schabowy musi być cięty z kością , bo jak nie to jest z polędwicy . 

Co do karczku to nazewnictwo się zmieniało bo za Gierka pytano się o gierkówkę , a nie karkówkę i bystra sprzedawczynie odpowiadały że nie ma bo ta świnia jeszcze żyje . Póżniej nastały smutne czasy gdy karkówka zmieniła nazwę na karTkówka no były kartki na mięso .

Ale ja już tak stary jestem że jeszcze pamiętam kabanosy które nie były Halusi  :facepalm:

Użytkownik Henio edytował ten post 24 kwi 2019 - 19:11

#66 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6693 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 19:18

I wszystko jasne

Użytkownik Muski edytował ten post 24 kwi 2019 - 19:31

#67 Efffa

Efffa

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 230 postów
  • MiejscowośćPiła

Napisano 24 kwi 2019 - 19:25

Kurna, Muski, ja już nie wiem w końcu nic. Przydałoby się zakończenie jednym zdaniem i zamknięcie tematu, to chyba najrozsądniejsze wyjście :D

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#68 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2608 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 24 kwi 2019 - 19:29

Przydałoby się zakończenie jednym zdaniem i zamknięcie tematu

Proszę bardzo i ....... do zamknięcia 

Chronologicznie to pierwsza jest karkówka - element z rozbioru półtuszy.. Karkówka po wykrojeniu kości nazywana jest karczkiem . Karczek jako mięso z karkówki ma różne zastosowanie w kuchni a jako wyrób na wędzonkę  poddany procesowi peklowania, wędzenia i parzenia nazywany jest ogólnie baleronem. Oryginalny  baleron to karczek peklowany włożony w  osłonkę i  osznurowany...Karczek peklowany bez osłonki zawieszony na pętelce wędzony i parzony nazwany został - baleron bezosłonkowy.

Użytkownik EAnna edytował ten post 24 kwi 2019 - 19:40

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych