Skocz do zawartości

Szynka parzona inaczej


Belizariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat parzę małe szynki ( 1-1,5 kg ) w sposób opisany niżej. Są soczyste i pachnące.

Przepis ten wykorzystywałem zarówno w przypadku szynek zapeklowanych i wędzonych, jak i tych jedynie zapeklowanych.

 

Zapeklawoną szynkę, po zawiązaniu lub włożeniu w siatkę wędze w lekkim dymie. Każdy z nas ma swoje metody, więc nie opisuje technologii mojego wędzenia.

 

Przygotowuje zalewę do parzenia szynki.

 

Na 2 litry wody daje 2 łyżki majonezu, ziele angielskie, pieprz, kilka ząbków czosnku ( nie obierany tylko rozgnieciony), majeranek, listek laurowy, ewentualnie jakieś ulubione zioła oraz 1 łyżkę soli

Mięso wkładam do tak przygotowanej zalewy, tak by całkowicie było zakryte.

 Wstawiam na kuchenkę i od zagotowania (ma tylko pyrkać ) parzę przez 8 minut. Zostawiam w tej wodzie na min 6h. 

Następnie wstawiam szynkę jeszcze raz, cały czas w tej samej zalewie na kuchnię i znów parzę 8 minut. Zostawiam w zalewie do wystygnięcia.

Studzę szynkę i do lodówki.

Jeszcze raz zaznaczam, że ten sposób sprawdza się w przypadku małych szynek
Jedynym jego mankamentem jest to, że wywar po parzeniu nie nadaje się do dalszego wykorzystania ze względu na dodatek majonezu. Ale jak ktoś lubi biały barszcz z majonezem...
Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ech... Prima aprilis jest w kwietniu. Teraz mamy styczeń, niedowiarki mające monopol na prawdę.

 

No comment

Trudno komentować smak tego, czego się nie jadło.

 

Przepis parzenia pochodzi z tego linku : https://www.swojskiejedzonko.com/2016/01/szyneczka-gotowana-wyjatkowo-krucha-i.html

 

Parzę w ten sposób małe szynki od kilku lat. Nikogo nie zmuszam do naśladownictwa. Ja też byłem sceptyczny, dopóki nie spróbowałem tej metody.

Reakcja Sz. Kolegów dobitnie pokazuje, że ten sposób parzenia jest nieznany i co najmniej podejrzany a ze względu na rozpowszechnianie na Forum nieprawdziwych informacji autor tego tematu zasługuje na bana ;) .

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym banem to przesada.Sposób jest znany od wielu lat.Jak jeszcze nie trafiłem na tą stronę a było to z 10 lat temu wypróbowałem taki przepis na polędwicy.W porównaniu z tym jak teraz parzę to dupy nie urywał.Preferujemy tu sprawdzone metody obróbki cieplnej a nie jakieś wynalazki nawiedzonych miszczów masarstwa,ale jak Ci ta metoda odpowiada to rób tak dalej,albo dla porównania sparz po naszemu i wtedy podejmiesz decyzję co Ci lepiej pasuje.Mamy tu przynajmniej dwie metody parzenia.Jedna tradycyjna i druga souse vide.Jest w czym wybierać. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że ten sposób parzenia jest nieznany i co najmniej podejrzany
Dość stary sposób - niekoniecznie z majonezem . Ale od kiedy SiBy przekonali mnie do peklowania bez przypraw i parzę wędliny SV , chyba nic nie zmienię -ale ;) " nigdy nie mów nigdy "  ;)

I od razu ban  :facepalm:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się cały czas uczy czytając Forum. Dotychczas nie byłem świadomy, że duże szynki parzę "po waszemu" a nie tradycyjnie.

Gdyby rzeczywiście ten opublikowany przeze mnie przepis parzenia był znany, nie byłoby tych sceptycznych komentarzy.

 

Przy okazji pragnę zauważyć, że opublikowałem mój wpis na Forum a nie w Dzienniku Ustaw. Istotą forum jest m. in. to, że użytkownicy dzielą się znanymi sobie przepisami. Dopóki ktoś tych receptur nie wykorzysta, pozostają one tylko propozycjami. One po prostu nie mają mocy obowiązującej.

 

Preferujemy tu sprawdzone metody obróbki cieplnej a nie jakieś wynalazki nawiedzonych miszczów masarstwa

 

Wy preferujecie ? Chłopie, trochę skromności...

BTW ; co to takiego "miszcz" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wy preferujecie ? Chłopie, trochę skromności..

A co ma skromność do parzenia szynek?  :facepalm:

 

 

Gdyby rzeczywiście ten opublikowany przeze mnie przepis parzenia był znany,

To już chyba ustaliliśmy ,że nie jesteś prekursorem tego przepisu i przepis jest znany od lat.

 

 

Istotą forum jest m. in. to, że użytkownicy dzielą się znanymi sobie przepisami.

Istotą forum jest też to ,że nie każdy musi te przepisy popierać i ma prawo wyrażać swój krytyczny stosunek.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak parzyla poledwice moja babcia tylko ze bez majonezu ...ale ona tez robila szynke w solance miara na jajko i sol na oko ..ja nie ide ta droga choc wiele potraw robie wedlog jej receptur , jej bledow raczej nie powielam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że przepis jest dobry, czy zły

Ale

Ten co zamieszcza "takie coś", powinien zamieść też fotorelacje, tym bardziej że twierdzi że robi to od lat. To uniknie podejrzeń przedruków jakiś przepisów z netu jako "nisów" pod przykrywką "to robię od lat" a tak naprawdę chodzi o to co inni na ten temat powiedzą / ocenią / no i oczywiście "brylowanie"  

 

Z drugiej strony krytykowanie czegoś, tylko na podstawie przeczucia, też nie jest dobre.

Byli już tacy którzy twierdzili że ziemia jest plaska, bo inaczej ludzie na dole by pospadali, są nawet tacy co teorie powstania świata uważają nadal za herezje, na cale szczęście teraz nie palą  na stosach.

 

Wiec, albo sprawdzić (z foto oczywiście, a nie "krytykaństwo") i wtedy skrytykować lub nie, lub jak się nie jest pewny / przekonany do testu, to przejść do następnego tematu i poczekać na rozwój sytuacji

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TOSHIBA, zebys ty widzial ja szwedzi pekluja i wedza swoje produkty to bys sie zalamal , ale jedza i jak sobie chwala, sa tez tacy co rozpowszechniaja nasze metody i mowia zeby zrobic i porownac  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELECTRA  Własnie dlatego ze widziałem wiele (na pewno nie wszystko) jestem otwarty na rożne nowinki, sam polubiłem np. lody owocowe posypane pieprzem, 

Wcale nie oznacza to ze i inni musza to polubić, ale nie ma co krytykować tylko dlatego bo w jakieś książce jest napisane inaczej

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kilkukrotnie o parzeniu dzień po dniu, ale to były czasy przed elektrycznością , a majonez chyba na plastry tej szynki. Szkoda pary w ten gwizdek. Temat do kosza bo jeszcze jakas młodzież podchwyci ????????????????

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie mam zamiaru

Nikt Cię do niczego nie zmusza. :D Zapytałem. Ja po prostu nie popieram oceniania jakiegokolwiek wyrobu jak się tego nie spróbowało czy to zrobić czy to posmakować. :)


[Dodano: 17 sty 2021 - 18:25]

 

 

Na 2 litry wody daje 2 łyżki majonezu, ziele angielskie, pieprz, kilka ząbków czosnku ( nie obierany tylko rozgnieciony), majeranek, listek laurowy, ewentualnie jakieś ulubione zioła oraz 1 łyżkę soli.

A jakby nie było majonezu, to co tutaj jest be?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daje 2 łyżki majonezu

 

 

wypróbowałem taki przepis na polędwicy

A po co ten majonez? 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ten majonez? 

A hugo wie. Pewnie sam autor nie wie.

[Dodano: 17 sty 2021 - 18:46]

 

 

Ja po prostu nie popieram oceniania jakiegokolwiek wyrobu jak się tego nie spróbowało

No to dzieła. :) Ja kiedyś wypróbowałem na polędwicy i z tego co pamiętam dupy nie urywał i dlatego pozwoliłem sobie go skrytykować bo mam porównanie.Gdyby był dobry to pewnie bym powtórzył, ale nigdy więcej tak nie parzyłem.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to dzieła

Ja nie mam z tym żadnego problemu, jestem otwarty i bardzo lubię eksperymentować. :D

Z tego co pamiętam, to coś takiego kilka lat temu coś takiego robiłem. Nie pamiętam już jaki to miało smak. Ale na pewno nie było niezjadliwe. :D

Tak więc myślę, że w najbliższym czasie zrobię tak kawałeczek mięska. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na pewno nie było niezjadliwe.

 

Zjeść się dało ,ale z tą soczystością to bym nie przesadzał.Wystarczy uważnie przyjrzeć się przekrojowi w oryginalnym przepisie.Wolę obecny styl parzenia. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majonez do slodkich ciast daje sie zamiast tluszczu ...moze tu  tojak szynka za chuda jest :tongue:  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale z tą soczystością to bym nie przesadzał

No to namówiliście mnie. :D Jutro kupię szyneczkę o wadze około 1 kg i zrobię ją w podany sposób. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak będzie z soczystością. Zrobię zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia już są.Zajrzyj do oryginalnego przepisu.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.