Skocz do zawartości

Wędzonki Zbója Madeja


Zbój Madej

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Boczęta po dymieniu,

Patrząc na te pięknie pokolorowane "boczęta" myślę sobie z nostalgią:

"Gdzie jest Madej z tamtych lat....Sprzed dziewięciu ..." :frantics:

Niemniej tamte, wczesnomadejowe wyroby byłyby pożądanym tłem dla tych współczesnych cudeniek.

Wojtku, jesteś żywą historią zadymiarskiego rozwoju  :clap:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

"Gdzie jest Madej z tamtych lat....Sprzed dziewięciu ..."

Nie ma jego EAniu i już nie wróci :D

 

 

Wojtku, jesteś żywą historią zadymiarskiego rozwoju

Ja?? :blush: :blush:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już zastanawiam się nad wzorem jakiegoś medalu dla uczczenia Twojej rocznicy.

No to się porobiło... :blush: :blush: :facepalm:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tamte, wczesnomadejowe wyroby byłyby pożądanym tłem dla tych współczesnych cudeniek. Wojtku, jesteś żywą historią zadymiarskiego rozwoju

 

Już zastanawiam się nad wzorem jakiegoś medalu dla uczczenia Twojej rocznicy.
Tak sobie też myślałem - Nad tematem - przed korzystaniem z forum najpierw przeczytaj : i Zbój Madej w pigułce - 1. wiedziałem lepiej.....nauka  2 rok .po punkcie po jednym na rok i fotka - do obecnej MISTRZÓWKI  i pieknego koloru - Wojtku  :yes:  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dopiero słonina "po zbóju"  :thumbsup:   :w00t:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było kilka dni wstecz :cool:

Towar na fotkach: p-sól sypana z ręki, dwa dni w lodówce w misce i kolejne 4 dni z konieczności zapakowane próżniowo. Było dymione zimno/ciepłym dymem przez prawie 4 godz. "trochę" przerwy na wystudzenie wędzarni i kolejne chyba z 3,5 godz. może dłużej, dym zimno/ciepły. Na drugi dzień 1.5 godz. dymu, przerwa 2 godz. i znowu 1.5 godz. dymu. Po dymieniu wisiało w spiżarni 3 dni, zapakowałem próżniowo i... do lodówki do przyszłego roku. Nie mam pojęcia co z tego będzie i czo w ogóle coś będzie :D

 

post-41817-0-44796200-1544386340_thumb.jpg

 

Wczoraj zasypałem z garści p-solą i tierową mieszanką przypraw boczek i szynkę kulkę. Zapakowałem próżniowo i do lodówki.

Potrzymam tak jeszcze kilka dni, a następnie nie bardzo mam plan co z tym zrobić, może dymić, może będzie wisieć trochę w spiżarni, a trochę będzie leżeć w lodówce itd. :D

 

post-41817-0-09876000-1544386538_thumb.jpg

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już w lodówce to będzie wędzonka z lodówki

Z tego co masz w peklowaniu? wędzonka? kiełbasa? dojrzewająca. Co zrobisz to wyjdzie. Rozumiem że peklosol z ręki ale odważyłes, ba jak tak naprawdę z ręki to mogłeś przedobrzyć. I teraz pytanie jak odmoczysz to raczej wędzonka, dojrzewająca może wyjść za słona i wtedy tylko cieniej kroić

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z garści to znaczy, że nie odważałem  ;) 

To jest tak cosik na wzór dojrzewającej i będzie cienko krojone.

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czterech dniach w lodówce, wyjąłem z próżni, otarłem lekko ręcznikiem papierowym i w spiżarni powiesiłem około metra od otwartego okna.

Raczej nie będzie dymione. Za dni kilka, jak obeschnie pakuję próżniowo i do lodówki do przyszłego roku (dokładna data nieznana) :D

 

post-41817-0-31656500-1544610740_thumb.jpg

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otarłem lekko ręcznikiem papierowym i w spiżarni powiesiłem około metra od otwartego okna. Raczej nie będzie dymione. Za dni kilka, jak obeschnie pakuję próżniowo i do lodówki do przyszłego roku (dokładna data nieznana)

Będziesz miał Zbóju dobrze zapeklowana surowiznę która była w lodówce w foli trochę (u mnie prawie rok)  . Wiem z autopsji .Smaczna ale to nie to .  Poczytaj materiał  StefanaS

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15085-zmiany-w-mi%C4%99sie-w-czasie-dojrzewania-w%C4%99dlin-ca%C5%82o-mie%C5%9Bniowych/ 

Tam Redzed zwrócił uwagę na bardzo istotny element którego u Ciebie nie ma

 

 

StefanS, dnia 09 Lut 2018 - 23:22, napisał: Największe znaczenie mają procesy biochemiczne w postaci proteolizy i lipolizy. Niech każdy kto jest zainteresowany tym tematem podkreśli sobie to zdanie. Jest to cala podstawa dojrzewania dojrzewania wędlin cało mięśniowych.
  . Nie wiem jaką masz temp w spiżarni j, im niżej 12 stopni tym gorzej to widzę .

 

 

PS

Oczywiście to jest Twoje mięso i Twoja spiżarnia i robisz jak uważasz.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał Zbóju dobrze zapeklowana surowiznę

No wiem.

 

 

Smaczna ale to nie to

Tego się domyślam, chociaż to zagadka dla mnie.

 

 

Oczywiście to jest Twoje mięso i Twoja spiżarnia i robisz jak uważasz.

No jak najbardziej :cool:

 

Macieju, to jest  wyrób prowizorka, nieplanowany w ogóle. Poszedłem do rzeźni po coś innego, oczywiście kupiłem to coś innego, ale i popatrzyłem na gablotę i wziąłem po kawałku tego i tego. Ot tak z ciekawości zobaczyć co wyjdzie :D

 

 

 

A może szyneczkę poddymię "letko" :rolleyes: :rolleyes:

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest  wyrób prowizorka, nieplanowany w ogóle.

Zbójaszku, jak w środku opakowania pojawi się gaz  to wyrzucaj wszystko bez rozpakowywania  :thumbsup:

Edytowane przez chudziak

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz tak szybko to raczej sie nie pojawi - tymbardziej ze dal "z garsci" peklosoli (najprawdopodobniej Zbojaszek wie ze sporo. I chyba w cukrze tez nie moczyl.. Jesli dales sporo peklosoli to moze masz mozliwosc zapakowac w katnice i powiesic ponad miska wody? 

Ps. jesli to Zboja Madeja "spontan" to za jakis czas bedzie "maestro" w dojrzewaniu - opieram sie na "spontanie " wczesnego Zboja Madeja....

Edytowane przez StefanS

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAniu, żadnych gazów nie zauważyłem :D

 

Stefan, cukru nie dałem, tylko p-sól i tą mieszankę przypraw do słoniny i golonki co to ją Tobie na PW wysłałem, żadnych innych dodatków nie sypałem.

Zapach po rozcięciu woreczków, jak na razie niesamowity :D

Kątnicy wołowej nie mam.

 

 

za jakis czas bedzie "maestro" w dojrzewaniu

Jeszcze kawał drogi przede mną :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, przy otwartym w spiżarni oknie mam 7-8st.C, a przy zamkniętym 12-13st.C.

Czy lepiej okno otwierać, czy jednak powinno być zamknięte? :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Zbóju lecisz na lenia :)  chyba  ze kokietujesz Anie :D  to przepraszam :D . Odpowiedz masz a opracowaniu Stefana S

 

 

. 'Maciekzbrzegu', dnia 10 Lut 2018 - 08:03, napisał: Skąd wynika ta temperatura (pewnie przemian w mięsie ale jakich - mówiłem że zemną nie będzie łatwo ) i dlaczego taka a nie np 8 stopni .  
tutaj odpowiedz jest nieco latwiejsza - poniewaz dojrzewanie to proces podlegajacy okreslonym reakcjom ktore sa uzaleznione od temperatury. Jak wspomnialem powyzej rozne fazy wymagaja roznych temperatur. Owszem jest mozliwe przyspieszenie dojrzewania jesli podniesiemy temp. np do 20 *C. Jednak ma to swoja cene w rozwoju tez niepożądanych efektow (drobnoustroje niepożądane), przyspieszenie takze nie pożądanych reakcji fizyko-chemicznych. Przyspieszenie parowania co moze spowodowac efekt tzw. suchego pierscienia> Niektore (szczegolnie chyba francuskie) wyroby po soleniu/peklowaniu poddawane sa na krotki okres (do 2 tyg) dzialaniu wysokiej temp. (do 24*C) i wysokiej wilgotnosci wzgl. Celem jest spowodowanie przyspieszenia reakcji enzymatycznych pochodzenia i bakteryjnego i komorkowego). Chociaz jest tez teza ze jest to pierwszy stopien selekcji szynek - poniewaz w tych temp. i wilgotnosci znakomicie rozwijaja sie bakterie np, gnilne, czy wytwarzajace CO2. stad tez jest to okres gdzie "niedobre szynki" latwo sa rozpoznawalne i odrzucane. Okres dojrzewania powinien w przypadku szynek charakteryzowac sie temp ok 15 *C i wilgotnoscia na poziomie 75%. Wymagania te jak pisalem w pierwszym poscie nie sa jednak stale. Poniewaz z drugiej strony w dojrzewalni mamy tez i inne wyroby, rozne etapy dojrzewania to poprostu ustalamy temp. sredni i wolgotnosc tez i ja trzymamy. A dlaczego nie 8*C (np). dlatego ze pożądane przez nas bacterie w wyrobach dojrzewajacych a szczegolnie fermentowanych wymagaja min. 10-12 *C aby reakcje fermentacji zachodzily jak rowniez dzialalnosc enzymow jest tez podlegajaca czynnikom temp. i w temp. 12-14 *C zachodzi kilkakrotnie lepiej nniz w temp. 8-10*C.
Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam raz raz jeszcze i

Aha

i poprzednio  chyba przeczytałem :facepalm:  "Aniu" . i dlatego wymieniłem w poście :tongue: bo inaczej nie mogę wytłumaczyć

chyba ze kokietujesz Anie :D

Czas zmienić okulary , lub monitor na większy :D. albo przestać szybko automatycznie czytać :)

Sorki niech mi będzie wybaczone  :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.