Skocz do zawartości

KIEŁBASA CHŁOPSKA


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Przypuszczam że się boi że kiełbaska się dobrze nie sklei . Pamiętam że zawsze była mielona wołowina przez sitko z bardzo małymi otworami i to jeszcze ze trzy razy.

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Podziękowania dla Szczepana za przepis!

 

Zrobiłem wg. tego przepisu i wyszło super!

 

Foto relacja:

 

Peklowana karkówka:

 

Peklowany boczek:

 

Mielenie karkówki fi8:

 

Mielenie boczku fi8:

 

Wymieszany farsz:

 

Napełnione osłonki i osadzanie:

 

Chłopska po wędzeniu i parzeniu:

 

 

Mniam :grin:

 

Pozdrawiam

Robert

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej odwiedzam te strone prawie codziennie i kilka razy popelnilem kilka eksperymentow z roznym skutkiem mam pytanie na temat kielbasy jak scisle trzeba napelniac jelita i jaki to mam wplyw na efekt koncow.Pytam poniewaz moje kielbasy przy wedzeniu jelita robia sie bardzo sztywne jakby mialy zaraz peknac nie marszcza sie tak jak widze na zdjeciach waszych wyrobow gdzie blad??
Grupa Totalnych Ignorantow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki błąd tutaj chodzi .Z Twojego opisu wynika że robisz jakościowo dobre kiełbasy ,tak trzymaj. Jak nadziewa się kiełbasy -ano tak by po odkręceniu odcinki batonów były ściśle wypełnione- nadziane. Wszystko zależy od długości odkręcanych batonów. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie sie sie zastanawialem czy nie za scisle material na kielbasy mam chyba dobry tzn kupuje w chicago nie jest to rzeznia ale prawdopodobnie dostaja poltusze i rozcinaja je na czesci

a mozna kupic wszystko od uszu do ogona

i tu mala uwaga chcac kupic szynke to trzeba kupic cala tylnia lub przednia noge z koscia lub bez i z tego sobie samemu wykroic i tu kiedys powodowny lenistwem kupilem wykrojone juz szynki eleganckie okraglutkie w polskim sklepie ale gotowy wyrob byl jak ciasto bez smaku itp tak wiec wracam do mojej rzezni ale jak wykroic z tego szynki i wracajac do kielbas bo dostep do dobrej jakosci miesa mam i w miare taniego bo jesli policzyc ze place 1 $ dolara za funt miesa a w sklepie gotowa kielbasa kosztuje prawie 4 postanowilem zrobic kielbase z dobrego miesa czyli szynki i boczku ale wbrew oczekiwania wyszla slaba wciaz szukam smaku ktory pozostal z przed lat

ostatnio zrobilem z samej karkowki i bylo juz prawie idealu tylko troche przesoliem:))

moze kiedys sie uda dolacze moze zdjecia z mojej wedzarki moze ktos cos doradzi serdeczne dzieki dla Dziadka podziwiam twoja wiedze i fachowosc w kazdym przepisie

Grupa Totalnych Ignorantow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaku szukasz dawnego smaku ?.To proszę.Kiełbasa podwawelska w.g przepisu zamieszczonego przez Dziadka.Prosta w wykonaniu i ten niezapomniany smak.Niebo w gębie.Ja ją trochę modyfikuję dodając 1,5kg podgardla bo lubię tłuste kielbasy, ale ta moja to już nie podwawelska.

 

http://wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1125

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ta sobote sprobuje jeszcze raz choc juz tracilem powoli nadzieje ale gdzies to dzis przeczytalem ze zeby opanowac wedzarnie trzeba conajmniej kilka wedzen chyba wykonam kielbase z karkowki ktora ma podobno 20 procent tluszczu czyli wymagane minimum dlatego ze mam problem z klasyfikacja miesa

i sprobuje zrobic foto relacje zrobie wedlug przepisu na podwawelska Pochodze z okolic krosna i przy pierwszym wedzeniu jako uczen tej strony przygotowalem sie do parzenia przy totalnym zdziwieniu tescia u nas to malo praktykowane jak wedzenie zimnym dymem tesciu jak nastepnym razem wedzil swoja to prawie zywym ogniem

ale tak to u nas jest co chaupa to inne zwyczaje

Grupa Totalnych Ignorantow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi

 

Klaku ja tez kupuje cale tylnie nogi i wykrawam szynki i klasyfikuje a potrzebne do tego to akademia dziadka , ostry noz i ostrzalka -no i po kilku nogach dojdziesz do wprawy

 

Co do miesa tu no coz zazwyczaj kupujemy rozmrozone ,inna rasa swin ktore sa karmione paszami przetworzonymi genetycznie i inna chemia dlatego ten smak polski nie jest latwo uzyskac , a i wedzenie o buk tu nie latwo a hickory sie raczej nie nadaje no ale sa cherry .

 

Takze chcac miec smak kielbasy jak w Polsce trzeba kupic mieso od farmera ktore nie jest zamrazane a badane tradycyjnie lub mieso (znajomi kupuja ) swieze przywozone z Canady

sweizo mielone przyprawy no i do wedzenia drewno cherry lub jablon (ja uzywam klonu - jest ok ale cherry jest lepsze).

 

Co do karkowki to tak naprawde jesli kupujesz w sklepie czy costco czy bj -boston buut - to nie jest to sama karkowka tylko karkowka z lopatka (zwroc uwage na kosc lopatkowa w niby tej karkowce ) a to wynika z innego rozbierania poltusz niz w Polsce a jesli kupujesz tylna noge to jest ona juz bez ogonowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

ktoś ma recepturę?

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1134

może robiliście?

Nie robiłem :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaciak,nie sugeruj się nazwą.Wywórca daje taką nazwę jaka mu się podoba.Ja w 3 sklepach odkryłem identyczną kiełbasę pod różnymi nazwami.Olsztyn-ukraińska,Pułtusk-wiejska a w mojej wsi występuje jako chłopska.To na mur ta sama kiełbasa ale nikt nie potrafił mi w sklepie odpowiedzieć kto ją wyprodukował.Mamy z hurtowni,tyle wszędzie się dowiedziałem.A kiełbasa naprawdę dobra.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie receptra technologiczna nie różni się znacząco od kiełbas wędzonych, ok 30% boczku, 70% karkówki. Różnica polega na tym żeby tą kiełbaskę przed parzeniem podsuszyć, jelito wtedy jest trwalsze ale i lepij zdejmuje się z kiełbaski. Wystarczy suszenie w granicach 30-40 min a potem do kociołka i parzyć. I co ważne suszyć na powietrzu. Zobaczysz że kiełbaska wyjdzie super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie receptra technologiczna nie różni się znacząco od kiełbas wędzonych, ok 30% boczku, 70% karkówki. Różnica polega na tym żeby tą kiełbaskę przed parzeniem podsuszyć, jelito wtedy jest trwalsze ale i lepij zdejmuje się z kiełbaski. Wystarczy suszenie w granicach 30-40 min a potem do kociołka i parzyć. I co ważne suszyć na powietrzu. Zobaczysz że kiełbaska wyjdzie super.

Ciekawe rzeczy piszesz. :shock:

I co ważne suszyć na powietrzu

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.