Skocz do zawartości

Rozmaitości kulinarne Ann..


Anuś

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzisiaj zrobiłam paprykarz wzorując się na przepisie kolegi Pis-a. https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3750-wyroby-pis67-co/page-91. Wprowadziłam jednak nieco zmian. Podstawą w moim przepisie był łosoś, którego wcześniej obgotowałam około 5 minut, z ryb wędzonych dodałam, dorsza i makrelę.

post-53395-0-04300600-1395603427_thumb.jpg

Zamiast słodkiej papryki sproszkowanej dodałam bardzo drobno pokrojoną świeżą paprykę, którą następnie podsmażyłam razem z cebulą. dodałam swojej pasty pomidorowej i wyszło ''coś'' takiego.

post-53395-0-62960700-1395603536_thumb.jpg

A to już paprykarz zamknięty w słoikach.

post-53395-0-05889500-1395603660_thumb.jpg

Pozostałe potrawy z ryb pokażę jutro. :cool:

 

 

 
 
Edytowane przez Anuś
Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 słoiczków? Anuś, chyba sobie żartujesz :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dalsza część zmagań z rybami... i nie tylko :) Pokusiłam się o wykonanie klopsików w zalewie pomidorowej wg Halusi. Zamiast okrągłych pulpetów rybnych zrobiłam małe kotleciki.

post-53395-0-93887100-1395662451_thumb.jpg

Tą samą zalewę użyłam do zamarynowania kawałków kurczaka, którego wcześniej usmażyłam w panierce.

I tak to wygląda...

post-53395-0-54140800-1395662717_thumb.jpg

A to wspomniany kurczak.

post-53395-0-29296800-1395662814_thumb.jpg

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postanowiłam zrobić ser a la koryciński .... bo do prawdziwego korycińskiego to mu daleko. Mleko w ilości 5 litrów podgrzałam do temperatury 37 stopni, dodałam jogurt w ilości 100 ml i podpuszczkę rozpuszczoną w 100 ml wody.

post-53395-0-16809700-1396944056_thumb.jpg

Po upływie 30 minut pokroiłam skrzep (wiem, że źle zrobiłam, bo skrzep powinien być pokrojony na mniejszą kostkę) i ponownie zostawiłam do wytrącenia się serwatki.

post-53395-0-95490800-1396944806_thumb.jpg

Przełożyłam na sito ( powinno być mniejsze, ale takie miałam ) i skrzep ociekał

.post-53395-0-43365300-1396945564_thumb.jpg

Przewracałam co 2 godziny a następnie włożyłam do solanki. Smak jest bardzo dobry, słoność jak na mój gust dobra :) dość wilgotny (chyba nawet za bardzo) ale nie ma dziurek :( i to jest mój problem.

post-53395-0-12302100-1396946286_thumb.jpg

Robiłam to pierwszy raz w życiu... oczywiście ser :) , więc proszę o rady i wskazówki, aby następnym razem udał mi się w 100%. I tak się cieszę, że nie zmarnowałam 5 litrów mleka i ser smakuje wszystkim . :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anuś, najwazniejsze ze smaczny ,z dziurkami bedzie kolejny raz :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Smak jest bardzo dobry, słoność jak na mój gust dobra dość wilgotny (chyba nawet za bardzo) ale nie ma dziurek i to jest mój problem.

Dziurki wytwarzają się w czasie ociekania sera oraz wysalania. Ser powinien być trzymany cały ten czas w temperaturze pokojowej. W takiej temperaturze rozwijają się dobrze bakterie mezofilne (z kwaśnego mleka, kefiru). Jak widać, bakterii tych zabrakło. Wszak mleko zakwasiłaś bakteriami termofilnymi, o czym napisałaś:

 

 

dodałam jogurt

Bakterie jogurtowe dobrze się namnażają w 42 st. C. i dosyć słabo gazują lub wcale.

Nic nie piszesz, jakiego mleka użyłaś. Nawet, jeżeli było "prosto od krowy" ale schłodzone po dojeniu, ilość naturalnych bakterii z cycka była jak widać za mała. Schłodzenie uaktywnia bakteriofagi w pierwszej dobie i one skutecznie redukują bakterie kwasu mlekowego.

Jeżeli jednak użyłaś mleka pesteryzowanego, mój powyższy wywód jest zbędny.

Po prostu trzeba było użyć innego zakwasu. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nic nie piszesz, jakiego mleka użyłaś.

EAnno użyłam mleka prosto z porannego udoju, nie było schładzane tylko w ciągu 15 minut przywiezione do domu.

Teraz jestem mądrzejsza .. wiem, że powinnam dodać kefir. Ociekanie sera odbywało się w temperaturze pokojowej... ale skrzep przekładałam na sito łyżką wazową a nie łyżką cedzakową, a co za tym idzie oprócz skrzepu było również dużo serwatki i ociekanie nie przebiegało prawidłowo.

Dziękuję EAnno za cenne wskazówki :) w przyszłym tygodniu następne podejście. :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

użyłam mleka prosto z porannego udoju, nie było schładzane tylko w ciągu 15 minut przywiezione do domu.

Kiedy dokładnie zaczęłaś robić ten ser?

Dzisiaj jest czwartek.

Może nie dałaś  szansy tym dziurkom? :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kiedy dokładnie zaczęłaś robić ten ser? Dzisiaj jest czwartek. Może nie dałaś szansy tym dziurkom? :D

EAnno ... mleko dostałam rano w niedzielę i od razu zaczęłam robić. poczekałam tylko chwilę, aby ściągnąć śmietanę.

Dzisiaj już go nie ma, bo jest zjedzony :) w takim razie ile taki ser musi poleżeć, wyciągnięty wcześniej z solanki, aby powstały dziurki?

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś dalsza część zmagań z rybami... i nie tylko Pokusiłam się o wykonanie klopsików w zalewie pomidorowej wg Halusi.
 

Anuś ... jestem ciekawa jak smakowały Ci te klopsiki ... a jeszcze bardziej mnie interesuje smak kurczaka w tejże zalewie  :)

Co do sera to gratuluję odwagi i pierwszych kroków w produkcji mlecznych wyrobów. :)

Ja do tej pory nie mogę się za nie zabrać  :rolleyes:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Anuś ... jestem ciekawa jak smakowały Ci te klopsiki ... a jeszcze bardziej mnie interesuje smak kurczaka w tejże zalewie :)

Halineczko ... dla mnie te klopsiki rybne były super .. smak  kurczaka nieziemski :) tylko na drugi raz zrobię nieco mniejsze kawałki i lekko rozmasuje mięso przed smażeniem, Warto, abyś spróbowała.

 

 

Co do sera to gratuluję odwagi i pierwszych kroków w produkcji mlecznych wyrobów. :)

Próbuję swoich sił :) uczę się na własnych błędach i chętnie czytam uwagi innych. Nigdy nie przypuszczałam, że mając tyle lat będę robić swój pierwszy ser :facepalm: świat zwariował i ja też :laugh:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postanowiłam nieco urozmaicić półmisek z wędlinami na wielkanocnym stole. Jestem autorem tego przepisu, choć pewnie w sieci są podobne.... nie sprawdzałam, bo ten przypadł mi do gustu. To schab nadziewany brokułami i żółtym serem.

Składniki

1.2 kg schabu

jeden średni brokuł

15 dag sera żółtego, najlepiej ementaler

2 łyżki miękkiego masła

sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Schab wybieramy raczej szeroki, ponieważ tylko wtedy możemy umieścić w nim odpowiednią ilość nadzienia.

Mięso nacinamy. Brokuły obgotowujemy przez trzy minuty w wodzie z dodatkiem soli i cukru .. po pół łyżeczki każdego składnika. Następnie kroimy drobno same ''różyczki'' dodajemy starty na drobnej tarce żółty ser i masło. Z podanych składników ma powstać aksamitna i jednolita pasta. Doprawiamy solą i pieprzem, oraz gałką do smaku. Nadziewamy wcześniej przygotowane mięso. Moczyłam je w wodzie z dodatkiem soli. Następnie osuszyłam i nakładałam farsz.

post-53395-0-99466000-1398086304_thumb.jpg

post-53395-0-79771600-1398086403_thumb.jpg

Mięso piekłam 80 min w temperaturze 160 stopni.

Przy okazji wpadł do piekarnika jeszcze jeden pasztet... trzy pozostałe upiekły się wcześniej.

post-53395-0-89707300-1398086501_thumb.jpg

Po wyjęciu z piekarnika należy pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie wstawiamy na noc do lodówki. Dopiero po tym czasie możemy wyjąć wykałaczki.

Tak wygląda w przekroju. Mięso podajemy na zimno, pokrojone w grubsze plastry.

post-53395-0-46848600-1398086605_thumb.jpg

 

Smacznego życzę :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dzisiaj skończyłam robić ser twarogowy :cool: ... z ziołami prowansalskimi .. następny będzie ze świeżą bazylią.

post-53395-0-18200200-1408885879_thumb.jpg

post-53395-0-00228700-1408886155_thumb.jpg

Będę pracować dalej... aż któregoś dnia osiągnę sukces w robieniu sera twarogowego. :)

 

 

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

skończyłam robić ser twarogowy

Dobra, nieziarnista struktura.

Kiedy dodajesz zioła?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

skończyłam robić ser twarogowy

Dobra, nieziarnista struktura.

Kiedy dodajesz zioła?

 

EAnno... cały czas bazuję na przepisie kolego EL GREGORA https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8481-ser-twarogowy-pytanie/page-4 a zioła dodaję przed zbieraniem ziarna twarogowego łyżką cedzakową i wykładaniem go na sitko wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą ( nie dorobiłam się jeszcze chusty serowarskiej),  :(  która jest tylko raz używana. Cześć ziół zostaje w serwatce i marnuję się.

Piszesz, że ''dobra, nieziarnista struktura''... to znaczy, że idzie mi coraz lepiej w tym temacie? http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_dance.gif

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.