Skocz do zawartości

Peklowanie boczku.


McLeo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chciałbym zapytać o dwie rzeczy. Do peklowania używam tylko naczynia glinianego - glinianka kupiona u ogrodnika. Na zdjeciu El Gregora widziałem - nie wiem czy dobrze widziałem, że pekluje w plastiku. Można?

Druga sprawa. Z tym boczkiem. Shadow pisze że 90 min w 85 st. Ale rozumiem, że wcześniej normalne wędzenie.[/b]

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

widziałem, że pekluje w plastiku. Można?

sam tak robię, wybieram plastik dopuszczony do kontaktu z żywnoscią

np wiaderka po śledziach,

po śledziach, sałatkach itp. najlepiej prostokątne - można je ładnie zapakować do lodówki, do zdobycia są w sklepach spożywczych (często są wyrzucane)

 

np takie jak tutaj

 

http://www.pl.all.biz/img/pl/catalog/200828.jpeg

Sent from my Nokia 1011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do peklowania używam tylko naczynia glinianego - glinianka kupiona u ogrodnika. Na zdjeciu El Gregora widziałem - nie wiem czy dobrze widziałem, że pekluje w plastiku.

ja mam wiadra plastikowe 10 litrów kupione za 6zł/szt. a najważniejsze to oznaczenie w takim trójkąciku, 05 inaczej PP, lub 02 inaczej HDPE, poszukaj na stronie gdzieś jest info o oznaczeniach jak nie znajdziesz to zgogluj sobie "oznaczenia plastików", ja jak wyjme na czas peklowania dolne szuflady w lodówce i jedną dolną półkę to wchodzą mi 4 takie wiadra na raz na sam dół lodówki, tam gdzie jest najzimniej i powinno się trzymać mięso.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. Z tym boczkiem. Shadow pisze że 90 min w 85 st. Ale rozumiem, że wcześniej normalne wędzenie.[/b]

Tak wcześniej wędzona.

W obecnej wędzarni nie mam możliwości dopieczenia, dlatego wędzenie jest prowadzone w ok 30C, a później dopiekane w innym urządzeniu 90C.

W przyszłej wędzarni będę miał możliwość jednoczesnego wędzenia i pieczenia

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem forum ale trochę kiełbas z Waszymi poradami już uwędziłem :)

Dziś mam pytanie odnośnie boczku. Zapeklowałem go na sucho mieszanką soli i peklosoli  22g/kg. Chciałbym wędzić po dwóch dniach i nie wiem czy tyle peklowania wystarczy i czy muszę go jakoś płukać czy moczyć przed wędzeniem?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wędzić po dwóch dniach i nie wiem czy tyle peklowania wystarczy

dodaj jeszcze 7 dni

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni to mało tak 7-10 musisz pilnować temperatury . Mieszanka sól peklosól to nieporozumienie. Wystarczy opłukać, wytrzeć ale to nie jest konieczne.
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzyść że stosowania mieszanki jest wątpliwa a ryzyko duże, dotyczy to też kiełbas.Maxell kiedyś opisał wyniki badań zawartość "peklosoli" w peklosoli w skrajnym przypadku to jak pamiętam 15%. Boczek jak musisz to uwedź i sparz będzie taki awaryjny, a pewnie i tak lepszy niż kupny. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli dam rade uratować, to tylko niecałe 3 kg boczku a reszta kiełbasa. Z tym płukaniem, to nie jest konieczne czy wycieranie po płukaniu nie jest konieczne? Dałbym głowę, że do mieszanki skłoniło mnie czytanie tego forum ale może się mylę. Dla bezpieczeństwa następne wędzenei będzie peklosolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób

1. Ręcznikiem papierowym wytrzeć mięso

2. Lub opłukać wytrzec ręcznikiem...

3. Lub opłukać i niech samo obcieknie

4. Lub nic nie robić

Ponieważ zakładamy że sól wnikneła do mięsa opłukanie praktycznie nieodsala mięsa.

Bardziej chyba chodzi o estetykę? Mówimy o opłukanie o nie moczeniu

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli róbta jak chceta. :D

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się komentować nie chce.

Na sucho, dwa dni ... To lepiej w sklepie barachło kupić.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapeklowałem go na sucho mieszanką soli i peklosoli 22g/kg. Chciałbym wędzić po dwóch dniach i nie wiem czy tyle peklowania wystarczy i czy muszę go jakoś płukać czy moczyć przed wędzeniem

Wszystko w porządku, boczek niezbyt gruby dwa -trzy dni zupełnie wystarcza do prawidłowego zapeklowania, opłukać wodą, osuszyć

i wędzić. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujący komentarz aż się chce o coś zapytać. Peklowałem już wąskie paski razem z mięsem na kiełbasę, uwędziłem, sparzyłem, zjadłem i żyję Maestro..

 

Zrobisz jak uważasz.

Będziesz jadł to co zrobiłeś, zdrowo czy nie zdrowo...Twój wybór. Maestro.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz jadł to co zrobiłeś, zdrowo czy nie zdrowo...Twój wybór.

 kol. Miro - czy moglbys podac jakies konkrety na temat - zdrowo, czy nie zdrowo" - pytam bo chcialbym poglebic swa wiedze w przedmiocie - czy moge peklowac pasy 5-cio cm. boczku przez dwa dni na sucho przy dawce 22 g peklosoli /kg boczku.ktory nastepnie bedzie wedzony i termicznie obrabiany... samo stwierdzenie bez uzasadnienia jakos mnie nie przekonuje i juz nie wiem czy moge czy nie....

Aż się komentować nie chce. Na sucho, dwa dni ... To lepiej w sklepie barachło kupić.

i znow pytanie - Dlaczego lepiej kupic "barachlo" ?

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym konkretnym przypadku pisze.

 

22 g peklosoli, a mieszanka peklosoli z solą, bo tak zamierza lub zrobił Antares to już jest różnica azotynu 50%

Przesypane mięso lub natarte i po dwóch dniach będzie na nim warstwa soli lub powstanie zalewa z osoczem, czyli kolejne ujęcie azotynu.

Krótki okres peklowania...czy peklosól zdąży przeniknąć w każde mięsne miejsce boczku.

Pytanie za pytaniem, loteria a gdzie pewnie zapeklowane mięso?

 

Tak się pekluje mięsa na kiełbasy, gdzie całość dodana peklosoli w nim pozostaje.

 

Stwierdzenie robię, jem i żyję mało mnie przekonuje i zapewne moją wątrobę też.

Dziś, jutro za miesiąc może nie będzie oznak zatrucia, ale po pewnym czasie wychodzą raczyska....z czego?

Z lenistwa i kombinowania.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje @Miro - teraz rozumien Twoj punkt widzenia - i mogles odrazu tak napisac i wszystko byloby jasne. Mam tylko niejasnosc w pojeciu wplywu na watrobe w Twej wypowiedzi - czy wplywa na nia zatrucie azotynami czy brakiem azotynow - bo nie rozumiem.

Swoja droga to jednak bardziej przekonuje mnie podejscie kol. Pisa i chyba tak moze zrobie - dorzuce tylko jeszcze ze zapekluje boczek w woreczkach prozniowych.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym konkretnym przypadku pisze.

 

22 g peklosoli, a mieszanka peklosoli z solą, bo tak zamierza lub zrobił Antares to już jest różnica azotynu 50%

Przesypane mięso lub natarte i po dwóch dniach będzie na nim warstwa soli lub powstanie zalewa z osoczem, czyli kolejne ujęcie azotynu.

Krótki okres peklowania...czy peklosól zdąży przeniknąć w każde mięsne miejsce boczku.

Pytanie za pytaniem, loteria a gdzie pewnie zapeklowane mięso?

 

Tak się pekluje mięsa na kiełbasy, gdzie całość dodana peklosoli w nim pozostaje.

 

Stwierdzenie robię, jem i żyję mało mnie przekonuje i zapewne moją wątrobę też.

Dziś, jutro za miesiąc może nie będzie oznak zatrucia, ale po pewnym czasie wychodzą raczyska....z czego?

Z lenistwa i kombinowania.

 

 

 

Z wszystkim mógłbym się zgodzić ale nie zarzucaj mi lenistwa i kombinowania. W planach miałem wędzenie kiełbasy w wyznaczonym terminie, boczek wpadł dodatkowo. Ponieważ jest go więcej poprosiłem o poradę a nie o drwiny.

Jeśli go uwędzę, czy nawet upiekę i zaparzę a następnie trzymając w lodowce zjem w przeciągu np. tygodnia to co mi zaszkodzi na wątrobę? Czy stosowanie peklosoli jest na pewno takie zdrowe wg Ciebie?

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.