Skocz do zawartości

Wędzonki Arkadiusza


arkadiusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 255
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wiem, wiem, ale na razie to Cię powinno zadowolić, gdyż żaden z naszych specjalistów nie ma jeszcze ochoty na udzielenie ostatecznej odpowiedzi. :D  

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

gdyż żaden z naszych specjalistów nie ma jeszcze ochoty na udzielenie ostatecznej odpowiedzi.  

 

 

Co prawda nie zaliczam się do specjalistów ale trzygłowy, trójgłowy co to za różnica.Ja znam tą pierwszą nazwę.To pewnie tak jak z kulką, blumem, skrzydłem itd.Co region to inna nazwa..Grunt, że szynka jest super i wszystkim polecam. :)

Może Dziadek lub Andrzej rozwiążą ten problem.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ moja zagadka dotycząca szynki z mięśnia trzygłowego ( trójgłowego) wywołała dużo niezdrowych emocji chciałbym co nieco wyjaśnić.Nazwę tego mięśnia zaczerpnąłem z linku, który zamieścił Dziadek na temat rozbioru łopatki.

http://wedlinydomowe.pl/mieso/wieprzowina/1081-klasyfikacja-miesa-na-podstawie-rozbioru-lopatki-wieprzowej

 Również nazwa "mięsień trójgłowy"  to nazwa, która widnieje w wielu opracowaniach, które posiadam w swojej bibliotece.W związku z tym bardzo bym prosił o wyjaśnienie, która nazwa jest prawidłowa.Sądzę ,że najwięcej do powiedzenia będzie miał Dziadek, ale i inne osoby również zapraszam do  wypowiadania się w tej sprawie.Jednocześnie oświadczam, że tak jak postanowiłem nie wypowiadać się na forum, to z tego samego powodu nie będę więcej zamieszczał żadnych zagadek.Niestety niemalże od pół roku odkąd nie uczestniczę aktywnie w życiu forum z przykrością stwierdzam, że nic na naszej stronie się nie zmieniło mimo szumnych obietnic ze strony zarządzających tą strona.W dalszym ciągu prym wiodą osoby dla których dzień bez posta o charakterze złośliwym i szkalującym inne osoby to dzień stracony.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z zamieszaniem jak również zwykłych na naszym forum  przepychanek w celu upokorzenia  niektórych osób, opiszę jakie nieścisłości pojawiają się w nazewnictwie mięśni z łopatki wieprzowej w opracowaniach a cóż dopiero w zwyczajowych , potocznych nazwach .  Do dziś starsi wiekiem  nazywają łopatkę wp.  - szynką przednią.

 Przykład nieścisłości 

,,Atlas rozbioru tusz zwierząt rzeźnych’’ – Adam Olszewski

post-39869-0-12073300-1394828690_thumb.jpg

Pod spodem jest napisane już inaczej -

,,wykrojone mięśnie będące w anatomicznym położeniu, uprzednio pozbawione tłuszczu zewnętrznego, podzielić na główne mięśnie łopatki, tj. mięsień trójgłowy, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy, ramienny oraz mięśnie prostowników i zginaczy’’

 

Przetwórstwo Mięsne cz II str 23  - W. Poszepczyński

Czytamy:

W skład łopatki wp. wchodzą następujące mięśnie –

-         Nadgrzebieniowy

-         Podgrzebieniowy

-         Podłopatkowy

-         Trójgłowy ramienia (gruby)

-         Zespół mięśni ramion

-         Mięśnie prostownikow , zginaczy palców

Miałem cytować inne materiały , ale nie warto . Użyłem potocznej nazwy mięsień trzygłowy i za to przepraszam.  Prawidłowa nazwa to - mięsień trójgłowy  dawniej zwany- gruby.

 Forum , forum co z tobą się dzieje ,  strach pisać. Bo tylko kosz i kosz.

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W związku z tym bardzo bym prosił o wyjaśnienie, która nazwa jest prawidłowa.Sądzę ,że najwięcej do powiedzenia będzie miał Dziadek, ale i inne osoby również zapraszam do wypowiadania się w tej sprawie.Jednocześnie oświadczam, że tak jak postanowiłem nie wypowiadać się na forum, to z tego samego powodu nie będę więcej zamieszczał żadnych zagadek.

Czemu Arku nie?

Zagadki można zadawać  ,ale wypada znać odpowiedź , na zadaną zagadkę. :facepalm:

 

Strach cokolwiek napisać do Twojej osoby , bo znowu będzie ostrzeżenie :angel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że mojego posta nikt nie odebrał  jako przejaw jakiegoś ataku czy złośliwości - jeśli tak to bardzo przepraszam - nie było to moja intencją.

Nazwy -  mięsień trójgłowy czy trzygłowy są dla mnie tożsame  i nie chodziło mi o tą różnicę tylko o wyjaśnienie z jakiego mięśnia była zrobiona ta szynka, bo przyznam, że w pewnym momencie :cry:  "skołowaciałem" .

Co do nazwy "szynka przednia"  to  również  spotkałem się z taką  "klasyfikacją" , a przykładem może być tutaj "szynka paleta".

Jak dobrze pamiętam to w "historycznym" wydaniu (chyba) Towaroznawstwa Olszewskiego jest zdjęcie podpisane "Wykrawanie kości łopatki z szynki"  (mam  te wydanie w pracy i w tej chwili nie mogę sprawdzić)

Znalazłem również taki podział :

 

 
Zootechniczna terminologia części ciała
  • głowa z szyją
    • uszy, oczy, ryj, tarczka ryja, pysk, policzek, żuchwa, kark, podgardle, bok szyi
  • tułów
    • część przednia – kłąb, łopatka, ramię (szynka przednia)
    • część środkowa – grzbiet, lędźwie, ożebrowanie (bok, żebra), mostek, brzuch, podbrzusze, wymię z sutkami (locha) lub puzdro (knur)
    • część tylna – krzyż, biodro, szynka, ogon, pachwina
  • nogi
    • przednia noga: podramię, napiąstek, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcina, racice, raciczki,
    • tylna noga: goleń (golonka), staw skokowy z piętą, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcina, racice, raciczki

 

 

 

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadki można zadawać  ,ale wypada znać odpowiedź , na zadaną zagadkę.

 

Na zadaną zagadkę znam odpowiedź, ale widzę, że dalej nic nie rozumiesz i o takich osobach jak Ty właśnie pisałem.Jeśli otrzymałeś ostrzeżenie to wiesz  teraz przynajmniej za co. Właśnie za tego typu posty nie na temat, złośliwe, i poniżające innych.

 

 

 

Mam nadzieję, że mojego posta nikt nie odebrał  jako przejaw jakiegoś ataku czy złośliwości

 

 

Nie pisałem w tym kontekście o Tobie tylko o Spec202.

 

.Ten temat już uważam za zamknięty, ale o "trójgłowy czy trzygłowy" to zapraszam do dalszej dyskusji.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie poprawności nazewnictwa.

Powinno przyjąć się, że podstawą poprawnego nazewnictwa jest "Atlas anatomii topograficznej

zwierząt domowych" P. Popesko. Pozycja uznana przez lekarzy weterynarii i chyba nie ma lepszej i dokładnej pozycji w tej dziedzinie.

Szkoda, że ,,Atlas rozbioru tusz zwierząt rzeźnych’’ A. Olszewskiego nie był recenzowany przez osobę biegłą w anatomii zwierząt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na tym możemy zakończyć ten temat.Dziękuję wszystkim, którzy w sposób przystający normalnej dyskusji i na temat wypowiedzieli się w dyskusji.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Arku  jeszcze trochę o tych nazwach  Przekopałem szereg  ksiąg  i błędy w nazewnictwie nastąpiły prawdopodobnie w drukarni .  Na rysunku poprzecznym łopatki -wyżej w poście  nazwy podkreślone są błędne . W przepisach wewnętrznych nr 20 ten sam rysunek a nazwy  inne prawidłowe - podgrzebieniowy - nadgrzebieniowy .  W tych samych przepisach przekrój poprzeczny szynki  mamy  napisane - mięsień podścięgnisty zamiast półścięgnisty . W tekście opisującym poszczególne mięśnie szynki nazwa jest prawidłowa - półściegnisty .  W atlasie  Olszewskiego mamy również przy wołowinie - mięso z udźca jedna nazwa nie przystaje do pozostałych -  chodzi o nazwę myszka - zamiast skrzydło - pozostałe mięśnie nazwane prawidłowo . Zrazowa górna i dolna , ligawa , krzyżowa . Uważam że materiały zamieszczone na naszym forum z błędami  należy poprawić . Ja w atlasie poprawiłem jak również w innych .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia.Właśnie dzisiaj będę miał  atlas ("Atlas anatomii topograficznej

zwierząt domowych" P. Popesko) to sobie popatrzę.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam jakby coś w pdf.

 

Dziękuję, ale już mam tylko z 1983r :) .Podobno w nowym wydaniu są jakieś poprawki.Ciekawe jakie.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Małe co nieco na święta :)

 

 post-41296-0-73833300-1397407437_thumb.jpg

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No faktycznie bardzo mało  
 

 

Oj tam, oj tam to tylko mały wycinek dwudniowej pracy. :D

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Wiesz te Twoje wyroby takie podręcznikowe, ja zawsze po obejrzeniu mam niedosyt i jakby  doła

No fakt, poprzeczka wysoko ustawiona ale przynajmniej mamy cel do którego dążymy. :)

Ale żeby nie było off topic.  Ja w sprawie słoninki. Do tej pory robiłem trochę na odwrót. Soliłem, parzyłem i wędziłem. Przed wędzeniem nacierałem czosnkiem, pieprzem i papryką. 

Ty Arek robisz inaczej. Parzysz po wędzeniu. Ma to jakieś znaczenie czy po prostu tak robisz i już?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię zgodnie z recepturą z tym, że w recepturach nie ma parzenia.Nigdy nie robiłem inaczej.Nie sprawdzałem czy jest jakaś różnica.Sądzę, że nie bo np. słoninę faszerowaną robię odwrotnie.Najpierw parzę potem wędzę i jest ok..Teraz mam zasoloną słoninę, którą chyba nie będę parzył bo była mięciutka surowa, ale to jeszcze sprawdzę jak wyjmę z soli.Kiedyś jak wędziłem słoninę to zapomniałem wrzucić sondę temperaturową do wędzarni.Sonda dyndała sobie na zewnątrz przez całą noc a słonika wyszła palce lizać i to bez parzenia.Niestety nie powtórzę tego procesu bo się za późno zorientowałem, żeby sprawdzić rzeczywistą temperaturę w  wędzarni :(

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Reszta jeszcze w wędzarni ,albo w parzeniu .CDN

 

post-41296-0-36579100-1399137300_thumb.jpg

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.