Skocz do zawartości

Szynka z sarny


irekfin

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jednak słyszałem, że po wędzeniu i parzeniu mięso będzie suche - tak?

 

Będzie.Lepiej zrób pieczeń wg.przepisów powyżej.Zauważ, że trudno znaleźć przepis na wędzonki z dziczyzny oprócz kiełbas.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zrob cos na wzor co robil Kostek ,wiem ze u nas wedza sarnine ,osobiscie nie jadlam i nigdy tez nie wedzilam ,ale czytalam i wedza wlasnie w podobny sposob jak on

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8054-udziec-jagnięcy-wędzony-wgkostka/?p=278878

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wiem Dlatego napisalam "na wzor" pozatym sam pisal ze ma sprobowac z sarna , chociaz nic o tej probie nie napisal. u nas wedza udzce sarniny dlatego podalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szynka to z udźca sarny nie wyjdzie ... będzie wiórowata :(

Najlepszy pomysł to bejca potem pieczeń ... a jak nie lubisz to przemycić do kiełbachy ja tak robię bo inaczej rodzinka tego nie ruszy ;)

 

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pozatym sam pisal ze ma sprobowac z sarna

 

Nie da się porównać sarniny z jagnięciną.To zupełnie inna bajka. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie da się porównać sarniny z jagnięciną.To zupełnie inna bajka. 
  oczywiscie ze to inne mieso wiec nie mozna porownywac ale mozna zrobic na podobny sposob...smak napewno bedzie inny

Poczytalam teraz i wedza sarnine tez na zimno.

oczywiscie jak ma sie kawalek i nie chce zmarnowac to moze lepiej nie wedzic a po prostu zrobic na inny sposob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.smak napewno bedzie inny

 

 

Nie chodziło mi o smak tylko o zawartość tłuszczu śródmięśniowego.Ze względu na to że w sarninie jest go niewiele to wyrób wyjdzie suchy i wiórowaty.Już to przerabiałem wielokrotnie i dawno dałem sobie spokój z wędzonkami z dziczyzny. Albo kiełbasa, albo coś kulinarnego.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to przerabiałem wielokrotnie i dawno dałem sobie spokój z wędzonkami z dziczyzny

Chyba już każdy wie, że udziec sarni smakowałby Ci tylko wtedy, gdyby w środku było podgardle.  :tongue:

 

 

to wyrób wyjdzie suchy i wiórowaty.

To się nazywa chudy, dziczyzna jest chuda i to jest jest zaleta, po to się je dziczyznę bo jest chuda:)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędziłem raz udziec jelenia tak samo jak jagnięcy,powiem tak,niezbyt mi smakował ,nie był  aż tak suchy,tylko sam smak mięsa za bardzo mi nie odpowiadał.Drugi raz nie powtórzę tego wyrobu,ale to tylko moja ocena.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe twierdze ze bedzie chudy bo pewnie bedzie ,smak to rzecz gustu , ja smakowalam bedac teraz w PL  biff wolowy wedzony ..innym nie smakowal mnie bardzo. Jak tylko zobacze jakis ladny kawalek to musze sama uwedzic :) 

Udziec z sarniny wedza tez na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już każdy wie, że udziec sarni smakowałby Ci tylko wtedy, gdyby w środku było podgardle.

:tongue:

 

 

 

 

 

Co chciałeś wnieść do dyskusji tym wpisem?  :facepalm: A poza tym to tłuszcz jest nośnikiem smaku a nie chude mięso. 

To się nazywa chudy, dziczyzna jest chuda i to jest jest zaleta, po to się je dziczyznę bo jest chuda. 

 

Są różne mięsa.Chude, tłuste, ścięgniste itd. i należy do gotowych wyrobów dobierać odpowiednie elementy.Tak jak z samej golonki nie zrobisz kiełbasy tak i dziczyzna ma swoje zastosowanie i dlatego, że jest chuda nawet robiąc pieczeń szpikuje się ją słoniną.Ja jem dziczyznę  pewnie częściej niż TY, ale staram się dobierać odpowiednie elementy do wykonywanych potraw.Moim zdaniem dziczyzna oprócz combru b/k i polędwiczki nie nadaje się na wędzonki.Co innego kiełbasy czy potrawy kulinarne.

Z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania zrobić wędzonkę z szynki daniela czy sarny.A nóż widelec będzie mu smakowało.Zdania jak widzę są podzielone z lekką przewagą na nie.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dziczyzna oprócz combru b/k i polędwiczki nie nadaje się na wędzonki.

Co innego kiełbasy czy potrawy kulinarne.

Z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania zrobić wędzonkę z szynki daniela czy sarny.

A nóż widelec będzie mu smakowało.Zdania jak widzę są podzielone z lekką przewagą na nie.

Bracie Arkadiuszu zgadzam się w 100% z Twoją opinią na temat dziczyzny.  :thumbsup:  :clap: 

 

Gdy pierwszy raz dostałem do "przerobu" połowę sarny,

miałem nie lada dylemat, ale dzięki wiedzy zdobytej na forum,

rozumowałem w sposób podobny do Twojego!  :cool:

 

Wszystko poszło w kiełbasę! :cool: 

 

Pamiętam, że była "ostra" dyskusja na temat "proporcji"

sarniny w "kiełbasie" do pozostałej masy mięsno/tłuszczowej. :cool:  

 

Jestem ciekawy jakie ma preferencje w tym zakresie

tak Wytrawny Znawca i Smakosz jak Ty?  :)

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdy pierwszy raz dostałem do "przerobu" połowę sarny, miałem nie lada dylemat, ale dzięki wiedzy zdobytej na forum, rozumowałem w sposób podobny do Twojego!    Wszystko poszło w kiełbasę!  
 

 

 Misiu, skarbie jeden, pokaz w koncu ta kielbase, tak bym chciala zobaczyc, co z pod Twojej reki wyszlo ;)

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Pamiętam, że była "ostra" dyskusja na temat "proporcji" sarniny w "kiełbasie" do pozostałej masy mięsno/tłuszczowej.      Jestem ciekawy jakie ma preferencje w tym zakresie

 

Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale  :) Po wielokrotnym wyrobie kiełbasy z dziczyzny, doszedłem do wniosku, że najlepszymi proporcjami przy ich wyrobie są. jeden dzik ok. 50 kg i jedna sarna ok.15 kg. Wszystko należy oczywiście poklasyfikować i jeśli ktoś tak jak ja woli kiełbasy bardziej tłuste należ dodać tłuszcz wp. w postaci słoniny lub podgardla.Kiełbasy robione pod mój gust zawierają ok.25 % tłuszczu wp.Natomiast kiełbasy robione dla moich bliskich ( krakowska) nie zawierają żadnego dodatku wieprzowiny.Sama dziczyzna w czystej postaci.

 

 

Szynka jest pyszna! Dziękuję za propozycje!

 

A co robiłeś.? 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzień dobry,

 

Jednak uwędziłem szynkę z sarny.

Peklowana była w peklo-soli wg "kalkulatora peklowania". Wędziłem około 3 godzin w 50 stopnia do uzyskania koloru. Parzona do 75 stopni w środku. Do parzenia dodałem 3 ziarenka pieprzu czarnego, 1 liść laurowy, 2 ziarenka ziela angielskiego.

Smak dobry i absolutnie nie jest sucha:), z czego bardzo się cieszę.

 

post-54287-0-24137200-1545039517_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Parzona do 75 stopni w środku.
sarence wystarczy 60 - 65  to chudzina  ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.