Skocz do zawartości

Kalabryjskie Salami


redzed

Rekomendowane odpowiedzi

Kruchy57

Na pierwszym zdjęciu w środkowej części widać kawałek karkówki, która ma zmieniona barwę (szara)  wewnątrz przekroju. Czy jest "efekt zdjęcia" i rzeczywistość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, mięsa z indyka jest około 1 kg , czy myślisz że go nie powinno być wcale?

 

Surowego mięsa z drobiu bym nie dodawał do kiełbas nie poddawanych obróbce termicznej.Nawet ten 1 kg i dlatego redzed proponował parzenie.Spożywanie surowego drobiu jak i trujących grzybów nie jest zabronione, ale wiąże się z dużym ryzykiem.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruchy57

Na pierwszym zdjęciu w środkowej części widać kawałek karkówki, która ma zmieniona barwę (szara) wewnątrz przekroju. Czy jest "efekt zdjęcia" i rzeczywistość?

Witam, wczoraj porcjowałem tę wędlinę i co trochę próbowałem i wszystko uznałem O.K. Może to złe zdjęcie. Zrobiłem tą samą metodą polędwicę i karkówkę ale zdecydowanie lepsza jest karkówka czyli capicola. Tłuszcz nadaje lepszy smak.Oba wyroby po 6 tygodniach. Ale przepraszam że rozpisuje się w tym temacie. Andrzej

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

[Dodano: 28 sty 2017 - 20:47]

 

Witam, mięsa z indyka jest około 1 kg , czy myślisz że go nie powinno być wcale?

Surowego mięsa z drobiu bym nie dodawał do kiełbas nie poddawanych obróbce termicznej.Nawet ten 1 kg i dlatego redzed proponował parzenie.Spożywanie surowego drobiu jak i trujących grzybów nie jest zabronione, ale wiąże się z dużym ryzykiem.

Jeszcze raz dziękuję , wszystkie batony uwedzę i sparzę.

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze raz dziękuję , wszystkie batony uwedzę i sparzę.

 

Ze względu na dodatek drobiu sparz do 72 ºC w środku 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale dlaczego do 72°C ? 

To jest bezpieczna granica unicestwienia salmonelli.

Należy pamiętać, że  niektóre gatunki drobiu są nosicielami salmonelli bez objawów chorobowych.

Może kol. Nestor, dr weterynarii, więcej na ten temat napisze.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Penicillium candidum można użyć zamiast Penicillium  nalgiovense do zaszczepienia pleśni ? :mad:

Można. P. candidum  znajduje sie na włoskich wyrobach.  Chr. Hansen tez sprzedaje kulturę starterową z mieszanką P. nalgiovense i  P. candidum.  Penicillium camemberti tez się nadaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze raz dziękuję , wszystkie batony uwedzę i sparzę.

Ze względu na dodatek drobiu sparz do 72 ºC w środku

Witam, jak napisałem tak zrobiłem. 4 godziny wędzenia i potem sparzylem . Ponieważ do suszenia batony podziurkowalem igłą to przy parzeniu tłuszcz się uwolnił i wedlina schudła. Mięsa było 8,2 kg dziś zważylem i jest 4,45. W smaku nie przypomina salami ale nie jest zła. Wczoraj jak zdejmowalem batony to na jednym znalazłem początki białej pleśni.1273a637f6e193d30362e60252ff8b6b.jpg3dd578822bf87b9635482d875f84ee69.jpg

Wszystkim dziękuję za pomoc. Spróbuje ponownie zrobić to salami. Andrzej

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spróbuje ponownie zrobić to salami.

 

Ale już drobiu nie dawaj. :)  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć bo i niektóre zielone są zdrowe a niektóre białe nie, ale ja dla świętego spokoju przemył bym wodą z solą lub roztworem sorbinianu potasu w proporcji 0,2g/0,5l wody.Masz jeszcze do wyboru pobrać tą pleśń i zanieść do sanepidu, żeby zbadali co to jest i wtedy będziesz wiedział na pewno czy dobra czy zła.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie widzę czarnego lub czerwonego nalotu.

 

Ale widać zieloną pleśń a z tą chyba różnie bywa.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  Nie widzę czarnego lub czerwonego nalotu.

 

Ale widać zieloną pleśń a z tą chyba różnie bywa.?

 

Z białą tez, ale zielona czy niebieskawa na pewno tez OK.  Właśnie nowa szlachetna pleśń niedawno odkryta, Penicillium Salamii jest zielonkawa.  Chociaż z wyglądu zielona mi się nie podoba, jak mam nalot to ja toleruję i nie zmywam.  Kto nie chce nalotów rozmaitych pleśni, to najlepiej zaszczepić wariantem Penicillium, tj, Nalgiovense lub Candidum, i nawet Camemberti.

 

Jeżeli pleśn z osłonki przedostała się do mięsa ,to wędlina nie jest zdatna do spożycia..

Dokładnie do jakiej pleśni się zwracamy?

 

Mija 4 dzień od zastosowania uwag Arkadiusza i moich modyfikacji , batony zaczęły się pokrywać nową pleśnią, nie tylko te zaszczepione kulturą PC . :)

Zaszczepione kulturą mleczną czy kulturą pleśni?

Edytowane przez redzed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobrze że nic się nie zmarnowało!

Witam, piszę po trzech tygodniach od ponownego wyrobu. Dojrzewa w spokoju choć nie pokrywa się pleśnią jakbym sobie życzył. Zrobiłem prawie scisle w/g przepisu z dwoma wyjątkami: nie miałem anyżu i dałem nasiona kopru włoskiego i pomyliłem osłonki i po zamoczeniu okazało się że są cieńsze ( 45) więc już je wykorzystałem. Zrobiłem z 5,5 kg mięsa i słoniny i po 36 godzinnym fermentowaniu zawiesiłem w oknie "dojrzewalniczym". Wcześniej spryskałem płynem wody z wymoczonymi skórkami sera pleśniowego i do tego zawiesiłem kupione mini salami . I tak dojrzewa 3 tygodnie. Za jaki czas robić próbę smakową ? Pozdrawiam Andrzej .e3986181497aaf080fda3b092e8add31.jpg2d0804f59136e297bff6de62a6e0533d.jpg

Dobrze że nic się nie zmarnowało!

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Minęło 6 tygodni dojrzewania moich batonów, uzyskana waga to 65,1% materiału wyściowego,3 pokryte są białą pleśnią, 3 posiadają dodatkowo ogniska innej pleśni. Czy batony posiadające ślady innej niż biała pleśń, zutylizować ?

Bez problemu.  Niebieskawa pleśń na pewno wariantem penicillium.  Ściągnij osłonki, zapakuj próżniowo i zostaw w lodówce parę tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.