Skocz do zawartości

Za słone mięso zmielone


DonLeo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

peklowałem mięso 5 dni zmieliłem, przyprawiłem - już zaparzyłem pierwsza kiełbaskę na probe i wyszła trochę słona
  Napisz, jaka była dawka soli lub peklosoli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szczypało to oko :)

Lepiej było wg smaku ale są gusty i guściki

Oczywiście jak pomijam receptury

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie już po wędzeniu (pierwsza wędzarnia i pierwsza kiełbasa)  dokupiłem boczku wymieszałem z reszta, trochę się zredukowała sol ale to nie wszystko  :facepalm:  wędziłem 3 godziny, okazało się ze przewędziłem - kiełbasa ma kwaskowaty smak i czuć mocno dymem. Jak już pisałem peklowałem 5 dni z przymusu, byla zła pogoda a wędzarnia na ogrodzie no i wiało 2 dni.

zachwile zamieszczę fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaskowaty posmak to efekt:

- słabego osuszenia przed wędzeniem,

- gęstości rozmieszczenia kiełbas w komorze,

- kiepskiego ciągu w wędzarni,

- wilgotnego drewna,

itd.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kiełbasa ma kwaskowaty smak i czuć mocno dymem

Jeszce raz zapodaję Tobie linka, przeczytaj ze trzy razy :D

 

http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka/1178-czesc-viii-produkcja-kielbasy

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dzięki za wskazówki  :)  teraz się lepiej przygotuje to przecież pierwsza produkcja a to moje fotki;

post-80059-0-89810700-1462183131_thumb.jpg

post-80059-0-85626500-1462183234_thumb.jpg

post-80059-0-96880200-1462183341_thumb.jpg

post-80059-0-02921100-1462183387_thumb.jpg

 


...chciałem wspomnieć  ze w wędzarni miałem trzy kawałki boczku peklowanego razem z kiełbasą , boczek po parzeniu wyszedł dobry tylko kiełbasa dziwna - słyszałem ze można moczyć kiełbasę woda z soda żeby zmniejszyć kwaśny smak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć zdrowe wędzonki to wywal to palenisko (piecyk) razem z rurą spiro, podłogę komory również . Zabuduj przestrzeń między nogami komory, wstaw jakieś drzwiczki i wędź na zdrowie Twoje i twojej rodziny.

Boczek peklujemy zazwyczaj na mokro (minimum 7dni).

Pozdrawiam.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DonLeo posłuchaj PePe. Dobrze radzi.

Zapoznaj się może z tym tematem https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-wędzarni-opracowany-przez-andyandyego/?p=305329 .

Temat wędzarni tam opisany i powinien pomóc.

Zbój Madej także dobrze prawi. Na naszym forum jest mnóstwo wiedzy.Czasem jednak nie szukamy z różnych powodów.

Uwierz po zapoznaniu się z kilkoma z tych tematów twe kłopoty powinny zniknąć. Wyroby będą smaczne i zdrowe. 

Pamiętaj również o stronie głównej. I oczywiście o Akademii Dziadka http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka .

Edytowane przez mani3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa matowa po przekrojeniu z lekkim przebarwieniem przy skórce. Wędzisz przegrzanymi spalinami, a nie odpowiednim dymem. Zrób palenisko pod wędzarnia, wywal tą rurę "spiro" i najkrótszym połączeniem podłącz  "kozę" do wędzarni. Wstaw deflektor. Czytaj forum, zrozumiesz dlaczego przebudujesz wędzarnię.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba peklowa boczek aż 7 dni :) ja zawszee boczek ok 40ml solanki nastrzykuje i 4 dni pekluje w 40g soli/kg i w zupełności wystarczy i jest smaczne

 

 

CO do kiełbasy kolego 18g/kg peklosoli pamiętaj :) ja ostatnio robiłem tak ze tego samego dnia zmielilem mięso doprawilem i tego samego dnia wedzilem :)

Według degustatorów wyszła bardzo dobra kielbaska ba nawet z galaretką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie trzeba peklowa boczek aż 7 dni :) ja zawszee boczek ok 40ml solanki nastrzykuje i 4 dni pekluje w 40g soli/kg i w zupełności wystarczy i jest smaczne

dla mnie to byłoby niedosolone, ale to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje :)

 

 

 

to ile gram dajesz soli ? na kg ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.