Skocz do zawartości

Sous vide - obróbka termiczna niskotemperaturowa


StefanS

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak tutaj, nie widziałem. Ale na popularnym portalu jest ich trochę, np. https://allegro.pl/oferta/nowosc-kulki-izolacyjne-sous-vide-100-szt-7248379795

Jak kupisz jeszcze dzisiaj lub jutro rano z kurierem (jeszcze lepiej opłata przy odbiorze) to bez problemu do piątku będą (smart idzie dobę, ale płatne z góry) pod warunkiem że sprzedawca się wyrobi. Możesz np.napisać że pilnie potrzebne Ci są do piątku i jak jutro nie nadadzą, to prosisz o anulowanie zakupu

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak dla własnyxh potrzeb to ile zamówić?

Moim zdaniem - wcale. Nie mam, więc teoretyzuje. W wyniku pracy pompki powierzchnia cieczy nie bedzie stała, tylko w ruchu, więc te pingpongi będą zwilżane i sumarycznie stworzą wiekszą powierzchnie parowania.

Kasę zainwestuj lepiej w termoport, jak Tusiaczek lub w lodówke turystyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności jakie masz naczynie musisz policzyć powierzchnię jaką powinny zając kulki a potem dowiedzieć się jak jest średnica tej kulki. A kulki zmniejszą powierzchnię parowania i to znacznie - po to są, bo przy cyrkulatorze teoretycznie nie da się użyć przykrywki. W opisie aukcji wszystko pisze do czego to służy.

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj cyrkulator ma wlot powietrza chłodzącego zaraz nad uchwytem, Powietrze ciepłe zawierające dużo wilgoci przepływa przez urządzenie i kondensuje (u mnie) od spodniej strony wyświetlacza. Umieszczenie cyrulatora w pudelku jest lepszym rozwiązaniem, również dlatego, że usunęło ten problem. To oczywiście moje zdanie i każdy robi jak uważa.

post-81190-0-77975200-1548832635_thumb.png

Przepraszam za jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

 

 

Co myślicie o takim urządzeniu?

brak wymuszonej cyrkulacji wody.

W przypadku większych kawałków mięsa  (stojak jest nieprzydatny) wystąpią spore różnice temperatur.

Pojemność garnka i moc nie powala. A cena jest słuszna  :thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co myślicie o takim urządzeniu?

Miro jak mnie pamięć nie myli ma "garnek do sous vide". Pamiętam że chwalił sobie po pierwszych próbach(miał wykorzystywać jeszcze bodajże do parzenia wędlin, ale czy próbował to już nie wiem). A cena pamiętam że była niska tyle że to było chyba z olx-a.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie garnek, ale gotowe urządzenie do tej metody.

Poza nią można wykorzystać na wiele sposobów.

Brak cyrkulacji to dla mnie żaden argument, woda i tak wyrówna temperaturę w całym naczyniu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Brak cyrkulacji to dla mnie żaden argument, woda i tak wyrówna temperaturę w całym naczyniu.

Z jaką histerezą?  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Brak cyrkulacji to dla mnie żaden argument, woda i tak wyrówna temperaturę w całym naczyniu.

Z jaką histerezą?
Aniu, już to gdzieś, chyba w tym wątku pisałem 0,2 C.

 

To urządzenie, przynajmniej moje, zrobione jest z "głową".

Ustawiam temperaturę, czas, nagrzewa się powoli i kiedy osiągnie żądaną temperaturę odmierza czas.

Do tego pokrywka i mam wręcz idealną temperaturę w całym procesie.

 

Edycja.

 

Jest w tym temacie:

 

Urządzenie dotarło.

Nalałem wody, ustawiłem 53 C i czas pracy.

Po nagrzaniu wody urządzenie nie startuje od razu, ale czeka około 1 minuty i dopiero załącza się sygnał dźwiękowy, że można uruchomić STRAT.

Przy ustawieniu 53 C woda podgrzewana jest do 54 C i trochę nie rozumiem po co ten 1 stopień wyżej?

Słychać jak grzałka załącza się i wyłącza i stale jest 54 C.

 

Zmierzyłem temperaturę przy dnie i wynosiła 54 C, natomiast przy górze było 54,2 C, więc temperatura rozkłada się równomiernie.

 

sousv01.jpg

 

 

Czujnik temperatury umieszczony jest w dnie naczynia.

 

sousv02.jpg

 

Jestem zadowolony z zakupu, bo nie dość że mogę gotować techniką sous vide, to jeszcze przyda się do pasteryzacji słoików, czy parzenia niewielkiej ilości wędlin.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podejście do wszystkiego czym się zajmuję jest bardzo pedantyczne i oddaję się zawsze w 100% i rozumem i praktyką. Sam dziwię się sobie, że nie przykładam wagi do cyrkulacji wody (w końcu to jedna z cech perfekcji metody). Uważam jak Miro, że w tak długim interwale czasu dokładność temperatury do 0,1 stopnia, czy też większej tolerancji nie ma kluczowego znaczenia. Wymuszona cyrkulacja jest dla mnie warunkiem koniecznym gdy trzeba w bardzo szybki sposób dostarczyć produktowi odpowiednie ilości energii gdy temperatura docelowa jest bardzo odbiegająca od temperatury wyjściowej. W metodzie sous vide te procesy są tak długie, że można pominąć i tak bardzo niewielką deltę temperatur w odniesieniu do czasu. Takie są moje przemyślenia.

Doskonałość jest zawsze asymptotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden plus na rzecz garnka, urządzenia, to pokrywka.

Przy cyrkulatorze góra jest otwarta.

Stosuje się kulki, aby ten "minus" zredukować.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na allegro taką dziwną okazję

 

https://allegro.pl/oferta/sous-vide-profi-edition-13-litrow-stal-nierdzewna-7858804248?msg=Twój+e-mail+został+wysłany.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

 

Urządzenie jest pewnie z jednej fabryki produkującej asortyment dla Hendi. Zadałem pytanie sprzedającemu o warunki gwarancji, ale nie spodziewam się satysfakcjonującej odpowiedzi.

Doskonałość jest zawsze asymptotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden plus na rzecz

  CYRKULATORA

To pojemność garnka ;)

Można dopasować sobie garnek do aktualnych potrzeb i nie ogrzewać za dużo wody jeśli to nie potrzebne, lub zwiększyć pojemność w razie potrzeby. Urządzenie się nie rozciągnie :tongue:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jeden plus na rzecz

  CYRKULATORA

To pojemność garnka ;)

Można dopasować sobie garnek do aktualnych potrzeb i nie ogrzewać za dużo wody jeśli to nie potrzebne, lub zwiększyć pojemność w razie potrzeby. Urządzenie się nie rozciągnie :tongue:

 

Myślałem dokładnie jak Ty, ale po chwilach przemyślenia i praktycznych testach (póki co w dużym garnku do parzenia) utrzymanie nawet dużej ilości wody w tak niskich temperaturach zużywa bardzo małe ilości energii elektrycznej (w moim przypadku płyta ceramiczna) i nie wymaga dużej uwagi do pilnowania temperatury (jeśli ktoś ma dużo czasu do spędzenia np. przy komputerze jak ja:).

[Dodano: 03 lis 2019 - 16:28]

zibonek - wszystko co kupisz jako osoba prywatna ma dwa lata rękojmi - gwarancja do niczego Tobie nie jest potrzebna.

Masz rację, ale obawiam się tej konkretnej aukcji, gdzie sprzęt jest kopią Hendi, a kosztuje mniej niż połowa ceny Hendi.

Doskonałość jest zawsze asymptotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem dokładnie jak Ty, ale po chwilach przemyślenia i praktycznych testach (póki co w dużym garnku do parzenia) utrzymanie nawet dużej ilości wody w tak niskich temperaturach zużywa bardzo małe ilości energii elektrycznej (w moim przypadku płyta ceramiczna) i nie wymaga dużej uwagi do pilnowania temperatury (jeśli ktoś ma dużo czasu do spędzenia np. przy komputerze jak ja:).

Poczekaj bo się pogubiłem. To Ty pytasz o możliwości garnków-urządzeń do SV czy tylko zwykłego garnka na płycie?

Bo zwykły garnek rzeczywiście możesz kłaść coraz większy na płycie ( w miarę potrzeb) ale gotowe urządzenie ma już określoną pojemność i ani jednego litra już nie dołożysz. Natomiast mając cyrkulator (nie ten garnek, tylko "rurę" z grzałką i wiatrakiem) możesz dopasować garnek do potrzeb.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem dokładnie jak Ty, ale po chwilach przemyślenia i praktycznych testach (póki co w dużym garnku do parzenia) utrzymanie nawet dużej ilości wody w tak niskich temperaturach zużywa bardzo małe ilości energii elektrycznej (w moim przypadku płyta ceramiczna) i nie wymaga dużej uwagi do pilnowania temperatury (jeśli ktoś ma dużo czasu do spędzenia np. przy komputerze jak ja:).

Poczekaj bo się pogubiłem. To Ty pytasz o możliwości garnków-urządzeń do SV czy tylko zwykłego garnka na płycie?

Bo zwykły garnek rzeczywiście możesz kłaść coraz większy na płycie ( w miarę potrzeb) ale gotowe urządzenie ma już określoną pojemność i ani jednego litra już nie dołożysz. Natomiast mając cyrkulator (nie ten garnek, tylko "rurę" z grzałką i wiatrakiem) możesz dopasować garnek do potrzeb.

 

Ja tylko opisałem moje wrażenia z próby gotowania sous vide w garnku, w którym parzę wyroby. Z doświadczenia z moją płytą grzewczą (ceramiczną) muszę reagować bardzo rzadko, około 4 reakcji w okresie 2,5 godzin zmiany mocy grzania, ale to off-topic. Zastanawiałem się nad różną pojemnością naczyń, ale różnica energii do podtrzymania temperatury w większym naczyniu jest bardzo marginalna w porównaniu do naczynia o znacznie mniejszej pojemności. Podgrzanie wody w większej ilości do stanu początkowego chyba nie ma zasadniczego znaczenia w skali czasu gotowania sous vide.

Doskonałość jest zawsze asymptotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuje się kulki, aby ten "minus" zredukować.

 

Wystarczy dociąć pokrywkę ze styropianu i gotowe.

Pojemnik - lodówka turystyczna 

 

post-40040-0-37719100-1572797336_thumb.jpg  post-40040-0-05567600-1572797356_thumb.jpg

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Stosuje się kulki, aby ten "minus" zredukować.

 

Wystarczy dociąć pokrywkę ze styropianu i gotowe.

Pojemnik - lodówka turystyczna 

 

attachicon.gifIMG_20191005_123922.jpg  attachicon.gifIMG_20191005_123945.jpg

 

 

Doskonały pomysł Aniu  :) Jesteś Wielka oglądając Twoje wyroby i pomysłowość  :)

Edytowane przez EAnna

Doskonałość jest zawsze asymptotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba EAnna przygotuje więcej, niż w tym garnku. No a jeśli zechce w skali mikro, to może zrobić w garnku do szparagów. To się nazywa mobilność.

 

 

 

około 4 reakcji w okresie 2,5 godzin zmiany mocy grzania, ale to off-topic

A będziesz siedział i poprawiał przez 12h jak przepis będzie wymagał tylu h. gotowania? :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.