Skocz do zawartości

Czyszczenie elementów stalowych (sito + nóż)


bromum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, lupką nie znalazłem wiec pytam.

Jak utrzymujecie po użyciu nóż i sita?

Ja myje wodą z płynem, płuczę i ogrzewam w piekarniku do 200st, potem ręcznik papierowy. Bez wygrzewania zawsze miałem ślady korozji. Po wygrzewaniu mam zawsze brązowy tłuszcz na ręczniku. Wiem że nie jest to temperatura do rozhartowania, ale mimo wszystko nie jestem przekonany do tego sposobu. Pracuje na zelmerze nr 5. - wiem że nie jest to szczyt marzeń, a bardziej dół stawki, ale jak narazie daje rade, no może poza zbyt dużym rozdrabnianie na ślimaku przy nadziewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja myje wodą z płynem, płuczę i ogrzewam w piekarniku do 200st,
Według mnie jest to przerost formy nad treścią, po co ogrzewać w tak wysokiej temperaturze jaki jest tego cel napisz bo nie ogarniam.Czy nie wystarczy wysuszyć? np na kaloryferze w lato na pokrywce na czajniku z ciepłą wodą . Ja robię tak od lat i jest ok faktem jest,że osuszyć trzeba.

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bez wygrzewania zawsze miałem ślady korozji.

Po umyciu należy sitka i noże natychmiast osuszyć.

Aby się pozbyć resztek wody z dziurek wystarczy włożyć je do ścierki kuchennej i pobić np. o kolano.

Wtedy siły odśrodkowa i bezwładności wytrącą wodę z zakamarków i akcesoria są od razu suche.

Robię tak od lat a wygrzewanie:

 

 

jest to przerost formy nad treścią

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie identycznie ja Eanna , po czym mam zawiniete kazde sitko i do niego noz zawinety w lekko natluszczony recznik papierowy .

Tez mam zelmera 5, jeszcze daje rade  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem a dziurki porządnie przedmuchać.


[Dodano: 18 kwi 2019 - 10:08]

 

 

i ogrzewam w piekarniku do 200st,

To już bym chyba wolał użyć suszarki do włosów. Prościej. :laugh:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze zdrowe płuca , jak dmuchnę to odrazu woda ucieka,a potem przytulę do ręcznika papierowego i szlus.

Edytowane przez krzysio59

Ja już nic nie muszę.

Piwo posiada wartości odżywcze,podczas gdy żywność nie ma żadnych wartości piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie mielenie na 3 to katorga jest
Bo mielenie na 3 lekkim nie jest wymaga ostrych siatek i noży, a i tak ciężko jest.

 

 

Szklana półka z lodówki, papier wodny 300, woda i do przodu-ruchami okrężnymi
jakoś sceptycznie podchodzę do takiego ostrzenia kilkakrotnie próbowałem, to nie jest to, nie ma jak magnesówka,żadne tam magnesik i z boku tarczy musi być maszyna i już,wtedy to są naostrzone sitka i nóż. 

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jakoś sceptycznie podchodzę do takiego ostrzenia kilkakrotnie próbowałem, to nie jest to, nie ma jak magnesówka,żadne tam magnesik i z boku tarczy musi być maszyna i już,wtedy to są naostrzone sitka i nóż.

 

:thumbsup: 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja myje wodą z płynem, płuczę i ogrzewam w piekarniku do 200st,
Według mnie jest to przerost formy nad treścią, po co ogrzewać w tak wysokiej temperaturze jaki jest tego cel napisz bo nie ogarniam.Czy nie wystarczy wysuszyć? np na kaloryferze w lato na pokrywce na czajniku z ciepłą wodą . Ja robię tak od lat i jest ok faktem jest,że osuszyć trze

Cel: wyparcie wody

Powód: mam dwa "piekarniki" jeden standard mastercook, drugi w mikrofalówce - w mikro 1/4 objętości mastercooka szybciej nagrzeje - ale ogarnia temp. > 200 st. C

Koment: wybrałem taką metodę, bo jest dla mnie bezobsługowa. czajnik lub garnek też jest OK, ale jeśli nic z tego nie gotuje, to tylko marnotrawię wodę + energię, która i tak do niczego nie jest m potrzebna. Mniej energochłonnie nagzrzewam powietrze w mikrofalówkowym piekarniu.

[Dodano: 20 kwi 2019 - 02:14]

 

Bez wygrzewania zawsze miałem ślady korozji.

Po umyciu należy sitka i noże natychmiast osuszyć.

Aby się pozbyć resztek wody z dziurek wystarczy włożyć je do ścierki kuchennej i pobić np. o kolano.

Wtedy siły odśrodkowa i bezwładności wytrącą wodę z zakamarków i akcesoria są od razu suche.

Robię tak od lat a wygrzewanie:

 

 

jest to przerost formy nad treśc

dziś spróbowałem, sito 2 mm w ścierce wytrzepane, pozostałe moim sposobem. zobaczę jutro. 

[Dodano: 20 kwi 2019 - 02:18]

Robie identycznie ja Eanna , po czym mam zawiniete kazde sitko i do niego noz zawinety w lekko natluszczony recznik papierowy .

Tez mam zelmera 5, jeszcze daje rade  :)

co do tłuszczu mam wątpliwości, czy nie będzie jełczał - wiadomo zależy od częstotliwości używania.

a może trzymasz stal z maszynki w lodówce? 

[Dodano: 20 kwi 2019 - 02:21]

Ja staram się dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem a dziurki porządnie przedmuchać.

[Dodano: 18 kwi 2019 - 10:08]

 

 

i ogrzewam w piekarniku do 200st,

To już bym chyba wolał użyć suszarki do włosów. Prościej. :laugh:

no moim zdaniem nie jest prościej, bo suszarkę trzeba przynajmniej trzymać, a do piekarnika tylko włożyć i  sprawy same się załatwiają :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cel: wyparcie wody
Cel prawidłowy tylko dlaczego do 200?, co do pozostałych argumentów,oszczędność energii itp wg mnie nie ma o co kopii kruszyć wszak można suszyć też w plazmówce lub też innym urządzeniu wydzielającym ciepło, wszystko zależy od pomysłowości, no bo któż bogatemu zabroni? :cool: a czajnik no cóż podałem jako jeden z wielu urządzeń które można wykorzystać do suszenia jeżeli przypadkiem są ciepłe w zimie kaloryfer żona gotuje zupkę na pokrywce itp,tylko tak sobie myślę po jaką cholerę 200 wszak woda odparuje w mniejszej temperaturze i jeszcze myślę,ze znowu się dałem załapać na burzę tylko,że nie mózgów, I tu koniec mojej radosnej twórczości w temacie. Z szacunkiem pozostawiam moich adwersarzy jak również szanownego kolegę :D

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do natluszczania recznikow papierowych  uzylam zwykly olej , nie czuje przy wyjmowaniu jakiegos zapachu wiec raczej zjelczaly nie jest , maszynke mam w szafce , w lodowce  nie trzymam , malo miejsca pozatym wilgotnosc . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszanie w 

Według mnie jest to przerost formy nad treścią, po co ogrzewać w tak wysokiej temperaturze jaki jest tego cel

 

Wyższa temperatura przyspiesza odparowanie wody, trzeba pamiętać ze woda paruje nawet w stanie lodu, np. w zamrażalce, tyle ze wolniej, proces ustaje dopiero w zerze absolutnym

 

 

Ja mam jeszcze zdrowe płuca , jak dmuchnę to odrazu woda ucieka

 

 

Sposób może prosty ale razem z wydmuchiwanym powietrzem przedostaje się również ślina, wiec nie polecam, chyba ze chodzi o inne "dmuchnięcie: :laugh: , to niech Kolega doprecyzuje jak się mylę

 

To już bym chyba wolał użyć suszarki do włosów. Prościej.

 

To najprostszy i najskuteczniejszy domowy i beznakładowy i energooszczędny sposób wzmocniony ruchem powietrza 

Elementy po takim osuszaniu umieścić w suchym ryżu żeby nie wilgotniały od powietrza, lub pokryć chemią spożywczą np 

 

post-40314-0-70574100-1555757972_thumb.jpg

 

 

 

 

no moim zdaniem nie jest prościej, bo suszarkę trzeba przynajmniej trzymać, a do piekarnika tylko włożyć i  sprawy same się załatwiają :-)

 

Ale zużycie energii elektrycznej maleje. Skoro jesteś aż tak leniwy, to po co je wo gule myjesz? Kup 100 sitek i po użyciu wyrzucaj  :)

 

 

 

Szklana półka z lodówki, papier wodny 300, woda i do przodu-ruchami okrężnymi.

 

Sposób dobry, gdyby chodziło o naostrzenie noża od kosiarki do trawy, do sitek i nożyka maszynki do mięsa nie polecam

 

 

 

Do natluszczania recznikow papierowych  uzylam zwykly olej

 

Niezbyt dobry pomysł, oleje mineralne zawierają wodę, która wchodzi w reakcje ze stalą, dodatkowo wysychają, trudno je wtedy osunąć a jeżeli nie zdążą wyschnąć  to jełczeją 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomą rzeczą że "magnesówka" to najlepszy sposób ostrzenia siatek i noży, ale jak w okolicy nie ma fachowca z maszyną , to co mam wyrzucić i kupić sobie nowy zestaw, ostry. Ja jak mam tępe siatkę lub nóż, to biorę arkusz papieru ściernego, szybę, kładę na to siatkę i lekko dociskając kręcę ósemki, przekręcając siatkę o 90 stopni z nożem postępuję tak samo. Mięso jest ładnie zmielone, z siatki wychodzą ładne równe "sznurówki ".

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak w okolicy nie ma fachowca z maszyną

 

Są jeszcze usługi wysyłkowe

W czym problem znaleźć w Polsce 2 - 3 zakłady (lub chodziarz jeden porządny który się w tym wyspecjalizuje) i ludzie z forum będą tam wysyłać nożyki i sitka

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomą rzeczą że "magnesówka" to najlepszy sposób ostrzenia siatek i noży, ale jak w okolicy nie ma fachowca z maszyną , to co mam wyrzucić i kupić sobie nowy zestaw, ostry. Ja jak mam tępe siatkę lub nóż, to biorę arkusz papieru ściernego, szybę, kładę na to siatkę i lekko dociskając kręcę ósemki, przekręcając siatkę o 90 stopni z nożem postępuję tak samo. Mięso jest ładnie zmielone, z siatki wychodzą ładne równe "sznurówki ".

Niestety ale i ja napiszę to samo... tylko magnesówka i nic więcej, powyższy problem rozwiązałem w bardzo prosty sposób ponieważ do mojego "majstra" mam 20 km.... zakupiłem w hurcie kilka kompletów sit oraz noży, jak zakładam ostatni komplet to wybieram się do umówionego z góry "majstra" posiedzimy, pogadamy, on poje przywiezionych przezemnie wyrobów, i zanim się obejrzymy to wszystkie komplety są gotowe.

Kiedyś próbowałem na szkle, nawet na płycie traserskiej ale wszystko to półśrodki przynoszące więcej szkody niż pożytku :hmm:

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Twoja płyta musiała pewnie być już po przejściach,bo na nich na statkach docierało i nadal dociera klapony (membrany zaworów zwrotnych do sprężarek) gdzie dokładność płaszczyzny to setne części milimetra.

Ja już nic nie muszę.

Piwo posiada wartości odżywcze,podczas gdy żywność nie ma żadnych wartości piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o równomiernym nacisku na cały element, różnica kilku dkg skutkuje zeskosowaniem docieranej powierzchni, może przy zaworach jest to akceptowalne bo membrany są najczęściej w pewnych granicach "pływające" w przypadku dwóch elementów jakimi są sito i nóż jest to nie do przeskoczenia ponieważ elementy współpracują ze sobą "na sztywno" a jakie są tego efekty to widziałem na własnych sitach które miały nierównomierny ślad od strony współpracującego noża.... ale każdy robi jak uważa, jak mu wygodniej, lub w jaki sposób wierzy że jest dobry, ja przerobiłem ten temat i tylko magnesówka, i to na dodatek porządna.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie na luz.

Może i w pewnych przypadkach takie szlifowanie ma sens, ale przy sitku i nożu nie zawsze się sprawdza.

Tu równoległość to podstawa poprawnego cięcia mięsa.

Nie po to fachowo ostrzy się na magnesówce, aby zastąpić to szybą czy stołem traserskim.

Tak można podostrzyć awaryjnie i pewnie będzie lepiej, ale i tak bez magnesówki się nie obejdzie.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnesówka i nic więcej tylko magnesówka, ale jak człowiek budzi się z ręką w nocniku (bo zapomniał że ma tępe noże), to wymyśla w jaki inny sposób podostrzyć sobie sprzęt( bo zapeklowane mięso czeka na zmielenie). Jednym ze sposobów jest użycie papieru ściernego i szyby, drugim zaś sposobem jest ostrzenie za pomocą wiertarki stołowej i drobnoziarnistego kamienia (tarczy) szlifierskiego. Wystarczy zamontować w uchwyt wiertarki drewniany kołeczek, na podstawę wiertarki kładziemy tarcze, na tarcze siatkę lub nóż i leciutko dociskając kołkiem wprawiamy w ruch obrotowy siatkę która się ostrzy ;) . Może ktoś inny zna inne sposoby na dorażne podostrzenie sprzętu? :)

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak człowiek budzi się z ręką w nocniku (bo zapomniał że ma tępe noże)

 

żeby się obudzić  z ręka w nocniku, trzeba (nie zapomnieć) i przygotować sobie ten nocnik dzień wcześniej  :laugh:  :tongue:

Wiec nie kombinuj, kup drugi zestaw nożyków i sitek, bo po takich doraźnych akcjach i tak  będziesz musiał kopic, wtedy będziesz miał na zapas jak zapomnisz   :laugh:  :laugh:

Jak ktos umie i ma wprawę = jest zdolny i napsuł już trochę sprzętu zęby się nauczyć, to może i na kamieniu polnym naostrzy

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.