Skocz do zawartości

Peklowanie na sucho w woreczkach_badania naukowe


ZLeP

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, quadro555 napisał(a):

Może się coś zmieniło do czasów obecnych?

Dużo się zmieniło kilka miesięcy temu czytałem opracowanie na temat technologii pakowania żywności. W tej chwilii nie przytoczę żadnych konkretów. Jak znajdę to opracowanie to wstawię jakieś ciekawostki. Z tego co pamiętam to powstały nowe mieszanki gazów i zastosowano nowe materiały do produkcji tacek i woreczków. To tak na szybko z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kyslaw napisał(a):

że mięso poddane zapeklowaniu - to nie mięso pozbawione bakterii czy w szczególności ich przetrwalników - ważne jest jakie było przed tymi zabiegami

Co masz na myśli mówiąc "ważne jest jakie było przed tymi zabiegami"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dopowiem jeszcze coś apropo moich wątpliwości. Gdybym nie dostrzegł na forum opinii co do warunków termicznych w jakich należy peklować mięsa, czy nawet kiełbasy etc., to bym nic w powyższym temacie bym się nie wypowiedział. Jednak gdy przeczytałem gdzieniegdzie, że temperatura peklowanie zalecana jest w 4-6 stopnia C. i to przy założeniu, że ma się to odbywać w czasie przynajmniej 7 dni i więcej, to lampka się zapala.

Edytowane przez kyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzewlod napisał(a):

Czekam.

Czy już zabezpieczone, czy zupełnie surowe. Według mnie opracowania nie odnoszą się do mięsa - surowego. Skoro zadaniem peklosoli jest zabezpieczenie przed rozwojem bakterii beztlenowych w szczególności, to nie oznacza, że peklowanie eliminuje takie bakterie i ich przetrwalniki. Peklowanie ma zasadniczo tylko zahamować ich rozwó ( przynajmniej z tego co wiem, jeśli się mylę to liczę na wskazówkę). Co zaś w przypadku kiedy jedynie zasypujemy mięso niezabezpieczone peklosolą mimo tego, że  może ono zawierać bakterie beztlenowe i ich przetrwalniki? Zadaję pytanie, bo dla mnie to istotne uzyskać odpowiedź, na zasadzie dedukcji, bez wymądrzania się.

Edytowane przez kyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kyslaw napisał(a):

co do warunków termicznych w jakich należy peklować mięsa, czy nawet kiełbasy etc., to bym nic w powyższym temacie nie wypowiedział. Jednak gdy przeczytałem gdzieniegdzie, że temperatura peklowanie zalecana jest w 4-6 stopnia C. i to przy założeniu, że ma się to odbywać w czasie przynajmniej 7

Cykl łańcucha chłodniczego powinien być zachowany od samego początku do końca. Przemysł tych wymogów przestrzega ale jak chcesz to zrobić w "warunkach domowych" ?. Kupujesz mięso w sklepie i co pakujesz go do chlodziarki którą wziąłeś z domu na czas transportu. W domu również nie masz warsztatu masarskiego gdzie zachowane są warunki chłodnicze. Według Ciebie to mamy nie robić wędlin bo nas zabiją bakterie 😅które rozwiną się przez to, że nie zachowaliśmy łańcucha chłodniczego. Trudno możesz przejść na wege ja sobie schaboszczaka nie odpuszczę będę ryzykował może bakterie będą dla mnie wyrozumiałe.

 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzewlod napisał(a):

Według Ciebie to mamy nie robić wędlin bo nas zabiją bakterie 😅które rozwiną się przez to, że nie zachowaliśmy łańcucha chłodniczego.

I właśnie o to mi chodziło. Jesteś tyle pewny swego widać. Według mnie to cienka granica, to nie tak jak zostawić kiełbę nawet surową niezapeklowaną na 2-3 godziny czekającą by ją usmażyć przy ognisku ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzewlod napisał(a):

A gdzie ty masz warunki beztlenowe bo pakowaniem próżniowym ich nie osiągniesz.

Nie mam na myśli prawie 100%, zresztą nie chodzi mi czy warunki będą zupełnie beztlenowe bo takich w okolicznościach domowych się nie osiągnie, ale będą do nich zbliżone. Są bakterie zupełnie i względnie beztlenowe, i jak nie te pierwsze to te drugie mają szansę wystartować. Chodzi mi bardziej o to, że pewnie niektórzy będą chętni, co zrozumiałe, poddać peklowaniu mięso na wędzonki dłużej niż 5 czy 7 dni...😎 🤐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kyslaw napisał(a):

Według mnie to cienka granica,

Dlatego możesz przejść na wege jeśli uważasz, że podejmujesz jakieś wielkie ryzyko. Ja kończę tą jałową dyskusję ponieważ jestem zdeklarowanym drapieżnikiem idę skosztować kawałek polędwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzewlod napisał(a):

Dlatego możesz przejść na wege jeśli uważasz, że podejmujesz jakieś wielkie ryzyko. Ja kończę tą jałową dyskusję ponieważ jestem zdeklarowanym drapieżnikiem idę skosztować kawałek polędwiczki.

Smacznego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szrekPL napisał(a):

A mi żona mówi że w chamskim żołądku to i podkowa zgnije...😉😁

Byleby nie jak u sapera pierwszy i ostatni😝. Sam jestem fanem "peklosoli", mimo to

jednak z umiarem ;>

Edytowane przez kyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kyslaw napisał(a):

Nie mam na myśli prawie 100%, zresztą nie chodzi mi czy warunki będą zupełnie beztlenowe bo takich w okolicznościach domowych się nie osiągnie, ale będą do nich zbliżone. Są bakterie zupełnie i względnie beztlenowe, i jak nie te pierwsze to te drugie mają szansę wystartować. Chodzi mi bardziej o to, że pewnie niektórzy będą chętni, co zrozumiałe, poddać peklowaniu mięso na wędzonki dłużej niż 5 czy 7 dni...😎 🤐

Odpowiedz sobie przede wszystkim  na zasadnicze pytanie czy wyobrażasz sobie życie na Ziemi bez bakterii - kolejna wrzutka świeżaka na forum próbującego lansować własne teorie - masz wątpliwości i rozterki z mięsem to faktycznie zostaje Ci vege ale przy obecnym stanie zaawansowania przemysłu może tam być więcej chemii niż bakterii w mięsie - ot taka moja spiskowa teoria 😱 😂.

ps. tak ja pekluję 14 dni w lodówce przy 4 st C, nie gmeram w solance, nie zastępuję solą peklosoli, do solanki już nigdy nie dodam żadnych cudownych ziół i mikstur - ogólnie nie wyważam otwartych drzwi a jeśli mam jakieś pytania, wątpliwości i rozterki to zdroworozsądkowo pytam na forum nie sugerując jak TY cyt. "A jeśli po przeczytaniu tego nikomu z Was lampka się nie zapali, to ja dziękuję być konsumentem takich "wyrobów" - słabe i prześmiewczo złośliwe to było wejście.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szrekPL napisał(a):

A mi żona mówi że w chamskim żołądku to i podkowa zgnije...

Pewnie tak ale jak wcześniej wypijesz wodę królewską 😂.

 

56 minut temu, gluszec napisał(a):

Ci vege ale przy obecnym stanie zaawansowania przemysłu może tam być więcej chemii niż bakterii w mięsie -

To prawda, biorąc pod uwagę ile pestycydów wali się na pola to muszę vege odradzić Kyslawowi ponieważ jak to napisał jest fanem azotynów, azotanów z umiarem, niestety w warzywach jest ich kilka razy więcej niż w wędlinach🙈

 

Godzinę temu, gluszec napisał(a):

tak ja pekluję 14 dni w lodówce przy 4 st C, nie gmeram w solance, nie zastępuję solą peklosoli, do solanki już nigdy nie dodam żadnych cudownych ziół i mikstur

Tak należy postępować👍.

10 godzin temu, kyslaw napisał(a):

Są bakterie zupełnie i względnie beztlenowe, i jak nie te pierwsze to te drugie mają szansę wystartować. Chodzi mi bardziej o to, że pewnie niektórzy będą chętni, co zrozumiałe, poddać peklowaniu mięso na wędzonki dłużej niż 5 czy 7 dni.

Kyslaw jeszcze nie zgłębiłeś wiedzy o obróbce termicznej po co i w jakim celu się ją stosuje dlatego boisz się bakterii jak ognia💥.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kyslaw napisał(a):

A jeśli po przeczytaniu tego nikomu z Was lampka się nie zapali, to ja dziękuję być konsumentem takich "wyrobów". Nie chodzi tu tylko o botuilinofobie, beztlenowych bakterii o szkodliwym działaniu jest o wiele więcej.

Przeczytałam uważnie oba artykuły i  lampka u mnie się nie zapaliła.

Generalnie żaden nie dotyczy przechowywania "próżniowego" mięsa potraktowanego obficie powierzchniowo peklosola.

Generalnie zgadzam się z zasygnalizowanymi przez autorów tezami, jednak stanowia one tylko półprawdę.

Druga półprawda mówi, że tezy te nie maja zastosowania do procesu peklowania peklosolą (!) w przestrzeni o zredukowanej ilości powietrza.

W drugim atrykule wybrzmiał nawet argument przemawiajacy na korzyścią tej metody, mianowicie zwiększenie się zawartości CO2 na skutek zużycia przez mikroorganizmy resztek tlenu.

Nie mam teraz czasu na głębszą polemikę niemniej zalecam @kryslaw aby w ogóle nie peklował, żadną metodą, bo strach może Go zabić.

Jedyne zagrożenie, które powstaje przy pakowaniu w worki, to migracja elementów tworzyw sztucznych.

A'propos, pierwszy artykuł to w zasadzie publicystyczny "doktorat" :facepalm:

 

 

  • Like 2
  • Upvote 3

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kyslaw napisał(a):

Są bakterie zupełnie i względnie beztlenowe

Możesz mi podać jakie ? mogą być nazwy łacińskie - szczególnie o te względnie beztlenowe /występujące w procesie przetwórstwa mięsnego/ , bo "zupełnie" rozumiem jako beztlenowe. 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.