Skocz do zawartości

Mleko na "oscypki"


Atrax

Rekomendowane odpowiedzi

niestety po pół godzinie skrzepu praktycznie nie było

 

Kłania się PRÓBA_PODPUSZCZKI

Pozwala dobrać ilość podpuszczki dla założonego czasu krzepnięcia i założonej temperatury.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Serki grzalem w wodzie o temperaturze 65 do nawet 70 stopni około 5 razy.

 

 

Tu błędu raczej nie było. Ja zawsze wygrzewam w temp +/- 70 stopni.

Nie mogę odkopać samego sera w przekroju , więc z dodatkami.

 

post-100423-0-51029500-1606296818_thumb.jpg

 

Używam już kilka miesięcy tą podpuszczkę i nie było z nią problemu. Raczej to wina skrzepu. Trzeba robić próbę jak nie zna się mleka lub zmienia się podpuszczkę , wtedy redukuje się "niespodzianki" . Ważne żeby nauka nie poszła w las .

Anna mnie ubiegła :).

Edytowane przez Pepuś

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą: https://serowar.pl/pl/p/Podpuszczka-naturalna-w-plynie-moc-118.000/136

Tylko rok temu była sprzedawana w butelce z kroplomierzem (ale jak by co to wydatek 1zł w aptece).

Mam ją już ponad rok, dodaję 30 kropli / 10l mleka i w 40-50min mam porządny skrzep

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Wróbelek ćwierka. Też mam taką podpuszczkę która ma 2 lata. trzymam w lodówce, daję 3 krople podpuszczki na 1 litr mleka. Podpuszczkę zakraplam do kieliszka z letnią wodą i odstawiam na kilka minut. Potem lu go do mleczka o temp ok. 35 - 37stopni C. następnie dokładne mieszanie,  i po 30 minutach skrzep. Nie miałem jeszcze przypadku aby skrzep się nie udał :D .

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam prosto od krowy to nie dodaję do żadnego sera.


[Dodano: 25 lis 2020 - 12:50]

Za jedną wysyłką zamów sobie jeszcze te bakterie https://serowar.pl/pl/p/ABY-bakterie-startowe-do-jogurtu-probiotyk/757

Dobre do Korycina i sam jogurt jest super :thumbsup:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróbel ,Sverige wypróbuję tę podpuszczke :) . Pepuś ,taka właśnie podpuszczke zastosowałem. A do "oscypków dadstosuje się chlorek wapnia ?

Mnie uczono, ze do każdego mleka które nie jest prosto od krowy. Czyli każdego sterylizowabegogo

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleko biorę "od chłopa " i stosuję chlorek wapnia."Chlorek wapnia należy dodawać do mleka w celu zwiększenia wydajności produkcji sera – polepsza konsystencję i krzepliwość mleka oraz wzbogaca je w wapń. Jego użycie zmniejsza straty kazeiny oraz tłuszczu.." 

Za jedną wysyłką zamów sobie jeszcze te bakterie https://serowar.pl/p...u-probiotyk/757 Dobre do Korycina i sam jogurt jest super

 Koryciny zakwaszam tym co mam pod ręką tzn. zsiadłe mleko, kefir, jogurt.

Altrax ja na tej podpuszczce robię co najmniej raz w tygodniu ok 30 l. mleka .Z doświadczenia twierdzę że jest dobra. 

Edytowane przez Pepuś

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koryciny zakwaszam tym co mam pod ręką tzn. zsiadłe mleko, kefir, jogurt.

A ja pod ręką mam właśnie te bakterie :) (nie muszę czytać etykiet co tam ciekawego tym razem dodali do jogurtu sklepowego czy latać po całym mieście szukając jednej/konkretnej marki )

 

 

 

i nie wiem czy chlorek w tym przypadku konieczny

Moim zdaniem niekonieczny. Mam w lodówce i używałem go tylko do mleka sklepowego.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Atrax , a próbowałeś zrobić ser z mleka " od krowy " a nie " od baby " ?
 

 

Cholera Waldek , może tu jest problem ?   :D  :D  :D

 

 

 

Moim zdaniem niekonieczny. Mam w lodówce i używałem go tylko do mleka sklepowego.

 

Czyli nie kupuję  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczęłam w ramach eksperymentu  zakwaszać mleko na korycin łyżeczką rozpuszczonego zaczynu bo nie byłam zadowolona z efektu użycia innych zakwaszaczy w postaci  np zsiadłego mleka, kefiru itp.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kochani, pomóżcie  :) Po pierwszym nie do końca udanym wykonaniu gołek ,przejrzałem naście przepisów i każdy inny :cry:  jedni zalecają mleko mleko prosto od krowy ,inni z kolei żeby z mleka zdjąć śmietanę. Ma to w ogóle jakieś znaczenie na wyrób końcowy ? podzielcie się doświadczeniami ,bo nie chcę zepsuć mleka  . A na podpuszce mam zalecana temp. mleka 32 stopnie ,Nie za mało ? tak samo dozowanie 2-3 ml na 10 l mleka,ale dokładna ilość w zależności od rodzaju sera  :hmm: I ile teraz dać  :D

Edytowane przez Atrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inni to robią, ale np. moje serki niezależnie jakiego będą typu i rodzaju, jeżeli są wykonywane ze świeżego mleka prosto od krowy, to nigdy  nie są odciągane ze śmietany. Zawsze mają jej pełną zawartość, bo lubię serki żółciutkie i tłuściutkie. Nigdy nie miałem przypadku aby serek twarogowy, Korycin, czy Gołka typu oscypek się nie nie udały. Jednak nie każdy lubi "tłusto", ale na przykład dla mnie mleko o zawartości tłuszczu 2%, jest smakowo ohydne, i że tak powiem "niepijalne", a tym bardziej nie nadające się na jakiekolwiek wyroby serowarskie.  jednak inni je lubią bo smaki mamy rożne, i tego należy się trzymać :D:thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy śmietany nie odciągam.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może inni to robią, ale np. moje serki niezależnie jakiego będą typu i rodzaju, jeżeli są wykonywane ze świeżego mleka prosto od krowy, to nigdy  nie są odciągane ze śmietany.
 

I o to chodzi  :thumbsup: , nie raz tylko odciągam śmietanę jak robię sera twarogowego, na prośbę żony. 

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gołki nie ściągam śmietany. Skrzep "robię" w 40 do 60min. (po 40 min robię pierwszą próbę) Jak skrzep ładnie podchodzi serwatką zaczynam pomału ciąć najpierw na 4 a po ok 15 min. dalej. Nie spieszę się.

Sera nie robimy na czas tylko na wyczucie dlatego wszystkie minuty są w przybliżeniu.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jedni zalecają mleko mleko prosto od krowy ,inni z kolei żeby z mleka zdjąć śmietanę. Ma to w ogóle jakieś znaczenie na wyrób końcowy ? podzielcie się doświadczeniami ,bo nie chcę zepsuć mleka 

Każdy ser podpuszczkowy wyjdzie zarówno z mleka pełnego jak i odtłuszczonego.

Jednak wszystkie oryginalne sery niepasteryzowane robione są z mleka pełnego, ewentualnie po zebraniu śmietanki tzw. podstojowej.

Jednak wyrób końcowy jest tym smaczniejszy, im mleko ma więcej tłuszczu. Niektóre sery miękkie podpuszczkowo-kwasowe robi się z mleka wzmocnionego śmietanką.

Twarogi (sery kwasowe) są lepsze z mleka lekko zbieranego, zaś te, przeznaczone do zgliwienia - wręcz z mleka odtłuszczonego/niskoprocentowego.

 

 

w ciągu jakiego czasu powinien się wytworzyć skrzep na gołki  i czy to ma znaczenie czy skrzep wytworzy się  w 30 min, czy w ciągu godziny ?

Czas krzepnięcia mleka jest jednym z podstawowych parametrów technologicznych wyrobu każdego sera.

Poszczególne gatunki wymagają konkretnych, recepturowych czasów krzepnięcia w konkretnej temperaturze.

Ma to zdecydowany wpływ na całą mikrobiologię, twardość i w efekcie kierunek dojrzewania sera. 

np. sery pleśniowe należą do serów miękkich i wymagają dłuższego czasu krzepnięcia w niższej temperaturze.

Są nawet sery o czasie krzepnięcia ok. 20h.

Gołki nie należą do wymagających serów, bo w zasadzie rzadko poddawane są dojrzewaniu a raczej są wędzone.

Jednak należą do serów twardych, dogrzewanych więc ich czas krzepnięcia powinien wynosić 30-40 min.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moja" podpuszczka z biowinu ścina dopiero po dodaniu 10 kropli na litr ( według instrukcji powinno starczyć 5 ) -  trwa to ok 60minut .

Śmietanki nie zbieram , mleko podgrzewam do ok 36-37stC .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.