Skocz do zawartości

Pierwsza wędzona kiełbasa


smola

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

wkradło się pewne nie porozumienie z mojej winy .

czyli tak mięso było - szynka.boczek,łopatka i dodatkowo golonka dla kleju, podgardle dla tłuszczu.

To wszystko jest ok,zresztą widać to po przekroju.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaj podgardle

Bez skóry i bez gruczołów :wink: :grin:

podgardle dla tłuszczu.

Tłuszcz twardy pozyskany z podgardla proponuję zmielić przez sitko 8 lub 10mm :grin:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

mam zamiar popełnić pierwszą w życiu kiełbaske i wygrzebałem przepis Szczepana na kiełbaske chłopską.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=556&postdays=0&postorder=asc&highlight=kie%B3basa+ch%B3opska&start=0&sid=bf91ba169b295bbcafa885a7cc9f7351

 

Decyzja podjęta przed chwilą w związku z tym mam kilka pytań.

Na jutro mam przygotowane mięsko do wędzenia.

Mam plan i prośba o jego weryfikacje:

Wkładam wszystko razem do wędzarni, osuszam w tem 30 -40 st, wędzenie właściwe około 3 godzin w tem 50 - 60 st. Wyciągam wędzonki i połowę kiełbasy. Parzenie- odzielnie. Wędzonki 50 min na kilogram, kiełbase jak w przepisie. Resztę kiełbasy podpiekam w tem 70 -80 stopni przez 30 min. (Jaką tem w batonie musze osiągnąć?)

Może tak być?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągam wędzonki i połowę kiełbasy. Parzenie- odzielnie. Wędzonki 50 min na kilogram, kiełbase jak w przepisie. Resztę kiełbasy podpiekam w tem 70 -80 stopni przez 30 min. (Jaką tem w batonie musze osiągnąć?)

Wędzonki proponuję parzyć z termometrem a nie na czas.Kiełbasa tak jak i wedzonki musi mieć w batonie 70 st.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze. mam zamiar zrobić pierwszą w życiu kiełbasę. A teraz poradzisz? :grin:

Ja tobie poradze, zrob tak jak ja na pierwszy raz: http://wedlinydomowe.pl/kielbasy/nietrwale-grubo-rozdrobnione/1122-kielbasa-dziadka

Bardzo dobra i nawet jak masz problem z klasyfikacja miesa ,to sie troche pobawisz a zrobisz.Nam smakowala

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał.

 

Kiełbasę jak i każdą inną wędzonkę musisz dobrze osuszyć i to już będzie połowa jak nie 3/4 sukcesu.

Jeśli parzysz "sprawy temperatur" załatwisz przy parzeniu.

Jeśli podpiekasz to 30min w 80 C załatwi sprawę.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłem proporcje przepisu Szczepana na 3 kg surowca:

peklosól - 54 g

majeranek - 2 łyżeczki

woda - 0,15l

cukier - 0,5 łżeczki

pieprz - 6 gr

 

jest już późno pewnie każdy już sie weekednuje i nie będzie komu zweryfikować. Idę mielić i robić zacier.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładam wszystko razem do wędzarni, osuszam w tem 30 -40 st, wędzenie właściwe około 3 godzin w tem 50 - 60 st.

Osuszanie to przede wszystkim doprowadzenie do wyrównania temperatury wędlin i dymu.

Dlatego należy osuszać (bez dymu) w temperaturze nieco wyższej niż przewidywana, początkowa temp. wędzenia. W przeciwnym wypadku, na chłodniejszych wędlinach, będzie się wykraplać para wodna.

Dlatego osuszaj w temp. 55-60 st,C a wędź w 50-55 lub nieco niższej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyprawach nie ma czosnku, jak dla mnie - najważniejszy.

Zależy czy chcesz go mieć czy nie.

Są osoby które nie lubią czosnku ..... więc go nie używają.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żona powiedziała mi że w poniedziałek umawia mnie do swojej koleżanki psychiatry.

Przed chwilą wyciągnąłem z solanki szynki i boczek do ociekania, mielę mięso na kiełbasę chłopska, a w tzw międzyczasie pasteryzuje w słoikach mielonkę - wczoraj znajoma, nasz lekarz rodzinny przyniosła dla małego dwa króliki. Musiałem je poporcjować i zamrozić. A że w zamrażarce nie było miejsca to znalazłem kawałek łopatki i boczku więc zasoliłem i powkładałem do kilku słoików i będzie czym smarować chlebek. Mała manufaktura. Ale jazda :grin:

Co do czosnku, to oczywiście jest, zapomniałem napisać. 14g.

Mięsko zmielone. Dodałem kilka kostek lodu.

Zaraz zrobie jedną kiełbaskę i zaparzę. Dam znać.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

przepraszam że wczoraj już się nie odzywałem. Wstępne prace przed wędzeniem zajmują mi jeszcze dużo czasu.

Ale do rzeczy. Miesko wczoraj zmieliłem, przyprawiłem i zgodnie z radami zrobiłem jedną kiełbaskę. Parzyłem około 25 min i smak bardzo dobry. Wszystkie przyprawy w sam raz.

Do lodówki na noc.

Dzisiaj rano ponowne mieszanie i napełnianie jelit. Kilka razy mi pękło ale już znalazłem patent na to - przypomniałem sobie z forum o "grzybku" z lejka i dodatkowo często moczyłem jelita już na lejku.

Aktualnie kiełabasa osadza sę na tarasie od 4 godzin. Obok wiszą szynki już w siatkach.

Idę rozpalać wędzarnię.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia. :grin: Żona zmieni zdanie, jak zasmakuje.

Czym nadziewasz, że tak jelita pękają? Albo skąd masz jelita? Pytam, bo to podobno wieczny problem. Ja swoim Zelmerkiem Dianą nadziewam bardzo sprawnie, sam. Wszyscy w rodzinie się dziwią, że tak ładnie mi idzie. Tylko, że ja sam nie wiem dlaczego im się tak wydaje. Ot wychodzi mi jakoś intuicyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Po kolejnym wędzeniu.

Wędzonki ( łopatka i schab) w porównaniu do poprzednich wyszły o niebo lepsze - chodzi mi o słoność. Pierwszym razem troche sie bałem żeby nie przesolić ale teraz w pełni zaufałem tabeli Dziadka i nie żałuje.

Co do kiełbas to sprawa nie wyglada juz tak różowo.

Generalnie sam farsz jest ok. Odpowiednio słony, w sam raz czosnku, pieprzu tylko skóra twarda jak diabli. Szczególnie ta podpieczona, bo ta parzona no to jeszcze ujdzie. W ogóle nie da sie oddzielić przy obieraniu skóry od farszu. Chyba wyszła "pała ZOMO"

Gdzie błąd? Prośba o pomoc:

Kiełbase po nabicu osadzałem około 5 godzin w tem 10 stopni na wolnym powietrzu.

Osuszałem w w wędzarni: pierwsze 30 min w tem 30 st, kolejne 30 min w tem 55-60 st bez dymu. Wędziłem w tem 50 -55 st, czasem tem spadała do 40 st, przez 3 godziny, szyber w kominie zamkniety, palenisko otwarte na 30%, tem zew 6 st ( robił sie wieczór).

Po tym czasie wyjąłem wędzonki i cześc kiełbasy do sparzenia. Parzyłem szynki około 50 min, kiełbasy około 20 min. Resztę kiełbasy podpiekłem około 30 min w tem 70 - 90 st.

Mam zdjecia, postaram się wrzucić na stronę dzisiaj wieczorem.

Wszyscy - rodzinka mówia że kiełbasy sa po prostu upieczone. Sam nie wiem.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz rozważania na temat twardego jelita

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=294&highlight=twarde+os%B3onki

 

a POLĘDWICA była parzona? :cool:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy - rodzinka mówia że kiełbasy sa po prostu upieczone.

Sam nie wiem.

Jak nie wiesz jak piekłeś.

 

Resztę kiełbasy podpiekłem około 30 min w tem 70 - 90 st.

Na moje za długo osuszałeś, osusza się nie na czas tylko do momentu aż będzie suche-temperatury się wyrównają i kiełbasa przestanie się pocić.

 

Kiełbase po nabicu osadzałem około 5 godzin w tem 10 stopni na wolnym powietrzu.

 

To też mogło dodatkowo ją wysuszyć.

 

A tak pro po to czy dzisiaj po ostygnięciu kiełbasa pieczona też ma twardą skórę?

Wiem że jak robię kiełbasę kruchą pieczoną na drugi dzień dopiero jest skórka krucha.

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten link co podał Jumbo. Wydaje mi się, że to nie jelita masz twarde tylko jak tam napisane, zewnętrzną warstwę farszu przysuszyłeś/przypiekłeś do jelita. Po osadzaniu, jak dałeś do wędzarni to się "pociła"? Wydzielały się kropelki na batonach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.