Skocz do zawartości

Pierwsza wędzona kiełbasa


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Michał Koperski, mam ten sam problem ,robilem ostanio kielbas slaska jelito po parzeniu jest twarde , konsystencja kielbasy dobra na zimno i na gorąco ale wyraznie czuc twarosc jelita , przeczytałem link Jumbo ,dochodze do wniosku,ze twardosc jelit zalezy chyba jednak od tego ze dosc długo sa przechowywane w soli , w ten sposób woda jest z nich wyciagana , pozniejsze moczenie nie uzupełnia wilgoci lub tez struktura jelita nie wraca do takiej jaka ma swiezo wyczyszczone jelito , sprobuje teraz moczyc dluzej w letniej wodzie moze z dodatkiem oleju ? co o tym myslicie .Pozdrawiam
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

ze twardosc jelit zalezy chyba jednak od tego ze dosc długo sa przechowywane w soli ,

 

Przypominam słowa DZIADKA na temat twardości jelit . Piszę z pamięci więc może być nie dosłownie . Jelita są tak twarde jakie ma je świnia . Wiadomo , procesy technologiczne to inna sprawa .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej k, masz racje , ale czy zawsze musze trafic na jelita z twardej świni ? ( oczywiscie pytanie retoryczne ) , ostatnio czesto sie to mi przytrafia , domownicy to rozumieja , ale goscie i przyjaciele obdarowani kielbasa , zawsze ten fakt podnosza .Pozdrawiam :grin:
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też wcześniej miałem problem twardych jelit (pancerne), po radach kolegi pokemona robię teraz tak:

jelita moczę ok 3 - 4 godzin w wodzie o temp. ok. 30 *C, kilkunastokrotnie zmieniając w tym czasie wodę;

na godzinę przed nadziewaniem, moczę w wodzie o temp. ok 40 *C;

ostatnie 20 minut intensywnie przelewam jelita wodą;

zauważyłem też, że tendencję do bycia "pancernymi" mają jelita te z "frędzelkami";

jeśli nie jestem zmuszony, nie stosuję osadzania 12 godzinnego, a jedynie 2 godzinne" gdyż nie jestem wstanie zapewnić odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu;

przy wygrzewaniu wędzarni, staram się jej nie przegrzać, a osuszanie kiełbas w kiełbaśnicach w wędzarni trwa ok. 20 minut, nim jelito stanie się pergaminowe, puszczam dym;

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. po opłukaniu jelit z soli, moczę je najpierw w dosyć cieplej wodzie. Następnie po ostygnięciu wody, wstawiam słoik z jelitami na całą noc do lodówki. Rano płuczę je raz jeszcze ciepłą wodą od wewnątrz, i rozpoczynam nabijanie. Kiełbaski są zawsze miękkie i skórka delikatna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elita moczę ok 3 - 4 godzin w wodzie o temp. ok. 30 *C, kilkunastokrotnie zmieniając w tym czasie wodę;

na godzinę przed nadziewaniem, moczę w wodzie o temp. ok 40 *C;

ostatnie 20 minut intensywnie przelewam jelita wodą;

W tym czasie można tonę węgla do piwnicy wrzucić, po co to wszystko? Najważniejsza rzecz po odpowiednim namoczeniu to odpowiednia wilgotność podczas wędzenia. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilkunastokrotnie zmieniając w tym czasie wodę;

Nie przesadzaj raz po godzinie wystarczy. (pozbycie się soli z wody)

na godzinę przed nadziewaniem, moczę w wodzie o temp. ok 40 *C;

Stanowczo odradzam !!!

ostatnie 20 minut intensywnie przelewam jelita wodą;

Raz przelej i wystarczy.

jeśli nie jestem zmuszony, nie stosuję osadzania 12 godzinnego, a jedynie 2 godzinne

I to na tyle w temacie.

 

Reasumując.

Namaczasz jelita i jakie są w dotyku ?

Twarde czy miękkie ?

Jeśli miękkie to dlaczego robią się twarde ? :cool:

 

Robią się twarde, bo wysychają podczas osadzania. :wink:

 

A pis67 dosadnie uzasadnił powyższe.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyraznie czuc twarosc jelita

Proponuję krótkie osadzanie w temp. pokojowej oraz osuszanie nie dłuższe niż potrzeba.

Co do osuszania: ma na celu wyrównanie temperatur wsadu i dymu. W praktyce to ogrzewanie wędlin do temp. wędzenia, co zapobiega skraplaniu pary wodnej na powierzchni wyrobów. Najlepiej osuszać (bez dymu) w temp. nieco wyższej od temp. wędzenia.

Czyli osuszamy w temp. 55-60st.C, wędzimy w 50-55st.C.

Proszę podzielić się uwagami po zastosowaniu powyższego :cool:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat jelit i miekkości to jest tak jak kupisz jelito chinskie to i tak bedzie twarde ja mam zaprzyjaznioną ubojnie co czyszczą kiszki i powiem nie mam problemu z twardoscia najlepsze na dzien dzisiejszy rozwiązanie czasami mozna tez kupic polskoie kiszki zobaczycie efekt i różnice polecam
Lepszy stary wędzasz bez wykształcenia niż magister bez wiedzy !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli osuszamy w temp. 55-60st.C, wędzimy w 50-55st.C.

Podczas lektury forum robie sobie notatki, jestem wzrokowcem, i ta poradę podkreśliłem sobie wyraźnie i podczas wędzenia zastosowałem. Musiałem popełnić błąd gdzie indziej.

Jelita. Kupuje w małym sklepiku miesnym, grubo obsypane solą. Wcześniej robiłem w nich białą i były ok. Przed wędzeniem za porada z forum zaparzyłem małą kiełbaskę i równiez było ok.

W związku z tym czy może ktoś przybliżyć temat:

1. odpowiedniej wilgotności podczas wędzenia - ktoś o tym kilka postów wcześniej wspominał

2. osadzania i osuszania

3. struktury - gęstości farszu. Pytam o to bo mam wrażenie że mój farsz był za suchy. Kleił sie niemiłosiernie do rak i maszynki. Wody dałem wg przepisu, może powinien był dac ciut wiecej wody.

 

A tak na marginesie, czy we Wrocławiu lub okolicach ma ktoś sprawdzone źródło gdzie można kupić jelita?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie. tak jak już pisałem miałem teraz zrobić kiełbasę z samego boczku ale niestety został wykupiony.

więc kupiłem co było 5kg łopatki i 1kg podgardla. do piątku mięso będzie się peklować a w sobotę kiełbasa będzie wędzona.

golonki dla kleju nie było więc nie kupiłem no i tak teraz kombinuję.

czy kiełbasa będzie się rozsypywać ? lepiej jutro dokupić.

a gdzieś słyszałem ,że mogą też być białka z kurzego jajka !!!! co o tym sadzicie.

:shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś słyszałem ,że mogą też być białka z kurzego jajka !!!! co o tym sadzicie.

I jeszcze bułka moczona w mleku :grin:

A tak na poważnie.Jak nie kupisz golonki, wołowiny, podudzia z indyka, to z tej "Twojej" łopatki tez wybierzesz kleiste.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

golonki dla kleju nie było więc nie kupiłem no i tak teraz kombinuję.

czy kiełbasa będzie się rozsypywać ?

Nie ma prawa bez golonki dla kleju się rozsypywać . Warunek - dobrze wyrobić - wymieszać farsz z odpowiednią ilością dodanej wody .

 

Jajka to dodaje się do klopsów :grin: - mielonego . :grin:

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na to

http://wedlinydomowe.pl/mieso/wieprzowina/1081-klasyfikacja-miesa-na-podstawie-rozbioru-lopatki-wieprzowej

Zrób tak jak pisze . Mięso z łopatki jest mięsem które ma tzw kleju więcej jak inne mięsa, oprócz mięs z golonek . Często kiełbasa zrobiona, tylko z mięsa z łopatki bez dodatku tłuszczu wychodzi jak policyjna pała.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem co było 5kg łopatki i 1kg podgardla

Może ten przepis Ci podpasuje https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=239510#239510 we wcześniejszych postach są fotki tej kiełbasy :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzymyt, czy w wedzeniu kiełbasa podchodzi tłuszczem , ostatnio wedzilem bratu kiełbase z kozliny z dodatkiem podgarla , jakis podpowiadacz w miejscowosci w ktorej mieszka namówil go by zmielił chuda kozline ( jak leci bez klasyfikacji ) na grubym sicie , a podgarle w ilosci rownej ilosci kozliny na drobnym sicie , zapakowane kielbasy , przywiózł do mnie do wedzenia , mimo moich dociekliwych pytan przed wedzeniem , zbył mnie twierdzeniem ze kielbase zrobil mu wiejski masarz , ktory sie zna , w czasie wedzenia kielbasa zaczęla pocic sie tłuszczem , ktory tez zaczał sie upłynniac mimo ze temperatura oscylowała w granicach 50 stopni , ponadtto przyznał mi sie ze na 10 kg dodali okolo 2 litrów wody . Po wedzeniu kielbasa , jej przekroj wygladal jakby byla zrobiona z grubej kaszy. Wedze juz pare lat , pierwszy raz widzialem tak rozpadajaca sie kielbase . Mysle , ze do takiego stanu rzeczy, oprocz oczywiscie proporcji kozliny do pdogarla , przyczyniło sie zmielenie na drobno podgarla .Wracajac do pytania czy masz takie doswiadczenia jak opisałem lub tez juz im zaradziles :grin:
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem już w takim wieku,że na bonusy nie liczę a żonkę trzeba trochę oszczędzać

no może bonus to jest taki ,że jest przyzwolenie na wyrób następnej kiełbasy i to jest TO !

a otto efekt dzisiejszych poczynań

góra I kl. 2.91kg

dół IIkl. 1.53

lewa str.kleiste 0,5 kg

prawa str. podgardle 1kg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dzisiaj zadymione 30 min.osuszanie temp.40-45 st. wedzenie 3 godz. 45-55 st drzewem olchowym

Kolego krzymyt.. widzę że wędziłeś krócej i o to chodzi.. :wink: :clap: poprzednia wędlina jak dla mnie była za długo w wędzarni.

Z tego co widzę to wędlina będzie pewnie jeszcze parzona..prawda??

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.